Connect with us
Grand hotel Jasná v Tatrách

Cestopisy

Nízke Tatry – Chopok – gurmánsko-turistický trip (reportáž Hotel Grand, Jasná)

Nízke Tatry – Chopok – gurmánsko-turistický trip (reportáž Hotel Grand, Jasná)

Ano, v tomto pořadí… Protože ruku na srdce, ačkoliv většinou jezdím do Tater podávat „vrcholové výkony“ a chodím zde často „(ne)dobrovolně“ přes hory a doly, tentokrát jsem si dala s mojí +1 (mamkou), 3denní túru přes tolik hotelů, kaváren a restaurací, co nám jen nohy a apetit stačily. Recenze, na základě které budete mít JASNO (nebo alespoň doufám, polojasno) V JASNÉ.

Reklama

Welcome to Jasná – návrat po 20ti letech

V Jasné jsem nebyla od střední školy, což je již více než 20 let, protože většinou v zimě snowboarduji na Jižní straně Chopku, a pohledem na severní stranu a nádherné panorama Vysokých Tater se kochám pouze z restaurace Rotunda na vrcholu, kde si dávám tatranské „čajíky“ na zahřátí před další jízdou nebo ten nejnovější módní oranžový nápoj Aperol spritz. (Neboť ten, kdo dnes nepije prosecco, není IN).

Jak jsme stoupaly autem do nízkotatranských kopců, s úžasem jsem pozorovala, jak se Jasná za 20 let změnila, a že je zde vystavěných tolik nových hotelů, že jsem měla místy pocit, že jsem omylem zabloudila do rakouských nebo švýcarských Alp. Nuž co dodat, „Slovensko je světové“, i když doufám, že si zachováme tradice, a developeři si uvědomí, že právě typická slovenská architektura a naše folklorní prvky jsou pro mnohé lákadlem a skutečnou hodnotou, ze které můžeme vytěžit, a hlavně se odlišit v konkurenci jiných zemí.

Dilema kde se ubytovat a S KÝM pojedu…

Výběr ubytování a výběr partnera, jsou podle mě dva nejdůležitější body dovolené, ještě důležitější než samotná destinace. Může to být HOP nebo TROP – buď učiní vaši dovolenou nezapomenutelnou, nebo vám ji totálně otráví… (To je ale téma samo o sobě, o němž se mi za léta cestování nasbíralo tolik tipů, že mu brzy věnuji samostatný článek.)

Výběr hotelu

Mým vysněným favoritem v Jasné byl z doslechu a z recenzí hotel „ADULT ONLY – Tri Studničky“, ale pobyt v něm si podle mě vyžaduje romantického partnera, který „v tomto termínu dostupný nebyl” – myslím dostupnost „romantického partnera“, ne hotelu. A tak padl výběr na Hotel Grand, Jasná. Měla jsem pocit, že název Hotel Grand mluví za vše, a že ho znám z Tatranské Lomnice i ze Starého Smokovce, tak jsem si ubytko poprvé nevygooglila… (Omyl!!! Vysvětlím níže…)

Výběr partnera

Jako partnera jsem sbalila Mamku, což nebyl omyl, protože nikdo si s námi nezaslouží ročně aspoň jednu dovolenou víc, než naše mámy. Čest „neposlušným“ výjimkám! Moje máma je můj nejoblíbenější cestovní parťák, navštívila mě v každé zemi, kde jsem žila, od Ameriky přes Senegal až po Kubu.

Kromě toho, velkým pozitivem bylo, že chrápala mnohem méně než „někteří romantičtí partneři“. Ovšem za ta léta cestování a spaní s různými lidmi (to vyznívá dvojsmyslně, takže si to klidně vysvětlete, jak se vám líbí), mám pocit, že občas chrápe úplně každý, i já. Možná se to zdá jako taková malá banální věc, ale když se člověk dobře nevyspí na dovolené, dokáže to pěkně otrávit náladu. Odolávala jsem dlouho, ale postupně jsem přišla na to, že povinnou výbavou každého cestovatele by měly být kromě pasu i špunty do uší. Nicméně Hotel Grand Jasná má obrovskou výhodu, že pod okny protéká horský potok Demänovka, takže pokud máte vedle sebe „rabiáty“, stačí otevřít dveře balkonu dokořán, a „vyrovnat vnější a vnitřní zvuky“.

Překvapení po příjezdu – Není GRAND jako GRAND

Grand hotel Jasná v Nízkých Tatrách

Hotel Grand, Jasná jsem si představovala ve stylu Grandhotelu Praha, který jsem navštívila v Tatranské Lomnici, nebo Grandhotelu Starý Smokovec. „Logicky“ jsem usoudila, že je to jejich nízkotatranská sestra, se kterou mají tytéž „geny“, a tím pádem se velmi podobají. Omyl. Jakmile jsem jej spatřila na příjezdové cestě, pochopila jsem, že nejde jen o historický hotel se secesní architekturou, jak popsal Grandhotel Praha můj kolega Roly ve své recenzi.

