Connect with us

Asie

Moderní Hongkong je brána do Číny i celého světa

Moderní Hongkong je brána do Číny i celého světa

Hongkong je jedním z nejdůležitějších dopravních uzlů na světě. Je perfektní vstupní branou do Číny, Japonska i Jihovýchodní Asie a létá se přes něj také do Austrálie nebo na Nový Zéland. Při přestupu si určitě vyčleň několik dnů na poznání tohoto zajímavého městského státu, který kromě mrakodrapů, obchodu a nákupů nabízí i skvělou kuchyni, tropické klima, pláže a turistické trasy!

Reklama

Rezervuj si akční letenky do Hongkongu!

Star Ferry Hongkong
Star ferry tě převeze mezi Kowloonem a Hongkong Islandem

Přílet do Hongkongu

Hongkong se rozkládá na poloostrově Kowloon a přibližně 260 ostrovech. Mezinárodní letiště se nachází na největším hongkongském ostrově Lantau. Během přistání se nezapomeň dívat z okénka, neboť pohled na ostrůvky a zelené kopce je nádherný. Z letiště se do centra Hongkongu dostaneš jednoduše rychlovlakem Airport Express, anebo levnějším autobusem, který tě odveze do centra nebo na nejbližší zastávku metra Tung Chung. Po příletu tě možná překvapí vlhké tropické podnebí, které ve městě panuje celý rok.

Moderní architektura zasazená do zelených kopců
Moderní architektura zasazená do zelených kopců

Pro vstup do Hongkongu nepotřebují občané České republiky vízum. Pokud však budeš pokračovat vlakem nebo letadlem do Číny, budeš muset vízum získat. Lze o něj požádat před cestou např. na čínské ambasádě v Praze.

Vše seženeš v obchodech 7Eleven

Po celém Hongkongu nalezneš síť malých obchodů 7Eleven, kde pořídíš vše, na co si jen vzpomeneš. Můžeš si tam koupit kávu nebo si uvařit velké instantní nudle přímo v obchodě. Jako první si však kup městskou kartu Octopus Card, kterou si v 7Eleven vždy dobiješ. S kartou budeš mít levnější dopravu, ale i vstupy na některé hongkongské atrakce. Byli jsme překvapeni, jak tato městská karta skvěle funguje. Místní lidé s ní platí i jídlo, noviny a mnoho dalších věcí. V přeplněném městě šetří tento styl platby mnoho času, neboť každý si jen klikne kartou a běží dál.

Hongkong je jedno z nejrušnějších míst světa
Hongkong je jedno z nejrušnějších míst světa

Hongkong je velmi moderní metropole plná nejnovějších technologií. Lidé prakticky nedávají mobilní telefon z ruky, neboť si vysokorychlostní internet dopřávají i v metru.

Mrkni se také na článek Čína: 5 tipů, co navštívit kromě Pekingu a Šanghaje

Nezapomeň se projet úzkou dvoupatrovou tramvají!
Nezapomeň se projet úzkou dvoupatrovou tramvají!

Lehká komunikační bariéra

Hongkong má dva oficiální jazyky: čínštinu a angličtinu. Nejpoužívanějším hovorovým jazykem je však kantonština. Komunikace je obecně mnohem snazší, než v sousední Číně, přesto je dobré mít s sebou např. průvodce s čínsky psanými výrazy. V mnoha restauracích se nám stalo, že neměli anglické menu a ani menu s obrázky jídel. Je to poté taková loterie, zda se trefíš do nudlí nebo rýže. Když máš „štěstí“, tak ti donesou fazole v želé nebo podobnou místní specialitu. Najít člověka, který mluví anglicky, je ale poměrně snadné, neboť Hongkong je multikulturním městem a centrem světového obchodu.

Ne každý mluví v Hongkongu anglicky
Ne každý mluví v Hongkongu anglicky

Co v Hongkongu dělat?

Kolem mrakodrapů za jídlem

Hned první den si určitě udělej povinnou prohlídku centra města, abys poznal, jak to v Hongkongu chodí. Projdi se mezi dech beroucími mrakodrapy, projeď se úzkou tramvají, zajdi si na vyhlášené hongkongské knedlíčky dim sum a kotlík hot pot, kde si jídlo vaříš sám na stole. Poté nasedni na trajekt Star ferry, který tě za pár hongkongských dolarů převeze z poloostrova Kowloon na hlavní ostrov Hong Kong Island.

Vyhledej si levné ubytování v Hongkongu.

Nejlepší vyhlídka na Hongkong

Právě tam na tebe čeká nejhezčí panoramatická vyhlídka města. Vyvez se speciální tramvají na vrchol kopce Victoria Peak a nebudeš věřit vlastním očím. Tento výhled ti doporučujeme ve dne i v noci! Svítící budovy, reklamy a laserová show tvoří snad největší světelné znečištění, jaké jsme kdy viděli. Je to však velký a nezapomenutelný zážitek.

Úžasná vyhlídka z vrcholu Victoria Peak
Úžasná vyhlídka z vrcholu Victoria Peak

Nejlépe uděláš, když vyjedeš na vyhlídku odpoledne a vydržíš až do západu slunce. Čas si můžeš zkrátit i několikakilometrovým trekem, který začíná hned vedle vyhlídky. Už za pár minut se zbavíš turistických davů a ocitneš se v tropické džungli plné motýlů i obřích pavouků. To se nám na Hongkongu líbilo!

Nečekali jsme, že přímo v Hongkongu narazíme na tak krásnou přírodu
Nečekali jsme, že přímo v Hongkongu narazíme na tak krásnou přírodu

Uteč do přírody i na pláž!

Už na samotném kopci Victoria Peak nás překvapilo, jak je Hongkong mimo své zástavby velmi zelený. Rozhodli jsme se proto projít některé jeho turistické stezky.

Místní lidé cvičí v přírodě a v parcích tajči
Místní lidé cvičí v přírodě a v parcích tajči

Trek po Dračí páteři

Na ostrově Hongkong se nachází i populární trek Dragon’s Back Trail. Budeš procházet po zelených kopcích, které skutečně připomínají dračí páteř. Na cestě se nachází i pláže Shek O Beach nebo Big Wave Bay Beach, kde se můžeš vykoupat. Místní obyvatelé tam také s oblibou surfují a tráví víkendy. Na začátek stezky se dostaneš autobusem.

Trek po Dračí páteři na ostrově Hong Kong
Trek po Dračí páteři na ostrově Hong Kong
Pláže v Hongkongu
Pláže v Hongkongu

Hongkong a obří socha Buddhy

Krásné horské túry se nachází i na dalších hongkongských ostrovech. Na ostrově Lantau (ostrov s letištěm) můžeš navštívit obří bronzovou sochu Tian Tan Buddhy s přilehlými buddhistickými chrámy a pokračovat na nejvyšší horu ostrova, kterou je Lantau Peak. Za jasného počasí budeš mít z výšky 934 metrů nádherný výhled do kraje.

Výstup na horu Lantau Peak
Výstup na horu Lantau Peak

Lodí na ostrov Lama Island

Krásný jednodenní výlet si lze udělat trajektem na ostrov Lama Island. Na klidném ostrůvku si budeš připadat, jako bys ani nebyl v Hongkongu. Z jednoho konce ostrova na druhý se dá za několik hodin přejít pěšky. Cestou budeš procházet poměrně divokou přírodou, budeš potkávat milé lidi a vykoupeš se na některé z několika pěkných pláží. Lama Island je takovou oázou klidu v rušném velkoměstě.

Klidná atmosféra na ostrově Lama
Klidná atmosféra na ostrově Lama

Hongkong má vše!

Moderní Hongkong jsme si nakonec zamilovali. Koupíš tam levnou elektroniku, skvěle se najíš, vykoupeš se na pláži, projdeš se po horách, uvidíš čínské i buddhistické chrámy a v neposlední řadě můžeš přes Hongkong levně pokračovat do dalších asijských destinací.

Přejeme ti šťastnou cestu, ať už cestuješ kamkoliv!

Vyhledej si letenky z Prahy do Hongkongu.

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Podívej se také na články:
Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít!
Neboj se Indie! 10 nejkrásnějších míst
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (10 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru