Connect with us
Cesta vlakem na Srí Lance

Asie

Srí Lanka: velký průvodce, se kterým se na ostrově neztratíš. Letenky z Vídně za 17 790 Kč!

Srí Lanka: velký průvodce, se kterým se na ostrově neztratíš. Letenky z Vídně za 17 790 Kč!

Ostrov Cejlon je jedním z nejkrásnějších míst, které jsme navštívili. Na relativně malém území totiž najdeš vše, na co si vzpomeneš! Srí Lanka nabízí překrásné pláže, hory, čajové plantáže, národní parky plné zvířat, jedinečné historické památky, pestrou kulturu i gastronomii. Převážnou část populace tvoří mírumilovní buddhisté, a proto se v zemi budeš cítit velmi dobře a bezpečně!

Reklama

Kdy na Srí Lanku?

Srí Lanka má teplé tropické podnebí. Můžeš se tam vydat po celý rok. Na severu země prší od října do ledna a na jihu od května do srpna. Přestože online předpovědi počasí ukazují možnost srážek téměř na každý den, realita bývá jiná. Většinou prší jen v noci nebo mají přeháňky velmi krátkou dobu trvání. Každá část ostrova má navíc své vlastní klima. Zimy se rozhodně bát nemusíš. Trochu deště zde bývá vysvobozením z každodenních vysokých teplot.

Akční letenky z Vídně na Srí Lanku

 • Odkud? Z Vídně s přestupem v Abú Dhabí
 • S kým? Letecká společnost Etihad Airways
 • Kdy? Poslední termíny na březen a duben 2024
 • Termín? Příklad 10. – 17. března 2024 (VYBRAT TERMÍN)
 • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, příruční zavazadlo do 7 kg, 1× 23kg odbavené zavazadlo

Akční letenky z Vídně na Srí Lanku

Ubytování na Srí Lance: zkus lokální ubytování i luxusní hotely za pár korun

Ostrov Srí Lanka je opravdu různorodý co se týče cen ubytování. Najdeš zde nejlevnější noclehy v turistických hostelech, soukromé vily k pronájmu, ale i luxusní hotelové resorty s bazény. Průměrná cena pro dva na noc se pohybuje kolem 250 až 500 Kč.

Tak jako v jakékoli exotice, i na Srí Lance se lze ubytovat za super ceny. Prohlédni si ceny a rezervuj hotel přes Pelikána. Tipy na ubytování najdeš na této šikovné mapce:

Co je třeba ke vstupu na Srí Lanku? Stačí cestovní pas a e-víza

 • Na Srí Lanku potřebuješ cestovní pas. Platnost pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu.
 • Děti musí mít vlastní cestovní pas.
 • Čeští občané jsou povinni se před příjezdem na Srí Lanku elektronicky registrovat na webové stránce http://www.eta.gov.lk a zaplatit 30 USD. Turistická víza jsou vydávána na období 30 dnů.
Srí Lanka
Srí Lanka je pravý ráj na zemi!

Srí Lanka a počasí

Jelikož má Srí Lanka teplé tropické podnebí, můžeš se tam vydat kdykoliv během celého roku. My jsme tento kouzelný ostrov navštívili na podzim, kdy mělo panovat období dešťů. V průvodci jsme se dočetli, že na severu země prší od října do ledna a na jihu od května do srpna. Přestože online předpovědi počasí ukazují možnosti srážek každý den, realita bývá jiná. Většinou na Srí Lance prší jen v noci nebo mají přeháňky velmi krátkou dobu trvání. Nemusíš se tak při pohledu na předpověď hned děsit.

Každá část ostrova má navíc své vlastní klima a ani místní obyvatelé nám nebyli schopni říci, kdy období dešťů přichází. Když se nám zdálo, že se počasí zhoršuje, jednoduše jsme se přesunuli do jiné části Srí Lanky. Zimy se rozhodně bát nemusíš! Trocha deště zde bývá vysvobozením z každodenních vysokých teplot.

Srí Lanka pláž
Na Srí Lance jsou po celý rok vysoké teploty

Jak na Srí Lance cestovat?

Existuje několik možností, jak po Cejlonu cestovat:

Pronájem auta nebo tuk-tuku

Většina autopůjčoven se ti bude snažit pronajmout auto i s místním řidičem. Tuto možnost je potřeba dobře zvážit, protože řízení na ostrově není úplně bezpečné. Neustálá přítomnost Srílančana také není ideální. Poslouží ti však zároveň jako průvodce.

Cestování autem na Srí Lance
Naše pronajaté auto dostalo na Srí Lance pořádně zabrat…

Během naší cesty jsme si na dva týdny pronajali auto bez řidiče a bylo to skutečné dobrodružství. Provoz bývá dost hustý, všichni troubí a přes cestu ti neustále přebíhají lidé i zvířata. Po hodině řízení ujedeš většinou max. 30km a s únavou v očích ti připadá, že už řídíš pět hodin. Blázniví řidiči autobusů tě neváhají předjet ani v nepřehledné zatáčce a někdy budeš muset větším vozidlům úplně vyklidit cestu. Stává se, že asfalt silnice zmizí a ty se ocitneš na prašné cestě. Za dva týdny cestování autem jsme propíchli jednu pneumatiku a lehce nacouvali do řidiče tuk-tuku. Naštěstí se nic nestalo.

Někteří cestovatelé si pronajmou nebo dokonce koupí tuk-tuk. Bezpečnější je opět varianta s řidičem, neboť v tomto asijském vozítku jste ještě více zranitelní než v osobním autě. Hlavní nevýhodou pronájmu vozidel je poměrně vysoká cena. Mnohem levnější je cestovat veřejnou dopravou!

Tuk tuk na Srí Lance
Tuk-tukem se dostaneš kamkoliv

Cestování autobusem a vlakem

Autobusů je na Srí Lance velké množství, jsou levné a zajíždí téměř do všech koutů. Postavte na kraj silnice a jednoduše vyčkejte, až nějaký autobus pojede. Slyšeli jsme, že jsou řidiči placeni za počet uskutečněných jízd, a proto své stroje nešetří. Autobusy jsou na silnici největší, a tak si často vynutí přednost. Interiér vozidel hromadné dopravy tě při prvním nástupu možná překvapí. Kabina řidiče bývá vyzdobena náboženskými motivy a nejrůznějšími světélky. Do toho zpravidla hraje velmi hlasitá taneční hudba. Jízda autobusem pro tebe bude velkým zážitkem!

Srí Lanka, autobus
Autobusy jezdí velice rychle, někdy až moc

Nejvíce romantickým dopravním prostředkem na Srí Lance je vlak. Podobně jako v Indii si raději připlať vyšší třídu. Do nejnižší třídy se občas ani nevejdeš, neboť cestujících je na ostrově hodně. Na kratší vzdálenost se dá přežít i nižší třída. Odměnou ti budou jedinečné výhledy na krajinu, a to třeba i z otevřených dveří vlaku. Na bezpečnost se v těchto asijských zemích příliš nedbá. Mezi nejkrásnější vlakové trasy patří Kolombo – Kandy a především Nanu Oya – Ella, kde se rozkládají proslulé čajové plantáže.

Vlak na Srí Lance
Už přijíždí vlak!

Vlakem na Srí Lance
Srílanské vlaky jsou velmi zábavným dopravním prostředkem

Nejlepší je kombinovat různé druhy dopravy. Na hůře přístupná místa si vždy můžeš domluvit všudypřítomné tuk-tuky. S řidiči se za žádných okolností neboj smlouvat, neboť ti budou nabízet cenu 2-3krát vyšší. Poplatek za svezení si vždy dohodni předem a několikrát jeho výši zopakuj! Po Srí Lance pak můžeš cestovat i pomocí organizovaných zájezdů. Na cenu se vždy zeptej v hotelu nebo v cestovní kanceláři. Ceny hotelů jsou stále velmi levné a služby se s přibývajícím turismem výrazně zlepšily.

Doprava na Srí Lance může působit chaoticky
Doprava na Srí Lance může působit chaoticky

Co ti při cestování po Srí Lance skutečně pomůže?

Po příletu na letiště si zajisti srílanskou SIM kartu. Dobré pokrytí má např. společnost Dialog. Datové připojení je na Srí Lance velmi levné! Budeš moci využívat mapy a také aplikace SL Railway (vlaková spojení) a Pick Me (řidiči tuk-tuků). Kup si také adaptér britského typu.

Mám pro tebe jednu zásadní radu: Nešetři opalovacím krémem a repelentem! Dovez si z ČR nějaký účinný repelent s vysokou složkou látky DEET. Podnebí na Srí Lance je velmi vlhké, a tak se s komáry nepochybně setkáš každý den. Tento nepříjemný hmyz bývá nejaktivnější při východu a západu slunce. V tomto čase je lepší nosit lehké oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Ve většině hotelů je naštěstí k dispozici moskytiéra. Raději si však přivez i vlastní.

Srí Lanka, koupání
Na Srí Lance bývá velké teplo a vlhko!

Přestože má Srí Lanka i hory, není nutné si s sebou brát pohorky, protože ti v nich bude neúnosné teplo. Tenisky a sandály by ti měly hravě stačit.

Co vidět na Srí Lance?

V úvodu jsem zmínil, že ostrov Cejlon nabízí jedinečnou kombinaci přírodních krás a kulturních památek. Pojďme si představit některé tipy, co se na Srí Lance vyplatí vidět!

Chrám Buddhova zubu v Kandy
Chrám Buddhova zubu v Kandy

Buddhistické památky

Po celé Srí Lance objevíte velké množství buddhistických, hinduistických i muslimských chrámů. Bude vám připadat, že místní obyvatelé stále něco slaví. Téměř v každém ze známých míst jsme se setkali s nějakým průvodem nebo náboženskou oslavou. Své putování po Srí Lance můžeš zahájit ve starobylých městech Anuradhapura a Polonnaruwa. Překrásné sochy Buddhy uvidíš také ve Zlatém chrámu Dambulla. Velmi klidným místem plným chrámů a mnichů je Mihintale. Vypravit se lze také do poutního místa Kataragama. Po příletu na Srí Lanku se zeptej místních lidí na probíhající svátky a události.

Chrám Buddhova zubu v Kandy
Pagody, chrámy a buddhismus na Srí Lance

socha, Srí Lanka
Pollonaruwa a jedinečné vyobrazení Buddhy

Hory a čajové plantáže

Pokud máš raději přírodu, domluv si výlet k impozantnímu skalnímu chrámu Sigiriya. Z vrcholu Lví skály lze spatřit pravou džungli a dokonce i divoké slony. Uprostřed ostrova okusíš chladnější podnebí, hory a proslulé čajové plantáže. Můžeš se zajít podívat na exkurzi do jedné z čajových továren (např. společnost Lipton). Krásná posvátná stezka vede na vrchol Adamovi hory – Adam’s peak. Po zvládnutí více než 5000 vysokých schodů se vám naskytne jedinečný výhled do okolí. Těsně pod vrcholem hory uvidíš údajný otisk Adamovi nohy. Právě na toto místo prý seslal bůh Adama po jeho vyhnání z ráje. Výstup na horu se zahajuje v noci, abys stihl vycházející slunce.

Srí Lanka, Lví skála
Srí Lanka a krásná Lví skála Sigiriya

Čajové plantáže
Čajové plantáže v horských oblastech Srí Lanky

Srílanské národní parky

Národní parky na Srí Lance pro nás byly jedním z největších zážitků, a jistě vám je tedy doporučujeme jako atranci, kterou byste měli vidět. Vřele doporučujeme navštívit národní park Udawalawe, kde jsme viděli mnoho slonů a zajímavých ptáků. Říká se, že další národní park Yala je srovnatelný s africkými safari.

Srí Lanka, Národní park Udawalawe
Národní park Udawalawe

Do parku lze vstoupit jen s jeepem a oficiálním průvodcem. Den předem jsme se domluvili s jedním Srílančanem, že pro nás brzy ráno zajede do hotelu. Ráno jsou zvířata aktivnější, a proto je důležité přijet včas!

V národním parku Yala jsme strávili celý den a viděli opravdu mnoho divoké zvěře včetně slonů, krokodýlů, buvolů, ještěrů i opic. Hlavním finále bylo pozorování leoparda. Náš průvodce se v přírodě dokonale vyznal a věděl, kde se zvířata pohybují. V jednu chvíli nás nechal vylézt na střechu auta, odkud jsme se dívali dále do džungle. „Támhle něco je! To je leopard! Dívej!“, nevěřili jsme vlastním očím, když jsme spatřili leoparda odpočívajícího na větvi stromu.

Leopard, Srí Lanka
Leopard v národním parku Yala focený ze střechy našeho jeepu

Srí Lanka je plná zvířat i mimo národní parky. Díky vlhkému podnebí jsou často k vidění hadi, ještěři nebo krokodýli. Viděli jsme také obří netopýry a jednou nám před autem přeběhl divoký slon. Nejčastěji asi potkáte zvědavé opice! Chceš-li vidět slony pěkně z blízka, zajeď se podívat do příjemného sloního sirotčince Pinawala.

Opice na Srí Lance
Opice potkáte na každém kroku

Pláže, surfování a odpočinek

Na tropickém ostrově samozřejmě nechybí ani nádherné pláže s palmami a zlatým pískem. Na nejhezčí koupání narazíš na jihu ostrova. Vyhlášenými surfařskými oblastmi jsou Mirissa a Arugam Bay na východním pobřeží.

Pláže na Srí Lance
Východní Srí Lanka – klidná zátoka Arugam Bay

Některé školy surfování se mezi těmito místy přesouvají v závislosti na ročním období a vlnách. Nemusíte se pouštět do extrémních sportů, abyste nasáli tu pravou srílanskou atmosféru. Občas je také dobré nedělat nic. Kupte si chutný kokos, sedněte si na pláž a počkejte na západ slunce, který na Srí Lance bere dech!

Pláže na Srí Lance
Západ slunce na pláži v Mirisse

2 tipy na pojištění, které ochrání tvé zdraví i peněženku

Pelikán není jen prodejce letenek a výhodných zájezdů. Nabízí také různé doplňkové a zejména užitečné služby a spolupracuje s TOP partnery v různých oblastech. Jednou z nich je i cestovní pojištění, které je dnes pro drtivou většinu cestovatelů naprostou samozřejmostí již při rezervaci letenky. Proč?

Takže, představ si, že máš koupenou letenku, ale před odletem:

 • nečekaně onemocníš s minimálně 5denní léčbou (i bez pobytu v nemocnici),
 • utrpíš úraz s následky, které ti nedovolují odletět,
 • tvá přítomnost doma je nezbytná kvůli nemoci nebo smrti rodinného příslušníka,
 • otěhotníš,
 • vznikne ti značná škoda v důsledku živelné pohromy,
 • ztratíš svoji práci ne z vlastního zavinění,
 • musíš řešit rozvod,
 • neobstojíš u maturity nebo státnic,
 • nedostaneš víza.

V první řadě by nás upřímně mrzelo, že musíš svůj let zrušit. Na druhé straně bychom ti s radostí oznámili, že pokud máš pojištění STORNO a jsi schopen/a se prokázat potvrzením dané události (kvůli které nemůžeš cestovat), za nepřeletěnou část tvé letenky se ti vrátí peníze. Úžasnou výhodou je i to, že stornovat mohou také všichni ostatní pojištění rodinní příslušníci, kteří s tebou cestují/měli cestovat a další 3 pojištění spolucestující bez rodinného vztahu.

Pojištění Pelikán

Pokud ti jde pouze o proplacení letenky, tak je to opravdu top nabídka. Ale ještě větší jistotou je ISTOTA, a to není jen prázdná slovní hříčka. Na tu totiž můžeš spoléhat i tehdy, když ti vznikne škoda ne přímo v důsledku nemožnosti odletět. Pro většinu cestujících je nejsilnějším důvodem ke koupi tohoto pojištění proplacení léčebných nákladů a následků po úrazu. Platí však i v jiných různých nečekaných a nepříliš příjemných situacích, jako například problémy se zavazadly, zpoždění dopravního prostředku, potřeba pátrání nebo záchrany nebo poškození zdraví a majetku třetích osob. Třešničkou na dortu je už jen to, že ISTOTA obsahuje i pojištění STORNO a dalších 15 důvodů stornování letenky.

Pojištění Pelikán

Oba typy pojištění můžeš objednat společně s letenkou Pelikána. STORNO i ISTOTU si ale případně objednáš i dodatečně ve Správě objednávky, stačí se přihlásit a zadat požadavek.

Máš své tipy na Srí Lanku? Sem s nimi

Pokud máš pocit, že jsme na něco důležitého nebo praktického zapomněli, klidně nám napiš zprávu nebo ještě lépe, doplň náš článek něčím užitečným v komentářích pod ním. Děkujeme 🙂

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  4.7/5 - (18 votes)
1 Comment

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru