Pelipeckovní roadtrip po USA: 14. díl – Death Valley
Obsah článku
Tentokrát vám nikdo nezkontroluje Annual Pass ani jiný typ vstupenky. Tentokrát vám nikdo nepodá místní noviny a informační letáček s mapkou. Tentokrát budete jen sami za sebe, škvařit se jako zapomenuté kuře v troubě a přemlouvat se, že to zvládnete. Aspoň takový byl náš první pocit z Death Valley – Údolí smrti, které svoje pojmenování dostalo naprosto oprávněně. 52 °C ve stínu, s jedním drobným háčkem – stín tam nenajdete.


Hned na začátku bychom chtěli upozornit, že tohle místo opravdu není pro každého. Najdete zde neskutečně nádhernou přírodu, ale rozhodně byste se sem neměli hrnout, pokud nezvládáte vysoké teploty. Přinejmenším aspoň v létě, kdy zde teploty párkrát dosáhly i hranice 57 °C. V letních měsících se dokonce ani nedoporučují žádné pěší túry nebo jiné namáhavé aktivity. Nemálo lidem, kteří přecenili své síly, se toto místo stalo osudným. Ale jak vždycky říkáme, stačí nenechat mozek (a v tomto případě i hodně vody) doma a všechno dobře dopadne.
Silnice č. 95, z Nevady zpátky do Kalifornie, nás vedla přes vyprahlé pustiny a umožňovala výhled na nádherné hory v okolí. Předtím, než jsme na křižovatce v Amargosa Valley odbočili na silnici č. 373, jsme se zastavili na čerpací stanici, která byla od podlahy po strop zasvěcena mýtům o Oblasti 51. No, je to kýč a ne, nestojí to za to zastavit se tam na déle než 5 minut, ale pokud jste příznivci Muldera a Scullyové, najdete se tam. Hlavně tam ale nezapomeňte najít dostatek benzínu a kanystrů s vodou, které se vám v následujících hodinách budou hodit. Jasně že vám ta voda zteplá asi do půl hodiny, ale lepší teplá než žádná. Navíc, další příležitost na tankování a nákupy se vám naskytne až za necelých 90 km dál ve městečku Furnace Creek.
Dante’s View
Naší první zastávkou v tomto nejsušším národním parku USA se stalo místo zvané Dante’s View. Nachází se ve výšce 1524 m. n. m. a můžete odtud současně vidět nejvyšší a nejnižší místo kontinentálních Spojených států – tj. Mt. Whitney a Badwater. Při vystoupení jsme dostali slušnou tepelnou facku. Rozhodli jsme se, že výhled od parkoviště nám nestačí, a proto jsme se jako správní hazardéři vydali po hřebenu dál do kopce. Nebyli tam skoro žádní turisté, jen my, horký větřík a neprolomitelné ticho. Nikdy v životě jsem nebyla na tak klidném místě. Neslyšeli jsme žádná zvířata, žádné šustění listí nebo trávy, prostě nic. Byli jsme tam jen my, neutichající výheň a hluboká solná propast pod námi. I přes to na první pohled nesnesitelné horko, to byla neskutečná nádhera, kterou jen tak někde nenajdete. Od našeho výletu už je to přes půl roku, a i přesto si dokonale pamatuju ten pocit, který se nás tam zhostil.

Zabriskie Point
Po 30 minutách dál po cestě jsme se zastavili v místě Zabriskie Point. Naskytly se nám výhledy na nádherné dozlatova zbarvené kopce, které před zhruba 5 miliony lety vznikly erozí půdy po vysušení jezera Furnace Creek Lake. Nyní Zabriskie Point oficiálně spadá pod pohoří Amargosa Range.

Badwater Basin
Pokud vám náhodou dojde šťáva, pokračujte dál po cestě č. 190, dokud nenarazíte na tabule s nápisem Furnace Creek. Jedná se v podstatě o takové komerční centrum Death Valley s pár restauracemi, ubytováním a čerpací stanicí. Žádné zázraky ale nečekejte. Poměr cena-kvalita vás rozhodně nijak neokouzlí. My jsme tuhle možnost oželeli a rozjeli se rovnou k Badwater Basin – místo, které se nachází v nadmořské výšce -85,5 metrů a je tak nejníže položeným bodem kontinentálních Spojených států. Jedná se o bezodtokou pánev, která díky svým zvrásněným solným pláním působí opravdu zlověstně.


Po cestě k Badwater se ještě můžete zastavit třeba u Devil’s Gofl Course neboli ďáblova golfového hřiště, kde se sůl navršila do malých pahorků ostrých jako břitva. Pokud budete mít dostatek energie a hlavně vody, mrkněte se taky k labyrintu Golden Canyon. Je to zlatisté údolí úzkých kaňonů, které nabízí turistům lehké procházky i namáhavá dobrodružství. Vybrat si můžete až ze čtyř různých treků (Badlands Loop, Golden Canyon k útesům Red Cathedral, Gower Gulch Loop, Complete Circuit).

Stovepipe Wells
Toto jsme stihli my za jeden den, který jsme Death Valley věnovali. Pokud máte času víc, projeďte se i dál za Furnace Creek až k Stovepipe Wells, kde najdete písečné duny jako na Sahaře, Devil’s Cornfield a rokli Mosaic Canyon, která je rájem pro horolezce. Jestli máte v oblibě stará městečka z dob zlaté horečky, navštivte Skidoo – hornické město duchů, kde se natáčel nejeden westernový film.

* Uvedené ceny odpovídají roku 2017, takže počítejte s jejich případnou změnou.
Akční letenky do USA
Předchozí díly a další pokračování:
- Roadtrip po USA: 12. díl – Sequoia & Kings Canyon
- Pelipeckovní roadtrip po USA: 13. díl – Las Vegas
- Pelipeckovní roadtrip po USA: 15. díl – Bryce Canyon
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.
Speciální slevy pro naše čtenáře
- Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, následně v objednávce zadej slevový kód PECKYAPPKA a máš to o 250 Kč levnější.
- Ubytování přes Booking.com se slevou až 50%, klikni a vyhledej si konkrétní destinaci.
- Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
- Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
