Connect with us

Asie

Čína: 5 tipů, co navštívit kromě Pekingu a Šanghaje

Čína: 5 tipů, co navštívit kromě Pekingu a Šanghaje

Čína je obrovská země, která ukrývá mnoho zajímavých míst. Těšit se můžeš na vzrušující moderní města i jedinečné přírodní a historické památky. Podívej se na 7 tipů, co v Číně navštívit.

Reklama

Vyhledej si akční letenky do Číny.

Guillin a Jihočínská krasová oblast

Svou cestu po Číně můžeš zahájit v Jihočínské krasové oblasti, kterou považujeme za jednu z nejhezčích částí této země. Dojedeš tam jednoduše vlakem přímo z Hongkongu. Městský stát Hongkong je zvláštní administrativní oblastí Čínské lidové republiky a ke vstupu na toto území není, na rozdíl od Číny, potřeba vízum. Město Guillin nebo též Kuej-lin se nachází na břehu slavné řeky Li. Plavbu po této řece určitě nesmíš vynechat, neboť patří k tomu nejlepšímu!

Vítej v Jihočínské krasové oblasti
Vítej v Jihočínské krasové oblasti
Jedinečné rýžové terasy Dračí páteře
Jedinečné rýžové terasy Dračí páteře

Hezčí úsek řeky však objevíš u menšího městečka Yangshuo, kam lze dojet po vodě. Z Guillinu se můžeš autobusem vypravit na krásný jednodenní výlet k rýžovým terasám Dračího hřbetu (Dragon’s Backbone Rice Terraces) v Longshengu. Trek do nejvyšších pater rýžových teras ti vezme dech.  Je to totiž ta pravá Čína!

Rýžová políčka se šplhají až do vysokých kopců
Rýžová políčka se šplhají až do vysokých kopců

Yagshuo a řeka Li

Z Guillinu dojedeš lodí nebo autobusem do sousedního městečka Yangshuo, které je opravdovou perlou Jihočínské krasové oblasti. Město je zasazené přímo mezi řekami a zelenými kopci a vypadá jako z filmu Avatar. Okolí řek Li a Yulong nabízí jedinečné přírodní scenérie. Na Yangshuo si rozhodně vyčleň minimálně tři dny, protože v Číně budeš jen těžko hledat hezčí místo. Kromě nádherné plavby po řece Li, si můžeš pronajmout skútr nebo kolo a prozkoumat okolní přírodu na vlastní pěst.

V Číně si jednoduše půjčíš kolo nebo skútr
V Číně si jednoduše a levně půjčíš kolo nebo skútr

Krasová oblast se pyšní i několika krápníkovými jeskyněmi, jako je např. Golden Water Cave. V této jeskyni jsme se dokonce vykoupali v bahně, což byl velmi zajímavý zážitek. Yangshuo nabízí i mnoho příležitostí nočního života. Krásnou přírodu tu bohužel nevhodně doplňují i nejrůznější rušné bary a kluby, s čímž se však člověk musí v Číně smířit a obdivovat krásy, které v zemi zbyly.

Zelené kopce u Yangshuo
Zelené kopce u Yangshuo

Chrám Šaolin a kung-fu

Čína je zemí velkých kontrastů. Ráno se například procházíš po chudé čínské vesničce a odpoledne jedeš luxusním vysokorychlostním vlakem i 300 kilometrů v hodině. V Guillinu jsme na jeden takový vlak nasedli a ujeli jsme téměř 2000 kilometrů za necelých 7 hodin. Cena je asi pětkrát vyšší, než u klasického lůžkového vlaku, ale chtěli jsme tento zážitek absolvovat. Vzdálenosti v Číně jsou navíc obrovské, a proto je občas lepší letět nebo jet rychlovlakem. 

Čínský rychlovlak
Čínský rychlovlak

Vystoupili jsme v Lung-menu, kde se nachází krásné jeskyně tisíců Buddhů. Strávili jsme tam den a poté jsme pokračovali autobusem do slavného šaolinského chrámu. Už při cestě autobusem nám pouštěli úsměvné šaolinské filmy. Do rozlehlého areálu chrámu jsme přijeli až pozdě v noci a trochu zoufale jsme začali hledat rezervovaný hotel. Naštěstí nám pomohli místní velmi příjemní mniši. Nemusíš se bát, neboť lidé jsou obecně v Číně vstřícní. Problém je, že většina ti nerozumí ani slovo, a proto neustále vstupuješ do pantomimické hry.

Jeskyně tisíců Buddhů v Long-menu
Jeskyně tisíců Buddhů v Long-menu

Nejlepší je mít s sebou průvodce a ukazovat místním názvy míst přímo v čínštině. Naše písmo totiž ani nepřečtou. V hotelu nám domluvili ranní cvičení kung-fu a poté prohlídku Šaolinského chrámu před tím, než vstoupí hlavní branou davy turistů z celého světa. Krásná je i okolní příroda, která nabízí různé horské treky a dobrodružnou jízdu lanovkou.

Mniši v Šaolinu
Mniši v Šaolinu

Velká Čínská zeď

Čína se samozřejmě pyšní i svou hlavní historickou památkou, kterou je Velká čínská zeď. Existuje několik komerčních úseků Velké čínské zdi, na které ti budou nabízet zájezd. Nejlépe uděláš, když se s některými dalšími cestovateli dohodneš na společném odjezdu taxíkem. My jsme se vydali k oblíbenému úseku Mutianyu veřejnou dopravou, protože nás zajímalo, zda je tam možné takto dojet. Nutno říci, že dostat se k Velké čínské zdi „po svých“ je velkou výzvou. Bylo zapotřebí několikrát změnit autobus a skutečně ani v Pekingu nemluvil téměř nikdo anglicky. Je dobré mít na mobilním telefonu stažené offline mapy, jako např. Maps.me, protože služby Googlu jsou v Číně zablokované podobně jako Facebook a další servery.

Velká čínská zeď – jeden ze 7 nových divů světa

Cestu jsme nakonec zvládli a vyšla nás mnohem levněji, než v případě organizovaných výletů. Další den jsme se vydali na odlehlejší úsek Velké čínské zdi a měli jsme štěstí, neboť jsme potkali skupinu místních turistů z Pekingu. Přidali jsme se k nim a celý den se procházeli po nekomerčním opuštěném úseku zdi a to úplně zdarma.

Nekomerční úsek Velké čínské zdi
Nekomerční úsek Velké čínské zdi

Terakotová armáda

Terakotová armáda je další bizarní věc v Číně, která zkrátka stojí za návštěvu. Do města Si-an se nejlépe dopravíš letadlem nebo vlakem. Měj na paměti, že Si-an je od Pekingu vzdálen přes 1000 kilometrů. Armáda soch, reprezentující více než 8000 válečníků, je součástí mauzolea prvního vládce dynastie Čchin. Původně barevné a hliněné sochy byly vytvořeny už před naším letopočtem. Největší soubor keramických soch byl však odhalen místními rolníky až v 70. letech.

Pro kamenné válečníky byly vybudovány speciální podzemní prostory, a proto jsou i dnes skvěle zachovalé. Jedinečností celé památky UNESCO je to, že každý z vojáků je unikátní a to zejména svým výrazem ve tváři a gesty. Pohřbení čínského vládce s celou jeho armádou jen dokládá ohromnou velikost čínských stavebních projektů.

Čína rozhodně stojí za návštěvu!
Čína rozhodně stojí za návštěvu!

Čína tě překvapí, potěší, zklame i rozzlobí, ale určitě tě nenechá lhostejným!

Podívej se na levné letenky do Číny a vydej se tam už třeba letos!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Podívej se také na články:
Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít!
Neboj se Indie! 10 nejkrásnějších míst
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (10 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru