Connect with us
Roadtrip po USA

Cestopisy

Pelipeckovní roadtrip po USA: 6. díl – Arizona a její poklady

Pelipeckovní roadtrip po USA: 6. díl – Arizona a její poklady

Bláhově vyhlížející den se třemi velkými zastávkami se brzy změnil v oslnivou realitu a Arizona nás přivítala s otevřenou náručí. Přijeli jsme k místu zvanému Antelope Canyon a protože jsme neměli zajednanou prohlídku předem, nezbývalo nám než doufat, že se ještě vlezeme. Pokud budete mít stejný plán, hledejte pokladnu s nápisem Walk-ins. U horního vstupu (Upper Antelope Canyon) byla první volná prohlídka ve 14:00 a za 50 dolarů, u dolního (Lower Antelope Canyon) ve 13:40 a za 33 dolarů. Čas i finance u nás jednoznačně rozhodly. Říká se, že ten horní je o něco hezčí. Když jsme se ptali domácích, řekli nám, že to tak je, ale pouze pokud jdete ve správnou dobu. A správnou dobou se myslí především brzké ráno a pravé poledne, kdy tam slunce posílá přes škvíry „ve stropě“ kužely světla, které pak vytváří fantastickou světelnou show.

Reklama
Skály Antelope Canyonu.

Horseshoe Bend

Více než tříhodinové čekání jsme chtěli věnovat návštěvě Horseshoe Bend, které bylo vzdálené jen několik málo minut jízdy autem a navíc se tam neplatilo žádné vstupné. Bez hlášení navigace nebo silničních značek by si člověk ani nevšiml, co za poklad se za desetiminutovým výstupem do kopce od parkoviště skrývá. Právě u Horseshoe Bend jsme zažili náš první americký přírodní wow efekt. Slova ani fotky nikdy v životě nedokáží zachytit to, co tam uvidíte. Skalnatá propast hluboká stejně jako stopatrová budova, lemovaná doširoka rozestoupenou řekou Colorado. Pokud si chcete odvézt pěkné fotografie, bez širokoúhlého objektivu se můžete jít klouzat, stejně jako my. A to vám řekneme asi i u dalších deseti atrakcí. Každopádně, doporučujeme tam nejezdit kvůli Instastories a lajkům na Facebooku, ale kvůli tomu pocitu, který ve vás ten výhled zanechá. Mysleli jsme si, že budeme mít tuhle zastávku vyřízenou tak za půl hodinky. Ani náhodou. Dvě hodiny tam utekly jako voda a kromě prohlídky Antelope Canyonu nás vyhnaly už jen neúprosné srpnové teploty, které se tam pohybovaly kolem čtyřiceti stupňů.

Horseshoe Bend v Arizoně.

Horseshoe Bend.

Antelope Canyon

Už ráno, při nákupu lístků na 13:40 jsme byli upozorněni na minimálně jednu hodinu zpoždění. Nakonec jsme se dostali na řadu až v 15:30. Něco málo před druhou hodinou odpoledne nás nahnali do poměrně malé čekací místnosti, kde si nás rozdělili jednotliví průvodci a vzniklo tak několik menších skupin. Tam jsme čekali přibližně půl hodiny. Poté nás průvodkyně vzala ven a po prašné cestě nás od hlavní budovy vedla dolů, k samotnému vchodu do kaňonu. Připravte se, že jestli se vám v této fázi zachce na záchod, budete si to muset vyšlapat znovu nahoru, protože dole žádné toalety nejsou. Úplně nejlepší řešení je zajít si předem nebo prostě jen zatnout zuby. Věřte nám, až vejdete dovnitř, vaše hlava bude vnímat už něco úplně jiného.

Antelope Canyon je opravdu atrakce, kterou bychom zařadili mezi TOP 5 nejkrásnějších přírodních pokladů ve Spojených státech. Arizona musela být v nadělování krásných věcí v řadě jako první, to se vsadíme. Rozlehlý kaňon vyformovaný erozí takzvaného Navajo pískovce do ostrých hran vás okouzlí. Některé formace dokonce připomínají konkrétní věci – zvířata, postavy z filmů a podobně. Můžete tak vidět například usmívajícího se žraloka, hlavu lva, orla, nebo i postavy ze Star Wars – Darth Vadera a Jabba Hutt.

Usmívající se žralok v Antelope Canyon.

Skála ve tvaru orla v Antelope Canyonu.

Postava Jabba Hutt v Antelope Canyonu.

Grand Canyon

Po zhruba hodinovém rozjímání v pískovcovém bludišti, jsme utíkali dál. Čekala nás ještě dvouhodinová cesta do naší poslední turistické zastávky, kterou byl Grand Canyon. Kochat se jeho výhledy můžete hned z několika stanovišť. Nejpopulárnější je určitě severní a jižní římsa. My jsme museli zvolit východní, protože nám to tak vyhovovalo kvůli následnému přesunu do hotelu ve Phoenixu. Možná jsou ty dvě jiné hezčí, možná je tam lepší přístup k okraji a možná je tam širší a čistější výhled. Můžeme vám ale garantovat, že slza se vám v oku zaleskne i v části, kde jsme byli my. Tam jsme pochopili pravý význam slova grand, který má kaňon v názvu. Navíc jsme přijeli v nejlepší možnou dobu – když zapadalo slunce. Žádné fotky, ani videa vám neukážou to, co tam skutečně uvidíte. Musíte to zažít. Východní římsa Grand Canyonu.

Vzhledem k tomu, jak málo jsme si to tam za světla stihli užít, jsme se rozhodli, že se musíme za každou cenu ještě vrátit. A tak jsme začali plánovat změnu v programu číslo milión – návštěva Skywalku na západní straně Grand Canyonu.

* Uvedené ceny odpovídají roku 2017, takže počítejte s jejich případnou změnou.

Akční letenky do USA

Předchozí díly a další pokračování:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru