Švédsko je trochu opomíjená severská země
Obsah článku
Většina lidí vyráží do Norska nebo na Island a zajímavé Švédsko tak zůstává trochu stranou zájmu. Vydali jsme se do této země, abychom zjistili, co nabízí, jak se tam žije a zda se tam dá pracovat.


Jak se dostat do Švédska?
Do Švédska jsme se vydali již podruhé vlastním autem, neboť tam máme opět na léto práci v hotelu. Zvolili jsme tentokrát cestu přes Dánsko a krátký trajekt z Helsingoru do Helsingborgu. Švédsko a Dánsko spojuje také impozantní Öresundský most, který vede z Kodaně do Malma.
Most nebo trajekt?
Další možností je cestovat trajektem z německého Rostocku do švédského Trelleborgu, anebo využít trajekty mezi Dánskem a Norskem. Záleží na tom, jaké části severských zemí chceš navštívit. Cenově vycházejí varianty podobně. Buď zaplatíš více na benzínu a poplatcích za mosty, anebo zaplatíš více za delší cestu trajektem. Výhodou trajektu je, že si na chvíli odpočineš od řízení. Vzdálenosti jsou větší, než na jaké jsme zvyklí z Česka.

Letenky do Švédska
Švédsko a zejména jeho severnější části jsou od nás celkem vzdálené, a proto je vždy na zvážení varianta letu a následné půjčení automobilu na místě. Letenky do Stockholmu se totiž dají vyhledat velmi levně i v řádech několika desítek eur za jednosměrnou letenku. Porovnej si také nabízené lety do norského Osla, které se nachází nedaleko švédských hranic.
Akční letenky do Švédska
Švédsko a práce
Cestování po Švédsku a Norsku jsme spojili minulý rok i letos s prací v horském středisku Ramudberget. Naší strategií, která nám umožňuje dlouhodobě cestovat, je najít si sezonní práci v ekonomicky vyspělé zemi a peníze následně utratit za cestování v Asii nebo Latinské Americe. Pracovali jsme takto již např. na Novém Zélandu, v Austrálii, v Kanadě nebo USA.

Pracovat ve Švédsku je snazší, než by se mohlo zdát. Nepotřebuješ žádná víza, letenky jsou levné a práce pro cizince je dost. Minimální mzda je navíc oproti Česku mnohem vyšší, a tak se dá dobře ušetřit. Z několika měsíců práce ve Švédsku pak můžeš např. rok cestovat po Indii nebo jihovýchodní Asii. To je prostý fakt a takové jsou stále ve světě rozdíly.

Jak a kde sehnat práci ve Švédsku?
Sezonní práci si nejlépe domluvíš po internetu. Využít lze i různé facebookové skupiny a Čechy žijící v severských zemích. Začni tím, že napíšeš do lyžařských resortů, hotelů a zábavních parků. Ve Švédsku narazíš např. na zábavní centra Astrid Lindgren’s World nebo na Liseberg amusement park v Göteborgu, která každoročně poptávají spousty pracovníků.
Spousta možností je také v hlavním městě Stockholmu, kde sídlí i dobře fungující pracovní agentury. Vyzkoušet můžeš i dánský Legoland. Práci vždy sháněj v zimě na léto a v létě na zimu, zkrátka s velkým předstihem!

Co ve Švédsku navštívit?
Kromě Göteborgu a Stockholmu bys měl určitě navštívit severnější části Švédska, kde na tebe čeká divočina trochu podobná Kanadě. Osamělé domečky porostlé trávou i pobíhající stáda sobů jen dotváří pravou severskou atmosféru.

Dále na sever
V současné době pracujeme druhé léto ve vesničce Ramundberget, která je známější zejména příznivcům lyžování. Každoročně se tu koná dokonce první závod běžeckého lyžování v Evropě. Zima tu totiž přichází velmi rychle a v druhé polovině září už může některé dny sněžit.

Lyžuje se i v létě!
Švédsko patří k velmocím běžeckého lyžování, což je tu vidět i v létě, kdy mnoho Švédů lyžuje na silnicích na kolečkových lyžích. Další možností zábavy je tu jízda na kole a nekonečné horské túry švédskou divočinou. Kromě sobů tu můžeš narazit i na losy, lišky a dokonce medvědy, kterých ve Švédsku žije asi kolem 300.
Švédsko a polární záře
Od září jsme ve Švédsku začali pozorovat polární záři. Základem pro úspěšné pozorování Aurory Borealis je tma, jasná obloha na severu (pro severní polární záři), dostatečná aktivita polární záře a blízká poloha k zemskému pólu. To však stále nemusí stačit. Záleží ještě na solárních větrech a gravitaci země.

Švédsko je skvělou zemí na pozorování polární záře
Asi třikrát jsme ve Švédsku polární záři viděli ve velmi silné aktivitě a byl to kouzelný zážitek! Pozorování polární záře není úplně jednoduchá věc i vzhledem k tomu, že se většinou zjevuje během chladné noci.

Gotland i Laponsko
Vyrazit můžeš i na švédské ostrovy, jako je např. Gotland v Baltském moři. Mají tam prý nejlepší počasí a pěkné lesy a písečné pláže. Velkým dobrodružstvím je pak návštěva autentického Laponska na úplném severu země. Cestu snadno spojíš i se sousedními norskými Lofoty.

Švédi jsou velmi milí a vždy se ti budou snažit pomoci. Téměř všichni mluví perfektně anglicky, a to i starší generace, což je velmi příjemné. S komunikační bariérou tak nebudeš mít problém při cestování ani při práci!
Mrkni se na akční letenky do Švédska a vydej se na sever!
Podívej se také na články:
- Divoká Nikaragua: Levná a netradiční destinace
- Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
- Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
- New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstěPrůvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov
Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.
Speciální slevy pro naše čtenáře
- Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, následně v objednávce zadej slevový kód PECKYAPPKA a máš to o 250 Kč levnější.
- Ubytování přes Booking.com se slevou až 50%, klikni a vyhledej si konkrétní destinaci.
- Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
- Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
