Connect with us

Cestopisy

Nová linka: Albánie je netradiční destinací nejen pro letošní léto! + tipy na letenky z Vídně od 1 226 Kč

Nová linka: Albánie je netradiční destinací nejen pro letošní léto! + tipy na letenky z Vídně od 1 226 Kč

Poohlížíš se po nějaké zajímavé destinaci na léto? Máš rád moře i hory? Vydej se do zatím stále neobjevené Albánie! Čeká na tebe krásná příroda, liduprázdné pláže, dobré levné jídlo a teplé podnebí. Ryanair od 1. dubna totiž začne létat do Tirany z Vídně. Neváhej a chytni si letenku včas, čekají na tebe nezapomenutelné zážitky. V dnešním článku pro tebe máme nejen tip na letenku za super ceny, ale také inspiraci na výlety, které stojí za to!

Reklama

Akční letenky z Vídně do Tirany

Balkánem dolů až do Albánie

V Čechách jsme s partou kamarádů vzali auto a vydali se na Balkán k moři. Projeli jsme tradiční Chorvatsko a Černou Horu a pokračovali dále na jih. Nechali jsme za sebou davy turistů a přijeli do velmi zajímavých zemí málo navštěvovaných zemí: Kosova, Makedonie a Albánie.

Krásy Albánie nás překvapily!
Krásy Albánie nás překvapily

Jak je to s dopravou?

Do Albánie jsme přijeli vlastním autem a trochu jsme se obávali stavu silnic. Kromě několika výjimek jsme ale byli překvapení jejich kvalitou, která nebyla vůbec špatná. Bylo také vidět, že se na výstavbě nových úseků neustále pracuje. Situace je horší v odlehlých horských oblastech, kam se občas s osobním autem nedostaneš. Hlavní tahy jsou v zemi bez problémů.

Albánie autem nebo letecky

Albánie je od Česka poměrně daleko a tak si vždy spočítej, zda se ti nevyplatí letět do Tirany a půjčit si auto až na letišti. Podívej se na výhodné nabídky autopůjčoven! Na autobusy není v Albánii příliš spoleh, neboť se příliš neřídí jízdními řády. Je proto lepší využít levný pronájem automobilu nebo motorky.

Výhodou jsou levné ceny

Albánie ulice
V Albánii běží čas tak nějak pomaleji

Už v Černé hoře jsme pocítili, že jsou ceny oproti stále dražšímu Chorvatsku příznivější. V Kosovu a Albánii však bylo ještě levněji! Turismus totiž stále není příliš rozvinutý, a tak snadno seženeš levný hotel a v restauraci dobře najíš i kolem 100Kč. To se ti v sousedním Řecku povede jen těžko.

Láká tě Španělsko? Mrkni se na 5, měst, která musíš vidět!

Albánie a bezpečnost

V Albánii jsme se vždy cítili bezpečně. Je však nutno mít na vědomí, že tato země patří k nejchudším v Evropě a ke krádežím samozřejmě dojít může. Spoléhej se na svou vlastní intuici a nenechávej zaparkované auto na opouštěných místech. Hodnotné věci měj vždy u sebe nebo na hotelu a v noci se nikde netoulej. Pokud se např. v Tiraně vydáš za zábavou, vrať se do hotelu levným taxíkem.

Do hor nechoď sám

Do odlehlých horských oblastí se raději nevydávej sám a vždy někomu dej vědět, kde se nacházíš. Před cestou se zaregistruj též do aplikace „Drozd“, kterou si můžeš stáhnout do mobilu.

Silnice v horách mají nižší kvalitu, občas budeš potřebovat jeep
Silnice v horách mají nižší kvalitu, občas budeš potřebovat jeep

Co se nám v Albánii líbilo?

Albánie má krásná města, přírodu, hory i pláže s bílým pískem a tyrkysovou vodou!

Jaká je Tirana?

Svou cestu můžeš zahájit v hlavním městě Tiraně, která má velmi zajímavou atmosféru. Sovětské budovy se zde mísí s mešitami i moderními stavbami. Některé bary a restaurace připomínají svou kvalitou západní Evropu a jiné čtvrti zase působí velmi chudě.

Albánie a Tirana
Centrum hlavního města Tirany

Centrem města je obří Skanderbegovo náměstí, kde objevíš sochu albánského hrdiny Skanderbega, Edhem Beyova mešitu a také národní muzeum s ohromnou mozaikou zobrazující historické momenty země. Dalším symbolem Tirany je 35m vysoká Hodinová věž, ze které je pěkný výhled na centrum. Vyhlídka na celé město se ti pak naskytne z nedaleké hory Dajti.

Výlety do okolí Tirany

Z Tirany se jednoduše vypravíš do okolí např. k pevnostem Petrela nebo Preza. Za návštěvu stojí i hrad Kruja nebo zřícenina hradu Varosh. Vyhlášená je také krasová jeskyně Pëllumbas a jezero Farka, kam vyráží místní Albánci za vodními sporty. Můžeš si tam udělat příjemný jednodenní výlet na kajaku.

Albánie má mnoho zajímavých historických památek
Albánie má mnoho zajímavých historických památek

Objev i krásy severní Itálie.

Albánie a krásná příroda u jezera Skadar

Velmi pohodovou autentickou atmosféru jsme nalezli u města Skadar u Skadarského jezera. O jezero se Albánie dělí s Černou horou, kde se nachází i národní park. Okolí jezera obklopují krásné hory a v místních mokřadech žije mnoho zvěře a dokonce největší ptačí rezervace v Evropě.

Albánie a krásné jezero Skadar
Albánie a krásné jezero Skadar

Albánie má U Skadaru zaplesají i milovníci rybaření. Podél jezera narazíš na malebné rybářské vesničky, kostely, mešity, pláže i jedinečné výhledy. To vše samozřejmě s minimem turistů!

Přírodní scenérie u jezera Skadar
Přírodní scenérie v okolí jezera Skadar

Dalším klenotem Albánie je nedaleké jezero Komani, kde se můžeš zúčastnit vyhlídkové plavby.

Plavba po jezeře Komani
Plavba po jezeře Komani

Albánie má nejkrásnější pláže na jihu

Pokud se vydáš na jih Albánie, bude země stále podobnější Řecku. Objevili jsme tam neuvěřitelně nádherné liduprázdné pláže a krásné vesničky. Pláže Palasa, Dhërmi, Lukova nebo Ksamil tě určitě nezklamou.

Albánie má podobně jako Řecko nádherné pláže
Albánie má podobně jako Řecko nádherné pláže

Nejvíce se nám líbila liduprázdná pláž Gjipe, ke které se nedá dostat autem a vede k ní několikakilometrová pěší stezka. Barva vody nám vyrazila dech! Na albánském jihu nevynechej ani staré římské ruiny Butrint a město Gjirokastra. Obě místa jsou součástí dědictví UNESCO.

Krásná pláž Gjipe v Albánii
Krásná pláž Gjipe v Albánii

Netradiční Albánie tě bude bavit!!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:
Divoká Nikaragua: Levná a netradiční destinace
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (10 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru