Connect with us
USA

Cestopisy

Pelipeckovní roadtrip po USA: 12. díl – Sequoia & Kings Canyon

Pelipeckovní roadtrip po USA: 12. díl – Sequoia & Kings Canyon

Už jste si určitě mysleli, že vám dáme s naším americkým deníkem pokoj, že? Ale to ne, ještě nás toho čeká spousta! Dneska například Národní park Sequoia a Kings Canyon, díky kterým nás ještě hodně dlouho bolelo za krkem z toho, jak jsme neustále koukali nahoru na ty obry!

Reklama

Na tyto dva superlativy oplývající národní parky se kvůli jejich sousedovi – Národnímu parku Yosemite, často zapomíná. Přitom neprávem! Do nebe sahající sekvojovce obrovské a mohutná řeka Kings River, prorážející jednu z nejhlubších roklin na světě vás přivítají s otevřenou náručí a díky méně turistům zde najdete i tolik kýžený klid a samotu. Obzvlášť, pokud budete třetí týden na cestě s těmi čtyřmi stejnými obličeji téměř 24/7, které už se nezdají být tak sympatické jako těch 20 dní zpátky. Ano, ponorka prostě přijde a ne jednou. V národních parcích ale člověku všechno připadá tak nějak hezčí, takže to vřele doporučujeme jako terapii. U nás to fungovalo vždycky.

Jen tak mimochodem, tyto dva národní parky oficiálně fungují jako jeden celek, takže pokud náhodou nebudete mít námi tak opěvovaný Annual pass, nemusíte se bát, že byste museli platit dvojí vstupné. Poplatek 30 dolarů za vozidlo zaplatíte jen jednou, platí až na sedm dní a kromě těchto dvou parků se vztahuje také na Hume Lake District, takže zde neváhejte zůstat i delší dobu.

Řeka Kings River a pohoří Sierra Nevada.

Národní park Kings Canyon

Kings Canyon, široce rozevřená puklina hlubší než Grand Canyon, nabízí dobrodružství všem, kteří touží po nekonečných pěších stezkách a hrozivě vyhlížejících skalních útvarech doprovázených divoce se valícími říčkami. Užijí si to tu především milovníci jeskyní a skalního lezení. Pohoří Sierra Nevada nabízí všem odvážlivcům výstup na Mt. Whitney – největší horu kontinentálních Spojených států.

Pohled na pohoří Sierra Nevada.

Autem určitě nevynechte silnici č. 180 (tzv. Kings Canyon Scenic Byway), která spojuje háje Grant Grove a Cedar Grove. Silnice vede paralelně s řekou Kings River a prudce se kroutí kolem ostrých skal, občas zdobených překrásnými vodopády. Jedny, které stojí za zastávku jsou určitě Grizzly Falls. Pokud máte dost času, věnujte ho také jeskyni Boyden Cave, která je zhruba v polovině cesty mezi Grant Grove a Cedar Grove. Vstupné se pohybuje okolo 17 dolarů na dospělého a průvodci podávají všechny informace opravdu zábavně.

Kings Canyon Scenic Byway.

Vodopády Grizzly Falls.

Národní park Sequoia

Pravděpodobně neexistuje nikdo na světě, kdo by neslyšel, že tu roste objemově největší strom na světě – General Sherman Tree. My jsme tušili, jaká nádhera nás čeká a stejně jsme celou cestu sekvojovými lesy měli ústa dokořán otevřená od úžasu. Nejtradičnější turistickou oblastí je Giant Forest pojmenovaný Johnem Muirem v roce 1875. Právě zde najdeme již zmiňovaného, 83,5 metru vysokého dlouhána. Dovede vás k němu stezka Congress Trail, která vám mimochodem představí i druhý největší sekvojovec pojmenovaný jako Washington Tree a v neposlední řadě i Telescope Tree, přes jehož dutý kmen můžete vidět oblohu. Neodjeli jsme odtamtud s takovým pocitem jako od Grand Canyonu, ale i přesto to na nás zapůsobilo neuvěřitelným dojmem. Dlouho jsme si nepřipadali tak titěrní.

Sekvojovce obrovské.

Lidé stojící u sekvoje General Sherman Tree.

Jednoznačně si na tuto oblast nechte minimálně dva dny. Pokud si budete chtít udělat piknik, zvolte si k tomu místo zvané Crescent Meadow. Po cestě se můžete pozdravit s žulovým obrem zvaným Moro Rock a projet světoznámým tunelem vytvořeným přímo uprostřed padnuté sekvoje (Tunnel Log).

Tunnel Log.

* Uvedené ceny odpovídají roku 2017, takže počítejte s jejich případnou změnou.

Akční letenky do USA

Předchozí díly a další pokračování:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru