Connect with us
ČSA letadlo

Koronavirus

ČSA vyhlásily insolvenci, Smartwings získaly 2miliardový úvěr, obě společnosti nadále létají (aktualizováno)

ČSA vyhlásily insolvenci, Smartwings získaly 2miliardový úvěr, obě společnosti nadále létají (aktualizováno)

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení vůči ČSA na návrh samotné firmy, zároveň vyzývá věřitele/držitele letenky, aby své pohledávky přihlásili do 10. 5. 2021 následně se 7. června 2021 uskuteční tzv. průzkumné jednání, které slouží k prozkoumání přihlášených pohledávek. O budoucnosti zadluženého dopravce by měla rozhodnout červnová schůze věřitelů. Provoz obou aerolinek (ČSA a Smartwings) pokračuje i nadále a neměl by být tímto krokem nijak významně ovlivněn.

Reklama

Dovolujeme si upozornit držitele letenek na zrušené lety ČSA a Smartwings, že lhůta pro přihlášení pohledávky v insolvenčním řízení vůči ČSA uplyne dne 10. 5. 2021.

Postavení věřitele má každý držitel letenek začínajících předčíslím 064 bez ohledu na to, zda měl být jeho let uskutečněn leteckou společností ČSA nebo Smartwings. (Více informací níže)

Aerolinky Smartwings navíc 26. března získaly bankovní úvěr za přibližně 2 miliardy korun, většinu pokryje státní záruka. Zároveň rovněž vypršelo moratorium, které zadluženou firmu chránilo před věřiteli.

Důvodem vyhlášení úpadku je, že navzdory šesti měsícům finančního moratoria se aerolinky nedohodly s vládou na státní podpoře, kterou označily za klíčovou při zvládnutí krize, která postihla letecký průmysl.

Mateřská společnost Smartwings řeší situaci řádným moratoriem s podporou věřitelů. Provoz obou společností je nadále zachován a ČSA i Smartwings zajišťují všechny plánované lety dle letových řádů. V závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých zemích obnovují další linky.

ČSA byly až do koronakrize ziskovou společností a do platební neschopnosti se dostaly v důsledku pandemie COVID-19 a s ní souvisejících mimořádných opatření. ČR se odmítla podílet na záchraně aerolinií, přestože akcionáři projevili ochotu na jejich záchraně finančně participovat, tvrdí aerolinky. ČSA a jejich mateřská společnost Smartwings od 28. srpna 2020 žádaly vládu o zřízení kompenzačního programu COVID – letectvo a poskytnutí podpory za zrušené lety v období nouzového stavu (14. 3. 2020 do 24. 5. 2020).

„Odůvodnění, že tuto pomoc či vytvoření programu podpory letectví není možné poskytnout, postrádá logiku a je v přímém rozporu s tím, co pro záchranu leteckých společností učinily jiné státy. […] Obě společnosti plánují řešit situaci v rámci společného koncernového řešení, které povede k jejich záchraně a je výhodnější pro věřitele. Navržená reorganizace je poslední možností, pokud nedojde k přehodnocení přístupu vlády České republiky,“ píše ČSA v tiskové zprávě.

Letecká společnost chce udělat vše pro to, aby našla vhodné řešení nestabilní situace a úspěšně završila proces reorganizace.

Letadlo Smartwings

Dovolujeme si upozornit držitele letenek na zrušené lety ČSA a Smartwings, že lhůta pro přihlášení pohledávky v insolvenčním řízení vůči ČSA uplyne dne 10. 5. 2021.

V souvislosti s probíhajícím insolvenčním řízením proti ČSA vyzval dne 10. 3. 2021 Městský soud v Praze věřitele, aby nejpozději do dvou měsíců přihlásili své pohledávky.

Postavení věřitele má každý držitel letenek začínajících předčíslím 064 bez ohledu na to, zda měl být jeho let uskutečněn leteckou společností ČSA nebo Smartwings.

Společnost Pelikán jako prodejce nemá v souvislosti k pohledávkám klientů postavení věřitele a proto nemůže uskutečnit přihlášení pohledávek klientů. Nepřihlášení pohledávky včas může mít za následek, že se na ni v insolvenčním řízení nebude přihlížet.

Bližší informace o postupu přihlášení pohledávky najdete na tomto odkazu.

Odpovědi na často kladené otázky k přihlašování pohledávek najdete i na tomto odkazu.

Svůj nárok můžete uplatnit i použitím voucheru na zakoupení nových letů z nabídky ČSA nebo Smartwings. Letecké společnosti ČSA a Smartwings nadále provozují své lety podle platného letového řádu.

Aktuální informace týkající se situace v ČSA doporučujeme sledovat i na webových stránkách ČSA a Smartwings.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

USA připravují plán na otevření hranic pro očkované z EU a UK. Mluví se už o listopadu https://t.co/AeTdSr4Il0 #koronavirus7 hodinami dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTBbfHc #koronavirus10 hodinami dozadu
Tri Studničky jsou zpět! Luxusní wellness pobyt v Nízkých Tatrách od 2 590 Kč https://t.co/s1afmEws5g10 hodinami dozadu
Tajemná Praha: Znáte atmosféru a příběhy těchto míst? https://t.co/UrmdGvexpN13 hodinami dozadu
Prahu prohlásili za nejkrásnější město na světě https://t.co/0NpNTeAzqK #novinky14 hodinami dozadu
Cestovatelský semafor: podmínky návratu do ČR platné od 20. 9. https://t.co/zRkk71uosR #koronavirus15 hodinami dozadu
Rozhovor: Se psem na tripu? Důležité je, aby byli člověk i pes stejná krevní skupina https://t.co/jcClVyH7Zc2 dny dozadu
Hra o trůny v Evropě – kam se můžete podívat? https://t.co/zMRoiZcg8i4 dny dozadu
PECKA DNE: 4* pobyt v přírodě Vysokých Tater od 3 690 Kč https://t.co/QcOWBqhkP94 dny dozadu
Chtějí zbourat slavné havajské Schody do nebe na ostrově O’ahu https://t.co/QSrsmNKtB0 #novinky4 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru