Connect with us

Cestopisy

Káthmándú a 6 věcí, co dělat v hlavním městě Nepálu

Káthmándú a 6 věcí, co dělat v hlavním městě Nepálu

Láká tě Nepál a Himálaj? Nezapomeň si naplánovat několik dní i na poznání hlavního města Káthmándú. Přinášíme ti několik tipů na zajímavé aktivity!

Reklama
Vítej v Káthmándú, v hlavním městě Nepálu
Vítej v Káthmándú, v hlavním městě Nepálu

Nauč se něco nového

Káthmándú je skvělým místem, kde se můžeš levně naučit něco nového a zajímavého. Zúčastni se např. kurzů vaření, jógy nebo meditace. Potkali jsme spoustu cestovatelů, kteří podobné kurzy absolvovali a vždy byli velmi spokojení. Narazili jsme také na mnichy, kteří velmi levně vyučovali malbu krásných buddhistických obrazů. Tato umělecká díla prý prodávají do Číny a Japonska za tisíce dolarů. Láká-li tě více téma meditací, můžeš kromě absolvovat výcvik meditační techniky vipassana. Během desetidenního kurzu nebudeš moci s nikým promluvit a při mentálních cvičení se naučíš zklidnit svou mysl.

Jóga a meditace, Indie, Nepál
V Káthmándú a okolí se můžeš zúčastnit kurzů jógy a meditace

Navštiv v Káthmándú školu a potěš žáky

V rámci našeho projektu Himálajský úsměv jsme i v Káthmándú zavítali do několika základních škol, kde jsme místním žákům promítali cestovatelská videa z cest. Vždy je potřeba nejprve promluvit s vedením školy, které ti pak povolí třídy navštívit. Nemusíš nic promítat. Úplně totiž stačí, když s dětmi strávíš čas a řekneš jim něco o Evropě a České republice.

Nepál, Káthmándú, škola
Podívej se do nepálských škol. Děti budou nadšené

Každé netradiční narušení výuky vždy žáky potěší a bude to pro ně další impuls k tomu, aby se učili anglicky. Ty se na oplátku dozvíš zajímavé informace o Nepálu a místním životě. Uvidíš, že některé školy jsou stále poničené po zemětřesení, ale naštěstí mnoho Evropanů se snaží s rekonstrukcí pomoci.   

Škola v Káthmándú po zemětřesení
Škola v Káthmándú po zemětřesení

Láká tě nejvyšší pohoří světa? Mrkni se na článek Jak procestovat Himálaj

Zažij typické nepálské svátky

V Káthmándú jsme oslavili Vánoce, což není úplně nejlepší volba vzhledem k tomu, že většina obyvatel Nepálu jsou hinduisté a buddhisté. Mnohem lépe jsme se však trefily do hinduistického barevného svátku Holi, kdy se celé centrum města proměnilo v barevné „bitevní pole“. Lidé po sobě hází barevným práškem a polévají se vodou. Oslavují se tím nejen božstva, ale i láska, vztahy a začátek jara. Zúčastnit se můžeš také krásného říjnového festivalu světel s názvem Deepawali.

Holi festival v Káthmándú
Holi festival v Káthmándú

Už jsi viděl video o článek o festivalu Holi?

Projdi si Káthmándú jen tak bez plánu

Nepál je velmi bezpečnou zemí, a proto se neboj projít celé město pěšky. Část lidí Káthmándú zatratí už po příjezdu, neboť jim připadá špinavé, prašné a plné divoké dopravy. Pokud dáš bývalému městu „hipíků“ čas, odvděčí se ti zážitky a pohledy na krásná místa.

Káthmándú památky
V Káthmándú narazíš na spoustu krásných zákoutí

Kromě hlavních buddhistickým a hinduistických chrámů navštiv i méně známé čtvrti. Ptej se na cestu místních a povídej si s nimi. Vydej se bez plánu mimo Thamel, anebo dojeď autobusem do okolních vesnic. Všude narazíš na milé lidi, dobré jídlo a jedinečnou atmosféru.

Vyprav se i do okolních vesnic!
Vyprav se i do okolních vesnic!

Nepál se často spojuje i s cestou do sousední Indie. Přečti si článek Neboj se Indie! 10 nejkrásnějších míst

Nákupy ve čtvrti Thamel

Thamel je turistická čtvrť Káthmándú, kde objevíš nejvíce hotelů, restaurací a obchodů. Pokud se chystáš na horské treky do Himálaje, je právě Káthmándú skvělým místem k dokoupení posledních věcí na cestu. Nabízené oblečení sice není originální, ale jeho vlastnosti jsou dle našich zkušeností velmi dobré. V Thamelu koupíš i originální dárky, jako např. buddhistické obrazy a misky, ubrusy, prsteny a mnoho dalších krásných předmětů. Jsi v Asii, a tak se o ceny neboj smlouvat!

Kousek od historického centra objevíš turistickou čtvrť Thamel
Kousek od historického centra objevíš turistickou čtvrť Thamel

Podívej se na aktuální nabídku hotelových pokojů v Káthmándú

Dělej to, co mladí Nepálci v Káthmándú

Zapomeň na chvíli na nepálské památky, Buddhu a hory a snaž se kopírovat život místní mládeže, která je v Káthmándú mnohem modernější, než by se mohlo zdát. Zajdi si jednoduše na pivo do baru nebo se vyprav na film do kina. Ve městě objevíš několik obchodních komplexů, jejichž součástí jsou moderní kinosály. Kup si popcorn a podívej se na zahraniční film. Velkým zážitkem je i návštěva nepálského nebo bollywoodského filmu a to i přes to, že možná nebude s titulky. Romantický děj většinou snadno pochopíš a zpívání ve filmech podobného typu je velmi zábavné.

Nepálci v Káthmándú
Mladí i staří, všichni Nepálci jsou milí a přátelští!

Káthmándú pro tebe může být zpočátku lehkým kulturním šokem. Shon asijského města, nepřehledná doprava, pochodující krávy, pokřikující prodavači i prašné cesty jen utváří celkovou atmosféru a věříme, že si toto město nakonec zamiluješ. Minimálně si oblíbíš všechny ty milé Nepálce, kteří i přes obrovský nápor turistů, nikdy neztrácí úsměv.

Mrkni se na výhodné letenky do Káthmándú

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:
Divoká Nikaragua: Levná a netradiční destinace
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.4/5 - (8 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru