Connect with us

Cestopisy

Mallorca: Na vlnách moře a historie

Mallorca: Na vlnách moře a historie

Mallorcu si mnozí spojujeme zejména s bílými písečnými plážemi a tyrkysovým mořem. Jedná se o oblíbenou destinací španělské královské rodiny a cestovatelský portál TripAdvisor ji označil za druhý nejoblíbenější ostrov v Evropě. Mallorca však nabízí mnohem víc než jen několik rekreačních resortů. Pojďme se na to společně podívat.

Reklama

Víš, že…?

Ostrov Mallorca inspiroval generace umělců, zejména spisovatelů a hudebníků, kteří zde hledali svou múzu. Polský klavírní skladatel Frederik Chopin strávil na ostrově zimu v letech 1838 až 1839 ve městě Valldemossa. Dokončil zde svá preludia. Společnost mu dělala spisovatelka George Sandová. Tu inspirovala Mallorca natolik, že o ní napsala dílo s názvem Zima na Mallorce.

Počátkem 20. století navštívila ostrov i Agatha Christie. Pobývala zejména v Palmě, hlavním městě ostrova, a na severu v Port de Pollenca. První z povídek z její sbírky Potíže v zálivu Pollensa i jiné příběhy jsou právě z tohoto místa.

Pět míst, kam na Mallorce

#pláže

Ano, na Mallorcu se přece jenom jezdí i za sluncem a mořem. Nejlepší přístup k nim budete mít pochopitelně z pláže. Nejlépe hodnocenou pláží je ta s bílým pískem a azurově modrou vodou – Playa de Muro. Na ostrově je jich více než 260, takže rozhodně je z čeho vybírat. Zbystřete, když na cedulích cestou po ostrově uvidíte tyto názvy: Calla Agulla, Portals Vells, Formentor nebo Son Serra de Marina a Cala Estellencs. Jsou to překrásné místa a zálivy, které stojí za návštěvu.

#architektura

Jedním z nejpůsobivějších míst na ostrově je katedrála Le Seu s jedněmi z největších vitrážových oken na světě. Nachází se v hlavním městě ostrova, v Palmě. Gotická katedrála stojí na místě bývalé arabské mešity. Palma je domovem mnoha mimořádných architektonických skvostů. Za zmínku stojí například Can Casasayas a Penzión Menorquina. Tyto dvě budovy byly navrženy současně v letech 1908 a 1909 a odděluje je jen úzká ulice.

Fasáda a interiér budov jsou silně ovlivněny modernistickým a secesním stylem. Pokud v nich čtete Gaudího rukopis, pak čtete správně. Tento katalánský architekt má prsty v parabolických obloucích oken a dveří, jakož i ve zvlněném stylu obou budov.

Plaza del Toros – býčí aréna v severní části Palmy na ulici Gaspar Bennassar, pojmenované podle známého architekta této arény, je architektonickým skvostem ostrova. Aréna v ne až tak dávných dobách pojala přesně 11 620 diváků býčích zápasů. Dnes hostí koncerty, festivaly a sportovní akce.

#příroda

Hřbet ostrova tvoří pohoří Serra de Tramuntana dlouhé skoro 90 km, které je uvedeno na seznamu světového dědictví UNESCO. Dominantou této části země jsou starobylé kamenné terasy, stěny a přírodní plastiky, stoleté olivovníky, ale i města a vesnice, které stojí za návštěvu pro své kulturní a historické památky. Turistická trasa Dry Stone Route (GR221), která se táhne od obce Andratx až po městečko Pollença, nabízí turistům autentický zážitek trochu jiné Mallorcy. Vrcholy pohoří vás provedou staré dlážděné chodníky, které kdysi spojovaly horské komunity.

Na ostrově je velké množství velkolepých jeskynních systémů. Nejznámějším z nich je Cuevas del Drach v Porto Cristo. Tyto jeskyně byly poprvé prozkoumány koncem 19. století a nachází se v nich jedno z největších podzemních jezer na světě. Systémy mají rozlohu až 1 200 metrů. Nabízí nejrůznější jeskynní útvary, tyrkysové vody lázní Diana i cestu lodí.

#jináměsta

Jedním z nejoblíbenějších míst, zejména pro svou starobylost, je město Alcudia na severním pobřeží ostrova. Za středověkými zdmi se nacházejí desítky úzkých chodníků plné kaváren a restaurací s výhledy na domy z 13. století. Od úterý do neděle zde funguje jeden z nejznámějších španělských městských trhů, kde najdete vše – od jablíček až po boty. V opevněném městě se nachází také krásná pláž, kde si můžete po procházce starým městem odpočinout.

Doporučujeme navštívit i vesničku Banyalbufar, jedno z nejautentičtějších míst jihozápadní části ostrova, kterou v 10. století založili Arabové. Olivy a réva se zde stále pěstují v hojném množství podél řad kamenných stěn pod kopci. Procházky tichými a úzkými uličkami vesnice Banyalbufar jsou jako krok zpět v čase. Pokud vám cestou vyhládne, je nejlepší volbou lokální restaurace Cuina de Banyalbufar – rodinný podnik zaměřený na středomořskou kuchyni.Z vesnice vede množství cyklistických tras. Jedna z nejoblíbenějších vede do Port des Canongate.

#zábava

Na Mallorce najdete jeden z nejznámějších zábavních parků v Evropě – Jungle Park. Pyšní se tím, že je největší na Baleárských ostrovech. Na devíti hektarech borovicového lesa v Santa Ponsa, jen 500 metrů od pláže, vás čekají překážky a lezení po stromech v různých výškách přes mosty a lana.

Pokud vás naopak láká zábava v podobě barů a večerních radovánek, pak se vydejte do města Magaluf, mallorského města klubů. Potkáte tam mnoho skandinávských a britských turistů.

Věděli jste, že tenista Rafael Nadal pochází z mallorského města Manacor? Před pár lety zde otevřel tenisovou akademii, kam si můžete přijít zahrát i vy.

Letenky na Mallorcu za super ceny

Pokud jsme vás přesvědčili, že Mallorca za to stojí, neváhejte a vyrazte. Letenky z Vídně nebo z Prahy teď totiž pořídíte za parádní ceny.

Auto na Mallorce je super nápad

Každý den jiná pláž! Leťte na Mallorcu, půjčete si auto a poznejte nejkrásnější zákoutí ostrova. Neexistuje lepší způsob, jak to udělat na vlastní pěst.

Akční letenky na Mallorcu

Tento článek si můžete přečíst a uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY. Díky aplikaci budete mít čerstvé a žhavé informace z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Milované Thajsko! Letenky už od 7 690 Kč v termínech i na rok 2022 https://t.co/qNq7g8YjZw24 hodinami dozadu
Izrael se od 1. listopadu otevře očkovaným turistům z celého světa. Tel Aviv láká akčními letenkami https://t.co/s8CegBpMIm #koronavirus1 dnem dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #koronavirus1 dnem dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #novinky1 dnem dozadu
Emiráty, Portugalsko i Kuba. Které země očkují nejrychleji? Koukni na žebříček https://t.co/UAJXUFFxRx #koronavirus1 dnem dozadu
Thajsko se od 1. listopadu plánuje otevřít turistům z 46 zemí bez karantény. Na seznamu je i Česko https://t.co/FyNAF4UHI1 #koronavirus1 dnem dozadu
10 důvodů, proč navštívit San Fracisco a letenky od 6 990 Kč https://t.co/Pm1aEp7a402 dny dozadu
Zažij Dubaj shora: 9 peckových rooftop barů https://t.co/daw5H22Qxm2 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOxnn5O #novinky2 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOx5LHe #novinky2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru