Srí Lanka: velký průvodce, se kterým se na ostrově neztratíš!
Ostrov Cejlon je jedním z nejkrásnějších míst, které jsme navštívili. Na relativně malém území totiž najdeš vše, na co si vzpomeneš! Srí Lanka nabízí překrásné pláže, hory, čajové plantáže, národní parky plné zvířat, jedinečné historické památky, pestrou kulturu i gastronomii. Převážnou část populace tvoří mírumilovní buddhisté, a proto se v zemi budeš cítit velmi dobře a bezpečně!


Srí Lanka a počasí
Jelikož má Srí Lanka velmi teplé tropické podnebí, můžeš se tam vydat kdykoliv během celého roku. My jsme tento kouzelný ostrov navštívili na podzim, kdy mělo panovat období dešťů. V průvodci jsme se dočetli, že na severu země prší od října do ledna a na jihu od května do srpna. Přestože online předpovědi počasí ukazují možnosti srážek každý den, realita bývá jiná. Většinou na Srí Lance prší jen v noci, nebo mají přeháňky velmi krátkou dobu trvání. Nemusíš se tak při pohledu na předpověď hned děsit.
Každá část ostrova má navíc své vlastní klima a ani místní obyvatelé nám nebyli schopni říci, kdy období dešťů přichází. Když se nám zdálo, že se počasí zhoršuje, jednoduše jsme se přesunuli do jiné části Srí Lanky. Zimy se rozhodně bát nemusíš! Trocha deště zde bývá vysvobozením z každodenních vysokých teplot.

Jak na Srí Lance cestovat?
Existuje několik možností, jak po Cejlonu cestovat:
Pronájem auta nebo tuk-tuku
Většina autopůjčoven se ti bude snažit pronajmout auto i s místním řidičem. Tuto možnost je potřeba dobře zvážit, protože řízení na ostrově není úplně bezpečné. Neustálá přítomnost Srílančana také není ideální. Poslouží ti však zároveň jako průvodce.

Během naší cesty jsme si na dva týdny pronajali auto bez řidiče a bylo to skutečné dobrodružství. Provoz bývá dost hustý, všichni troubí a přes cestu ti neustále přebíhají lidé i zvířata. Po hodině řízení ujedeš většinou max. 30km a s únavou v očích ti připadá, že už řídíš pět hodin. Blázniví řidiči autobusů tě neváhají předjet ani v nepřehledné zatáčce a někdy budeš muset větším vozidlům úplně vyklidit cestu. Stává se, že asfalt silnice zmizí a ty se ocitneš na prašné cestě. Za dva týdny cestování autem jsme propíchli jednu pneumatiku a lehce nacouvali do řidiče tuk-tuku. Naštěstí se nic nestalo.
Někteří cestovatelé si pronajmou nebo dokonce koupí tuk-tuk. Bezpečnější je opět varianta s řidičem, neboť v tomto asijském vozítku jste ještě více zranitelní než v osobním autě. Hlavní nevýhodou pronájmu vozidel je poměrně vysoká cena. Mnohem levnější je cestovat veřejnou dopravou!

Cestování autobusem a vlakem
Autobusů je na Srí Lance velké množství, jsou levné a zajíždí téměř do všech koutů. Postavte na kraj silnice a jednoduše vyčkejte, až nějaký autobus pojede. Slyšeli jsme, že jsou řidiči placeni za počet uskutečněných jízd, a proto své stroje nešetří. Autobusy jsou na silnici největší, a tak si často vynutí přednost. Interiér vozidel hromadné dopravy tě při prvním nástupu možná překvapí. Kabina řidiče bývá vyzdobena náboženskými motivy a nejrůznějšími světélky. Do toho zpravidla hraje velmi hlasitá taneční hudba. Jízda autobusem pro tebe bude velkým zážitkem!

Nejvíce romantickým dopravním prostředkem na Srí Lance je vlak. Podobně jako v Indii si raději připlať vyšší třídu. Do nejnižší třídy se občas ani nevejdeš, neboť cestujících je na ostrově hodně. Na kratší vzdálenost se dá přežít i nižší třída. Odměnou ti budou jedinečné výhledy do kraje a to třeba i z otevřených dveří vlaku. Na bezpečnost se v těchto asijských zemích příliš nedbá. Mezi nejkrásnější vlakové trasy patří Kolombo – Kandy a především Nanu Oya – Ella, kde se rozkládají proslulé čajové plantáže.


Nejlepší je kombinovat různé druhy dopravy. Na hůře přístupná místa si vždy můžeš domluvit všudypřítomné tuk-tuky. S řidiči se za žádných okolností neboj smlouvat, neboť ti budou nabízet cenu 2-3 krát vyšší. Poplatek za svezení si vždy dohodni předem a několikrát jeho výši zopakuj! Po Srí Lance pak můžeš cestovat i pomocí organizovaných zájezdů. Na cenu se vždy zeptej v hotelu nebo v cestovní kanceláři. Ceny hotelů jsou stále velmi levné a služby se s přibývajícím turismem výrazně zlepšily.

Co ti při cestování po Srí Lance skutečně pomůže?
Po příletu na letiště si zajisti srílanskou SIM kartu. Dobré pokrytí má např. společnost Dialog. Datové připojení je na Srí Lance velmi levné! Budeš moci využívat mapy a také aplikace SL Railway (vlaková spojení) a Pick Me (řidiči tuk-tuků). Kup si také adaptér britského typu.
Mám pro tebe jednu zásadní radu: Nešetři opalovacím krémem a repelentem! Dovez si z ČR nějaký účinný repelent s vysokou složkou látky DEET. Podnebí na Srí Lance je velmi vlhké, a tak se s komáry nepochybně setkáš každý den. Tento nepříjemný hmyz bývá nejaktivnější při východu a západu slunce. V tomto čase je lepší nosit lehké oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Ve většině hotelů je naštěstí k dispozici moskytiéra. Raději si však přivez i vlastní.

Přestože má Srí Lanka i hory, není nutné si s sebou brát pohorky, protože ti v nich bude neúnosné teplo. Tenisky a sandály by ti měly hravě stačit.
Co vidět na Srí Lance?
V úvodu jsem zmínil, že ostrov Cejlon nabízí jedinečnou kombinaci přírodních krás a kulturních památek. Pojďme si představit některé tipy, co se na Srí Lance vyplatí vidět!

Buddhistické památky
Po celé Srí Lance objevíte velké množství buddhistických, hinduistických i muslimských chrámů. Bude vám připadat, že místní obyvatelé stále něco slaví. Téměř v každém ze známých míst jsme se setkali s nějakým průvodem nebo náboženskou oslavou. Své putování po Srí Lance můžeš zahájit ve starobylých městech Anuradhapura a Polonnaruwa. Překrásné sochy Buddhy uvidíš také ve Zlatém chrámu Dambulla. Velmi klidným místem plným chrámů a mnichů je Mihintale. Vypravit se lze také do poutního místa Kataragama. Po příletu na Srí Lanku se zeptej místních lidí na probíhající svátky a události.


Hory a čajové plantáže
Pokud máš raději přírodu, domluv si výlet k impozantnímu skalnímu chrámu Sigiriya. Z vrcholu Lví skály lze spatřit pravou džungli a dokonce i divoké slony. Uprostřed ostrova okusíš chladnější podnebí, hory a proslulé čajové plantáže. Můžeš se zajít podívat na exkurzi do jedné z čajových továren (např. společnost Lipton). Krásná posvátná stezka vede na vrchol Adamovi hory – Adam’s peak. Po zvládnutí více než 5000 vysokých schodů se vám naskytne jedinečný výhled do okolí. Těsně pod vrcholem hory uvidíš údajný otisk Adamovi nohy. Právě na toto místo prý seslal bůh Adama po jeho vyhnání z ráje. Výstup na horu se zahajuje v noci, abys stihl vycházející slunce.


Srílanské národní parky
Národní parky na Srí Lance pro nás byly jedním z největších zážitků, a jistě vám je tedy doporučujeme jako atranci, kterou byste měli vidět. Vřele doporučujeme navštívit národní park Udawalawe, kde jsme viděli mnoho slonů a zajímavých ptáků. Říká se, že další národní park Yala je srovnatelný s africkými safari.

Do parku lze vstoupit jen s jeepem a oficiálním průvodcem. Den předem jsme se domluvili s jedním Srílančanem, že pro nás brzy ráno zajede do hotelu. Ráno jsou zvířata aktivnější, a proto je důležité přijet včas!
V národním parku Yala jsme strávili celý den a viděli opravdu mnoho divoké zvěře včetně slonů, krokodýlů, buvolů, ještěrů i opic. Hlavním finále bylo pozorování leoparda. Náš průvodce se v přírodě dokonale vyznal a věděl, kde se zvířata pohybují. V jednu chvíli nás nechal vylézt na střechu auta, odkud jsme se dívali dále do džungle. „Támhle něco je! To je leopard! Dívej!“, nevěřili jsme vlastním očím, když jsme spatřili leoparda odpočívajícího na větvi stromu.

Srí Lanka je plná zvířat i mimo národní parky. Díky vlhkému podnebí jsou často k vidění hadi, ještěři nebo krokodýli. Viděli jsme také obří netopýry a jednou nám před autem přeběhl divoký slon. Nejčastěji asi potkáte zvědavé opice! Chceš-li vidět slony pěkně z blízka, zajeď se podívat do příjemného sloního sirotčince Pinawala.

Pláže, surfování a odpočinek
Na tropickém ostrově samozřejmě nechybí ani nádherné pláže s palmami a zlatým pískem. Na nejhezčí koupání narazíš na jihu ostrova. Vyhlášenými surfařskými oblastmi jsou Mirissa a Arugam Bay na východním pobřeží.

Některé školy surfování se mezi těmito místy přesouvají v závislosti na ročním období a vlnách. Nemusíte se pouštět do extrémních sportů, abyste nasáli tu pravou srílanskou atmosféru. Občas je také dobré nedělat nic. Kupte si chutný kokos, sedněte si na pláž a počkejte na západ slunce, který na Srí Lance bere dech!

Podívej se také na články:
- Poprvé do Nepálu? Takto jsme procestovali Himálaj
- Kalifornie za 6 dní?
- 5 tipů, jak si vychutnat Řím bez turistů
- 10 soukromých ostrovů, které si můžete pronajmout
Napsal cestovatel Karel Štěpánek
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.
Speciální slevy pro naše čtenáře
- Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, následně v objednávce zadej slevový kód PECKYAPPKA a máš to o 250 Kč levnější.
- Ubytování přes Booking.com se slevou až 50%, klikni a vyhledej si konkrétní destinaci.
- Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
- Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
