Connect with us

Cestopisy

Švédsko je trochu opomíjená severská země

Švédsko je trochu opomíjená severská země

Většina lidí vyráží do Norska nebo na Island a zajímavé Švédsko tak zůstává trochu stranou zájmu. Vydali jsme se do této země, abychom zjistili, co nabízí, jak se tam žije a zda se tam dá pracovat.

Reklama
Švédsko je často opomíjenou destinací
Švédsko je často opomíjená evropská destinace

Jak se dostat do Švédska?

Do Švédska jsme se vydali již podruhé vlastním autem, neboť tam máme opět na léto práci v hotelu. Zvolili jsme tentokrát cestu přes Dánsko a krátký trajekt z Helsingoru do Helsingborgu. Švédsko a Dánsko spojuje také impozantní Öresundský most, který vede z Kodaně do Malma. 

Most nebo trajekt?

Další možností je cestovat trajektem z německého Rostocku do švédského Trelleborgu, anebo využít trajekty mezi Dánskem a Norskem. Záleží na tom, jaké části severských zemí chceš navštívit. Cenově vycházejí varianty podobně. Buď zaplatíš více na benzínu a poplatcích za mosty, anebo zaplatíš více za delší cestu trajektem. Výhodou trajektu je, že si na chvíli odpočineš od řízení. Vzdálenosti jsou větší, než na jaké jsme zvyklí z Česka.

Projíždět budeš krásnou přírodou a malebnými vesničkami
Projíždět budeš krásnou přírodou a malebnými vesničkami

Letenky do Švédska

Švédsko a zejména jeho severnější části jsou od nás celkem vzdálené, a proto je vždy na zvážení varianta letu a následné půjčení automobilu na místě. Letenky do Stockholmu se totiž dají vyhledat velmi levně i v řádech několika desítek eur za jednosměrnou letenku. Porovnej si také nabízené lety do norského Osla, které se nachází nedaleko švédských hranic.

Akční letenky do Švédska

Švédsko a práce

Cestování po Švédsku a Norsku jsme spojili minulý rok i letos s prací v horském středisku Ramudberget. Naší strategií, která nám umožňuje dlouhodobě cestovat, je najít si sezonní práci v ekonomicky vyspělé zemi a peníze následně utratit za cestování v Asii nebo Latinské Americe. Pracovali jsme takto již např. na Novém Zélandu, v Austrálii, v Kanadě nebo USA.

Na léto jsme se usadili ve vesničce Ramundberget na hranici s Norskem
Na léto jsme se usadili ve vesničce Ramundberget na hranici s Norskem

Pracovat ve Švédsku je snazší, než by se mohlo zdát. Nepotřebuješ žádná víza, letenky jsou levné a práce pro cizince je dost. Minimální mzda je navíc oproti Česku mnohem vyšší, a tak se dá dobře ušetřit. Z několika měsíců práce ve Švédsku pak můžeš např. rok cestovat po Indii nebo jihovýchodní Asii. To je prostý fakt a takové jsou stále ve světě rozdíly.

Léto ve Švédsku je krásné!
Léto ve Švédsku je krásné!

Jak a kde sehnat práci ve Švédsku?

Sezonní práci si nejlépe domluvíš po internetu. Využít lze i různé facebookové skupiny a Čechy žijící v severských zemích. Začni tím, že napíšeš do lyžařských resortů, hotelů a zábavních parků. Ve Švédsku narazíš např. na zábavní centra Astrid Lindgren’s World nebo na Liseberg amusement park v Göteborgu, která každoročně poptávají spousty pracovníků.

Spousta možností je také v hlavním městě Stockholmu, kde sídlí i dobře fungující pracovní agentury. Vyzkoušet můžeš i dánský Legoland. Práci vždy sháněj v zimě na léto a v létě na zimu, zkrátka s velkým předstihem!

Na práci se poptej v lyžařských střediscích. Fungují i v létě!
Na práci se poptej v lyžařských střediscích. Fungují i v létě!

Co ve Švédsku navštívit?

Kromě Göteborgu a Stockholmu bys měl určitě navštívit severnější části Švédska, kde na tebe čeká divočina trochu podobná Kanadě. Osamělé domečky porostlé trávou i pobíhající stáda sobů jen dotváří pravou severskou atmosféru.

Dále na sever

V současné době pracujeme druhé léto ve vesničce Ramundberget, která je známější zejména příznivcům lyžování. Každoročně se tu koná dokonce první závod běžeckého lyžování v Evropě. Zima tu totiž přichází velmi rychle a v druhé polovině září už může některé dny sněžit.

Domky porostlé trávou, to je Švédsko!
Dřevěné domky porostlé trávou, to je Švédsko!

Lyžuje se i v létě!

Švédsko patří k velmocím běžeckého lyžování, což je tu vidět i v létě, kdy mnoho Švédů lyžuje na silnicích na kolečkových lyžích. Další možností zábavy je tu jízda na kole a nekonečné horské túry švédskou divočinou. Kromě sobů tu můžeš narazit i na losy, lišky a dokonce medvědy, kterých ve Švédsku žije asi kolem 300.

Švédsko a polární záře

Od září jsme ve Švédsku začali pozorovat polární záři. Základem pro úspěšné pozorování Aurory Borealis je tma, jasná obloha na severu (pro severní polární záři), dostatečná aktivita polární záře a blízká poloha k zemskému pólu. To však stále nemusí stačit. Záleží ještě na solárních větrech a gravitaci země.

Švédsko patří k nejlepším zemím na pozorování polární záře
Švédsko patří k nejlepším zemím na pozorování polární záře

Švédsko je skvělou zemí na pozorování polární záře

Asi třikrát jsme ve Švédsku polární záři viděli ve velmi silné aktivitě a byl to kouzelný zážitek! Pozorování polární záře není úplně jednoduchá věc i vzhledem k tomu, že se většinou zjevuje během chladné noci.

Polární záři jsme ve Švédsku viděli několikrát už v září
Polární záři jsme ve Švédsku viděli několikrát už v září

Gotland i Laponsko

Vyrazit můžeš i na švédské ostrovy, jako je např. Gotland v Baltském moři. Mají tam prý nejlepší počasí a pěkné lesy a písečné pláže. Velkým dobrodružstvím je pak návštěva autentického Laponska na úplném severu země. Cestu snadno spojíš i se sousedními norskými Lofoty.

Severské země mají své jedinečné kouzlo a všechno v nich funguje skvěle!
Severské země mají své jedinečné kouzlo a všechno v nich funguje skvěle!

Švédi jsou velmi milí a vždy se ti budou snažit pomoci. Téměř všichni mluví perfektně anglicky, a to i starší generace, což je velmi příjemné. S komunikační bariérou tak nebudeš mít problém při cestování ani při práci!

Mrkni se na akční letenky do Švédska a vydej se na sever!

Podívej se také na články:

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (17 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru