Connect with us

Cestopisy

Kyjev: Spousta tipů, kam se vydat ve městě s nejhlouběji položeným metrem na světě

Kyjev: Spousta tipů, kam se vydat ve městě s nejhlouběji položeným metrem na světě

Pokud si dnes na internetu zadáte do vyhledávače Kyjev nebo Kiev, uvidíte, jak se jednotlivé weby předhánějí v tom, který z nich přinese více nápadů, kde všude se dá v tomto tisíce let starém ukrajinském hlavním městě ztratit v davu. My ochutnali od každého kousek. O Kyjevě se říká, že se vždycky odrazil od dna Dněpru – po nájezdech Mongolů z východu, po úderu nacistů ze západu, i po Majdanu. Vítejte v Kyjevě!

Reklama

Víš, že…?

Metro v Kyjevě je jedno z nejhlubších na světě. Eskalátor vás zaveze do hloubky více než 100 metrů. Stanice metra Arsenalna je nejhlubší stanicí na světě, klesá 105,5 metrů pod zem. Kyjevané mají metro v oblibě, je to nejrychlejší a údajně také nejoblíbenější dopravní prostředek této ukrajinské metropole. Všechny mapy kyjevského metra, automaty na lístky i informace na zastávkách jsou navíc v angličtině. Pro nás, pro turisty. Děkujeme.

Pět míst, kam v Kyjevě

Matka vlasti

Nemůžu si pomoct, ale stometrová socha postavená jako památník vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce vypadá jako vytržená ze sci-fi filmu. Možná je to jen událostmi posledních let, kdy Kyjev sám čelí útokům této matky vlasti. Paradoxní. Fascinuje mě její mohutnost.

Postavu ženy, kterou tvoří samostatné svařované ocelové bloky, je vidět snad z celého Kyjeva. V ruce drží velký meč dlouhý 16 metrů a vážící 9 tun a v levé ruce svírá štít se znakem Sovětského svazu. Nejvyšším bodem přístupným pro turisty je rozhledna na jejím štítu, před její návštěvou však dostanete bezpečnostní postroj. A Kyjev máte jako na dlani.

Historický trh

Na jižním konci třídy Chreščatyk, pár ulic od parku Tarase Ševčenka, se nachází kyjevský historický trh – Besarabská tržnice. Najdete zde vše, co se dá na Ukrajině vypěstovat. Nechybí maso, koření, sýry či domácí limonády a čaje. Smlouvat budete nejčastěji s ukrajinskými babičkami, které na trhu prodávají už léta, je to pro ně zdroj sezónní obživy a rodinný byznys. Na žádném z produktů nenajdete cenovku, protože lidé jsou prostě zvyklí se na ceně dohodnout ústně.

Nebuďte proto nezdvořilí a možná poproste o pomoc se smlouváním někoho z místních. Jinak než ukrajinsky se s těmito dámami nedomluvíte. S mladšími ročníky už možná ano. Trh je výborným zdrojem potravin, pokud si chcete během pobytu v Kyjevě například sami vařit, seženete tu vše potřebné a navíc čerstvé.

Městská čtvrť Podil

Nábřeží Kyjeva spolu s obchodní čtvrtí a bývalým centrem města zničil na začátku 19. století požár. Tato oblast tvořila obchodní a řemeslné centrum Kyjeva. Dnes se sem můžete dostat metrem nebo pozemní lanovkou od chrámu sv. Michala. Ta vás zaveze do přímého sousedství, které se Ukrajincům podařilo zachránit před zničením během druhé světové války.

Vypadá údajně zcela totožně jako před sto lety. Je to moderní místo s množstvím restaurací a kaváren, ve kterých můžete vysedávat a nasávat místní atmosféru. Užijte si procházky desítkami starých ulic a zavítejte do některého z malých obchůdků. Na jednom z náměstí najdeme také Samsonovu kašnu z 18. století.  

Chrám sv. Vladimíra

V Kyjevě se nachází mnoho kostelů, klášterů a katedrál, chrám sv. Vladimíra je však výjimečný – je mateřskou katedrálou ukrajinského patriarchátu východní pravoslavné církve. Ta již dnes nespadá pod Moskevský patriarchát. Můžete zde navštívit slavnostní obřady – v pracovní dny od 8:00 a 17:00 nebo o víkendu od 7:00, 10:00 a 17:00.

Když v 30. letech 20. století zbourali chrám sv. Michala, přesunuli sem pozůstatky mučednice svaté Barbory, které jsou zde uloženy dodnes. Chrám sv. Vladimíra je krásnou stavbou z 19. století, charakteristickou žlutou barvu nepřehlédnete. Uvnitř katedrály postavené v rusko-byzantském stylu najdeme fascinující výjevy, malby a fresky světců ze staroruské historie.

Muzeum mikrominiatur

Součástí komplexu Kyjevskopečerská lávra je muzeum mikrominiatur umělce Mykoly Syadristyho. Všechna jeho díla se vejdou do jediné místnosti. Dívat se tak na ně budete přes mikroskop. Věřte mi, padnete z toho na zadek. Jsou to neuvěřitelně komplikované kousky, například šachovnice na hlavičce od špendlíku nebo nejmenší kniha na světě o velikosti méně než 0,6 milimetrů čtverečních. Mezi dalšími exempláři nechybí třeba blecha obutá ve zlatých botách či makové semínko přetvořené na ptačí hnízdo. Je to zážitek!

+2

Nezapomeňte ani na krásné kyjevské parky nebo národní botanickou zahradu Hryshko. Ta je domovem více než 13 tisíců stromů, květin a porostů různého druhu. Údajně nejlepším obdobím pro návštěvu zahrady je konec jara, kdy tady kvetou doslova pole šeříků. Centrum Kyjeva je zelené, což je jeho pýchou. Projdete celými čtvrtěmi, aniž byste museli opustit stín stromů.

Jedním z nejkrásnějších parků je ten nesoucí jméno Tarase Ševčenka. Nachází se před univerzitou již jmenovaného oblíbeného ukrajinského spisovatele. Volný čas zde tráví právě studenti univerzity. Nejsou však jediní, místo mají v oblibě také senioři a především šachisté.

Netradiční turista

Kyjev je dnes pro mnohé přestupní stanicí na cestě na jiné místo na Ukrajině – do Černobylu. Návštěva oblasti jaderné havárie je v posledních letech pro turisty stále lákavější. V centrální části černobylské zóny jsou stále místa se zvýšenou radiací. Rozhodně se nedoporučuje zdržovat se v ní příliš dlouho, pokud ovšem turisté dodržují pravidla a pohybují se v zóně s průvodcem, je návštěva bezpečná. Pokud i vás tento typ „turistiky“ láká, pak doporučujeme zkušeného průvodce Černobylu.

S Pelikánem nejen do Kyjeva

Komu nestačí nasávat historii Kyjeva nebo zažít na vlastní kůži Černobyl a procházku mrtvým městem Pripjať, pro toho má Pelikán nabídku multicity letenek za takzvanými atomovými dvojčaty – vilniuskou Ignalinou a ukrajinským Černobylem. V prvním z těchto zařízení odhalili smrtelnou chybu a v druhé z elektráren se tato chyba v roce 1986 projevila naplno.

Ubytování s výhledem

Pokud nechcete ztrácet čas hledáním hotelu nebo hostelu, vyzkoušejte ubytování v Kyiv Home. Z pokoje budete mít výhled přímo na Majdan.

Bestsellerem v ubytováni je podle hodnocení hostů Hotel Verhovina, který je vzdálen jen sedm minut od stanice metra Zhytomyrska. Náměstí Nezávislosti je odtud asi 20 minut.

Vypelikánovali jsme i hotel s letenkou v Kyjevě od 5 890 Kč!

Pokoj hotelu Staro v Kyjevě.

Užitečné aplikace

Po příjezdu do Kyjeva je nejvýhodnější koupit si lokální SIM kartu. Obecně se však nedoporučuje ji kupovat přímo na letišti, počkejte do centra města, ušetříte.

Metro je pravděpodobně nejrychlejší a nejpohodlnější prostředek veřejné dopravy v Kyjevě, na Ukrajině je obecně neuvěřitelně levné. Jedna cesta stojí jen něco málo přes 4 koruny. Metro Kiev je bezplatná aplikace s mapou celého metra, která je k dispozici také offline. Určitě přijde vhod.

Pokud ještě nemáte koupené letenky do Kyjeva, víte tak udělat i přes naši Pelipecky aplikaci. Jako bonus si v aplikaci umíte přečíst i naše články a to kdykoliv, i když jste offline, například v letadle.

Pokud chcete Kyjev zažít očima místních, pak sáhněte po aplikaci Nextbike, v Kyjevě je velmi oblíbená. Na vypůjčeném kole můžete brázdit ulice metropole, navíc s možností jej vrátit třeba na druhém konci města. Stačí vám k tomu jediná aplikace. Pokud dáváte přednost taxíkům, budete mít v Kyjevě z čeho vybírat – Ukrajinci používají služby Uber, Uklon, OnTaxi, Bolt a další.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru