Connect with us

Tipy

Jak na skenování starých fotografií – postup a tipy na aplikace

Jak na skenování starých fotografií – postup a tipy na aplikace

Když jste se na konci roku 2019 pohnuli na sociální síti kamkoliv, vyskakovaly na vás fotky vašich přátel a jejich o deset let mladšího já. Když jste zjistili, že do tzv. 10 Years Challenge se zapojila i jména jako Janet Jackson, Miley Cyrus nebo třeba samotná Madonna, rychle jste začali pátrat v archivech.

Reklama

No dobrá, asi se tento případ netýká nás všech. Ale ať hodí kamanem ten, kdo doma v krabici neobjevil parádní černobílé fotografie z cest svých rodičů (samozřejmě společně s fotkami z vašeho dětství, na kterých vás zachytili tak, jak vás Pán Bůh stvořil). To by přece stálo za uchování, nemyslíte?

Ať už se blížíte k jakémukoliv případu, vaším řešením bude skenování fotek. Podívejte se, jaké máte možnosti, abyste své staré snímky převedli do digitální podoby.

Zdroj fotografie: Unsplash.com / Roman Kraft

Než začnete fotografie skenovat

Jde o staré snímky, na kterých se už podepsal zub času. Často je, bohužel, najdete slepené nebo různě zpřehýbané. Záleží, jak byly fotky uskladněny – přeci jen prach a vlhkost udělají své. Proto je potřeba je všechny opatrně projít a očistit.

Prach a jiné nečistoty můžete z povrchu snímku odstranit pomocí štětečku nebo opatrně setřít jemným bavlněným hadříkem. Větší špínu určitě neseškrabujte nehtem ani ničím podobným, fotku byste mohli poškodit. Pokud jste jako Monica Gellerová nebo jiný uklízecí maniak a berete čištění skutečně vážně, tak se na trhu můžete pohlédnout po ofukovacích balóncích nebo speciálních bavlněných rukavicích. Ty můžete použít i na práci s negativy, nezanecháte tak na fotkách otisky prstů a mastnotu.

Jestli jste našli nějaké snímky slepené, nesnažte se je od sebe odtrhnout. Zkuste je zhruba na půl hodiny namočit do destilované vody. Oddělování by pak mělo být snadnější. U namáčení je potřeba velká dávka opatrnosti, mohl by se vám totiž rozpít inkoust na zadní straně fotek a rozmočit jejich vrstvy. Pokud máte ale nějaké skutečné poklady, svěřte je raději odborníkům.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com / Olga Gubskaya

Hurá do skenování fotek!

Uklízení je za námi. Nezbývá, než se vrhnout do samotné obnovy starých fotografií. Tu můžete provést buď doma, nebo to necháte na specialistovi. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, vybírat můžete ze tří základních možností:

1. Mobilní aplikace na skenování fotek

První možnost je sice nejlevnější, ale může pro vás být trochu únavná. Budete potřebovat pouze chytrý telefon (smarthphone) a jednu z aplikací určenou ke skenování fotek. Aplikací je několik, ale mezi oblíbené patří zejména PhotoScan od Googlu (verze pro iOS i pro Android), která je zdarma, a Photo Scan App by Photomyne pro Android a Photo Scanner Plus by Photomyne pro iOS. V zásadě fungují podobně – namíříte telefon na snímek a skenujete podle instrukcí. Však se podívejte sami.

PHOTOSCAN OD GOOGLU:

PHOTOMYNE:

2. Skener na fotky

Další možností, díky které si můžete z pohodlí domova oskenovat své fotografie, je skener. Jedná se o finančně náročnější záležitost, než je mobilní aplikace. Každopádně i když jsou dnešní smarthphony tak dokonalé, že bychom je mohli přidávat do balíčku první pomoci, v digitalizaci snímků zdaleka nezastoupí skener. Současně vám ušetří čas a práci odvedou precizněji než aplikace.

Základní otázkou je, zda máte skener. Než začnete vytahovat svoji platební kartu, zmapujte si elektroniku, kterou máte doma. Často jsou skenery součástí multifunkčních tiskáren a možná tak skener vlastníte a ani o tom nevíte.

Skenerů je vícero druhů. Co se fotografií týká, vystačíte si v zásadě s plochým skenerem či některým z všestranných skenerů. Pokud byste se ale chtěli pustit do skenování diapozitivů a filmových pásek, sáhněte po filmovém skeneru.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com / PHILIPIMAGE

3. Svěřte skenování fotek do rukou odborníků

Jestli si na digitalizaci fotografií sami netroufáte nebo na ni zkrátka nemáte čas, vyhledejte společnost, která tyto služby poskytuje. Dostanete profesionální výsledek a ušetříte hodiny času, které byste nad tím strávili. Samozřejmě počítejte s tím, že taková služba nebude zadarmo. Záleží tedy jenom na vás.

Fotky naskenované. Hotovo! Nebo ještě ne?

Bez ohledu na to, jaký způsob jste si pro obnovu svých snímků vybrali, výsledkem vám budou zdigitalizované vzpomínky a zážitky. Což znamená nekonečné množství možností, co s nimi dál. Vyvolejte si kopie fotek a pošlete je rodině či známým, vytvořte pro babičku s dědou prezentaci, vyrobte z nich designový doplněk do bytu nebo nějaký ze svých momentů prostě jen zveřejněte a inspirujte ostatní.

Zdroj fotografie: Unsplash.com / Josh Hild

Zdroj úvodní fotografie: Unsplash.com / Joanna Kosinska

Zdroje informací k článku:

Co by vás nejen o skenování fotek mohlo zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Nahoru