Connect with us

Cestopisy

Madeira – ostrov květin a věčného jara!

Madeira – ostrov květin a věčného jara!

Ostrov květin, věčně zelený ostrov, zahrada Atlantiku nebo ostrov jara. To jsou přezdívky kouzelného portugalského ostrova Madeira, na který se můžeš snadno vydat během celého roku. Madeira má příjemné klima, nádherné horské treky, moře, výborné ostrovní jídlo, víno a velmi klidnou a pohodovou atmosféru.

Reklama
Vítej na Madeiře!
Vítej na Madeiře!

Podívej se na akční letenky na Madeiru!

Už samotné letiště je zážitkem!

Příznivci letectví a architektury zaplesají na Madeiře už při samotném přistání. Místní letiště totiž patří k nejbizarnějším na světě. Přistávací dráha je velmi krátká i přes to, že byla prodloužena. Část dráhy tak visí na sloupech nad mořem a přistání je povoleno jen speciálně proškoleným pilotům.

Přistávací plocha nad vodou
Přistávací plocha nad vodou

Vše se točí kolem Cristiana Ronalda

V poslední době získává Madeira stále větší pozornosti díky svému nejslavnějšímu rodákovi, kterým je fotbalista Cristiano Ronaldo. Zmíněné mezinárodní letiště bylo v roce 2017 dokonce přejmenováno na „Madeira International Airport Cristiano Ronaldo“. Hned po příletu na tebe bude čekat socha portugalské ikony. Původní směšná socha, ze které si dělali lidé legraci po celém světě, byla nahrazena důstojnějším zobrazením.

Muzeum CR7 ve Funchalu

Příznivci Ronalda mohou vyrazit i do jeho vlastního muzea CR7, které se nachází na konci promenády v centru hlavního města Funchalu. Muzeum jednoho muže je rozšířeno i o Ronaldův CR7 hotel a restauraci.

Zajdi si k Ronaldovi na madeirské víno
Zajdi si k Ronaldovi na madeirské víno

Květinový festival na Madeiře

Teploty na Madeiře se po celý rok pohybují okolo 20 stupňů. Na rozdíl od sousedních Kanárských ostrovů teploty zpravidla nikdy nepřekročí maximum 25 stupňů, což nahrává místní vegetaci. Ostrov květin je proto pro Madeiru velmi trefnou přezdívkou. Čtyři týdny po Velikonocích se pravidelně pořádá květinový festival. Tento barevný svátek je oslavou jara a patří k nejhezčím na Madeiře. Ve Funchalu v tuto dobu uvidíš úžasný průvod květinových vozů. Pěkné jsou i samotné oslavy Velikonoc, neboť Portugalsko je velmi věřící zemí.

Madeira je květinovým rájem
Madeira je květinovým rájem

Vydej se do hor!

Madeira rozhodně není plážovou destinací. Přesto však na ostrově najdeš různé možnosti ke koupání. Čekají na tebe pláže s černým sopečným pískem i pěkné přírodní lávové bazénky. Většina turistů však přijíždí kvůli horské turistice.

Horské treky na Madeiře
Horské treky na Madeiře

Horské túry podél levád

Na Madeiře jsme si zamilovala treky podél tzv. levád, což jsou úzké vodní kanály, které byly historicky postaveny napříč celým ostrovem. V hotelu nebo v informačním centru si vyžádej mapu těchto levád. Trasy mají různé obtížnosti značené čísly od 1 do 3. Na první snadnou procházku „po stopách levády“ se můžeš vydat hned z Funchalu do města Chamacha. Často se prochází tunely, a tak je dobré mít baterku nebo alespoň nabitý telefon. Uvidíš vodopády, eukalyptové lesy, jezírka a obrovskou přehlídku květin.

Vydej se do hor podél levád
Vydej se do hor podél levád

Nejvyšší hory Pico Ruivo a Pico Arieiro

Jednou z nejtěžších stezek je 18 kilometrová trasa po hřebenech hor Encumeada, Torrinhas a Pico Ruivo. Poslední hora Pico Ruivo je nejvyšším vrcholem celé Madeiry. Z výšky 1862 metrů nad mořem budeš mít za jasného počasí úchvatný výhled do okolí.  

Z některých výhledů se tají dech
Z některých výhledů se tají dech

Další horská túra na nás čekala mezi nejvyššími vrcholky Pico Ruivo a Pico Aireiro. Tato trasa podél levády je asi nejhezčí na ostrově! Cesta je velmi dobrodružná, neboť jsou na ní tunely i drátěná lana, která ti pomohou v překonávání náročnějších úseků. Výhledy jsou skvělé a často si připadáš jako v nebi, protože pochoduješ nad mraky. Trek trvá asi 4 hodiny.

Při túrách se často ocitneš nad mraky
Při túrách se často ocitneš nad mraky

Co ještě na Madeiře vidět?

Nejlépe uděláš, když si na Madeiře alespoň na pár dní pronajmeš auto. Získáš tím svobodu, budeš se moci zastavit na plážích a poznáš další zajímavá místa. Za návštěvu rozhodně stojí útes Cabo Girao, mořské bazénky Porto Moniz nebo lávové jeskyně sv. Vincenta. Mnoho atrakcí na tebe čeká i v hlavním městě Funchalu. Zajdi se podívat na rozlehlé botanické zahrady nad městem nebo na ochutnávku silného madeirského vína, které je obdobou portského.

Druhý nejvyšší útes v Evropě - Cabo Girao
Druhý nejvyšší útes v Evropě – Cabo Girao

Ochutnej místní speciality!

Využij toho, že se Madeira nachází uprostřed oceánu a užij si ostrovní gastronomii, která je bohatá na ryby a mořské plody. Poprvé v životě jsme ochutnali např. mečouna, žraloka a další speciality. Večer se můžeš projít po přístavu, kde uvidíš i jachtu, která patřila slavné kapele Beatles. Dnes je z jachty luxusní restaurace.

Rybí speciality na Madeiře
Rybí speciality na Madeiře

Pokud budeš vracet půjčené auto na letišti, zajeď se ještě podívat na nedalekou sochu Krista v Garajau. Dojeď se podívat také na nejvýchodnější cíp ostrova Ponta de São Lourenço, odkud pořídíš nádherné fotografie typických útesů. Dalším symbolem Madeiry jsou barevné domky palheiros v Santaně.

Výhled z Ponta de São Lourenço
Výhled z Ponta de São Lourenço
Dalším symbolem Madeiry jsou barevné domky palheiros v Santaně.
Domky palheiros v Santaně

Máš-li více času, můžeš svou cestu spojit s poznáním kontinentálního Portugalska a vyhledat si letenky na Madeiru z Lisabonu.

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Podívej se také na články:

Neboj se Indie! 10 nejkrásnějších míst
Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít!
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci,při objednávce letenky na Pelikan.cz zadej slevový kód PECKYAPPKA a máš to o 250 Kč levnější.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Německo nejspíš zařadí Česko mezi rizikové země. Čeká nás test nebo karanténa https://t.co/mRWcPCZH9L #novinky14 hodinami dozadu
Německo nejspíš zařadí Česko mezi rizikové země. Čeká nás test nebo karanténa https://t.co/mRWcPCZH9L #koronavirus14 hodinami dozadu
POBYT DNE: 4* Milán z Prahy se snídaní od 4 990 Kč https://t.co/6fnmNdnDTP14 hodinami dozadu
10 skutečných míst z Harryho Poterra https://t.co/BIxktkQ9HT15 hodinami dozadu
Mykonos. Ostrov božských pláží a nekonečné zábavy https://t.co/rwjxg19g2u16 hodinami dozadu
Kypr zakázal 18. září vstup českým turistům https://t.co/4sYnH8w4jB #novinky16 hodinami dozadu
Kypr zakázal 18. září vstup českým turistům https://t.co/4sYnH8w4jB #koronavirus16 hodinami dozadu
Žena procestovala svět díky Google Street View https://t.co/tThYDKqopL16 hodinami dozadu
Dovolená v Beskydech v 4* wellness hotelu od 2 990 Kč https://t.co/g3o7vJwQZ02 dny dozadu
Které země můžeme navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/XwtQIeaL5x #koronavirus2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru