Connect with us

Cestopisy

Hotel Rotunda Chopok: Ten nejkrásnější východ slunce přímo u vás v ložnici

Hotel Rotunda Chopok: Ten nejkrásnější východ slunce přímo u vás v ložnici

Když mi v uších zazněla pracovní cesta do nejvýše položeného hotelu ve Střední Evropě, oči mi zasvítily jako dítěti u vánočního stromečku. Ano, řeč je o Hotelu Rotunda, který se na vás usmívá téměř na samém vrcholu Chopku – v srdci Národního parku Nízké Tatry. Já osobně jsem o něm snila už dlouho. Každý o něm slyšel, každý ho viděl při výstupu na vrchol, ale jen málokdo se v něm ubytoval. A určitě to není způsobené cenou, ale spíš tím, že v hotelu se nachází pouze tři pokoje, kterých dostupnost mizí jedna radost. Přesně díky omezené kapacitě, jsem měla toto ubytování zafixované jako velmi výjimečné. Ani jsem netušila, jak blízko pravdě budu.

Reklama

Nemusíte se bát, že byste na Chopok museli se všemi svými taškami šlapat po svých. Můžete, samozřejmě, každému dle libosti, ale v opačném případě – v ceně ubytování máte jízdenky na lanovku, a to včetně parkování na parkovišti Biela Púť. Odtud se lanovkou dostanete přes Priehybu až do cílové destinace. Je to snadnější, než to na první pohled vypadá. Navíc si na Priehybe můžete dopřát trochu aklimatizace, dát si jedno čepované nebo míchaný drink, a uvelebit se na lehátkách s krásným výhledem do údolí.

My jsme dorazili do stanice Chopok zhruba o půl čtvrté odpoledne. Ubytovat se dá už od 14:00 hod., takže jsme si to namířili rovnou na recepci. Ta měla kromě útulného posezení i knihovnu a společenské hry, nejen na dlouhé zimní večery. Při check-inu jsme si vybrali večeři z menu a s tím také konkrétní čas, na který nám místní šéfkuchař večeři připraví.

Rozhodli jsme se, že si před večeří ještě nadělíme hřebenovku na Ďumbier, aby nám více chutnalo. Největší výhodou ubytování v hotelu Rotunda pro nás bylo to, že v době, kdy my jsme se vydali na túru, všichni ostatní turisté už směřovali nazpět dolů. Poslední lanovka směr Priehyba v ten den totiž jela v 16:30 hod., a tak každý, komu se nechtělo šlapat z Chopku po svých, už dávno stál v řadě na kabinu. Věděli jsme, že to znamená jediné – je vysoká pravděpodobnost, že budeme mít Ďumbier sami pro sebe.

Nebyli jsme daleko od pravdy. Kromě nás, stáda kamzíků a jednoho sviště, jsme potkali už jen asi tři páry lidí. Žádné davy, nikdo vás nezdržuje a nikoho nezdržujete vy. Volným tempem jste na nejvyšším bodě Nízkých Tater za zhruba hodinu a půl. Dokonalý výlet i pro méně zdatné turisty.

Žádné velké stoupání, jen příjemná hřebenovka, která vám nabídne výhledy, ze kterých vám určitě sem tam doslova spadne brada.

O to krásnější to je, když se tam můžete vydat v době, kdy už slunce zapadá a svými zlatými paprsky dodává celému prostředí ještě magičtější podtón.

Po návratu z výletu nás ještě na chvíli zlákal odpočinek, a tak jsme se, příjemně uchození, trochu oddali našemu pokoji. Pokoji, který byl přesně jako na propagačních fotografiích, a možná ještě trochu hezčí. Ježíškovi bych nejradši napsala o design hotelové koupelny, ze které jsem nechtěla vytáhnout paty. Nejlepší na celém pokoji byl však výhled. Přímo z ložnice se dostanete na prostorný balkón, ze kterého vidíte na východní stranu Nízkých Tater, a samozřejmě, přímo na vrchol Chopku. Naším plánem bylo přivstat si na východ slunce a zjistit, jestli to za to opravdu stojí. Verdikt si necháme, s dovolením, až na závěr článku.

Každý to o mě ví, nejpříjemnější momenty takovýchto pobytů jsou pro mě ty, kdy můžu vyzkoušet gastronomické zručnosti místních kuchařů. Hotel Rotunda je vyhlášený chutnými pokrmy, a tak se můj náročný jazýček už nemohl dočkat. Ve velké moderní restauraci nás usadili přímo k oknu, k již přichystanému stolu. Nejkouzelnější na tom celém je, že v 17:00 hod. se hotelová restaurace pro veřejnost uzavírá, a to znamená jediné – ten nejnádhernější západ slunce máte jen pro sebe. Maximálně se o něj musíte podělit s dalšími dvěma páry, které mají obsazené zbylé dva pokoje. Pro nás, kteří si neužívají velké davy lidí, to bylo ideální.

Připravená pro nás byla večeře o čtyřech chodech, které jsme si sami mohli vybrat z rozmanitého menu. Předkrmy jsme ochutnali oba – jemně uzeného pstruha na koprové omáčce i domácí kachní paštiku s cibulovou marmeládou. Chuťové buňky mi zaskučely radostí. Problém byl jen v tom, že už po prvním chodu jsem byla příjemně sytá. Na velikosti porcí se tady rozhodně nešetří.

Následoval kohoutí vývar, u kterého už jsme si byli stoprocentně jistí, že dojíst ještě další dvě porce jídla bude výzva. Člověk by se ale neměl vzdávat bez boje, a tak jsme se plní odhodlání pustili i do hráškového rizota s parmezánem a kuřecích prsou na grilované zelenině. Otesánek by na nás byl pyšný. Jídlo bylo lahodné, a proto jsme ukecali naše žaludky, aby s námi ještě chvíli drželi basu. Mascarpone s bílou čokoládou a lesním ovocem už jsme do sebe dokázali dostat jen proto, že jsme snad nikdy lepší a lehčí dezert nejedli. A slibuju, že toto je z mého gastronomického deníčku všechno. Prostě tam vaří super!

Samotná noc byla jako malovaná. Nízká oblačnost, hvězdy nad hlavou a absolutní ticho a klid. Nejvíc jsem se ale já osobně těšila na ráno, na východ slunce. Pokud patříte mezi akčnější osoby, dejte si budík na dobu chvilku před oficiálním rozbřeskem a odběhněte si přímo na Chopok, je to jen pár minut. Pokud jste jako my, kteří jsou rádi, že vůbec v tuto nekřesťanskou hodinu uslyší budík, je tu ten již zmiňovaný balkón. Z něj se můžete kochat tím nejkrásnějším divadlem, které vám ranní sluníčko jen dokáže připravit. A to je přesně ta přidaná hodnota, na které si já potrpím. Toto nikde jinde nezažijete.

Slíbila jsem, že o jídle už moc básnit nebudu, tak jen ve zkratce. Na snídani nás čekala luxusní dřevěná destička s fantastickým výběrem uzenin, sýrů, zeleniny a ovoce. K tomu vám v kuchyni připraví i vejce na způsob, který si vyberete. Nestárnoucí klasika, ham&eggs, nás nezklamala! O tom, jak chutně to celé nejen chutnalo, ale i vypadalo, svědčily i obličeje kolemjdoucích turistů. Žádný z nich si totiž nedokázal odpustit závistivý pohled na náš stůl, plný dobrot. Nedivím se, pravděpodobně bych na jejich místě neúmyslně dělala totéž.

Summa summarum – nechtěli byste si mě tam nechat na dýl?  ❤

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru