Connect with us

Cestopisy

Navštívili jsme největší karneval v celé Argentině!

Navštívili jsme největší karneval v celé Argentině!

Když se řekne karneval v Jižní Americe, většina lidí si automaticky představí slavné Rio de Janeiro. Pravdou je, že karneval v Riu je skutečně tím největším na světě, ať už podle počtu účastníků nebo ohromujících kostýmů, alegorických vozů a dekorací. Karnevaly však probíhají i v dalších jihoamerických státech a rozhodně stojí za pozornost! Tento týden jsme se vydali na závěrečný den argentinského karnevalového svátku v Gualeguaychú.

Reklama

Plánuješ cestu do Jižní Ameriky? Mrkni na výhodné letenky do Argentiny!

Karnevalové tanečnice jsou opravdu nádherné
Karnevalové tanečnice jsou opravdu nádherné

Proč jsme cestovali právě na karneval v Argentině?

Před 14 dny jsme měli s Nati v Argentině svatbu. Asi jsem ještě neprozradil, že Natálie je Argentinka. Na veselku přiletělo hodně kamarádů z Čech a my jsme jim chtěli připravit ještě další zážitek. Rozhodli jsme se je vzít na pravý jihoamerický karneval! Před dvěma lety jsme projížděli celou Latinskou Ameriku stopem a všichni nám říkali, že krásné obří karnevalové průvody pořádají v Argentině a v Kolumbii. „Konečně se tam letos podíváme“, zajásali jsme při sestavování plánu pro naší českou návštěvu.

Báječná atmosféra argentinského karnevalu
Báječná atmosféra argentinského karnevalu

Kdy a proč se slaví karneval?

Karneval má křesťanský původ a do Jižní Ameriky si ho přivezli Evropané (Španělé a Portugalci). Svátek karnevalu začíná 40 dní před Velikonocemi a vztahuje se k 40 dennímu období Ježíšova půstu. Hlavním měsícem karnevalu je proto únor. Karneval může být zahájen už na konci ledna a zpravidla vrcholí začátkem března. Průvody probíhají vždy o víkendech a svátcích. V Argentině mají na závěr karnevalu vyhlášeny dokonce dva dny státních svátků. Jedná se prý o populistický zákon jejich předchozí vlády.

Pohádková tématika jednoho z průvodů
Obrovské karnevalové vozy v Gualeguaychú
Obrovské karnevalové vozy v Gualeguaychú

Kolik karneval v Argentině stojí?

Za nejlevnější vstupenku na karneval v argentinském Gualeguaychú zaplatíte pouze 450 pesos, což je v přepočtu přibližně 250Kč. Karneval v brazilském Riu vás zpravidla vyjde mnohem dráž a to zejména díky tomu, že v období karnevalu výrazně rostou ceny hotelů. Největší argentinský karneval se nachází asi 4 hodiny jízdy na sever od Buenos Aires. Ubytování v malém městečku Gualeguaychú bývá dlouho dopředu beznadějně vyprodané. Není však problém domluvit si zpáteční odvoz do hlavního města, anebo si pronajmout auto a přespat v nějakém bližším místě.

Karneval Gualeguaychú
Často nevíš, kam se dívat dříve

Na karneval nás jelo celkem 10 Čechů, a tak jsme si zajistili mikrobus s řidičem, který na nás po skončení akce počkal. Další možností je využít organizovaný zájezd např.od některého z hotelů či hostelů. Začátek karnevalu byl ve 22:30 a tancovat jsme přestali až téměř ve 2 hodiny ráno! Buď tedy připraven na to, že se příliš nevyspíš a budeš to muset dohánět v autobuse nebo další den.

karnevalové vozy v Argentině
Nad některými konstrukcemi vozů zůstává rozum stát
Každoroční velká karnevalová show
Každoroční velká karnevalová show

Příprava na karneval

Přestože karneval začíná až pozdě večer, většina návštěvníků přijíždí na místo už během dne. Čas si můžeš zkrátit koupáním u řeky, kde spousta Argentinců „ladí formu“ na večer. Dopravu jsme měli domluvenou na desátou hodinu ráno z Buenos Aires. Celé dopoledne hustě pršelo a my se začali obávat, zda karneval proběhne. Pořadatelé si totiž vyhrazují právo na zrušení akce v případě deště. Předpověď počasí navíc nevypadala příliš příznivě. Jednalo se o poslední den karnevalu, a tak jsme se to museli risknout. „Teď nebo nikdy“, řekli jsme si a vyrazili na cestu. Stejně už byla doprava domluvená.

Termální prameny

Den byl díky dešti celkem chladný, a proto jsme se rozhodli zahájit přípravu na karneval v termálních pramenech Guaychu v blízkosti Gualeguaychú. Už v bazénech probíhala dost úsměvná taneční rozcvička. V horké vodě jsme nasbírali síly na večer a kolem 8 hodiny večer jsme se v dobré náladě přesunuli do centra dění na samotný karneval. Počasí se umoudřilo a od odpoledne už nespadla ani kapka deště. Měli jsme tedy velké štěstí a mohli se začít těšit na pravý jihoamerický večírek. Mnoho Argentinců jezdí do Gualeguaychú slavit rozlučky se svobodou. Nejen z tohoto důvodu bývají karnevalové oslavy velmi divoké.

Příprava na karneval v termálních bazénech
Příprava na karneval v termálních bazénech

Kup si masku a pěnu ve spreji!

Měli jsme stále dost času na přípravu, a tak jsme se vydali nakoupit masky. Na místě karnevalu seženete opravdu vše. Koupi masek lze vřele doporučit, neboť jsme si s nimi na tribunách užili velkou legraci. Na ulicích se před začátkem akce pije pivo a argentinská klasika, kterou je fernet s colou (někdy nazýván též Fernando). Lidé se postupně začínají dostávat do varu. Asi hodinu před zahájením karnevalu jsme si koupili vstupenky a vyrazili na tribuny. Vstupné si lze koupit i dopředu online.

Češi na karnevalu!

Díky nepředvídatelnému počasí jsme koupi nechali na poslední chvíli. Během pondělního dne karnevalu to nevadilo, neboť účast nebyla zdaleka tak vysoká jako o slunečném víkendu. Pro nás to byla výhoda, protože nás na závěr pustili i do první řady. V neděli prý bylo na tribunách více než 20 tisíc lidí! I přes menší počet návštěvníků byla atmosféra fantastická a aspoň jsme se mohli kdykoliv prodrat davem na záchod (při plné obsazenosti to může být problém). V jedné z přestávek jsme s kamarádem Honzou nakoupili pěny ve spreji. Právě pěna je dalším neodmyslitelným prvkem jihoamerického karnevalu. Po návratu na tribunu jsme nic netušící Čechy postříkali pěnou, nepřestávali jsme skákat, tancovat a pít pivo.

Čeští kamarádi slaví na tribuně
Samba tanečnice
Samba tanečnice

Na co se můžeš těšit?

Karneval se skládal celkem ze tří dějství. Každá z tanečních skupin měla své téma, obrovské alegorické vozy a detailně propracované kostýmy. Skupiny se na tuto událost připravují po celý rok a vždy vytváříjedinečné dekorace! V průvodu tančí tisíce lidí. Při pohledu na jejich pohyby jsme nestačili kroutit hlavou. Nejlepší tanečnice je každý rok zvolena královnou karnevalu. Argentinci se umí dobře bavit, a proto se budeš dobře bavit i ty! Nezapomínejme na to, že krásné karnevaly jsou i u nás v Evropě. Jihoamerický temperament však posouvá tento svátek ještě na vyšší úroveň.

Pro nás i naše kamarády byl výlet na karneval jedním z největších zážitků v Argentině! Už se těšíme na další třeba zase v Brazílii nebo v Kolumbii.

Při karnevalu ožívá celá Latinská Amerika!
Při karnevalu ožívá celá Latinská Amerika!

Letenky do Argentiny i dalších států Jižní Ameriky se dají vyhledat za velmi zajímavé ceny!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Mrkněte se na naše video z největšího argentinského karnevalu!

Podívej se také na články:
Poprvé do Nepálu? Takto jsme procestovali Himálaj
Kalifornie za 6 dní?
5 tipů, jak si vychutnat Řím bez turistů
10 soukromých ostrovů, které si můžete pronajmout

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (12 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru