Connect with us
ČSA letadlo

Koronavirus

ČSA vyhlásily insolvenci, Smartwings budou reorganizovat, obě společnosti nadále létají

ČSA vyhlásily insolvenci, Smartwings budou reorganizovat, obě společnosti nadále létají

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení vůči ČSA na návrh samotné firmy, zároveň vyzývá věřitele/držitele letenky, aby své pohledávky přihlásili do 10. 5. 2021. O budoucnosti zadluženého dopravce by měla rozhodnout červnová schůze věřitelů, provoz obou aerolinek (ČSA a Smartwings) pokračuje i nadále a neměl by být tímto krokem nijak významně ovlivněn. Aerolinky Smartwings vyvíjejí aktivity na reorganizaci společnosti.

Reklama

Důvodem vyhlášení úpadku je, že navzdory šesti měsícům finančního moratoria se aerolinky nedohodly s vládou na státní podpoře, kterou označily za klíčovou při zvládnutí krize, která postihla letecký průmysl.

Mateřská společnost Smartwings řeší situaci řádným moratoriem s podporou věřitelů. Provoz obou společností je nadále zachován a ČSA i Smartwings zajišťují všechny plánované lety dle letových řádů. V závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých zemích obnovují další linky.

ČSA byly až do koronakrize ziskovou společností a do platební neschopnosti se dostaly v důsledku pandemie COVID-19 a s ní souvisejících mimořádných opatření. ČR se odmítla podílet na záchraně aerolinií, přestože akcionáři projevili ochotu na jejich záchraně finančně participovat, tvrdí aerolinky. ČSA a jejich mateřská společnost Smartwings od 28. srpna 2020 žádaly vládu o zřízení kompenzačního programu COVID – letectvo a poskytnutí podpory za zrušené lety v období nouzového stavu (14. 3. 2020 do 24. 5. 2020).

ČSA letadlo

„Odůvodnění, že tuto pomoc či vytvoření programu podpory letectví není možné poskytnout, postrádá logiku a je v přímém rozporu s tím, co pro záchranu leteckých společností učinily jiné státy. […] Obě společnosti plánují řešit situaci v rámci společného koncernového řešení, které povede k jejich záchraně a je výhodnější pro věřitele. Navržená reorganizace je poslední možností, pokud nedojde k přehodnocení přístupu vlády České republiky,“ píše ČSA v tiskové zprávě.

Letecká společnost chce udělat vše pro to, aby našla vhodné řešení nestabilní situace a úspěšně završila proces reorganizace.

Mateřská společnost Smartwings získala dnešním dnem (26. 2.) schválení soudu k prodloužení finančního moratoria a je tedy další měsíc mimo hrozbu insolvence. Firma Smartwings žádost odůvodnila tím, že finalizuje jednání o velkém úvěru i se státní garancí. Jednání tak díky moratoriu mohou dál pokračovat. V návrhu Smartwings uvádí: Po celou dobu trvání mimořádného moratoria dlužník intenzivně jedná s bankovními věřiteli o poskytnutí nového financování, na kterém by se podíleli i akcionáři dlužníka, s Exportní garanční a pojišťovací společností, jedná s významnými věřiteli dlužníka o restrukturalizaci jejich pohledávek (částečné odpuštění dluhů, splátkové kalendáře), jedná o cílené veřejné podpoře se zástupci státu a provádí úsporná a restrukturalizační opatření při udržení vysokého standardu bezpečnosti letecké dopravy.“

Letadlo Smartwings

Dovolujeme si upozornit držitele letenek ČSA o aktuálních možnostech týkajících se jejich rezervace.

V souvislosti s probíhajícím insolvenčním řízením vůči ČSA vyzývá Městský soud v Praze věřitele/držitele letenky, aby přihlásili své pohledávky.

Celé znění rozhodnutí naleznete na tomto odkazu. Dovolujeme si vás upozornit na odstavec IV, který vyzývá věřitele/držitele letenky, aby do 10. 5. 2021 přihlásili své pohledávky. Odpovědnost za přihlášení pohledávky tedy náleží samotnému držiteli letenky.

„IV. Věřitelé dlužníka, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, soud vyzývá, aby tak učinili nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne zveřejnění tohoto usnesení v insolvenčním rejstříku. Přihlášky a jejich přílohy se podávají dvojmo u Městského soudu v Praze na předepsaném formuláři, který je zveřejněn na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti (www.justice.cz) nebo na stránkách insolvenčního rejstříku http://isir.justice.cz.“

Optimální možností v aktuální situaci je využití hodnoty letenky ve formě voucheru a jeho uplatnění na nové lety, a to nejen na lety ČSA, ale i Smartwings. Obě společnosti zajišťují všechny plánované lety podle letových řádů a v závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých zemích a cestovních omezeních obnovují další linky.

Aktuální informace o vývoji sledujte i přímo na webových stránkách ČSA.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Finsko je počtvrté po sobě nejšťastnější zemí světa. Žebříček ovlivnila i koronakrize https://t.co/LI4ZBoBwjb #koronavirus2 dny dozadu
Finsko je počtvrté po sobě nejšťastnější zemí světa. Žebříček ovlivnila i koronakrize https://t.co/LI4ZBoBwjb #novinky2 dny dozadu
Koronavirus a cestování – vše, co potřebuješ vědět https://t.co/PL0SPvKTOy #koronavirus2 dny dozadu
UNESCO park Wadden Sea v Dánsku bude mít unikátní vyhlídkovou věž. Přibude i velký kemp pro karavany https://t.co/L9uYf8SXy92 dny dozadu
PECKA DNE: Dovolená v Dubaji! Hilton se snídaní + letenka od 14 891 Kč https://t.co/T9uccXd4an2 dny dozadu
Které země můžeme navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/XwtQIeaL5x #koronavirus2 dny dozadu
Velké sčítání cestovatelů: Jak vidíš dovolenou v roce 2021? Klikni a vyplň krátký dotazník https://t.co/WpQqy7nhll #koronavirus2 dny dozadu
10 míst a věcí, které při návštěvě Mexico City nevynechat https://t.co/xiWjL4Cfmz2 dny dozadu
Rekonstrukce Notre Damu bude hotová v roce 2024. Dnes jsou to dva roky od nešťastného požáru https://t.co/6Z87Jwjxtc #novinky3 dny dozadu
Na letišti v Tokiu testují bezkontaktní check-in pomocí snímání obličeje https://t.co/SoXsDNZUEq #koronavirus3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru