Connect with us

Amerika

Průvodce Kostarika: Objev zelený klenot Střední Ameriky s letenkami od 11 990 Kč

Průvodce Kostarika: Objev zelený klenot Střední Ameriky s letenkami od 11 990 Kč

Kostarika je nádherná zelená země plná pralesů, hor, sopek, pláží, termálních pramenů, vodopádů, národních parků i exotických zvířat. Užiješ si úchvatné surfování v Pacifiku i azurovou barvu teplého Karibského moře. Tato země toho nabízí opravdu mnoho! Pojď se s námi podívat na nějaké fajn tipy na cestu.

Reklama
Kostarika - tropický ráj
Vítej v tropickém ráji!

Přílet do Kostariky

Do Kostariky můžeš aktuálně letět díky akčním letenkám z Mnichova s United Airlines už od 11 990 Kč, a to v termínech na hlavní zimní sezónu. Přistaneš na mezinárodním letišti San José International Airport ve stejnojmenném hlavním městě, které se nachází uprostřed země. Má proto výbornou polohu k výletům do všech koutů zeleného ráje. My jsme do Kostariky vstoupili po souši přes hranici z vedlejší Panamy, která se nachází hned vedle souostroví Bocas del Toro.

Akční letenky do Kostariky

Cestovní doklady do Kostariky

Občané České republiky nepotřebují ke vstupu do Kostariky vízum a mohou do země vstoupit za turistickým účelem až na 90 dní. Při opuštění země se platí celkem vysoký poplatek 29 amerických dolarů. Občas bývá již zahrnut v ceně letenek, a proto si to vždy ověř, abys náhodou nezaplatil dvakrát. Podmínky se v uplynulých letech trochu měnily. Poplatku se nevyhneš ani při opuštění země po souši, ale Kostarika ti to svými krásami jistě vynahradí!

Kostarika - peníze
Peníze (colones) patří k nejhezčím, které jsme viděli.

Kostarika a doprava

Přímo na letišti si můžeš pronajmout auto nebo motorku a vydat se za poznáním Kostariky po vlastní ose. Dej si pouze pozor na stav horských silnic a to především po vydatných deštích. Veřejná doprava je na vyšší úrovni, než je tomu např. u okolních států a na odjezdy autobusů se dá celkem spolehnout. Ceny dopravy se nám nezdály příliš vysoké. Autobus zpravidla každé 3-4 hodiny zastaví na jídlo, a proto se neboj, že bys při delší cestě umřel hlady.

Švýcarsko Střední Ameriky

Kostarika je nejdražší zemí Střední Ameriky a možná i celé Latinské Ameriky. Pro vysoké ceny, ale i krásnou přírodu bývá často nazývána středoamerickým Švýcarskem. Na každém místě se nám však při troše hledání podařilo najít cenově přijatelný hotel i restauraci. Pokud chceš ušetřit, vyhledej si hostel, kde si budeš moct sám uvařit. Ceny potravin jsou zpravidla nižší v malých obchůdcích, než ve velkých supermarketech.

Kostarika a pláže
Kostariku jsme si hned zamilovali

Kde se ubytovat?

V mapě najdeš aktuální nabídku hotelů i jiných typů ubytování v Kostarice. Východní karibské pobřeží je obecně levnější a méně navštěvované. Centrum turismu se totiž rozkládá na západním pobřeží u Tichého oceánu.

Kdy letět do Kostariky?

Hlavní sezóna je v Kostarice od ledna do dubna, kdy nejméně prší, ale narazíš na nejvíce turistů. Snaž se vyhnout hlavně měsícům od října do prosince, kdy v zemi naplno propuká období dešťů. Od davů turistů se dá utéct, ale dlouhotrvající déšť ti může pobyt značně zkomplikovat. My jsme Kostariku navštívili v srpnu a pršelo občas večer nebo jen v noci, což je v tropickém podnebí běžné. Příroda by jinak nikdy nebyla tak zelená.

Snaž se vyhnout období dešťů, aby sis užil kostarické pláže
Snaž se vyhnout období dešťů, aby sis užil kostarické pláže

Kostarika a bezpečnost

Kostarika je na poměry Latinské Ameriky poměrně bezpečnou zemí. Nikdy jsme se tam necítili v nebezpečí. V hlavním městě San José si však dávej větší pozor a to zejména v noci. Netoulej se nikde sám a nechoď do míst, která neznáš. Mohli by tě přepadnout.

Zvířata na tebe čekají na každém kroku
Zvířata na tebe čekají na každém kroku

Kostarika – Co navštívit?

Karibské pláže

Při vstupu z Panamy jsme se ocitli přímo v karibské části nádherné Kostariky. Kousek od hranic jsme zavítali do příjemného městečka Puerto Viejo. Toto malé trochu „hippie a reggae“ plážové letovisko tě pohltí svou atmosférou tak, že se ti nebude chtít odjet. Můžeš si půjčit kolo a vyrazit do okolní přírody, nebo se vydat na některou z pěkných karibských pláží. Možná tě překvapí černá pláž se sopečným pískem. 

Pláž s černým sopečným pískem
Pláž s černým sopečným pískem

Cahuita u Karibiku

O kousek dále najdeš další krásné místo, kterým je národní park Cahuita. Plážové městečko Cahuita je opět velmi příjemné a snadno v něm strávíš pár dní. Ke vstupu do parku dojdeš jednoduše pěšky. Do parku je lepší se vydat brzy ráno, kdy není takové horko a je mnohem větší šance spatřit exotická zvířata. Cahuita je jedním z nejlepších míst, kde můžeš v Kostarice vidět tukany, lenochody, různé druhy opic, ptáků a ještěrek.

Kostarika palma
Karibské pláže a bujná vegetace v Kostarice

Potápění a šnorchlování

Cahuita ukrývá i jedny z nejhezčích míst v zemi pro potápění a šnorchlování. V teplých vodách Karibiku jsou často k vidění rejnoci, mořské želvy i nejrůznější barevné tropické ryby.

Národní park Tortuguero

Severněji u karibského pobřeží objevíš další krásný národní park Tortuguero. Tento deštný prales je s okolním světem spojen pouze lodní dopravou. Bažiny i mangrovy jsou ideální pro život kajmanů i kapustňáků. V džungli žijí i jaguáři, tapíři, lenochodi, kondoři a další zvířata. Hlavním symbolem parku Tortuguero, jak již název napovídá, jsou však želvy! Na pobřeží tu kladou vejce největší druhy mořských želv včetně karety obrovské.

Želva v národním parku Tortuguero
Želva v národním parku Tortuguero

Do Kostariky jako dobrovolník

Určitě nezapomeň navštívit ochranné centrum Sea Turtle Conservancy Tortuguero, kde se dozvíš zajímavé informace. Jiní cestovatelé nám vyprávěli o tom, jak v centru několik týdnů pracovali jako dobrovolníci. Kostarika je na dobrovolnické práce skvělá. Při dlouhodobějším pobytu v zemi budeš mít víc šancí poznat místní kulturu, zdokonalit se ve španělštině a spatřit divoká zvířata. Práci můžeš hledat na nejrůznějších serverech a sociálních sítích. Podívej se např. na Workaway.

Národní park Manuel Antonio

Nejznámějším parkem v Kostarice je pravděpodobně Parque Nacional Manuel Antonio, kde zaručeně spatříš mnoho tropických zvířat a ještě se vykoupeš na nádherných plážích. Park se rozkládá na západním pobřeží u Tichého oceánu a vstupného 16USD určitě nebudeš litovat! V deštném lese jsme každou chvíli zahlédli nějakou barevnou ještěrku nebo žábu. Viděli jsme i několik opic a lenochodů zavěšených na stromech.

Lenochod v národním parku Manuel Antonio
Lenochod v národním parku Manuel Antonio

Další nádherný park s deštným pralesem se nachází na jihu země a nese název Corcovado. Pokud tě omrzí toulky deštnými pralesy a koupání na panenských plážích, tak se můžeš vypravit do hor a k sopkám!

Exotická zvířata na tebe čekají na každém kroku
Exotická zvířata na tebe čekají na každém kroku

Aktivní sopka Arenal

Stratovulkán Arenal patří k nejaktivnějším sopkám Střední Ameriky. Dokonale kuželovitý tvar hory je velmi fotogenický, pokud její vrchol není zrovna zahalen do mraků. Až do roku 2010 probíhaly pravidelné erupce, které měly na svědomí i lidské životy. V současné době sopečná aktivita utichla a sopka se uvedla do spícího režimu. Je však pravděpodobné, že někdy opět vybuchne.

Pokud nebudeš mít štěstí na pozorování tekoucí lávy, stále se můžeš kochat nádhernou okolní přírodou a vydat se můžeš na nejrůznější turistické stezky. Oblíbenosti se těší například vedlejší vulkán Cerro Chato. Jeden z kráterů sopky ukrývá krásné modrozelené jezírko. Poslední erupce proběhla před několika tisíci lety a vytvořila nedaleký vodopád, který lze rovněž navštívit.

Krásná sopka Arenal
Krásná sopka Arenal

Kostarika a termální prameny

Oblast Arenalu charakterizují i vyhlášené termální prameny. Chtěl by ses koupat se v horké vodě a dívat se přitom na úchvatnou kostarickou sopku? Žádný problém! Vydej se do termálních bazénků Tabacón, Baldi či Eko-Termales. Krásný výhled na sopku je z vesničky La Fortuna, kde se nachází mnoho možností ubytování. Vykoupat se můžeš i v jezeře Laguna de Arenal, kam se sjíždějí i příznivci windsurfingu, wakeboardingu, kayakingu nebo rybaření. Za surfováním se vyprav na nekonečné pláže k Pacifiku.

Další aktivní sopky

Pokud tě fascinuje sopečná aktivita, můžeš se vydat k dalším aktivním sopkám. Kostarika jich má hned několik! K nejlépe dostupným patří sopka Poás v národním parku Parque Nacional Volcán Poás. K poslednímu výbuchu došlo asi před sto lety. Sopečná činnost vytvořila celkem tři krátery. V největším z nich budeš moci obdivovat tyrkysovou lagunu, ze které doutnají sopečné plyny. Pokud je v parku změřena vyšší sopečná aktivita, tak bývá pro jistotu uzavřen.

Sopka Irazu je se svými 3432 metry zase nejvyšší činnou sopkou v Kostarice. Objevíš jí nedaleko hlavního města San Jose. Za jasného počasí uvidíš z vrcholu sopky Atlantský i Tichý oceán. K poslední erupci došlo v roce 1994. Vždy si před výstupem na horu ověř aktuální informace a měj na paměti, že sopka je stále aktivní. Dá se předpokládat, že v případě zvýšené aktivity bude trek uzavřený. Jsi však ve Střední Americe a vše je tak trochu divočejší. Kostarika je více turistická než vedlejší Nikaragua, kde buď se sopkami obzvlášť opatrný!

Kostarika a nejvyšší hora Cerro Chirripó

Z města San Isidro de El General se můžeš vypravit na nejvyšší horu Kostariky – Cerro Chirripó, které se tyčí až do výšky 3820 metrů nad mořem. Podobně jako ze sopky Irazu, můžeš za pěkného počasí vidět oba oceány. Sleduj proto předpověď počasí, protože výhledy jsou fantastické a byla by škoda mít při výstupu zataženou oblohu.

Výstup na nejvyšší horu Kostariky
Výstup na nejvyšší horu Kostariky

Do parku je povolen vstup jen několika desítkám osob denně, a proto si musíš obstarat povolení k výstupu. Dříve bylo možné povolení získat na stanici v parku, ale nyní se žádá pouze online. Poblíž San Gerardo de Rivas se nachází přírodní termální prameny, kde můžeš zregenerovat tělo.

Na další horské treky narazíš v národním parku Rincón de la Vieja na severozápadě Kostariky.

Krásná příroda v Kostarice
Krásná příroda v Kostarice

Hlavní město San Jose

K poznání země je vždy dobrá alespoň krátká návštěva jejího hlavního města. V kostarickém hlavním městě San Jose žije přibližně 1,5 milionu lidí. Prohlídku města můžeš zahájit na hlavním náměstí Plaza de la Cultura, kde se nachází národní divadlo, které je asi nejhezčí budovou v San Jose.

Kostarika a San José
Hlavní město San José

Pozoruj místní život a vydej se na tržnici Mercado Central, kde se levně najíš a nakoupíš oblečení nebo suvenýry. K pochopení historie Kostariky ti pomůže národní muzeum Museo Nacional de Costa Rica. Ve městě neztrácej příliš času a vydej se raději do krásné kostarické přírody!

V Kostarice na tebe čeká koupání v Karibiku, surfování v Pacifiku, národní parky plné divokých zvířat, horské treky a sopky, deštný prales a spousta dalších krás! Stačí jen chytit letenky do Kostariky.

Kostarika, pláže, palmy
Kostarika je zelený ráj

Podívej se také na články:

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.4/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru