Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít!
Obsah článku
Poohlížíš se po nějaké zajímavé evropské destinaci? Naplánuj si cestu na Island! Drsná země ohně a ledu má neobyčejné kouzlo a určitě si jí zamiluješ! Na relativně malém ostrově se totiž nachází vše, na co si jen vzpomeneš! Island má krásné hory, sopky, moře, ledovce, vodopády, gejzíry, termální prameny a jedinečnou severskou kulturu. V létě se můžeš vydat za horskou turistikou a v zimě za lyžováním nebo pozorováním polární záře!

- Porovnej si akční ceny letenek na Island!

Island a počasí
Island má díky své poloze mezi Atlantským a Severním ledovým oceánem velmi proměnlivé klima. Počasí se může během jednoho dne změnit hned několikrát a je potřeba být připraven! Teploty na Islandu nejsou extrémně nízké, neboť je ovlivňuje teplý Golfský proud. Problémem je však většinou spíše silný vítr, který může pocitovou teplotu srazit velmi nízko.

Kdy tedy koupit letenky na Island?
Návštěva Islandu se obecně doporučuje v letních měsících, kdy se teploty alespoň občas dostanou k 15 stupňům. Žádné teplo nečekejte ani v srpnu, který je nejteplejším měsícem. Pršet může podobně jako ve Velké Británii každý den, a proto nemá cenu příliš spekulovat, který měsíc je k cestě nejvhodnější.

My jsme na Island vypravili na 10 dní začátkem května a pršelo nám jen dvakrát. Na jaře a na podzim je větší zima, ale turistů potkáš o poznání méně. Ceny ubytování a pronájmu automobilů v této době výrazně klesají, což je v jedné z nejdražších zemí světa velká výhoda.
Akční letenky na Island
Jak na Islandu cestovat?
Doprava na Islandu je drahá a autobusy zdaleka nezajíždí do všech míst. Stopování se dá rozhodně doporučit, protože místní lidé jsou velmi milí a rádi ti zastaví. Úskalí může být v tom, že obyvatel je na ostrově málo. Většina Islanďanů navíc bydlí v hlavním městě Reykjavíku nebo v několika dalších menších městech. Často se ti tak může stát, že kolem tebe dlouho neprojede ani jediné auto. Hlavním soupeřem ti bude spíše nevyzpytatelné počasí. Záleží také na tom, kolik máš času a zda cestuješ sám nebo ve skupině. Náklady na půjčení auta je dobré rozložit mezi více lidí.

Pronájem automobilu
Na Island jsme vyrazili ve 4 lidech, a tak jsme se okamžitě rozhodli pronajmout auto.Vzhledem k tomu, že hlavní sezóna je v červenci a v srpnu, obdrželi jsme květnovou slevu 50 %. Auto si rezervuj před cestou online, abys získal nejnižší cenu. Dobře si rozmysli, jaký automobil potřebuješ a v žádném případě nepodceňuj doporučená pojištění!

Pozor na pojištění vozu!
Existuje např. speciální pojištění proti sopečnému prachu. Pravděpodobně se ti nestane, že by vybouchl některý z vulkánů, ale při silném větru tě na jihu země může snadno zasáhnout písečná bouře. Zdálo se nám to trochu přehnané, ale pak jsme viděli několik aut poškozených černým sopečným prachem. Škoda na autě se poté vyšplhá až do desetitisíců korun. Zaplať si také asistenční služby (Roadside Assistance). Defekt pneumatik je vzhledem k sopečnému povrchu ostrova velmi běžný. Pokud neplánuješ zůstat jen na hlavní cestě okolo ostrova, pak se poohlídni spíše po pohonu všech kol 4×4.

Jak na Islandu ušetřit?
Stravování
Ceny hotelů a restaurací jsou často až neúnosně vysoké. Náklady na cestu výrazně snížíš, budeš-li nakupovat ve velkých supermarketech Bonus, kde jsou ceny podobné nebo jen lehce vyšší než v Česku. V malých obchodech jsou zpravidla ceny i několikanásobně vyšší. Na trek do přírody si můžeš připravit sendvič a večer si snadno uvaříš jídlo sám. Měli jsme s sebou veškeré vybavení na kempování včetně vařiče a určitě se to vyplatilo.
Hotel nebo stan?
Další významnou položkou v rozpočtu je ubytování. Vždy si porovnej nejvýhodnější nabídky hotelů. V poslední době se objevují rozumnější ceny než tomu bývalo v minulosti. Nejvíc samozřejmě ušetříš při spaní ve stanu. Ideální je vytipovat si několik levnějších ubytování po ostrově, kam se v případě únavy nebo špatného počasí vydáš.

Jak si zabalit batoh?
Kdysi jsem slyšel přísloví, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Pro cestu na Island je téma oblečení a vybavení velmi důležité. Základem jsou jednoznačně nepromokavé kotníkové boty a bunda s vysokým vodním sloupcem. Na chladné večery lze doporučit dokonce zimní bundu. Deštník ve větrném počasí nemá žádný smysl. Raději si připrav pláštěnku nebo pončo pro případ, že by byl déšť příliš silný.


Na co ještě nezapomenout?
Dobře si chraň svou techniku. Mobil, nabíječky, foťáky a další zařízení si uschovej v nepromokavých sáčcích a taškách. Nepromokavou pláštěnku si obstarej i na batoh. Pokud budeš na Islandu spát ve stanu, vezmi si kvalitní nafukovací matraci a teplejší spacák. Nad ránem bývá i v létě velká zima. Peníze si měnit nemusíš, neboť na všech místech zaplatíš platební kartou, a to i v opuštěných vesnicích. Island je jednou ze zemí, kde se už hotové peníze téměř přestaly používat.

Co na Islandu navštívit?
Island nás svou různorodostí velmi překvapil! Na ostrově nehledej stromy, neboť silný vítr a subarktické klima nenechá moc rostlin přežít. To ale vůbec nevadí, protože na tebe i přesto čeká spousta nádherných scenérii!
Islandská přehlídka vodopádů
Zapamatuj si islandské slovíčko „foss“, které znamená vodopád. Island je pravou a jedinečnou přehlídkou všech druhů vodopádů! Přestože jsme viděli krásné vodopády na Havaji, na Aljašce nebo v kanadských národních parcích, mohutnost islandských vodopádů nám brala dech. Většina známých vodopádů se nachází v blízkosti hlavní silnice, která krouží kolem ostrova.

Na jižním pobřeží se nám nejvíce líbil ikonický Seljalandsfoss, neboť se za masou padající vody dá procházet po úzké cestičce. U tohoto vodopádu se také často tvoří velmi fotogenická duha. V západních fjordech jsme si zamilovali kaskádovitý vodopád Dynjandi. Za pozornost rozhodně stojí i Skógafoss, Dettifoss, Goðafoss nebo zlatý monumentální vodopád Gullfoss.


Gejzíry, sopky a ledovce
Spousta lidí jezdí na Nový Zéland a ani netuší, jaké krásy skrývá bližší severní Evropa a to zejména Norsko a právě Island. Přírodní scenérie jsou navíc v těchto zemích volně přístupné a nejsou u nich vytvořené žádné placené vstupy.
Některé trasy mohou být na jaře zavřené
Na Islandu si určitě nenech ujít pohled na nejaktivnější gejzír Strokkur, který v pravidelných 10minutových intervalech chrlí vodu do výšky 20 metrů. Nevýhodou našeho květnového termínu bylo, že některé trasy do hor byly po zimě stále zavřené. Když je něco na Islandu označeno jako zavřené, rozhodně se tam nepokoušejte dostat. Bude to s velkou pravděpodobností nemožné nebo velmi nebezpečné. Nemohli jsme proto jít na některé sopky nebo do barevných hor v oblasti Landmannalaugaru. Tento trek patří k nejhezčím na ostrově a v pozdějším termínu bys ho neměl vynechat!

Oheň i led!
Vystoupat můžeš také na některý z vulkánů. Vybrali jsme si obří kráter sopky Hverfjall, kde nebyl problém se sněhem. Výhled do okolí i do nitra kráteru byl skvostný! Ještě více nás okouzlilo ledovcové jezero Jökulsárlón s obřími kusy ledu. „To je ten pravej Island“, podivovali jsme se plovoucím krám a cítili se jako v době ledové. Pak jsem dostal geniální nápad, že si půjdu zaplavat. Vlezl jsem do jezera jako muž a vybíhal jako plačící žena, protože voda měla jen několik stupňů nad nulou. Naštěstí na chvíli vysvitlo slunce, a tak jsem se trošku zahřál. Zima mi stejně byla až do večera, ale za surfovací foto na ledové kře to rozhodně stálo!

A kde vidět symbol Islandu, ptáka papuchalka?
Papuchalka si můžeš objednat na talíři třeba v Reykjavíku (ano skutečně se v lepších restauracích podává k jídlu) nebo se za ním vypravit na ptačí útesy na poloostrově Látrabjarg. Viděli jsme jich tam pouhých pět, ale často se tam prý slétávají celá hejna.

Koupání v termálních pramenech
Největším zážitkem na Islandu pro nás bylo koupání v horkých pramenech. Přímo u letiště v Keflavíku narazíš na obrovské termální koupaliště Blue Lagoon. Toto místo je samozřejmě hodně turistické a dost drahé. Příjemnější a levnější termální bazénky Myvatn Nature Baths najdeš na severu ostrova u jezera Mývatn.

Za termální prameny ale nemusíš platit vůbec! Ty nejlepší najdeš zdarma v přírodě na různých částech ostrova. Na internetu si lze stáhnout podrobné mapy s GPS souřadnicemi těchto přírodních islandských bazénků.


Nejlepší termální koupání
Mezi naše nejoblíbenější místa řadíme lávovou jeskyni Grjótagjá a horkou řeku v údolí Reykjadaluru. Voda v zadní části jeskyně měla až 50 stupňů. V podobně horkém pramenu by ses měl koupat jen malou chvíli. Termální oblast Reykjadalur Hot Spring byla ještě příjemnější, protože si sedneš přímo do soutoku horké a studené řeky a ve vodě se posouváš dle potřeby. Od parkoviště je řeka vzdálená asi 3 kilometry a vede k ní krásná horská stezka.


Trek v údolí Reykjadaluru
Vydali jsme se tam odpoledne a přespali vedle termálního pramenu ve stanu. Až do půlnoci jsme se koupali s pivem v ruce. Stejný nápad mělo i několik skupin mladých Islanďanů, kteří tam nejspíš chodí pravidelně. „Taky bych tu byl pečenej vařenej, kdybych bydlel v Reykjavíku“, pomyslel jsem si. Tyto přírodní lázně jsou od hlavního města vzdálena pouhých 50 kilometrů.
- Rezervuj si levné letenky na Island již dnes!


Termální prameny jen dotváří celkovou krásu Islandu. Ostrov jsme v poklidu za 10 dnů objeli celý dokola a zavítali jsme i do méně navštěvovaných západních fjordů. Příště bychom si chtěli naplánovat trasu do divokého vnitrozemí. Možností je na Islandu spousta a záleží jen na tobě, kam se vydáš!
Podívej se také na články:
- Pizza, pasta, cappuccino! Krásy severní Itálie
- Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov
- Navštívili jsme největší karneval v Argentině!
- Srí Lanka: Velký průvodce, se kterým se na ostrově neztratíš
- Poprvé do Nepálu? Takto jsme procestovali Himálaj
Napsal cestovatel Karel Štěpánek
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.
Speciální slevy pro naše čtenáře
- Sleva 500 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, následně v objednávce zadej slevový kód PECKYAPPKA a máš to o 500 Kč levnější.
- Ubytování přes Booking.com za kámošské ceny, klikni a vyhledej si konkrétní destinaci.
- Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
- Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
