Connect with us

Cestopisy

5 tipů na netradiční víkendový výlet po Evropě

5 tipů na netradiční víkendový výlet po Evropě

Spousta lidí se vydává na víkend do oblíbených destinací, jako jsou Barcelona, Milán, Amsterdam nebo Londýn. V Evropě jsou ale i další zajímavá a méně navštěvovaná místa, která zvládneš za krátkou dobu poznat. Připravili jsme pro tebe 5 tipů, kam jet na víkendový výlet!

Reklama

Vyhledej si levné letenky na víkendový výlet již dnes nebo se podívej na akční nabídku víkendových pobytů.

Vydej se na víkend do některé z netradičních destinací
Vydej se na víkend do některé z netradičních destinací

1. Kišiněv, Moldavsko

Naším prvním tipem, kde strávit víkendový výlet, je Moldavsko! Hlavní město Kišiněv nepatří zrovna mezi oblíbená turistická místa, přesto však za návštěvu stojí! Svou prohlídku Kišiněva snadno zahájíš u moldavského Vítězného oblouku, odkud můžeš pokračovat ke Katedrále zrození páně.

Víkendový výlet do Kišiněva
Kišiněv, hlavní město Moldavska

Často narazíš na pozoruhodné budovy různých stavebních slohů. Zajímavý je např. státní cirkus postavený ve stylu brutalismu. Město tě překvapí svou zelení a velkým množstvím parků, kde se můžeš procházet a nasávat klidnou atmosféru Kišiněva.

Všude je spousta zeleně
Všude je spousta zeleně

Výhodou Moldavska jsou velmi levné ceny a vyhlášené víno. V posledních letech se sem začaly pořádat i vinařské zájezdy. Země se nachází v podobné zeměpisné šířce jako francouzské Bordeaux, a proto má pro pěstování vína ideální podmínky. V této části Evropy má navíc víno velmi dlouhou tradici a vyrábí se tisíce let. Můžeš si snadno půjčit auto a vyrazit za město vinných sklepů.

Moldavsko víkendový výlet za vínem
Do Moldavska se jezdí za levným a dobrým vínem!

2. Tallinn, Estonsko

Tallinn je obdobně jako Praha nádherné historické město plné věží, malebných uliček, náměstí a domků. Hlavní město Estonska najdeš přímo u Baltského moře ve Finském zálivu. Právě s nedalekými finskými Helsinkami má Tallinn skvělé lodní spojení, a proto lze snadno navštívit obě města. Nejkrásnější částí Tallinnu je Staré město Vanalinn, kde se dochovaly i středověké hradby a další historické budovy.

Tallinn je velmi krásné historické město
Tallinn je velmi krásné historické město

V centru nechybí ani velmi staré kostely, chrámy a krásná radnice s úzkou věží, která se nachází na Radničním náměstí. Livonskou bránou se dostaneš na kopec k hradu Toompea a katedrále Alexandra Něvského. Tallinn má nejlepší atmosféru ve vánočním období. Jeho poloha na severu totiž způsobuje, že ho pravidelně pokrývá bohatá sněhová nadílka. O Vánocích se vše rozsvítí a zdejší vánoční trhy patří k nejkrásnějším v Evropě!

Tallinn Vánoce
Nejlepší je Tallinn o Vánocích

3. Varšava, Polsko

Polské hlavní město zůstává také trochu stranou zájmu turistů, kteří dávají přednost spíše Krakovu. Víkendový výlet do Krakova je však ideální, neboť toto město nabízí mnoho zajímavostí. Letenky si vyhledáš levně a také ceny v Polsku jsou pro nás příznivé. Varšava byla v druhé světové válce téměř kompletně zničena a odhaduje se, že bylo zbořeno až 90 % všech staveb. O to více je obdivuhodné, jak se město dokázalo z této kruté historie otřást.

Varšava vyrostla v moderní město
Varšava vyrostla v moderní město

Mrkni se i na článek: Krakov: polská perla, která vás dostane

Znovuvybudován byl například i červený královský palác na Zámeckém náměstí. Při vstupu do Starého města narazíš na Barbakan, což jsou hradby zachované z 16. století. Rozhodně nevynechej působivé Muzeum varšavského povstání a Muzeum dějin polských Židů. Komunistickou minulost připomíná nejvyšší budova Polska – Palác kultury a vědy, který je dominantou města a bývá vtipně přezdíván „Stalinova erekce“ Zajdi se mrknout i do městské čtvrti Praga, kde objevíš mnoho stylových a alternativních klubů, barů a hostelů.

Barbakan ve Varšavě je jedna z hlavních památek, které se dochovaly
Barbakan ve Varšavě je jedna z hlavních památek, které se dochovaly

4. Kyjev, Ukrajina

Kam ještě vyrazit na víkendový výlet? Co třeba Kyjev? Ukrajinské hlavní město patří k nejhezčím ve východní Evropě a určitě tě nezklame. Ceny v hlavním městě jsou zpravidla vyšší než ve zbytku Ukrajiny, ale i tak jsou nízké. Je příjemné jet do země, kde při směně kurzu nepláčeš, což se nám často stává hlavně při konfrontaci se západní a severní Evropou. V Kyjevě najdeš levné hotely a hostely všech druhů a vždy se dá najít i levná restaurace.

Zlaté věže Kyjeva
Zlaté věže Kyjeva

Centrem města tvoří ulice Chreščatyk a samozřejmě ukrajinský Majdan, neboli Náměstí nezávislosti, kde se odehrály všechny důležité historické události. V Kyjevě jsou nejkrásnější nesčetné pravoslavné kostely a chrámy s typickými zlatými a zelenými kupolemi. Tvůj víkendový výlet se nemůže obejít bez zastávky u chrámu sv. Ondřeje, katedrály sv. Sofie a monumentálního klášterního komplexu Kyiv Pechersk Lavra. Ve městě narazíš i na spoustu pěkných kaváren a pouličních umělců.

Kyjev je perfektní destinací pro víkendový výlet
Kyjev je perfektní destinací pro víkendový výlet

Přečti si také: Kyjev: Spousta tipů, kam se vydat ve městě s nejhlouběji položeným metrem na svět

5. Stockholm, Švédsko

Stockholm je naopak jedno z nejdražších evropských měst, ale víkendový výlet jistě přežiješ! Nabídka ubytování je rozsáhlá a levné jídlo seženeš v supermarketech nebo v IKEA Stockholm City přímo v centru města. Hlavní město Švédska má velmi zajímavou geografickou polohu, neboť se nachází na jezeře Mälaren, které ústí do Baltského moře. Všude kolem sebe tak uvidíš vodní plochu nebo nějaký ostrov, na který lze dojet lodí.

Víkendový výlet Stockholm
Vypravit se můžeš i na sever! Letenky do Stockholmu jsou velmi levné

Stockholm je velmi moderní město plné kulturního vyžití. V muzeu Moderna Museet uvidíš i díla Picassa nebo Salvadora Dalího. Zajímavé jsou též nejrůznější moderní stavby, sochy a pouliční umění. Vypravit se můžeš i do Nobelova muzea, muzea slavné hudební skupiny ABBA nebo muzea úchvatné historické lodi Vasa. „Benátky severu“ jsou i městem hudby, koncertů, klubů, barů a nočního života, a proto tě budou bavit!

Cestování i práce: Švédsko je trochu opomíjená severská země

Stockholm má velmi zajímavou architekturu
Stockholm má velmi zajímavou architekturu

Mrkni se na akční letenky a užij si víkendový výlet v některém z méně navštěvovaných evropských měst!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:
Divoká Nikaragua: Levná a netradiční destinace
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
Mount Everest není jen pro horolezce
Rio de Janeiro: Pláže, fotbal, Kristus a caipirinha

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru