Connect with us

Cestopisy

24 hodin v Tchaj-peji: co všechno tu stihneš během stopoveru

24 hodin v Tchaj-peji: co všechno tu stihneš během stopoveru

Na svoji vysněnou dovolenou se už nemůžeš dočkat. Kufr máš sbalený, letenku koupenou, teď už jen přežít cestu. Vůbec ti nevadí, že let trvá 15 hodin, jen kdyby tě nečekal ten šílený stopover, nebo chceš-li mezipřistání, v Tchaj-peji. Co tam „proboha“ budeš celý den dělat, na letišti? Tak v prvé řadě je nutno podotknout, že svůj drahocenný čas vůbec nemusíš strávit na nudném letišti. Naopak, čím dřív přistaneš, tím rychleji se vydej na 24 hodinovou jízdu po nejlepších místech v Tchaj-peji. Jak všechno stihnout, co nevynechat a jak se připravit?

Reklama

Krok 1 – rezervace letenky

Tento krok je opravdu nutné si naplánovat s dostatečným předstihem. Proč? Určitě hlavně z toho důvodu, že když už máš mít nějaký stopover, bude lepší ten celodenní, než jen na pár hodin. V tom případě si totiž rozložíš dlouhý let na vícero etap, takže ti nepřijde tak vysilující a navíc poznáš o jednu nádhernou krajinu navíc. A to ocení každý správný cestovatel.

Krok 2 – objednej si noc v hotelu

Možná se ti to bude zdát jako zbytečná finanční zátěž. Opak je pravdou. V hotelovém pokoji si skvěle odpočineš a konečně po tom prvním letu taky natáhneš. Navíc si budeš mít kam odložit svoje zavazadla, která pak s sebou nemusíš vláčit po památkách. Při plánování rezervace hotelu měj na mysli jeho polohu. Doporučujeme si zvolit ten v blízkosti letiště, případně v centru, ušetří ti to totiž dost času. Hotely tě vyjdou kolem 100 až 150 dolarů za noc, což může být trochu „čára přes rozpočet“. Proto pokud chceš ušetřit, zkus si dopředu rezervovat Airbnb, hostel případně i Couchsurfing. Takovým způsobem tě nocleh vyjde rozhodně levněji a ještě navíc poznáš místní kulturu mnohem lépe.

Krok 3 – návštěva nočního trhu Shilin

Tvé další kroky rozhodně musí vést tímto směrem. Tolik barev, vůní a chutí na jednom místě stojí za to. I když je Tchaj-pej relativně bezpečné a přátelské město, doporučujeme nechat si všechny své cennosti v hotelovém pokoji. Na trhu je stejně nebudeš potřebovat. Nějaké peníze si s sebou ale rozhodně vezmi, útratu tam zaručeně uděláš. Ke koupi je toho docela dost, od napodobenin světoznámých značek, přes tradiční dekorace, po úžasné jídlo. Co se toho jídla týče, noční trh vsází na čerstvost a „bio-eko“ produkty, což ocení všichni vyznavači tohoto „kultu“. Ne, že by místní patřili do této skupiny záměrně, u nich je prostě čerstvost a pestrost ovoce, zeleniny a nejrůznějších druhů ryb, přirozená. S hygienou by sice asi u našich byrokratických kontrolorů mnohé pouliční restaurace moc nepochodily, ale pokud nejsi „frfňa“, tak tu pestrost chutí oceníš opravdu na každém kroku.

Krok 4 – ranní ptáče, dál doskáče

Když už budeš v Tchaj-peji rozhodně si udělej budíček co nejdříve. Důvodem není jen to, užít si jednodenní návštěvu co nejvíce, ale především vychutnat si místní luxusní snídaně! Možná tě ještě v břichu tíží noční večeře z trhu, ale v Tchaj-peji si jen jednou, tak se koukej pořádně najíst. Nejlepší snídaně se tady podávají už v 5:30, a kde jinde než v pouličních stáncích. Opět se servíruje čerstvost, vůně a ty nejluxusnější a zároveň nejzvláštnější chutě, jaké si dovedeš představit.

Krok 5 – najmi si osobního řidiče

24 hodin není dlouhá doba, proto je důležité šetřit časem, kde se dá. Pokud nemluvíš čínsky, určitě je vhodnější najmout si osobního řidiče. Je to jednoduché, chytneš nejbližší taxík, a pokud se bude jen trochu dát, domluvíš se s ním, jestli by tě nemohl celý den doprovázet. Většinou jsou všichni taxikáři moc ochotní a někteří mluví i trochu anglicky. Doporučujeme si tedy najít právě takového. S ním se pak můžeš i poradit, která místa stojí při tak krátké návštěvě určitě za návštěvu. Výhodou je, že ve většině taxíků můžeš platit kartou.

Krok 6 – vydej se na turistiku

Možná ti to připadá jako hloupost, když jsi v Tchaj-peji jen na takovou chvíli. Jenže to se pleteš. Jistě, je super, když projdeš ty nejkrásnější a nevznešenější chrámy ve městě, podíváš se na všechny památníky známých Tchajwanců, které ti popravdě asi ani moc neříkají. Jenže to, co opravdu stojí za návštěvu, je ukryto kousek dál od centra. Řeč je o národním parku Yangmingshan, který nabízí tak nádhernou přírodu, že ti až vyrazí dech. A to možná doslova, vezmeme-li v potaz vlhkost vzduchu v kombinaci s vysokými teplotami. Ale neboj, zas tak „vražedné“ to nebude. Takže jestli budeš mít tu možnost, určitě si park zapiš na svůj seznam. Nebudeš litovat.

Krok 7 – dej si místní knedlíky

V tomto případě tradiční knedlíčky, které jsou právě v Tchaj-peji vyhlášené. Konkrétně knedlíková restaurace v mrakodrapu Tchaj-pej 101. Tam dělají údajně ty nejlepší tradiční tchajwanské knedlíčky. Musíš teda počítat s tím, že si na ně taky chvíli počkáš, ale každá minuta čekání stojí za každý hlt této úžasné pochoutky. Mňam!

Krok 8 – prozkoumej vrchol Tchaj-pej 101

S žaludkem plným výborných knedlíčků se ti půjde krásně vstříc dalším zážitkům. A nebudeš muset chodit ani nikam daleko. Stačí, když se z restaurace vydáš jen směrem vzhůru. Ano, čteš správně, vzhůru do oblak. Ne ještě v letadle, ale ve výtahu osmého největšího mrakodrapu světa Tchaj-pej 101. Jak už je možná z názvu patrné, mrakodrap má 101 pater a jeho celková výška je 509 metrů. Na samém vrcholu, tedy v tomto případě 91. patře, kam tě doveze výtah, je observatoř. Tu můžeš navštívit a vidět tak celou Tchaj-pej jako na dlani. Ještě jedna zajímavost na závěr. Mrakodrap se dostal v roce 2004 do Guinnessovy knihy rekordů. Přesněji jeho výtah, který je tam uvedený jako nejrychlejší výtah na světě s aerodynamickou kabinou, ve které je regulován tlak.

Krok 9 – Pamětní síň Chiang Kai-shek

Jestli ti zůstane trochu času, určitě utíkej i tímto směrem. Musíme napsat, utíkej, protože toho času už je opravdu málo. Takže zpět k Pamětní síni. Proč tam a proč až na závěr? Toto místo patří k turisticky velmi oblíbeným. Důvodem je hlavně velká socha Chiang Kai-sheka, lemovaná čestnou stráží. A právě změna stráže v přesných časech během dne je tím bodem, který si nenech ujít. Tato podívaná se ti zapíše do paměti a bude to taková „sladká tečka“ na závěr bláznivého jednodenního výletu v Tchaj-peji.

Krok 10 – Zpět na hotel a směr letiště

Teď už ti opravdu nezbývá moc času na rozmyšlenou. Musíš jednat rychle. Tady možná nejvíc oceníš svůj krok č. 5, rezervace osobního řidiče. Protože právě on tě teď dostane nejen rychle na hotel, kde si vyzvedneš své věci, ale taky na letiště. Tím pádem nezmeškáš svůj navazující let do cílové destinace a ještě navíc budeš odlétat s hřejivým pocitem krásných zážitků. Nezapomeň také na to, že na letišti je dobré být zhruba 3 hodiny před odletem.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru