Connect with us

Cestopisy

Pizza, pasta, cappuccino! Vyraz do severní Itálie. Máme letenky od 1 262 Kč.

Pizza, pasta, cappuccino! Vyraz do severní Itálie. Máme letenky od 1 262 Kč.

Plánuješ výlet po Evropě? Připravili jsme pro tebe přehled zajímavých míst na severu Itálie. Historická města, přírodní scenérie, úžasná gastronomie a zábavní lidé tě v Itálii nikdy nezklamou! Z Prahy, Brna, nebo Vídně do Itálie si navíc snadno rezervuješ letenky za super ceny.

Reklama

Podívej se na 7 tipů na místa, která nás při cestě po severní Itálii okouzlila.

Akční letenky na sever Itálie

1. Milán

Cestu po Itálii můžeš začít v Miláně nebo v Benátkách, kam míří z Prahy hned několik leteckých společností. Levné letenky do Itálie často koupíš i za cenu nižší než 1000 Kč, což může být levnější než jízda autobusem. Z tohoto důvodu je Itálie ideální destinací i na kratší víkendové výlety. Vznešený Milán patří k nejhezčím italským městům a jeho atmosféra se nese v duchu módy, umění a jídla. Procházku městem lze zahájit u hlavní ikony Milána, kterou je obrovská katedrála Duomo di Milano. V Itálii na tebe dýchne historie na každém kroku. Milovníci umění zaplesají nad freskou Poslední večeře od Leonarda da Vinciho. Tento skvost je vystaven v kostele Santa Maria delle Grazie. Centrum Milána jednoduše projdeš pěšky. Mnoho lidí jezdí ve městě také na kole. Nezapomeň si vyhradit čas na posezení v příjemných kavárnách a restauracích, kde na tebe čekají vynikající pokrmy a vyhlášená italská káva.

Katedrála Narození Panny Marie
Katedrála Duomo di Milano a začátek cesty po severní Itálii

2. Verona

Z Milána lze jednoduše pokračovat do Verony, kam Shakespeare zasadil svůj milostný příběh o Romeovi a Julii. V centru města skutečně narazíš na Juliin dům se slavným balkonem a bronzovou sochou slavné ženy. Anglický spisovatel pravděpodobně na tomto místě nikdy nebyl, což však příběhu neubírá na kráse. Centrum města se nám velmi líbilo, neboť je plné starých domů a úzkých uliček. Na druhou stranu řeky Adiže se dostaneš přes starověký obloukový most Ponte Di Pietra. Kostely, věže, opevnění i hrad dodávají Veroně jedinečné kouzlo dávných časů. Třešničkou na dortu je zachovalé římské koloseum Arena di Verona, kde si během letních měsíců můžeš zajít na operu. Amfiteátr je v noci krásně nasvícený!

Koloseum nenajdeš jen v Římě!
Koloseum nenajdeš jen v Římě!

Jak v Itálii cestovat?

Už v Miláně na letišti si můžeš zapůjčit automobil a absolvovat doporučený okruh po severní Itálii vozem. Mezi italskými městy se snadno dopravíš i autobusem nebo vlakem.

3. Arco a Lago di Garda

Už jsi navštívil dvě města, a proto je nyní čas na klidnější místo. Z Verony za chvilku dojedeš k oblíbenému jezeru Lago di Garda. Tato rekreační oblast má dvě hlavní turistické zóny: severní a jižní. Hlavní perlou jižního břehu Lago di Garda je městečko Sirmione s krásným hradem Castello Scaligero. My jsme si více zamilovali opačnou část jezera. Centrem severu je Riva del Garda, kde je k dispozici veškeré zázemí včetně hotelů, restaurací, velkých supermarketů, barů a klubů. Z tohoto města můžeš snadno vyrážet na výlety do okolí. Mnoho turistů poznává okolní krajinu na kole, neboť kolem jezera vedou krásné cyklostezky.

Výhled na Lago di Garda
Výhled na Lago di Garda

Máš-li raději lezení po skalách, vydej se do nedalekého městečka Arco, které je centrem všech horolezců. Místo na nás působilo velmi příjemně a příště bychom se tu chtěli i ubytovat. V kouzelných uličkách pod zříceninou středověkého hradu Castello di Arco jsme dokonce večer narazili na hudební festival. U jezera Lago di Garda si můžeš pár dní odpočinout a načerpat tak síly před poznáváním dalších částí italského severu. Nepřestávali jsme se divit, kolik má Itálie historických památek a zajímavých míst.

Arco je centrem horolezců
Arco je centrem horolezců

4. Benátky

Od jezera Lago di Garda už je to jen kousek k moři. Vydej se do romantických Benátek! A raději si pospěš, neboť tato pýcha Itálie se pomalu potápí a architekti z celého světa se snaží vymyslet záchranné řešení. Dá se předpokládat, že italský klenot jen tak potopit nenechají. I přes velké davy turistů má návštěva Benátek smysl, neboť město na vodě je zkrátka nádherné a jedinečné. Přijedeš-li autem, zaparkuj ho v sousedním Mestre a do Benátek pokračuj autobusem.

Benátky jsou jedním ze symbolů Itálie
Benátky jsou jedním ze symbolů Itálie

Spletí uliček, kanálů a mostů se projdi až na Náměstí Svatého Marka a ke slavnému mostu Ponte di Rialto, kde budeš mít za západu slunce nejlepší výhled na proplouvající gondoliéry. Půlhodinová projížďka na gondole stojí až 80EUR! Velkou událostí v Benátkách je karneval! Zajdi se podívat do některého z obchodů, kde celoročně prodávají úchvatné karnevalové masky. Nezapomínej na to, že jsi v Itálii a využij každou příležitost k ochutnání místní kuchyně. V jedné ze stovek stylových restaurací si objednej pizzu, těstoviny nebo benátské risotto.

Gondoliéři si hledají cestu benátskými kanály
Gondoliéři si hledají cestu benátskými kanály

5. Florencie

Do Florencie jsme jeli naprosto bez plánu a toto město nás velmi příjemně překvapilo. Přijeli jsme tam shodou okolností první neděli v měsíci, kdy jsou muzea a galerie zdarma. Vstoupili jsme tak bezplatně i do galerie Galleria dell’Accademia, kde se nachází slavná socha Davida. Vidět na vlastní oči 500 let staré Michelangelovo sochařské dílo byl velký zážitek!

Michelangelův David ve Florencii
Michelangelův David ve Florencii

Nejvíce nás ve Florencii okouzlila katedrála Santa Maria del Fiore ve středu města na náměstí Piazza del Duomo. Tato stavba ze 13. století je naprosto monumentální a patří k největším chrámům na světě. Několik minut jsme před dómem zůstali stát s němým úžasem. O kousek dále najdeš další typickou stavbu Florencie, kterou je palác Palazzo Vecchio. Ve městě je celá řada dalších paláců, kostelů, náměstí a historických památek. Nejlepší výhled na celou Florencii je z náměstí Piazzale Michelangelo, kam se určitě musíš vypravit!

katedrála Santa Maria del Fiore
Katedrála Santa Maria del Fiore

6. Pisa

Kdo by neznal Šikmou věž v Pise? Dostali jsme se do dalšího toskánského města s cílem zjistit, jak moc je věž šikmá. Auto jsme zaparkovali u supermarketu pár kilometrů od historického centra Pisy a pokračovali jsme podél akvaduktu pěšky do centra. Zaparkovat v centru těchto turistických měst je většinou velmi obtížné a drahé. Zanedlouho jsme už přicházeli k hlavnímu náměstí Piazza dei Miracoli, kde se střetávají turisté z celého světa, aby viděli, jak se 56m věž naklání. Sklon věže je asi 4 metry a z některého úhlu je velmi patrný.

Další italská zajímavost v Pise
Další italská zajímavost v Pise

„Nahoru teda nejdu, ještě to spadne“, říkal jsem si pod věží. Poté jsme si přečetli, že věž už několik let drží zapuštěná železná lana a měkké podloží bylo rovněž vyztuženo. „Nemělo by to teď chvíli spadnout“, vtipkovali jsme, ale nahoru jsme se stejně neodvážili. Spíš jsme chtěli ušetřit, protože vstupy do všech italských vyhlášených památek nejsou nejlevnější. Okolní areál netvoří jen Šikmá věž, ale také nádherná bazilika Duomo di Pisa, obří kaple Baptisterium a hřbitov. Místo je samozřejmě velmi turistické a je legrační pozorovat, jak si lidé fotí stejnou fotografii, na které podepírají padající věž. Od japonských turistů jsme okoukli několik nápadů a vyfotili tak např. Šikmou věž v kornoutu zmrzliny. Fantazii se meze nekladou!

Šikmá věž v Pise: Tak spadne to nebo ne?
Šikmá věž v Pise: Tak spadne to nebo ne?

Máš-li více času, zajeď se podívat na skalnaté pobřeží a malebné vesničky do Cinque Terre! Itálie toho nabízí tolik, že je potřeba si sestavit alespoň hrubý plán cesty. Často se ti stane, že se na nějakém místě zdržíš déle.

7. Siena a pravé Toskánsko

Po cestě z Pisy na jih jsme projížděli Toskánskem, které jsme si představovali. U městečka San Gimignano jsme obdivovali středověké památky a skvostné výhledy na vinice. Toskánsko je totiž rájem vína!

Poznej krásy Toskánska!
Poznej krásy Toskánska!

Toskánsko je hlavně víno

Nejkrásnější středověké město na nás ale čekalo o 50km dále. Přijeli jsme do Sieny, která je právem zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Centrum města obklopují mohutné hradby a brány. Malebnými uličkami se dostaneš až na hlavní náměstí Piazza del Campo, kde každoročně probíhá svátek Palia. Jedná se o koňský dostih, při kterém soutěží jednotlivé čtvrti Sieny. Italové nám řekli, že je to jeden z nejhezčích svátků v celé zemi. Bohatá historie je, podobně jako v dalších italských městech, vidět na první pohled. Pompézní stavby, jako jsou Palazzo Pubblico a sienská katedrála Duomo, jsme v tomto městečku nečekali. Pokud tě unaví chození po památkách, udělej si jednodenní výlet do přírodních termálních pramenů Saturnia. Pod toskánským sluncem a se sklenkou vína v ruce ti bude dobře!

Siena je toskánský klenot
Siena je toskánský klenot

Pohodové Toskánsko, Itálie
Pohodové Toskánsko

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Podívej se také na články:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (20 votes)
2 Comments

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru