Connect with us
letiště

Koronavirus

Bude test na COVID-19 běžnou součástí check-inu? Aerolinky se na to už připravují

Bude test na COVID-19 běžnou součástí check-inu? Aerolinky se na to už připravují

Prosím, odložte si kabát, batoh, elektroniku, projděte přes bezpečnostní kontrolu a na konci vám udělají test na koronavirus. Jestli vám to přijde směšné nebo absurdní, vězte, že takový postup se možná brzy stane realitou u drtivé většiny leteckých společností. Proč? Neboť rychlé a spolehlivé testy před cestou mohou opět odstartovat svobodné cestování. Organizace IATA dokonce navrhuje, aby tyto testy před odletem hradily jednotlivé státy.

Reklama

Emirates to zkusily už na začátku

Bezprostředně po vypuknutí pandemie COVID-19 přišly aerolinky Emirates s nápadem, že před odletem otestují celou posádku i cestující. Nějaký čas se tak dělo, avšak tehdejší rychlotesty nebyly spolehlivé a tak tuto iniciativu dubajské aerolinky nakonec stoply.

Ukázalo se však, že testování před odletem může být cestou budoucnosti. Pokud by se obdobné pravidlo uplatňovalo na celém světě, případně alespoň na největších letištích světa – aerolinky by mohly opět naplno vzlétnout. Vyžadovalo by si to však mezinárodní dohodu, dostatečný počet rychlotestů a rovněž jejich spolehlivost.

Zvykli jsme si i na bezpečnostní kontroly, zvykneme si i na test?

Letecký průmysl zažívá největší krizi od útoků na newyorská dvojčata 11. září 2001. Mnozí tvrdí, že koronavirus v cestovním ruchu způsobil a ještě způsobí mnohem větší škody jak tyto teroristické útoky.

Testování by situaci mohlo změnit a aerolinky to dobře vědí. Začaly se na tento scénář připravovat. Test na COVID-19 se brzy může stát běžnou rutinou, jako se například staly bezpečnostní kontroly po útocích z 11. září.

Některé letecké společnosti již začaly nabízet testování před odletem do destinace, případně po návratu z rizikové země. Lufthansa během léta úspěšně otestovala pilotní projekt testování na COVID-19 pro všechny cestující, kteří přicházeli na letiště ve Frankfurtu z jakékoliv země. Testy byly bezplatné a dokázaly přesně odhalit infikované, kteří putovali do izolace.

Austrian Airlines to zřejmě zkusí mezi prvními

Lufthansa Group je jedna z největších leteckých skupin na světě a zřejmě zavede testování jako součást odletové procedury dříve, než to bude standardem po celém světě. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné na oficiální stránce Austrian Airlines, kde se mimo jiné zmiňuje i to, že pilotní projekt zkusí Lufthansa pod značkou Austrian Airlines. To znamená, že se to bude týkat všech odlétajících pasažérů Austrian Airlines i na letišti ve Vídni bez rozdílu cestovní třídy či národnosti.

Letadla Austrian Airlines

Je pro nás velmi důležité objasnit, že pokud jde o zdraví, nemohou existovat žádné rozdíly v cestovních třídách. Testovací řešení, které chceme nabídnout, by proto mělo být v budoucnu k dispozici všem cestujícím – bez ohledu na jejich třídu, potvrdila mluvčí rakouských aerolinek Tanja Gruberová.

Test před odletem zkoušejí už i v USA

Společnost United Airlines začala v polovině září nabízet cestujícím před odletem testování na COVID-19. Pilotní program spustily pro cestující odlétající ze San Francisca a směřující na Havaj. Rychlotesty jsou navrženy tak, aby poskytly výsledek okamžitě – resp. do 15 minut.

Havaj - pohled na typické zelené vrcholky

Rychlé testování COVID-19 je rovněž podle amerických aerolinek vhodným způsobem, jak se vyhnout karanténě a jiným cestovatelským restrikcím. United Airlines si myslí, že i vlády jednotlivých států by měly přijmout taková pravidla, aby testování bylo jednou z alternativ.

Měly by je platit jednotlivé státy, tvrdí IATA

Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA) doporučuje zemím s mezinárodními letišti rozsáhlé testování na COVID-19 před odletem. IATA tvrdí, že realizace tohoto projektu nejenže ochrání veřejnost, ale rovněž poskytne důvěru potřebnou na zotavení leteckého průmyslu. Generální ředitel IATA Alexandre de Juniac věří, že odpovědnost za platbu za tyto testy neponesou letecké společnosti ani cestující, ale vlády jednotlivých zemí.

Testování by podle IATA mohlo nahradit karanténu a další zákazy či restrikce, které brzdí letecký průmysl a způsobují krizi v celém průmyslu.

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru