Connect with us

Cestopisy

Skandinávie a sauna: Nikdy neodmítej pozvání!

Skandinávie a sauna: Nikdy neodmítej pozvání!

Cestuješ do Skandinávie? Rozhodně kromě přírodních krás nevynechej ani saunu! Finská sauna na tebe nečeká jen ve Finsku. Příjemný saunovací relax zažiješ i ve Švédsku, v Norsku, nebo na Islandu.  Pokud tě někdo do sauny pozve, v žádném případě to neodmítej. Je to čest!

Reklama

Už máš letenky do Skandinávie?

Nádherné romantické sauny ve Skandinávii
Nádherné romantické sauny ve Skandinávii

Pozvání do sauny

Na letní měsíce jsme se vydali pracovat do švédského Ramundbergetu. Během několikaměsíčního pobytu jsme měli větší možnost nasát severskou atmosféru a nahlédnout tak do některých tradic a zvyků. Kromě bizarní „crayfish party“, kdy jsme s přihlouplými čepičkami na hlavách pojídali vařené raky, jsme nahlédli i do rituálů saunování.

Nabídka, která se neodmítá

Jednoho dne nás totiž šéfkuchař pozval do své vesnice do sauny. Nabídku jsme samozřejmě přijali, neboť se jedná o velkou čest. Najít si cestu k srdcím chladnějších seveřanů není snadné, a proto jsme se těšili na zajímavou událost.

Finská sauna - pozvání
Pozvání do sauny je čest

Finská sauna

Náš šéfkuchař byl napůl Fin, a tak bylo jasné, že se bude jednat o pravou finskou saunu. Teplota finské sauny je zpravidla velmi vysoká, tj. mezi 80-95 stupni a vlhkost vzduchu je naopak nízká. Samozřejmě existuje mnoho druhů saun, ale finská sauna je ta správně intenzivní klasika. Ve Finsku má prý každý dům vlastní saunu a ani v ostatních severských státech nemusíte saunu dlouho hledat! Ve Švédsku jsme sauny viděli v každé malé vesničce.

Jak funguje přístup do sauny?

Kuchař měl trochu zpoždění, a tak nám poslal zprávu, abychom saunu zatím roztopili. Po chvíli bloudění jsme našli malý domeček u řeky. „Jsme na místě“, zajásali jsme a otevřeli odemčené dveře. Ve Skandinávii funguje spousta věcí pro místní komunitu zdarma. Saunu tak může využívat každý. Platil se pouze symbolický poplatek za již připravené nasekané dřevo, které si do sauny jen odneseš.

Nejlepší je sauna v přírodě!
Nejlepší je sauna v přírodě!

Přečti si také článek Švédsko je trochu opomíjená severská země

Ve Skandinávii se moc hotovost nepoužívá

Platbu lze provádět přes speciální aplikaci, přes kterou si Švédi vyměňují drobnější platby. V severských zemích uvidíte hotovost jen velmi zřídka. Žasli jsme nad tím, že každá malá chatka s vaflemi v horách měla k dispozici platební terminál. Svědčí to o velké transparentnosti ekonomiky.

Stát tě sleduje!

Ve Švédsku prý v místních novinách zveřejňují platy nejvlivnějších podnikatelů a vláda může kdykoliv nahlížet na bankovní účty všech občanů. Slyšeli jsme, že pokud nakupuješ často alkohol ve státem zřízených obchodech Systembolaget (jediné místo, kde se dá alkohol legálně koupit), může ti domů přijít dopis s doporučením omezení pití nebo návštěvy specialisty.

Je to trochu děsivé, ale zdá se, že to Švédům nevadí. Zastávají názor, že dobří lidé nemají co skrývat.

Švédsko je krásná země!

Saunovací rituály

Přinesli jsme dřevo a zažehli v sauně oheň. Na finskou saunu musíš místnost pořádně vytopit, a tak je potřeba neustále přikládat dřevo. Podařilo se nám to asi za hodinu, kdy konečně přišel náš švédský kamarád. „Ještě to trochu potřebuje“, přiložil další polínka a začal připravovat hostinu.

Základem je “catering”

Sauna má totiž často druhou místnost, která slouží k převlečení a přípravě a není tam takové horko. Šéfkuchař vyndal nejrůznější druhy sýrů, salámů a dokonce kaviár a další pochutiny. Z nedaleké řeky jsme přinesli dva kýble s ledovou vodou, kam jsme umístili piva. Saunování mohlo začít!

Sauna má mnoho rituálů
Sauna má mnoho rituálů

Pravdou je, že s občerstvením byla sauna mnohem zábavnější! Přesto se pití alkoholických nápojů v sauně příliš nedoporučuje, neboť alkohol tě dehydruje. Je proto dobré pít i čistou vodu!

Voda do ohně i na zdi

Před zahájením saunování se postříkají dřevěné zdi místnosti, aby se trochu zvýšila vlhkost. Horkost sauny ověřoval šéfkuchař pukem. „Ještě, aby poloviční Fin neměl rád hokej. Dívej, jak sahá na ten rozpálenej puk!“, obdivovali jsme další saunovací zvyk. Trocha vody nebo piva se poté stříkne i do ohně a horká show může začít!  

Můžeš dostat ručníkem i větví

Důležité je také roztáčet horký vzduch ručníkem. Po chvíli začalo být v sauně opravdu nesnesitelné vedro. Připadalo mi, že se mi pálí uši, ale nedal jsem na sobě nic znát. Šéfkuchař nás před opuštěním sauny ještě pošlehal větvemi. Metličkování je velmi příjemné a dokonale ti rozproudí krevní oběh.

Ve Švédsku uvidíš nejrůznější typy saun na břehu řeky i jezera
Ve Švédsku uvidíš nejrůznější typy saun na břehu řeky i jezera

Vyrážíš na Island? Pak se mrkni na Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít?

Skoč do ledové řeky!

Finská sauna je opravdu horká, a tak nám po vyběhnutí ven ani nevadilo, že byla venkovní teplota těsně nad bodem mrazu. Naopak jsme vyhledali nedalekou říčku, kam jsme naskákali. Právě tento teplotní šok tělo zoceluje a otužuje. Cítili jsme se jako znovuzrození a to bylo teprve první kolo! Proces se totiž musí opakovat třikrát!

Nejlepší je opuštěná sauna v lese

V mezidobí se ve vedlejší místnosti povídá, jí a pije. Velkou roli hraje určitě prostředí! Saunování v malé vesničce uprostřed švédské divočiny tě bude bavit mnohem více, než mačkat se mezi desítkami chlapů někde v českém bazénu. Po třech kolech sauny jsme spali jako zabití.

V zimě můžeš skočit i do sněhu!
V zimě můžeš skočit i do sněhu!

K čemu je sauna dobrá?

Sauna ti pomůže prokrvit orgány a vyplaví ti z těla škodlivé látky. Pravidelné saunování ti zaručeně posílí imunitní systém, neboť tělo si zvykne na změny teplot. Tuto vlastnost tělo trochu zapomnělo, neboť mu při sebemenších teplotních změnách přizpůsobíme oblečení. Na zvýšení imunity se doporučuje i studená sprcha a spánek s minimem oblečení.

Sauna a polární záře je dokonalá severská kombinace
Sauna a polární záře je dokonalá severská kombinace

Cestu na sever můžeš spojit s pozorováním polární záře! Poradíme ti, jak na to! 7 rad pro úspěšné pozorování polární záře

Saunu ve Skandinávii bys určitě neměl vynechat, protože je to krásný zážitek a část severské kultury. Nikdy neodmítej pozvání místních, nebudeš litovat!

Letenky do Švédska jsou nyní opravdu levné!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:
Panama: Po stopách Pirátů z Karibiku!
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
Na výlet na slunné Azurové pobřeží do Francie!
Rio de Janeiro: Pláže, fotbal, Kristus a caipirinha 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru