Connect with us
Polsko, Krakov

Cestopisy

Krakov: polská perla, která vás dostane

Krakov: polská perla, která vás dostane

Z tradiční trojice nejnavštěvovanějších polských měst – Varšava, Krakov, Vratislav – je Krakov už poněkolikáté v řadě za sebou tím úplně nejoblíbenějším. Ročně ho navštíví téměř 8 milionů turistů a my se vůbec nedivíme. Ani my jsme neodolali této polské perle a nyní vám představíme všechny jeho krásy, které můžete zkusit stihnout oběhnout během jednoho víkendu. Tak do toho!

Reklama

Krakovský rynek

Jako první se určitě vydejte na Krakovský rynek v části Stare Miasto, kterému kraluje Mariánský kostel. Jedná se o největší krakovské náměstí a zároveň jedno z největších náměstí v Evropě. Poláci taky rádi tvrdí, že je to největší evropské středověké náměstí, ale matematika nepustí – Karlovo náměstí v Praze je stále ještě o polovinu větší. Nicméně, i přes všechna nešťastná období, které toto náměstí postihlo, od tatarských nájezdů až po nacistickou okupaci, vždy si snažilo zachovat svoji tvář. Centrum obchodu a řemesel vás dodnes s nadšením přivítá ve svých příjemných kavárnách, restauracích a historických budovách, které jej obklopují. Pokud vás při procházce přepadne hlad, nedaleko odsud najdete podnik jménem Przystanek Pierogarnia. Vaří tradiční polskou kuchyni a už od 50 Kč se najíte jako králi.

Krakovský rynek.

V rámci Rynku neopomeňte ani katakomby, které se nachází přímo pod ním. Projdete se středověkými podzemními uličkami a díky rozsáhlé expozici se dozvíte všechno o městské historii. Otevřeno mají v době 10:00-19:00 a vstupenky v hodnotě zhruba 100 Kč si můžete zakoupit i online přes oficiální stránky Muzea historie města Krakova. Na stejném portálu si můžete koupit také vstupenky do Továrny Oskara Schindlera, kterou každý jistě pozná nejen z filmu Schindlerův seznam. Pěšky se tam z Rynku dostanete za zhruba půlhodinku.

Schindlerova továrna v Krakově.

Zdroj: Jborzicchi | Dreamstime.com

K tradičním atrakcím patří také Sukiennice. Historická renesanční tržnice uprostřed Krakovského rynku vznikla na konci 13. století. Již ve 14. století byla přebudována do gotického stylu, v 16. století celá vyhořela a svou současnou podobu získala až v 70. letech 19. století. Na přízemí najdete hromadu drobných krámků, kdežto celé horní patro bylo přebudováno na výstavní síně, které jsou momentálně součástí Národního muzea.

Krakovská tržnice Sukiennice.

Akční letenky do Krakova

Královský hrad

Ve Starem Miaste je toho ještě mnohem víc. Například Královský hrad, který se nachází na kopci Wawel. Kromě královských klenotů, starodávné vojenské výbavy a krásně zdobených šlechtických pokojů jsou v sezóně (tedy od dubna do října) přístupné i o něco zajímavější expozice. Například legendární jeskyně Dračí doupě. V legendách se vypráví, že v městských tunelech žilo monstrum, které od obyvatelů pravidelně žádalo příděl dobytku. V případě, že mu lidé nevyhověli, přišli o život oni sami. Krakus – polský panovník, vymyslel lest, jak se ho zbavit. Vycpal těla dobytku sírou a příšera si tak užila svoji poslední večeři. Na základě této události bylo město na počest tohoto hrdiny pojmenováno jako Krakovia. Někteří jej pak začali přezdívat Krakov, a to kvůli krkavcům, kteří se začali slétávat k mrtvole nestvůry. No a co, že je to jen babská povídačka…

Královský hrad v Krakově.

Z jiného soudku

Pokud si ujíždíte na léčivých kamenech a polodrahokamech, vklouzněte do Muzea jantaru. Nejen že se můžete pokochat a něco zajímavého dozvědět, ale také můžete rodině a přátelům konečně dovézt nějaký smysluplný suvenýr. V přilehlém obchůdku si totiž můžete koupit jantar v různých podobách. A to by v tom byl čert, aby mámu ten jantarový náramek nepotěšil! Pokud se rádi bojíte, neváhejte ani minutu a od prohlídky všech těch historických budov na Rynku zamiřte do Domu strachu. Už od 150 Kč se tam můžete nechat vyděsit k smrti, na patře plném nástrah a zábavy. Jednoznačně doporučujeme!

Ukázka jantaru v Muzeu Jantaru v Krakově.

Zdroj: Krezofen | Dreamstime.com

Židovská historie

Jestli chcete trochu depresivní historie na závěr, navštivte zbytky Krakovského ghetta nacházející se za řekou Vislou v oblasti Podgórze. Bylo založeno nacisty v roce 1941 a přesto, že původní kapacita stačila pouze pro 3000 lidí, o pár měsíců později bylo nařízeno tam vměstnat až 16 000 židovských obyvatel. Zahrnovalo přes 300 budov a bylo důkladně obehnáno plotem s ostnatým drátem, později dokonce vysokými zdmi. K likvidaci došlo v březnu roku 1943 samotnými Němci, kteří poslali část obyvatel do pracovního tábora v Płaszowě a část do vyhlazovacího táboru v Auschwitzu. Dnes můžete na Náměstí hrdinů ghetta, které bylo za války centrem tohoto židovského ghetta, pozorovat unikátní památník vytvořený z bronzových židlí. Ty symbolizují tragédii bývalých domácích a fakt, že po nich zůstaly právě jen ony prázdné židle. Původně byl tento projekt považován za dost kontroverzní, ale časem si na něj veřejnost zvykla a momentálně je toto náměstí považováno za jedno z nejkrásnějších v Krakově. Zajímavá může být také procházka historickou čtvrtí Kazimierz, která byla již od středověku domovem největší židovské komunity v Evropě. Před válkou, kdy se centrem Židů stala Varšava jich právě tady žily desetitisíce.

Ghetto Heroes Square v Krakově.

Zdroj: Andrei Bortnikau | Dreamstime.com

Židovská čtvrť v Krakově.

Zdroj: Kcho | Dreamstime.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Exkluzivní nabídka od Pelikána je zpět! Mauricius z Prahy za 11 990 Kč https://t.co/b6l5YAEk5k2 dny dozadu
Pelipeckovní roadtrip po USA: 2. díl – Nashville https://t.co/d8eN8NDcsN2 dny dozadu
La Gomera: Neobjevený kout Kanárských ostrovů s vlastním jazykem a deštným lesem https://t.co/frW10wshcd2 dny dozadu
Broadway v New Yorku je zpět! U vstupu vyžadují důkaz o očkování https://t.co/rVr3Guk37D #novinky2 dny dozadu
Broadway v New Yorku je zpět! U vstupu vyžadují důkaz o očkování https://t.co/rVr3Gu2rJ3 #novinky2 dny dozadu
Novoroční výprodej letenek již od 255 Kč pokračuje! https://t.co/SJPdknGR942 dny dozadu
EXPO 2020 Dubai: vše, co je třeba vědět, na jednom místě (průvodce, program, ceny) https://t.co/87immItGvq2 dny dozadu
Desítky nových linek a dobré zprávy z okolních letišť. Takto bude vypadat rok 2022 https://t.co/xKsEovFYwO #novinky2 dny dozadu
Desítky nových linek a dobré zprávy z okolních letišť. Takto bude vypadat rok 2022 https://t.co/xKsEovGwmm #novinky2 dny dozadu
Revolut: výběry z bankomatu ZDARMA, výhodné kurzy v zahraničí (recenze + vstupní BONUS od Pelikána) https://t.co/gSgNI2MeyN3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru