Connect with us

Tipy

Jak vytvořit fotoknihu? Máme pro vás pár tipů a triků

Jak vytvořit fotoknihu? Máme pro vás pár tipů a triků

Fotokniha aneb velký trend posledních let. Ať už jste si ji oblíbili nebo dáváte přednost jinému způsobu konzervace vašich fotek, nedá se jí upřít několik výhod. Narozdíl od digitálních souborů máte větší pravděpodobnost, že o snímky nepřijdete. Ano, to máte i u fotoalba. Ale! Fotokniha je víc než jen fotoalbum. Fotokniha vás vnese do foceného momentu, vypráví příběh a vyvolává emoce. Ať už jste začátečníky nebo starými fotoknihaři, dali jsme společně s fotolabem dohromady pár užitečných tipů a rad na téma: Jak vytvořit fotoknihu

Reklama

Ujasněte si motiv a vyberte software

Ještě než zaboříte hlavu do nějakého editoru na vytváření fotoknih, zamyslete se nad tím, proč chcete knihu sestavit. Budete z toho pak vycházet při tvorbě a rozvrhování knihy.

 • Bude kniha prostředkem veřejné a oficiální prezentace vaší práce?
 • Bude kniha dárkem pro někoho blízkého?
 • Budete si ji prohlížet jen vy nebo vaši známí?

Až budete mít jasno, poohlédněte se po softwarech na výrobu fotoknih. Je jich celá řada a stačí si jen vybrat. Mohou se lišit šíří nabízených možností, nicméně co se postupů týká, ty se v zásadě příliš neliší. Pro naše účely posloužil online editor společnosti Vyvolej.to.

Ujasněte si, proč fotoknihu sestavujete
Zdroj fotografie: Společnost Vyvolej.to

Zvolte si téma a obsah fotoknihy

Skutečně dobrá fotokniha by měla mít téma, které snímky spojuje. Neměl by to být soubor fotek, které spolu nesouvisí. Bude mnohem lépe fungovat, když bude mít konkrétní motiv a téma. Může se jednat třeba o fotky pořízené za určitý čas – během jara jste denně sledovali, jak se probouzí příroda. Něčím vymezené fotografie vytváří strukturu.

Témata i motivy mohou být různé:

 • Naše dovolená a tvorba cestovatelské fotoknihy
 • Svatba a svatební fotokniha
 • Dárek pro babičku z dědou – kniha oskenovaných fotek z jejich svatby
 • Kniha na téma cyklistické výlety uplynulého roku
 • Narození dítěte aneb moje první fotokniha
Najděte téma, které fotky spojuje
Zdroj fotografie: Oficiální web společnosti Vyvolej.to

Vyberte si typ fotoknihy

Vaše rozhodování ovlivní motiv, téma a v mnoha případech i počet drobných, které jste si našetřili. Určitě berte do úvahy i typy fotek, které se chystáte do knihy dávat. Jestli si zaslouží větší rozměr nebo bude stačit něco menšího.

V našem případě jsme měli na výběr z následujících možností:

S tím, že u každé knihy bylo možné si zvolit ze 2 variant obálek:

 • Měkká papírová obálka s potiskem
 • Tvrdá obálka z přírodního kartonu s potiskem přímo na kartonu
Barevné variace hřbetu fotoknihy
Zdroj fotografie: Oficiální web společnosti Vyvolej.to

Jak vytvořit fotoknihu? Jednoduše!

Nezbývá než se na to vrhnout. Editory na tvorbu fotoknih jsou dost intuitivní, takže směle do práce. V případě editoru Vyvolej.to jsme si všechny fotky nahráli a pak je postupně umisťovali do knihy. Super je, že můžete snímky nahrát nejen z počítače, ale i z Facebooku, Instagramu nebo mobilu. Při sestavování vybírejte z různých zobrazení, která jsou k dispozici, a nezapomeňte přidat i text. Ostatně nejlepší bude, když kouknete na video.

Ještě než se necháte srhnout nadšením, mrkněte na těchto pár dobře míněných rad:

1. Použijte pouze nejlepší fotky

Bude to kruté, ale nesnažte se do knihy nacpat všechny snímky. Kniha by působila zahlceně. Buďte kritičtí a vybírejte ideálně předem upravené fotky v dobré kvalitě.

2. Vyprávějte příběh

Fotografie uskupte tak, aby vyprávěly příběh. Nemusí být nutně seřazeny chronologicky, ale měly by na sebe navazovat a tvořit rovnováhu. Čtenáře byste měli vtáhnout do scén a vyvolat v něm určitou emoci.

3. Hrajte si se zobrazením fotek

Máte parádní snímek v dobré kvalitě? Nebojte se použít zobrazení přes obě strany.

4. Nevyhýbejte se bílým okrajům

Nebojte se ani bílého prostoru kolem fotek. S bílou vypadají fotky svěže a kniha bude více dýchat. Nemusí být každá strana zaplněna do posledního centimetru.

Hrajte si s různými zobrazeními
Zdroj fotografie: Oficiální web společnosti Vyvolej.to

5. Kombinujte celky a detaily

Kniha by si měla držet určitou dynamiku. Tu podpoříte i správnou kombinací fotografií. Zkuste fotky celku (například krajina) doplnit o snímky detailů.

6. Snažte se fotky barevně sladit

Máte část fotek černobílých? Potom budou vypadat dobře, když je zobrazíte vedle sebe. To stejné platí třeba u snímků, které barevně spojuje určitý prvek – vaše fotografie ve žluté pláštěnce vynikne vedle fotky stolu se žlutým ubrusem.

7. Používejte třeba i mapy

U cestovatelské fotoknihy se nebojte použít vedle fotografií i mapy s vyznačenými body cesty. Bude se vám tak lépe vzpomínat na navštívená místa.

8. Využijte prostor pro text

Snažte se ale neopakovat to, co je zřejmé z fotky. Spíš do prostoru na poznámku pište názvy, data nebo typ události.

Kombinujte celky s detaily a nezapomeňte na popisky
Zdroj fotografie: Společnost Vyvolej.to

9. Úvodní fotka by měla vyzývat k prohlížení

Vyberte proto snímek, který vystihuje téma, je kvalitní a silný.

10. Nebojte se napoprvé umístěné fotky upravovat

Hrajte si a zkoušejte, jak vypadají fotky nejlépe.

11. Udělejte si sérii fotoknih

Pokud máte fotoknihy s podobnou tématikou, zkuste pro ně najít motiv, který je bude spojovat a vytvořte tak celou sérii. Mohou to být třeba knihy z vašich dovolených – Řecko 2018, Filipíny 2019 a tak dále.

12. V jednoduchosti je krása

Určitě nezapomínejte na toto jednoduché pravidlo. Mnohdy se necháme strhnout širokou škálou doplňků a kudrlinek, které editory nabízí, ale výsledky pak nebývají úplně šťastné.

Zaznamenejte svůj příběh
Zdroj fotografie: Oficiální web společnosti Vyvolej.to

Zdroj úvodní fotografie: Unsplash.com / Toa Heftiba

Zdroje informací k článku:

Co by vás nejen o tvorbe fotoknih mohlo zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Nahoru