Connect with us

Cestopisy

ŽIVÁ KAMERA: Ze Sydney do Amsterdamu. Za hrochy a gorilami do divočiny

ŽIVÁ KAMERA: Ze Sydney do Amsterdamu. Za hrochy a gorilami do divočiny

Koronavirus nás všechny na neurčito obral o iluze ze skutečného cestování. To ale ještě neznamená, že nemůžeme cestovat virtuálně, dokonce i vidět zvířata a přírodní úkazy, na které bychom naživo asi neměli takové štěstí. Můžete se naučit pozorovat přírodu, vyzkoušet svou dávku trpělivosti a něco nového se přiučit, jak je libo. Živé kamery jsou zapnuty a je jen na vás, kam se s nimi vydáte.

Reklama

Po stopách tančících světel v Churchill, Manitoba, Kanada

Polární záře, aurora borealis, světelná show přírody. Věděli jste, že tento atmosferický jev nemusí být jen zelené barvy, ale klidne i červený, modrý nebo fialový? Vše závisí na množství atmosferických plynů vytvářejících tento efekt, které se srážejí. Někdy je velmi těžké předpokládat, kde se objeví a jaké barvy bude, závisí to na mnohých faktorech.

Co ale určitě víme je, že se drží zejména kolem pólů, nejviditelnější bývá později v zimě během pořádné arktické tmy a jasné oblohy, nebo pak v brzkém jaru. Ještě stále ji dost možná zahlédnete i tady, na severu v Churchill, v kanadské provincii Manitoba, prostřednictvím live streamu. Live stream vám poslouží jako kulisa, která v jistou hodinu možná mile překvapí. Je to jedno z nejlepších míst na světě, kde se dá auroru borealis, tedy tu, která se vyskytuje na severní polokouli, pozorovat. Podívejte se i na video níže, uvidíte, jak krásně dokáže polární záře tančit na kanadské obloze v Churchill.

Z očí do očí africkému slonovi, Sloní park Tembe, Jihoafrická republika

Pamatuji si, jak mi kolegové v Keni říkali, že setkání s afrických slonem může být osudné. Mají velké kly a jsou agresivnější než ti, které bych potkala v Asii. Nevím, zda je to pravda, nakonec jsem štěstí na afrického slona neměla. Možná ho budete mít vy, díky webkameře ve Sloním parku Tembe v Jihoafrické republice na hranicích s Mozambikem. Mějte zapnutý zvuk a neztrácejte trpělivost, může trvat hodiny, než slona spatříte. Ale kromě nich žijí v tomto parku i impaly (druh antilopy), leopardi, nyaly, prasata bradavičnatá a desítky druhů ptactva.

Pokud si necháte tuto webkameru jako kulisu, uslyšíte chrochtání, vrčení, crvrlikání a všelijaké jiné zvuky. Kamera je pohyblivá, od houštiny se přesouvá až k napajedlu Mahlesela Pan, tam určitě na nějakého tvora natrefíte. Hodně štěstí.

  • MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chci se podívat do jiného koutu divočiny prostřednictvím webkamer. Je jich osm a najdete je ZDE.

U protinožců v Sydney, Austrálie

Podívejte se na živý přenos z přístavu v Sydney. V panoramatickém záběru uvidíte Opera House, jehož stavbu dokončili v roce 1973 i přístavní most, který spojuje centrum města s jeho okolními čtvrtěmi severním směrem. Spatříte i Circular Quay, kde se Briti v roce 1788 údajně poprvé vylodili i historickou čtvrť The Rock.

Zálivem Port Jackson projedou denně desítky lodí a most, tepna města, je stále plný dopravních prostředků, směřujících tam i ven. Patnáctihodinový živý přenos ze Sydney si v jeho zkrácené 16,5-minutové verzi můžete zhlédnout i na Youtube nebo rovnou pod tímto textem. Od soumraku do úsvitu.

Osvěžení u fontány na dálku, Řím, Itálie

Fontána di Trévi v Římě je pravděpodobně nejznámější fontánou na světě. Toto mistrovské barokní dílo uměleckých velikánů Berniniho, Panniniho a Salviho vyobrazující Neptuna, který má po své pravici a levici v blýskající se vodě krásné mohutné koně v souboji s člověkem, je většinu dní roku obklopeno desítkami turistů. Chodí tam házet mince a špehovat Neptuna. Podle známé legendy totiž ten, kdo do fontány hodí byť i jeden cent, v budoucnosti věčné město Řím ještě někdy navštíví.

Dnes je tam díky celonárodnímu blackoutu kvůli pandemii koronaviru ticho a prázdno. Neptun osamněl. Zapněte si live stretam fontány, je to až zvláště relaxační. Sem-tam se kolem ní mihnou lidé v rouškách nebo kdosi otevře okno a chvíli se dílá po venku. Možná právě na Neptuna a jeho koně, jak svobodně stojí venku ve fontáně, zatímco my, živí lidé, jsme zavřeni mezi čtyřmi stěnami.

Uvelebit se v hnízdě Orla bělohlavého, Iowa, USA

Nemusíte být ornitologem, abyste si vychutnali záběry z hnízda Orla bělohlavého v reálném čase. Můžete sledovat jejich celodenní rutinu, kamera je zapnutá i v noci. Usadili se v korunách bílých dubů na soukromém pozemku nedaleko města Decorah v americké Iowě. Samičce orla se nedávno vylíhli dva malí potomci, budete se tedy mít na co dívat. Čím se tito majestátní tvorové živí? Rybami, jinými ptáky, zajíci, veverkami, vačicemi nebo čímkoliv mrtvým, od pižmoňů po ryby. Něco z toho orlí matka jistě přinese i malým do hnízda.

U moře ve střední Dalmácii, Hvar, Chorvatsko

Ačkoliv live stream z chorvatského ostrova Hvar, jedné z nejoblíbenějších dovolenkových destinací, neukáže, jaké galerie, trhy a kavárničky skrývají zdejší zašité uličky a starobylé části stejnojmenného města, nebo kde třeba odbočit, abyste se dostali k opuštěným plážím a zátokám, nabízí výhled na ostrov v čase pandemie koronaviru. Sotva kdy jím projde auto nebo cyklista, lodě kotví v přístavu a nehýbou se, jen pod tlakem jemných mořských vln.

Live streamu dominují typické červené střechy, bílé domy a modrá barva moře a horizontu. Projít se tak po místních levandulových polích a cítit cestou na scooteru mořský vítr ve vlasech… nuž, možná někdy na podzim nebo příští rok. Zatím ale takto, přes kameru.

Nejrušnější křižovatka Shibuya z ptačí perspektivy, Tokio, Japonsko

Zavítejte z obýváku do jednoho z nejrušnějšších světových měst, do Tokia. Přímo v jeho centru natrefíte na Shibuya-ku, městskou část, která je domovem rovnou dvou nejrušnějších železničních stanic na světě, Shinjuku a Shibuya. Shibuya je také názvem nákupního centra, ale co nás zajímá více – prý i nejrušnější křižovatky na světě. Na první pohled to vypadá jako obyčejná cesta spojující čtyři ulice mnoha přechody, ale live stream přímo z města vám ukáže, že to není tak úplně pravda. Ačkoliv kvůli pandemii koronaviru je Shibuya o cosi méně rušnější, než za běžných okolností.

Schovka s gorilami, Grace Center, Demokratická republika Kongo

Nahlédněte do světa 300 nížinných goril prostřednictvím webkamery Centra GRACE, které v Demokratické republice Kongo bojuje o jejich přežití. Centrum se nachází v odlehlé oblasti nedaleko přírodní rezervace Tanya, přírodního biotopu Goril nížinných. Na tomto místě zůstalo už jen osm procent jejich původní populace. Věděli jste, že tyto gorily, známé i jako Grauerovy gorily, jsou největšími ze všech světových primátů? Ani já jsem to nevěděla. Sdílíme s nimi 98 % našeho genetického kódu a i tak je tak hloupě ohrožujeme.

Z téměř 17 tisíc všech jedinců jsme za přibližně 20 let vyhubili až 77 procent. Zůstalo jich méně, než čtyři tisíce. Vyhynutí jim hrozí za méně než deset let. Předtím, než je budete hledat na počítačové obrazovce díky živé kameře, přečtěte si o nich něco více zde, pomoci jim můžete i adopcí na dálku. Prozradím vám, že za jejich vymření můžou i naše mobilní telefony, drahé kovy a ozbrojené konflikty.

Na náměstí v Amsterdamu, Nizozemsko

Jistě, na pozorování amsterdamského života (který se teď díky koronaviru tak trochu zpomalil, stejně jako v dalších evropských zemích) by se našlo i krásnější místo, než je Náměstí Dam. Pokud vydržíte u sledování náměstí pohyblivou kamerou aspoň pár minut, natrefíte kromě královského paláce, v němž nikdo nežije, Amsterdamanů na bicyklech se psy, nebo si jen tak vykračujíc, i třeba na kontroverzní faický památník – vzpomínku na nizozemské vojáky, kteří padli ve Druhé světové válce.

Vlevo od paláce, ještě dříve, než byste přešli po přechodu pro chodce na druhou stranu cesty, se nachází Muzeum Madame Tussauds s významnou sbírkou voskových figurín. Kdybyste se od paláce vydali doprava, za pár minut byste dorazili na hlavní stanici.

Dolů Niagarskými vodopády, Kanada, USA

Všechna vyhlídková místa a turistická zařízení na kanadské i americké straně Niagarských vodopádů jsou kvůli krizi koronaviru uzavřena. Tisíce let staré vodopády si odpočinou od těch 10 milionů turistů, kteří je ročně navštíví. Můžete si je ale prohlédnout díky živé webkameře hotelu Hilton Fallsview v Ontariu, přímo z ptačí perspektivy. Pozor na čas, kdy se rozhodnete na vodopády dívat – virtuálně se totiž ocitnete v čase před 6 hodinami.

Za hrochy, zebrami a leopardy, Mpala Research Centre, Keňa

Výzkumné centrum Mpala se nachází ve střední vysočině, je živou laboratoří s rozlohou 48 000 hektarů. Jezdí sem vědci z celého světa. Díky jedné z jejich kamer, která je namířena na jednu z uměle vytvořených vodních nádrží, zapnuté 24 hodin sedm dní v týdnu, můžete sledovat hrochy, leopardy, zebry a různé druhy ptactva, které se sem chodí napájet, odpočívat i koupat.

Přečtěte si:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru