Connect with us
azorské ostrovy

Evropa

Ostrovy ztracené uprostřed Atlantiku: 7 fantastických míst na Azorech, která stojí za to. Leť z Prahy za 6 490 Kč

Ostrovy ztracené uprostřed Atlantiku: 7 fantastických míst na Azorech, která stojí za to. Leť z Prahy za 6 490 Kč

Azory jsou sopečným souostrovím ve středním Atlantiku. Spolu s Madeirou jsou jedním ze dvou autonomních portugalských regionů. Jsou známy svou výjimečnou přírodní krásou a jsou skvělou destinací pro milovníky turistiky. Bohatý mořský ekosystém a křišťálově čistá voda činí z Azorských ostrovů jeden z nejzajímavějších evropských potápěčských cílů. Pozorovat tu můžete velryby i delfíny. Abychom vám pomohli při plánování, vytvořili jsme seznam nejlepších míst, která můžete na Azorských ostrovech navštívit.

Reklama

Každý zážitek začíná nákupem letenek. Níže najdeš zajímavý tip na letenky z Prahy na Azory, které pořídíš za super cenu.

Akční letenky na Azory

 • Odkud? Let z Prahy s přestupem v Lisabonu
 • S kým? Letecká společnost TAP Air Portugal
 • Kdy? Termíny na listopad 2024 až březen 2025 (VYBRAT TERMÍN)
 • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, 10kg a 2kg příruční zavazadlo

Azory

1. Ponta Delgada, Sao Miguel

Ponta Delgada je ekonomickým hlavním městem Azorských ostrovů. Zároveň je nejrušnějším, největším a nejromantičtějším městem ostrova Sao Miquel. Pro oči nádherné místo s bohatým kulturním a historickým dědictvím. Pyšnit se může především barokní a gotickou architekturou a krásnými paláci. Mezi historickými budovami města najdete i moderní umění Arta Urbana (nebo graffiti).

Ponta Delgada na Azorských ostrovech

Úzké uličky a útulné restaurace. Ponta Delgada je oblíbenou destinací těch, kteří milují klid a pohodu. Navzdory tomu, že je nejvytíženějším městem ostrova, je překvapivě tiché, protože není na Azorech právě turistickým cílem číslo jedna. Doporučujeme vám navštívit především fascinující zahrady José do Canto. Ponta Delgada může být též vaší základnou na objevování ostrovních sopek a kráterů.

Azorské ostrovy, José do canto

2. Jezero Sete Cidades, Sao Miguel

Země jezer, posetá sopečnými krátery. I tak bychom mohli popsat Azorský ostrov Sao Miquel. Jezero Sete Cidases je jedním z nejobtížnějších turistických atrakcí na Azorských ostrovech a je také jedním z tzv. sedmi přírodních divů Portugalska. V jeho oblasti najdete přístupné turistické stezky. Jedním z nejobtížnějších je trek Lagoa do Canario – Sete Cidades. Táhne se kolem kráteru Sete Cidades, k městu Sete Cidades.

Azorské ostrovy

3. Capelinhos, Faial

Capelinhos je sopka na západním pobřeží ostrova Faial. Je součástí černé sopečné pouště v Ponra dos Capelinhos. Vylezte až k majáku Farol dos Capelinhos. Dnes je opuštěnou stavbou, která přežila sopeční erupce a zemětřesení v letech 1957 a 1958. Tyto seismické činnosti zvětšily plochu okolní půdy o přibližně 2,5 kilometrů čtvercových. Při chůzi po sopečném popelu budete okouzleni šedou pustou krajinou, připomínající měsíc, kterou byste na Azorech asi nikdy nehledali.

Azorské ostrovy

4. Caldeira, Faial

Caldeira na ostrově Faial je obrovský sopečný kráter vyhaslé sopky; 1,5 kilometru široký a 400 metrů hluboký. Je jedním z největších kráterů souostroví. Tato přírodní rezervace je zároveň jednou z hlavních přírodních atrakcí ostrova a samotného souostroví Azorských ostrovů. Kolem okraje kráteru vede cesta, která tvoří krásnou a malebnou túru, především za dobrého počasí. Není ale jednou možností turistiky v oblasti. Vydat se můžete i na túru deseti sopek, která začíná na vyhlídce Caldeira. Tato trasa vede deseti hlavními sopkami, které formovaly poloostrov Cepalo.

Azorské ostrovy

5. Montanha do Pico, Pico

Táhne se do nadmořské výšky 2 351 metrů a je nejvyšším portugalským vrcholem. Montanha do Pico nebo hora Pico je stratovulkán, s kráterem na vrcholu. Tento kráter (Pico Alto) má průměr asi 500 metrů a hloubku 30 metrů. Vrch Pico je součástí vulkanického komplexu Madalena, jedné ze tří vulkanických jednotek, z nichž se ostrov Pico skládá. Je skvělou destinací na turistiku. Doporučujeme vám zúčastnit se výstupu v doprovodu turistického průvodce nebo s organizovanou skupinou.

Azorské ostrovy

6. Lagoa do Fogo, Sao Miguel

Lagoa do Fogo (Laguna v ohni) je úžasné kráterové jezero, ležící na dně starobylého sopečného stratovulkánu Aqua de Pau. Je určitě jedním z nejlepších míst na vaši návštěvu Azorských ostrovů. Lagoa do Fogo je nejvýše položeným jezerem na ostrově Sao Miquel a je jedním z největších vodních ploch na Azorských ostrovech.

Patří též do seznamu sedmi přírodních divů Portugalska. Oblast kolem jezera a kaldery se pyšní bujnou endemickou vegetací a bohatým ptačím životem. Zamiřte na Pica do Borossa, odkud budete mít nejlepší výhled na inkoustově modré jezero.

7. Algar do Carvao, Terceira

Algar do Carvao je starověký sopečný komín, nacházející se na ostrově Terceira, který je třetím největším ostrovem Azorských ostrovů. Jeskyně se postupně otvírá k sopečnému komínu, který klesá 100 metrů pod povrch a proniká do jeskynního a jezerního systému. Po asi dvou tisících letech složitých geologických a biochemických jevů se v tomto systému vytvořily nádherné stalaktity a stalagmity, jakož i endemická jeskynní fauna.

Sopečný komín Algar do Carvao na portugalských Azorských ostrovech

Nezapomeňte kontrolovat počasí!

Pokud uvidíte mnoho kolemjdoucích hledět na displaye svých telefonů, možná to nebude tím, že by snad dotyční nevychutnávali okolní přírodu a jen si esemeskovali. Možná jen sledují předpověď počasí. Na Azorkých ostrovech je totiž počasí vrtkavé a může se změnit během chvilky. Pokud tu nesledujete počasí, může se vám to poměrně slušně vymstít. Během dne se tu může slunečná obloha zamračit i několikrát (fouká tu totiž silný vítr), a častý déšť tu též není výjimkou.

Ovšem jinak je tu klima díky golfskému proudu mírné. Teploty se pohybují mezi 18 – 28 °C, to záleží na ročním období. Také nutno dodat, že v zimě je tu deštivo a teploty klesnou i na 14 °C.

Azory

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (8 votes)
Klikněte pro komentář

Viki je blogerka, umělkyně, milovnice čerstvého vzduchu a pocitů nekonečna. Na Pelipecky přispívá už od roku 2016 a potkat ji můžete zejména v Berlíně, kde se rozhodla žít i studovat.

Nahoru