Kromě „rodičů“ (TMR Hotels – zkratka pro Tatry Mountain Resort) a „příjmení“ (Hotel Grand), nemají stylem nic společného. To však nic nemění na faktu, že pobyt v něm byl stejně skvělý, a jedinečný, jen to jméno ve mně prvotně vyvolalo mylná očekávání. Jsem zvyklá, že když jedu kamkoliv na světě do hotelu určité značky, čeká mě více méně stejný styl a dekor. Bylo mi ale vysvětleno, že „Hotel Grand, Jasná dostal své jméno GRAND proto, že GRAND znamená starodávný / honosný / velký a ve své době takový opravdu byl. A stále v této lokalitě patří mezi nejstarší a největší hotely. Neměl by se srovnávat s Grandhotely ve Vysokých Tatrách, protože GRAND není značka. Nu dobrá, s touto odpovědí se „moje novinářská“ investigativní duše „spokojila“.

A je KIDS FRIENDLY !!

To jsem pochopila „AŽ“ nebo spíše „UŽ“ v momentě, když jsem stála na check-inu a přede mnou se ještě nedočkavěji, než já, točilo pár malých dětí, a že kdy už dostanou svůj pokoj, a kdy se mohou jít najíst. Rodiny s dětmi jistě ocení, že Hotel Grand, Jasná má dokonce Kids Friendly certifikát, což znamená, že má připravené vybavení pro vaše „NI-NI-NI“ (prosím, nezaměňovat si pod tím partnera)dětská postýlka, župan, pantofle, kosmetika, ohřívač na dětskou stravu, vaničky na mytí, nočník, nebo stupínky do koupelny, díky kterým se nebudete muset stresovat, že jste doma něco zapomněli – takže základem je sbalit hlavně dítě.

A když si už nebudete vědět rady s animačním programem, a budete si chtít vychutnat v tichu a v romantické atmosféře ve dvojici pohár vína na pokoji, tak Grand Jasná za poplatek nabízí i služby, kde si děti elegantně „odložíte“ – jako pečovatelku nebo lyžařskou školu.

Kromě toho zde během zimní a letní sezóny probíhají od 8:00 do 21:00 dětské animační programy – kreativní dílny, soutěže, malování na obličej, mini disco, seriálový kvíz, či bingo…

Sjezdovky a lanovky na skok

Nejen rodiče potěší fakt, že jste ubytovaní prakticky na sjezdovce. Na lanovky dohodíte kamenem z okna (nedělejte to), takže žádné ufňukané ranní či unavené polyžařské šlapání ze svahu nebo odvoz autem nehrozí. Nejsem expert na rodičovství, ale z pozorování usuzuji, že čím méně úkonů, tím lépe. Což nakonec ocení i většina z nás, „velkých dětí“.

Do 30. září jsou dokonce lanovky v ceně ubytování v našich vybraných balíčcích.

A v tomto balíčku dostanete do 31. října dokonce Hotel Grand, Jasná i s lanovkami a aquaparkem v ceně!

Výlet na Chopok

Ano, když budu matka a budu mít rodinu, tak je Hotel Grand, Jasná favoritem, kam se v Jasné vydám. A celkově vše, co bude mít certifikát KIDS FRIENDLY, bude mít jistě osobité kouzlo…

Ovšem ještě matkou nejsem…

A tak větší koncentraci dětí na metr čtvereční nejsem zvyklá, ani těm, které byly jako naschvál naakumulované v hotelovém lobby během našeho příjezdu, a které mě proto v mém „bezdětném světě“ mírně vyvedly z míry. Proto mi první pohled v pokoji nepadl na krásně dekorované útulné pokoje…

Interiér grand hotelu Jasná

… nebo na koupelnu s metr širokým sprchovým koutem…

Koupelna v pokoji deluxe v Grand hotelu Jasná

…ale rovnou na červené víno a oříšky postavené na minibaru… Vzala jsem ho ven, sedla si s mámou na balkon, a už po pár minutách vychutnávání si krásného výhledu před námi a žbluňkání potoka jsem na děti zapomněla a dostala chuť vyrazit túru – tam na ten kopec před námi!

Cestou jsme se najedly v hotelové restauraci a vynikající jídlo spolu s velkým výběrem jídel formou švédských stolů (kopec čerstvé zeleniny a salátů), ale také sladkostmi, nám nejenže dodaly energii, ale ještě víc zlepšily náladu.

Ano, láska, i LÁSKA k Jasné, nebo k HOTELU GRAND, JASNÁ, prochází žaludkem. Takže doporučuji alespoň polopenzi. Mile mě rovněž překvapily číšnice a číšníci, kteří byli milí, nevtíravě, ale zároveň, což se nestává ve větších hotelích často, měli osobní přístup, a prohodili s námi pár vřelých slov.

Výhled z Grand hotelu Jasná

U rodičů většinou platí zásada – „Spokojené dítě, spokojená máma.“ Můj víkend v Hotelu Grand, Jasná se nesl v hesle – „Spokojená máma, spokojené dítě“.

Na túře versus TOUR DE kavárny a hotely

Zatímco mnozí mí kolegové mají Tatry pochozené křížem krážem, a v jejich recenzích na pobyty najdete také skvělé tipy na tatranské túry…

… já se ale musím přiznat, že jsem tentokrát tyto tři dny s mamkou pojala více rekreačně-gurmánsky, než sportovně, a zatímco ostatní podávali vrcholové výkony a spalovali kalorie, my jsme si udělaly zastávky ve všech hotelech a kavárnách v okolí.

Jak zdolat Chopok bez zapocení

Ale vlastně, my jsme také podaly vrcholový výkon – jen jsme se sem dovezly elegantně lanovkou (byla v ceně našeho hotelu) a zpět jsme si to sešlapaly pěšky.

Takto vypadá cesta Chopok, kam jedete třemi různými lanovkami. A nahoře vás čekají takové nádherné „insta“ výhledy.

Během celé gurmánské túry je třeba dbát, aby nám neklesla v krvi hladina cukru, kofeinu, popřípadě alkoholu – prostě, ať si doplní každý to, na co má chuť.

První povinná gurmánská zastávka – CRYSTAL BAR – dole pod lanovkou, hned vedle Hotelu Grand, Jasná – přestože jsme právě vyšly po bohaté snídani z hotelu, ale neodolaly jsme mu, a daly jsme si tu další kávu. Dekor je nádherný a výhled na jezero tak uklidňující, že jsem měla chuť vzít si knihu a prosedět tam celý den.

v Crystal baru v Grand hotelu Jasná

Druhá povinná gurmánská zastávkaROTUNDA restaurace – nahoře na Chopku – je neuvěřitelné, jak člověku během „výstupu“ nahoru lanovkou vyhládne. Nebo to bylo tím čerstvým vzduchem? Nebo tím, že nahoře na Chopku výrazně klesne teplota? A tak jsme se po povinné fotce s výhledem na Tatry utíkaly ohřát dovnitř do Rotundy.

Chopok v Nízkých Tatrách
V hotelu Rotunda na Chopku v Nízkých Tatrách

Třetí povinná gurmán zastávka – Hotel Liptov – Nachází se krátkou procházku nad Hotelem Grand, Jasná, a ideálně se sem vydejte na frťana, nebo sklenici vína na vytrávení bohaté večeře Když ono vše v restauraci Hotelu Grand, Jasná vypadá tak lahodně, že to prostě chcete ochutnat. Liptov je zvenku sice mírně ošuntělý socialistický hotel, ovšem všichni, co jste prožili na Chopku lyžařské zájezdy, si tu u drinku zavzpomínáte na staré krásné studentské časy, a kromě toho sem rádi chodí i místní.

Čtvrtá povinná zastávka – Na cestě zpět domů jsme se „alespoň zastavily“ v mém vysněném ADULT FRIENDLY Hotelu Tri Studničky, daly jsme si tu vynikající oběd (kuchyň zde je gurmánským zážitkem) a zasnila jsem se, že „až budu velká“, respektive „až budu mít vhodného romantického partnera“, tak se sem vrátím na celý wellness pobyt, neboť tento hotel je pro páry lahůdkou po všech stránkách – architektonické, gastronomické i wellnesové.

Hotel Tři studničky

Kdy do Tater? Ideálně přes týden

Jak již zmiňovala kolegyně Mirka ve své recenzi vysokotatranského hotelu FIS, pokud si umíte zorganizovat čas, termíny během týdne jsou perfektní, protože se dá v Tatrách „dýchat“ (alespoň já nerada dýchám jiným turistům na krk během túry, což je skvělé hlavně v čase korony, kdy třeba dodržovat odstupy.)

Zimní pohádka v Hotelu Grand, JASNÁ – kdo se už těší na zimní sezónu? JÁ !!!

Nevím jak vy, ale moje nová GO PASS lyžařská sezónka na mě již od června nedočkavě čeká a na zimní dovolenou se těším o to víc, protože ačkoliv jsem rok 2020 velmi slibně odstartovala boardovačkou na Chopku, pak jsem kvůli práci tolik odkládala další termín, až místo mě zaúřadovala KORONA.

Wellness v Grand hotelu Jasná v Nízkých Tatrách

Patřím k lidem, kteří mají zimní dovolenou raději než letní, a při pohledu na fotky zimní wellness idylky pod svahem z Hotelu Grand, Jasná mi naskakuje husí kůže, a už se představuji, jak tam ležím… Takže, pokud vás tato recenze inspirovala, je docela možné, že se v zimě, v té horké kádi setkáme. ????

Lyžovačka v Grand hotelu Jasná
Lyžovačka v Grand hotelu Jasná
Lyžovačka v Grand hotelu Jasná

Wellness v čase korony – Tito mladí fešáci mě pobavili, a zarmoutili zároveň. Spa vypadalo velmi lákavě, ale nechám si ho příště. Ideálně, když bude opět doba bezroušková – jestli vůbec ještě BUDE?!

Wellness v Jasné za časů corony
Wellness v hotelu Grand hotelu Jasná

Pokoje – každý si najde tu svou favoritku

V naší standardní Peli-nabídce máme pokoje Deluxe, ale můžete si vyžádat i Apartmán MEZONET LUX, který je zařízen ve stylu horské chaty – pokud máte speciální požadavky, stačí nám napsat na pobyty@pelikan.cz a my vám pomůžeme s výběrem i rezervací.

Grand hotel Jasná, mezonet
Grand hotel Jasná, koupelna standard

P.S.: Nashledanou, JASNÁ a povinné zastávky

Road trip v Nízkých Tatrách

Do Jasné je ideální vyrazit autem (abyste mohli zastavovat na každém kroku jako my), ale dostanete se sem i vlakem – do Liptovského Mikuláše, a pak autobusem. Po cestě se nachází pár skvělých kúrií (pozn. redakce: restaurace, obvykle je toto slovo užito přímo i v jejich názvu), kde můžete načerpat energii. My jsme se chtěly zastavit na oběd v Tekovskej Kúrii, ale zřejmě si to řekl každý druhý řidič na dálnici R1, takže tam byla hlava na hlavě. Ale možná budete mít štěstí, a najdete volný stůl.

Více mých cestovních reportáží a podcastů najdete zde: Diana Mráziková

PELICAST – Podcasty s různými skvělými hosty na zajímavá témata – Írán s Katkou Liškovou, Pacifická Hřebenovka s Lucou – Holkou s Bucket listem, Jaké je to být letuškou pro Emirates s Mirkou Bublie Kuzmovou, Senegal, Kazma a jeho cesta kolem světa

Užijte si Los Angeles jak praví “Angelinos” – „Los Angeles je velké, roztahané a nic tam není,“ říkají mnozí cestovatelé, kteří odtud přijeli, a nevěděli kam dřív. Ale my, co jsme tam žili, Los Angeles milujeme, a zde jsou mé tipy.

Los Angeles Venice Canals

Florida roadtrip sólo: Nechte všechny doma a vyrazte na cestu sami!

Road trip Miami

A všechno o Kubě, která je spolu se Senegalem mou srdeční záležitostí, a druhým domovem, a ve kterém jsem přežila 4 roky, najdete zde:

View this post on Instagram

What are your plans for this summer vacation? Are you planning to come to Cuba or do you know anyone who’s coming? Tag them so they can read what to expect 🙂 For the summer, I can tell you only one thing – it’s hot ????!!!!!!! So you better like it. Personally, I can’t support the heat, so you don’t see me here in the summer. Even when I have lived in Africa @africa.diaries I would always leave for the hottest summer months to Europe. In Cuba it’s hot until October. The best months to visit for sightseeing are November till May. Already in May the temperatures rise. September- October is a hurricane season and it’s possible that one strikes your vacation. My friends @dankasadakova and @milanslahor got stuck in Cuba 2 years ago during hurricane Irma. Missed their flights. Missed connection flights from US to Europe.. It was a headache with insurance… But it was a great adventure that they will never forget! And the great hurricane pix are by them. Because I stayed cool & dry in Europe 🙂 But I guess whenever you go to Cuba, depends on you what you make of it! You can enjoy even the hurricane. Cuba has a pretty good warning system. And, if you like my cover pic and want to have the same one – sorry, hurricane Irma took the shed with her… But I’ll tell you in next posts where to take iconic photos from Cuba. I love the picture of our dog Usko watching the rising water on our street with neighbors 🙂 . #cuba #havana #habana #havanadiaries #islandlife #isla #tropicalisland #caribean #hurricane #irma #beach #beachbody #beachgirls #beachgirl #lifeguard #dogsofinstagram

A post shared by Havana Diaries by Diana MRAZI (@havana.diaries) on

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru