Connect with us

Asie

Kde oslavit zábavný festival barev Holi?

Kde oslavit zábavný festival barev Holi?

Před několika týdny se slavil populární hinduistický svátek Holi, který se postupně zavádí i tam, kde bys to nečekal. Co vlastně tento svátek barev znamená a kde si ho nejlépe užít? Připravili jsme pro tebe malý přehled!

Reklama

Význam svátku Holi

Svátek Holi se v posledních letech těší oblibě stále většímu počtu lidí po celém světě. Původně je Holi hinduistickým svátkem, který vznikl na území Indie a dnešního Nepálu. Holi bývá často nazýván svátkem jara, barev nebo lásky. Jeho význam spočívá právě ve vítání jara a oslavy lásky k bohu. Festival historicky slavil zejména konec zimy a začátek dobrého období sklizně. Svátek do dnešního dne slouží k odpouštění, zapomínání starých křivd a urovnávání mezilidských vztahů. Holi reprezentuje především lásku.

Holi je oslavou jara i mezilidských vztahů
Holi je oslavou jara i mezilidských vztahů

Kdy a jak festival probíhá?

Holi je oslavován během úplňku měsíce Falgun dle hinduistického kalendáře. V našich podmínkách se většinou jedná o konec února nebo březen. Tento rok připadl Holi na 20. a 21. března. V roce 2020 bude svátek 9. a 10.3 a o rok později bude veselo 28. a 29.3. Festival má dva hlavní dny, ale v některých částech Indie se slaví i celé dva týdny.

Začátek Holi je za úplňku

Nejčastěji se však slaví v předvečer úplňku, kdy se dle hinduistické legendy symbolicky spaluje démon Holika. Podle této postavy nese festival i své jméno. Druhý den následují velkolepé celodenní oslavy, při kterých po sobě lidé hází barevný prášek a polévají se vodou. Právě tato forma „řádění“ s barvami oslovila další země po celém světě. Lidé se bez ohledu na náboženství ke svátku přidávají, ale považují ho spíše za druh zábavy než za náboženskou oslavu. Pokud ovšem nejsou hinduisté.

Prodejce barev během svátku Holi
Prodejce barev během svátku Holi

Barvy už nejsou, co bývaly

Zajímavostí je, že barvy bývaly původně přírodní. V Indii se používala např. kurkuma i další koření, protože má zdravé účinky. Lidé byli přesvědčeni, že jsou po zimě náchylnější k nemocem, což bylo určitě založeno na praktických zkušenostech. Dnes jsou barvy výhradně umělé. Zdravé už rozhodně nejsou, bohužel spíše naopak.

Kde se Holi slaví?

Největší a nejpravější oslavy svátku Holi probíhají v místě jejich vzniku – v Indii a v Nepálu. Slaví se však i v komunitách hinduistů v Bangladéši, Pákistánu, Malajsii, na Bali, na Mauriciu apod.

Oslavy v Nepálu

Těsně před vypuknutím Holi festivalu nám v Indii vypršelo už druhé vízum. Byli jsme velmi zklamaní, že o populární svátek přijdeme. Mířili jsme právě do Nepálu, když jsme si uvědomili, že v hlavním městě Káthmándú také převažují hinduisté a oslavy budou určitě rovněž bujaré. „Nepálci jsou aspoň trochu klidnější, tak to možná i přežijem“, přemýšleli jsme před nadcházející událostí.

Přečtěte si článek Poprvé do Nepálu? Takto jsme procestovali Himálaj

Kde tedy svátek Holi v Nepálu oslavit?

Nejlepším místem oslavy Holi je hlavní město Káthmándú, kde byla atmosféra už od rána úžasná. Rozhodně doporučujeme vzít si v den festivalu na sebe staré oblečení, které později vyhodíte. Jakmile jsme vyšli z hotelu, ocitli jsme se na ulicích pod palbou barevných prášků a vody. Občas na nás někdo vylil vodu z balkónu, jindy zase přiběhla skupinka dětí, která nám bez váhání vetřela barvy do vlasů a třeba i do uší.

Holi festival v Káthmándú
Holi festival v Káthmándú

Oslavy v centru Káthmándú

Největší oslavy probíhali v centru ve čtvrti Thamel. Lidé se postupně přesunuli na náměstí Durbar Square, kde se tančilo až do večera. Po akci jsme se asi dvě hodiny umývali a zbytky barev jsme na sobě objevovali ještě několik dní. Stejný problém měla asi většina lidí, protože v hotelu ihned došla teplá voda. Holi festival jsme si v Nepálu náležitě užili! Podívejte se na video z události:

Pěkných oslav se můžeš zúčastnit i v menších městech a vesnicích v údolí Káthmándú. Vždy se poptej místních lidí.

Holi festival v Indii

V Indii je svátek zpravidla mnohem divočejší! Více se slaví na severu země, kde jsou větší rozdíly mezi jarem a zimou. V jižní Indii zimu nepocítí nikdy, a tak oslava příchodu jara nemá takový smysl. Náboženský význam však zůstává.

Nejlepšími místy, kde svátek slavit jsou posvátná města hinduismu, jako jsou Váránasí, Pushkar nebo Haridwar. Oslav s obrovským počtem lidí se dočkáš v největších městech Novém Dillí a Bombaji. Těmto městům se v období Holi spíše vyhni a zavítej do nějakého klidnějšího prostředí.

Váránasí u posvátné řeky Gangy
Váránasí u posvátné řeky Gangy

Mrkni se na článek Neboj se Indie! 10 nejkrásnějších míst

Ženy by měly být na pozoru!

Zejména ženy by si měli dávat pozor, neboť během festivalu na tebe mohou Indové až nepříjemně sahat. Kdy jindy si také mohou legálně otřít barevné ruce o bílého zahraničního turistu? Věř tomu, že k tomu využijí každé příležitosti. Už v Nepálu, kde jsou lidé mnohem stydlivější a mírnější, jsme museli občas doslova utíkat. Když ti sáhne na obličej několik desítek lidí, tak je to ještě legrace. Když jsou lidí stovky a tisíce, tak už to tak zábavné není. Většinu oslavujících navíc tvoří muži. Dávej si proto pozor na velké davy lidí a spíše si v Indii vyber pro oslavy menší město.

Ženy to v Indii nemají lehké a to především ty Indické
Ženy to v Indii nemají lehké a to především ty Indické

Holi festival v Rádžasthánu

Krásné oslavy Holi jsou tradičně ve státě Rádžasthán, kde jsou veškeré tradice velmi silně dodržovány. Chybu rozhodně neuděláš, pokud se vydáš do krásných měst Jodhpur nebo Udaipur. Jelikož většinu populace tvoří hinduisté (asi 80%), setkáš se s velkolepými oslavami Holi na mnoha místech po celé Indii.

Modré město Jodhpur
Rádžasthánu se setkáš s krásnou barevnou kulturou
V Rádžasthánu se setkáš s krásnou barevnou kulturou

Holi v Evropě i v Česku

Házení barevných prášků po lidech se stalo natolik populární, že se rozšířilo po celém světě. Velkých oslav se proto zúčastníš v USA, v Jižní Africe nebo v Evropě. Z našeho pohledu se však vytratí duchovní atmosféra a svátek se stává spíše zábavou. Tomu odpovídají i různé termíny akcí, které se přizpůsobují v závislosti na klimatických podmínkách daných zemí. Určitě je příjemnější obdržet zásah barvou a vodou v létě než na sklonku zimy, a proto je Holi v Česku teprve na programu. Můžeš se ho zúčastnit v červnovém termínu v Praze. Podívej se na aktuální informace na Holi Open Air Praha.

Nejlepší atmosféru vždy zažiješ v Indii! Z Prahy do Nového Dillí jsou navíc v nabídce velmi levné akční letenky.

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Podívej se také na články:
Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít!
Malajsie jako brána do Asie. Tvůj velký průvodce
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.9/5 - (20 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru