Connect with us
Jak bezpečně cestovat za pandemie

Koronavirus

10 tipů, jak cestovat bezpečně a zodpovědně i během pandemie

10 tipů, jak cestovat bezpečně a zodpovědně i během pandemie

Cestování za hranice naší země zůstává mezi výjimkami ze zákazu vycházení. Toho využívá hned několik cestovatelů, kteří cestují za prací či rodinou nebo i ti, kteří se v této pandemické době rozhodli, že je čas na poznávání nových zemí či zasloužený odpočinek na pandemické dovolené. Právě těmto cestovatelům a dobrodruhům přinášíme několik tipů, jak mohou cestovat bezpečně a zodpovědně i v těchto pohnutých časech.

Reklama

1.Splnit vstupní podmínky cílové destinace

Možná se právě podle nich rozhodujete a možná máte svou vysněnou destinaci a nevíte, jak se do ní dostat. Vstupní podmínky destinace jsou ale alfou a omegou jakéhokoli výletu a nemusí se jednat ani pandemie. Těmi nejčastějšími jsou negativní výsledky RT-PCR testů a také pojištění. Upozorňujeme, že vstupními podmínkami tento průzkum nekončí, protože důležitou informací jsou i podmínky aeroliií.

Zde na Pelipeckách najdete stovky článků o vstupních podmínkách do jednotlivých destinací či podmínkách jednotlivých aerolinek. Stačí rozkliknout lupu v pravém horním rohu stránky a napsat, o jakou destinaci či leteckou společnost se jedná.

Pro cestovatele, které zajímají primárně vstupní podmínky, přinášíme několik našich článků, které se věnují bezpečným destinacím a kde si můžete vybrat dovolenou přesně podle svého vkusu:

Cesotvání za pandemie, Itálie

Akční letenky do exotiky na sezonu 2020/2021

2. Pojištění, pojištění, pojištění

Pokud jste jej předtím ignorovali, nyní je ten správný čas na jeho koupi. Pandemie ukázala důležitost cestovního pojištění a ukázala to i data Pelikána – pojištění si dnes už kupuje přibližně 70 % klientů. V nabídce cestovní kanceláře naleznete dvě pojištění – STORNO a ISTOTA. Pelikán k nim navíc od nového roku přidal bonus v podobě proplacení stornopoplatků do výše 90 % v případě pozitivního RT-PCR testu na COVID-19.

Více o tomto bonusu se dočtete v článku:

Pelikán proplatí storno poplatky, stačí si zakoupit pojištění!

3. Destinace a aerolinie s vlastním pojištěním

Jako první přinesly bezplatné pojištění na onemocnění COVID-19 aerolinky Emirates, a to v červenci 2020. Později se k nim přidaly další aerolinie a následně i destinace. Turisty tak zdarma pojišťují například Kanárské ostrovy či Dominikánská republika.

Dominikánská republika

4. R.O.R.

Rouška, odstup, ruce, to už známe všichni. Jsou to ale právě tato tři písmena, která mohou zachránit životy, váš a vašich blízkých. Myslete na ně i při cestování – noste roušku nejen tam, kde je povinné, ale i tam, kde si to situace vyžaduje (tedy místa, kde se shromažďuje mnoho lidí). Nezapomínejte na odstup od ostatních lidí (zejména těch s příznaky podobnými onemocnění COVID-19) a také si pravidelně myjte a dezinfikujte ruce. R.O.R. je minimum, které můžeme udělat pro své zdraví a měl by být součástí našich každodenních životů.

Bezpečné cestování za pandemie

5. HEPA filtry proti nákaze

Od začátku pandemie se šíří mýtus, že je to právě letadlo, kde se nákaza šíří nejvíce. Není to pravda. Možná jste už o nich slyšeli, možná ne, ale součástí kabiny jsou i speciální HEPA filtry, které umí na 99,9 % zabránit šíření jakéhokoliv onemocnění prostřednictvím vzduchotechniky v letadle. To 0,1% je již na vás a na tom, jak dodržujete R.O.R. HEPA filtry jsou používány i na operačních sálech v nemocnicích a fungují na jednoduchém principu – recirkulovaný vzduch prochází přes tyto filtry ještě před opětovným vstupem do kabiny nebo před smícháním s čerstvým vzduchem. Veškerý vzduch v kabině se tak mění každé tři až čtyři minuty.

Hepafiltr v letadle, cestování za pandemie

6. Zásoba roušek, respirátorů a dezinfekce

Být připraven je základem, proto si s sebou nezapomeňte zabalit dostatečný počet roušek (chirurgických či látkových), respirátorů a samozřejmě dezinfekci. Nezapomeňte si před odjezdem do cílové destinace zjistit i tyto podmínky, mnohé destinace totiž i přes poměrně volných cestovatelských restrikcích vyžadují od cestovatelů překrytí horních cest dýchacích v exteriéru i v interiéru.

Roušky za pandemie, bezpečné cestování za pandemie

7. Flexi podmínky

Je v pořádku, pokud se rozhodnete ze strachu nevycestovat. V takovém případě musíte nést důsledky svého rozhodnutí, a tedy fakt, že strach není důvodem na storno objednávky. Ani když máte pojištění. Co ale můžete udělat ještě předtím, abyste se vyhnuli ztrátě peněz, je vybrat si letenky s leteckou společností, která má štědré a zejména flexibilní podmínky i v případě dobrovolné změny. Díky tomu budete moci změnit datum svého odletu a v některých případech i destinaci, a letecká společnost si v tomto případě nebude účtovat poplatek za změnu, pouze případný doplatek do ceny letenky, pokud je ta nová dražší.

Cestování za pandemie

8. Sledujte své symptomy

Pokud se u vás vyskytnou projevy onemocnění COVID-19, neignorujte je. Sledujte své symptomy a v případě jakéhokoliv podezření kontaktujte svého obvodního lékaře a také Úřad veřejného zdravotnictví ve vaší cílové destinaci. Pokud se chcete vyhnout těmto nepříjemnostem, snažte se dodržovat výše zmíněná doporučení.

Cestování za pandemie, teploty

9. Izolace po návratu domů

Základem je dodržení podmínek při návratu do Česka. Ještě před překročením hranic je nutné vyplnit příjezdový formulář (mimo zeleně označených zemí) a dodržovat podmínky podle cestovatelského semaforu. Pokud přilétáte z rizikových zemí (červené a tmavě červené) čeká vás (s výjimkou těch, kteří mají aktivní protilátky) 5denní izolace (pokud není určeno jinak, více v kompletních podmínkách níže). Tato karanténa musí být ukončena PCR testem.

Výjimka z izolace pro ty, kteří COVID-19 překonali max. 3 měsíce dozadu. Tito cestovatelé jsou povinni předložit při cestě do ČR Lékařské potvrzení o prodělání onemocnění covid-19 v anglickém jazyce, vyplněné lékařem působícím v ČR nebo jiném členském státě EU, že nemají klinické známky COVID-19, prokazatelně jej prodělali a absolvovali ve stanoveném rozsahu RT-PCR test. Od prvního testu přitom nesmí uběhnout více než 90 dní. (potvrzení musí obsahovat razítko, identifikační údaje lékaře a telefonické spojení).

cESTOVÁNÍ ZA PANDEMIE, IZOLACE PO NÁVRATU

10. Cestujte se spolehlivým partnerem

Pandemie ukázala důležitost cestovní kanceláře – je to právě ona, která vám v případě problémů na cestách pomůže s přebookovaním letenky či jinými záležitostmi. Pokud tedy cestujete, zvažte i využití služeb spolehlivého partnera, jakým je CK.

Pelikán radí, jak bezpečně cestovat i za pandemie

Katarína Šuchterová

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Ras Al Khaimah: TOP destinace pro rodinnou dovolenou (itinerář a tipy na program) https://t.co/vZcVWN15hk2 dny dozadu
TOP 7 plážových hotelů v Dubaji: Ubytuj se na slavném ostrově Palm Jumeirah https://t.co/7ZTTAzbJhD2 dny dozadu
12 atrakcí ve Stockholmu. A ani jedna z nich nejsou masové kuličky https://t.co/qC4fWWMni12 dny dozadu
Přímé linky do New Yorku: leť z Berlína nebo Mnichova od 8 790 Kč https://t.co/jg9LVITUtN2 dny dozadu
Namiř si to během jara do Istanbulu. Z Prahy nebo Vídně přímo od 2 390 Kč https://t.co/rEYh6cbvLs2 dny dozadu
Benátky z Vídně na přelom zimy a jara od 755 Kč. Stihneš i karneval https://t.co/mHdhfwNJwj2 dny dozadu
POBYT DNE: 4* pobyt v Římě včetně snídaní a letenek od 7 690 Kč https://t.co/kTY1QRxZE92 dny dozadu
Letěli jsme přímým letem EVA AIR z Vídně do Bangkoku. Tyto 3 věci nás ohromily (RECENZE) https://t.co/SCDUNcRSzU #letenky3 dny dozadu
Letěli jsme přímým letem EVA AIR z Vídně do Bangkoku. Tyto 3 věci nás ohromily (RECENZE) https://t.co/SCDUNcRSzU3 dny dozadu
Bali, Vietnam a další pecky s China Airlines od 17 990 Kč! TOP servis a zavazadlo v ceně https://t.co/nVIj9kNDlL3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru