Connect with us

Cestopisy

Tchaj-wan: krásy asijského ostrova, které ti nesmí utéct! Letenky od 10 990 Kč

Tchaj-wan: krásy asijského ostrova, které ti nesmí utéct! Letenky od 10 990 Kč

Tchaj-wan je jedinečnou kombinací přírodních krás, kulturního bohatství, teplého počasí, skvělého jídla a velmi milých lidí. Jak po ostrově cestovat a kam se podívat? Připravili jsme pro tebe několik rad a tipů. Z dovolené na Tchaj-wanu se ti nebude chtít vracet!

Reklama

Ještě, než se začteš do článku o Tchaj-wanu máme pro tebe tipy na akční letenky. Níže najdeš kalendáře s odletem z Budapešti, Mnichova, Vídně a samozřejmě nechybí ani Praha.

Vítej na Tchaj-wanu!
Vítej na Tchaj-wanu!

Vše začíná v Tchaj-peji

Hlavní město Tchaj-pej je velmi moderním asijskou metropolí, kde se určitě nudit nebudeš. Kromě řady buddhistických a čínských chrámů se můžeš těšit na přehlídku gastronomie.

Hlavní město Tchaj-pej
Hlavní město Tchaj-pej

Zajdi si na noční trh Shilin, kde ochutnáš všechny místní speciality. Mořské plody, polévky i ovoce jsou tu velmi čerstvé a tchajvanská kuchyně je vyhlášená po celém světě.

Noční market Shilin v Tchaj-peji
Tchaj-wan je rájem jídla!
Tchaj-wan je rájem jídla!

Tchaj-pej je místem, kde se často přestupuje, např. při cestě do Austrálie nebo na Nový Zéland. Co všechno stihnout během krátké zastávky se dozvíš v tomto článku: 24 hodin v Tchaj-peji: co všechno tu stihneš během stopoveru

Doprava na Tchaj-wanu

Tchaj-wan je velmi moderní organizovaná země, čemuž odpovídá i úroveň dopravy. Toalety v metru hlavního města v Tchaj-pej byly tak čisté, že nás to až zaskočilo. Po cestování v Číně to byla opravdu příjemná změna. Sever a jih ostrova spojují autobusy i rychlovlaky. Nejvíce obydlený je západ ostrova, kde je silniční síť velmi hustá. Na východě a zejména ve středu Tchaj-wanu je krajina hornatá a cest je méně.

Na Tchaj-wanu jsme si půjčili auto, abychom dojeli do národních parků
Na Tchaj-wanu jsme si půjčili auto, abychom dojeli do národních parků

Půjčení auta a jízda po ostrově

V Tchaj-peji jsme si půjčili automobil a vyrazili po východním pobřeží. Cesta ubíhá dost pomalu, neboť se na této straně ostrova nenachází dálnice a rychlosti jsou hodně omezené. Dej si pozor, neboť za nedodržení rychlosti jsou na Tchaj-wanu velké pokuty! Kamerový systém je navíc umístěn po celém ostrově a je prý velmi přesný. Výhodou je levný benzín a také to, že se s pronajatým autem dojedeš podívat i na odlehlejší zajímavá místa. Můžeš si půjčit také motorku a objet ostrov dokola.

Občas je dobré se podívat do zpětného zrcátka!
Občas je dobré se podívat do zpětného zrcátka!

Co Tchaj-wan ukrývá?

Národní Park Taroko

Po několika hodinách cesty z Tchaj-peje narazíš na východním pobřeží na odbočku k národnímu parku Taroko. Tento park patří k chloubám a nejhezčím místům celého ostrova. Do parku zpravidla míří celá řada turistických autobusů. Pokud se však vypravíš od soutěsky Taroko kamkoliv do hor, ocitneš se často v divoké přírodě úplně sám. Horské treky jsou dobrodružné a plné tropické vegetace, vodopádů a visutých mostů.

Kaňon v národním parku Taroko
Kaňon v národním parku Taroko

Co ještě v Taroku nevynechat?

V Taroku objevíš i termální prameny nebo zajímavou jeskyně Cave of Water Curtain, kde na tebe budou padat proudy voda. Dávej si pozor na jedovaté hady a vždy si dopředu ověř předpověď počasí.

Národní park je plný visutých mostů a krásných treků
Národní park je plný visutých mostů a krásných treků

V období vydatných dešťů a tajfunů se do Taroka rozhodně nevydávej. Silnice v kaňonu bývá řazena k nejnebezpečnějším na světě, a to zejména díky padajícímu kamení a sesuvům půdy. V národním parku můžeš buď kempovat, nebo si rezervovat hotel v jedné z vesniček.

Jedna z nejnebezpečnějších silnic světa není tak špatná, když neprší
Jedna z nejnebezpečnějších silnic světa není tak špatná, když neprší

Národní park Yu-Shan

Dalším pěkné treky ukrývá národní park Jü-šan, který se jmenuje podle nejvyšší tchajvanské hory. Vrchol Jü-šanu je vysoký téměř 4000 metrů nad mořem. Výstup na nejvyšší horu je omezený a je nutné povolení. Překvapilo nás, že povolení je vyžadováno snad na všechny horské túry v národních parcích. Vždy se proto informuj v informační kanceláři daného parku. Pokuta za nedodržení pravidel by mohla být, podobně jako na silnici, velmi vysoká. S informacemi vám rádi pomohou i místní turisté, kteří milují chůzi po horách. Lidé jsou na ostrově milí a nápomocní!

Návštěvu Tchaj-wanu můžeš spojit s cestou do Číny. Mrkni se na článek Čína: 5 tipů, co navštívit kromě Pekingu a Šanghaje

Tchaj-wan – kam na pláž?

Tchaj-wan není typickou plážovou destinací, přesto nabízí několik krásných pláží. Zamiř například na úplný jich ostrova, kde se rozprostírá národní park Kenting. Pláže jako Chateau Beach nebo Dawai patří k nejlepším v zemi, jsou čisté a oceán má tyrkysovou barvu. Další krásnou pláží je Laomei Beach na severním cípu ostrova. Uvidíš tam i kamenný příkop a typický maják. Oblíbenou pláží severu země je Fulong Beach, kde se každoročně se koná festival písečných soch.

Tchaj-wan má i své pěkné pláže
Tchaj-wan má i své pěkné pláže

Vykoupej se pod horkým vodopádem!

Nejkrásnějším místem na Tchaj-wanu pro nás byly divoké termální prameny Sileng Hot Springs. Tchaj-wan ukrývá přírodní termální prameny na různých místech. Sileng Hot Springs jsou však jedinečné! Cesta k nim není úplně jednoduchá, neboť se musíš pomocí připravených lan dostat do kaňonu k řece. Nevydávej se tam po dešti, kdy může být terén velmi kluzký.

Poslední část cesty k termálním pramenům
Poslední část cesty k termálním pramenům

A v čem jsou termální prameny tak výjimečné?

Po několika skalách stéká velmi horká voda, která vytváří termální vodopád, pod kterým se můžeš vykoupat. Pod vodopádem se zároveň tvoří malé termální laguny. Minerální voda navíc krásně zbarvuje okolní skály a utváří jedinečnou atmosféru místa. Pokud ti bude teplo, jednoduše skočíš do studené řeky. Je to ráj!

Přírodní termální prameny Sileng Hot Springs
Přírodní termální prameny Sileng Hot Springs
Na Tchaj-wanu na tebe čekají příjemní milí lidé!
Na Tchaj-wanu na tebe čekají příjemní milí lidé!

Vyhledej si levné letenky na Tchaj-wan už dnes!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Podívej se také na články:
Portugalsko: 6 míst, která stojí za to navštívit
Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Malajsie jako brána do Asie. Tvůj velký průvodce
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (8 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru