Connect with us
Malebná ulička v Římě

Cestopisy

Toulky Římem: Slavné památky už znáte, kam dál?

Toulky Římem: Slavné památky už znáte, kam dál?

Nachozených už máte tisíce kroků, viděli jste všechny římské klasiky jako Koloseum, Piazza Navona, Fontanu di Trevi a dokonce jste se protlačili davem turistů ve vatikánských muzeích… Co dalšího můžete v Římě zažít?

Reklama

Zažijte atmosféru čtvrtí Pigneto a Trastevere

Multikulturní čtvrť Pigneto je jedno z nejzajímavějších uměleckých míst v Římě, známá jako „čtvrť bohémů“. Postupně se tu začíná vyskytovat čím dál víc turistů, které lákají příjemné podniky, tradiční kavárny a bary, ale i vegetariánská bistra a opravdu hodně street-artu.

Snídani si můžete dát v Necci dal 1924, oběd u Řeka v Kalapà a večer si sednout na vínko do baru na náměstí. A pokud byste měli náladu na koncert nebo párty, zajděte do nedalekého MONK-u.

Trastevere je další oblíbenou římskou čtvrtí s výbornou atmosférou. Večer bývá přeplněná zejména turisty a zahraničními studenty, takže živo tam bude hlavně kvůli nim. Najdete tu též mnoho restaurací a barů – když budete mít štěstí, natrefíte i na pouliční koncert.

Na dobrých Carbonara si můžete pochutnat v restauraci Tonnarello, kde si vyrábějí i domácí těstoviny. V této čtvrti se nachází i nejstarší bazilika ve městě Santa Maria in Trastevere nebo kaplička Tempietto di San Pietro in Montorio. Mimochodem, pokud patříte mezi milovníky italské kinematografie, můžete Trastevere poznat i ze snímku Velká nádhera (La Grande Bellezza).

Podobnou atmosféru jako v Trastevere můžete po večerech zažít i ve čtvrtích Rione, Monti nebo San Lorenzo.

Navštivte muzeum současného umění i katakomby

V Římě existuje vícero galerií a muzeí, která stojí za to a bude v nich určitě méně turistů než v těch profláklých.

Mezi ně určitě patří čtyřpodlažní muzeum Palazzo Massimo alle Terme, muzeum současného umění GNAM (Galleria Nazionale d’Arte Moderna), etruské muzeum (Museo Ebraico Etrusco di Villa Giulia), židovské muzeum (Museo Ebraico di Roma) u synagogy, nebo katakomby San Callisto.

Oblíbené je i muzeum současného umění MACRO (Museo d’Arte Contemporanea di Roma), které můžete v současnosti navštívit zcela zdarma. Až si budete plánovat návštěvu, nezapomeňte, že v pondělky bývají galerie většinou zavřené.

Oddychněte si v parku Villa Borghese

Parky jsou v Římě velmi oblíbené mezi místními, které tu najdete piknikovat, běhat nebo i pospávat. Neodmyslitelnou součástí každého parku bývá kulturní vložka – většinou tu natrefíte na aspoň jednoho Itala zpívajícího árie.

Park Villa Borghese je třetím největším římským veřejným parkem. Kromě čtení knihy na trávě můžete zajít i do galerie Borghese nebo místního zoologického muzea (Museo di Zoologia).

Projděte se hřbitovem Cimitero del Verano

Možná trochu netradiční procházka, ale hřbitovy mají vždy své kouzlo, hlavně ty historické. Hřbitov Campo Verano se nachází blízko baziliky San Lorenzo fuori le mura.

Má tři části: židovský hřbitov, katolický a památník obětí 1. světové války. Uvidíte tu i různé druhy hrobek – od klasických hrobů, přes rodinné krypty až po ty úplně nejmodernější.

Kam za pravou gelato a pizzou?

Pro nikoho není překvapením, že jedním z největších zážitků z návštěvy Itálie je místní kuchyně. Pizzu nebo těstoviny můžete bez výčitek jísť každý den. V Itálii se pizza rozlišuje na dva základní typy: pizza tonda (klasická kruhová) a pizza al taglio/al trancio (krájená na čtverce). Skvělou pizzu al taglio mají v Pinsere, přibližně 10 minut od zastávky Termini. V tomhle bufetíku zaplatíte za to, co sníte – platí se totiž za váhu. V okolí sice není moc památek, ale za jídlem se vždy vyplatí cestovat!

Po dobrém obědě třeba dezert, a co je lepší, než pravá italská zmrzlina? Pokud na ulici uvidíte název Fatamorgana, jste na dobré adrese. Síť těchto zmrzlináren najdete v Římě na vícero místech. A když nenajdete zrovna tuhle, vyzkoušejte jakoukoliv jinou, klidně i v zimě!

Během návštěvy Itálie si určitě rychle zvykněte i na kávovou kulturu. Italové jsou zvyklí ji vypít na „ex“ přímo u baru, bez žádného zbytečného vysedávání. Také se říká, že cappuccino se pije jen do 11:00, protože mléko si nebude příliš rozumět s těstovinami, které budete jíst k obědu. Malým espressem se ale nikdy nic nepokazí!

Akční letenky do Říma

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Ráda cestuje a pak všem nepřiměřeně dlouho a stále dokola vypráví zážitky z cest. A ještě k tomu miluje životní příběhy. Taková je prostě Lucka, která procestovala i téměř celou Jižní Ameriku.

Nahoru