Connect with us

Amerika

Yukon: Uteč do krásné kanadské divočiny!

Yukon: Uteč do krásné kanadské divočiny!

Chceš si odpočinout od každodenního shonu a práce? Rezervuj si letenky do Kanady a vydej se až na Yukon po stopách zlaté horečky. V této části světa se nachází úžasná příroda plná divoké zvěře, kovbojů a horských treků.

Reklama

Kdy cestovat na Yukon?

Léto je na Yukonu podobně jako v sousední Aljašce velmi krátké. Cestování lze proto doporučit od května do konce září. V ostatních měsících se už teploty dostávají nebezpečně pod bod mrazu a kdykoliv může začít sněžit. Léto je však zpravidla teplé a příjemné.

Yukon je větší než život
Yukon je větší než život

Hlavně nepodcenit oblečení!

Dobré oblečení budeš potřebovat vždy, neboť po západu slunce se na Yukonu velmi ochlazuje. Přes den může být i 30 stupňů, ale v noci teploty klesnou k deseti. Rozhodně nepodceňuj kvalitní pohorky a nepromokavou bundu.  

Cestu do Kanady hravě spojíš i s cestou na Aljašku. Mrkni se na cestopis Aljaška je pravá divočina! Jak si splnit cestovatelský sen.

Jak se na Yukon dostat?

Na Yukon se nejlépe dopravíš s přestupem ve Vancouveru, kam často míří přímé lety např. z německých letišť. Pokud budeš cestovat i na Aljašku, můžeš si vyhledat letenky do Anchorage, do kterého se létá přes Seattle. Podívej se na aktuální nabídku letenek na Yukon.

Od konce září už může na Yukonu padat sníh
Od konce září už může na Yukonu padat sníh

Co na Yukonu vidět?

Město zlaté horečky Dawson City

Určitě si nenech ujít město Dawson City, kde koncem 19. stolení propukla legendární zlatá horečka na Klondiku. Vyprav se k říčce Bonanza Creek, kde byl učiněn první nález zlata, který do oblasti přilákal desetitisíce lidí. I dnes si můžeš vypůjčit vybavení na rýžování zlata a zkusit své štěstí. Třeba tam na tebe ještě kousek drahého kovu čeká a zaplatí ti cestu do Kanady.

Na kankán do starého kasina

V Dawson City se zachovalo nejstarší kanadské kasino, kam jsme se vydali na pivo a ruletu. Pravidelně tam probíhají i zábavné kankánové show. Město má i v dnešních dnech skvělou atmosféru připomínající slávu dávných časů.

Dawson City připomíná éru zlaté horečky - Yukon
Dawson City připomíná éru zlaté horečky

Hlavní město Whitehorse

Nevynechej ani hlavní město Whitehorse, které je v létě centrem všemožných outdoorových aktivit. Můžeš si tam bez problémů domluvit jízdu na kanoi a raftu nebo si půjčit kolo a vybavení na lezení. V okolí města jsou pro tento druh sportu vhodné skály. Projdi se podél řeky Yukon, kde uvidíš historický kolesový parník SS Klondike, který jezdil na trase Whitehorse-Dawson City.

Vzdálenosti na Aljašce a Yukonu jsou obrovské
600 mil? Vzdálenosti na Aljašce a Yukonu jsou obrovské.

Okolí města Whitehorse

Millenium Trail tě zavede k velké zajímavosti, kterou je největší lososí žebřík na světě. Dech beroucí tahy lososů lze v Kanadě i na Aljašce pozorovat koncem léta. Nedaleko města se nachází též příjemné termální prameny Takhini Hot Springs. Pěknou zastávku si můžeš po cestě udělat v chovné stanici zvěře Yukon Wildlife Preserve.

Máš rád rybaření? Pak je pro tebe Yukon jako stvořený!
Máš rád rybaření? Pak je pro tebe Yukon jako stvořený!

Ve Whitehorse si bez problémů pronajmeš auto. Podívej se na nabídky autopůjčoven na Yukonu.

Nádherné horské túry

Krásy Yukonu nejlépe poznáš, když se vydáš do kouzelné kanadské přírody a národních parků. Vyprav se např. do národního parku Kluane National Park, kde se nachází nejvyšší hora Kanady a druhá nejvyššího hora Severní Ameriky – Mt. Logan ( 5 959 m ) a také největší ledovcové pole.

Vzdálený sever

Hledáš-li něco divočejšího, můžeš se vydat za polární kruh do národních parků Vuntut a Ivvavik. Budeš však muset využít malé letadlo nebo loď, protože do těchto vzdálených míst nevede žádná cesta. Je to ta pravá kanadská divočina! Yukon je také jedním z nejlepších míst na světě na pozorování polární záře a to obzvláště za polárním kruhem.

Národní park Kluane - Yukon
Yukon a Národní park Kluane

Kanada a divoká zvěř

Yukon a Aljaška jsou ideálními místy, kde vidět spoustu divokých zvířat. Na Yukonu žijí černí medvědi i medvědi grizzly, dále tam můžeš snadno narazit na kojota, polární lišku, vlka, soba, losa, ovci aljašskou a mnoho dalších druhů.

Co si vzít s sebou na horskou túru?

Měj u sebe vždy sprej proti medvědům, tzv. bear spray a snaž se na horské treky vydávat ve skupinách, nebo alespoň v páru. Někteří turisté si na batoh přidělávají rolničku, aby náhodou medvěda nepřekvapily, jako se to stalo např. nám v národním parku Banff.

Na Yukonu potkáš hodně divokých zvířat
Na Yukonu potkáš hodně divokých zvířat

Nebezpečné setkání s medvědem grizzly

Brzy ráno jsme na turistické stezce potkali obrovského samce medvěda grizzly a setkání bylo mnohem bližší, než bychom si přáli. Medvěd byl maskován za keřem u cesty, a když jsme kolem něj procházeli, tak se lekl a skočil do lesa. Zůstali jsme stát jako opaření, neboť byl obrovský a my od něj byli vzdáleni jen pár metrů. Měli jsme tehdy obrovské štěstí, že na nás nezaútočil. Proto se raději na horské treky v některých částech Kanady raději nevydávej sám!

Před medvědy se měj v Kanadě na pozoru!
Před medvědy se měj v Kanadě na pozoru!

Co dělat, když potkáš medvěda?

Když už nějakého medvěda potkáš, rozhodně neutíkej! Doporučuje se dát si bundu nad hlavu, aby ses udělal větší a pomalu od medvěda ustupovat. Nedívej se mu do očí, mohl by to vzít jako výzvu k boji. Ve většině případů se však divoká zvířata bojí a budou od tebe utíkat. Největší nebezpečí představuje medvědice s mláďaty. Pokud bys medvíďata zahlédl např. na stromě, rozhodně se k nim nepřibližuj a dej se na pomalý ústup. Medvědice bude pravděpodobně velmi blízko hlídat!

Přečti si Nejhezčí národní parky USA.

Černý medvěd v Kanadě
Černý medvěd “útočí” na bobule

Kde na Yukonu spát?

Nejlépe uděláš, když si na Yukon přivezeš vybavení na kempování a budeš spát v kempech ve stanu. Je to nejlevnější a nejvíce romantický způsob ubytování. V Dawson City nebo v hlavním městě White Horse můžeš též přespat v některém ze stylových hotelů. Podívej se na aktuální nabídku hotelových pokojů na Yukonu.

Nekonečná kanadská divočina

Spoj cestu na Yukon s návštěvou Britské Kolumbie nebo Aljašky

Máš-li více času, můžeš svou cestu na Yukon spojit i dalšími nádhernými místy, jako jsou Britská Kolumbie nebo Aljaška! Aljašská divočina je součástí USA, a proto budeš muset požádat o elektronickou registraci ESTA. Do Kanady žádáš o obdobnou registraci s názvem eTA.

V září na tebe čekají úžasné podzimní barvy!
V září na tebe čekají úžasné podzimní barvy!
Aljaška a Yukon jsou rájem všech trampů a dobrodruhů
Aljaška a Yukon jsou rájem všech trampů a dobrodruhů

Kanada má spoustu krásných míst!

V Britské Kolumbii rozhodně nezapomeň navštívit hlavní město Vancouver a nádherné lyžařské středisko Whistler, kde si užiješ spoustu zábavy v létě i v zimě. Podívej se na článek Whistler: Jedno z nejvíce cool míst Kanady!

Lenky na Yukon si můžeš rezervovat už dnes.

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Podívej se také na články:
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Neboj se Indie! 10 nejkrásnějších míst
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.8/5 - (27 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru