Connect with us
Velikonoční ostrov

Cestopisy

Velikonoční ostrov: 6 věcí, které jsi o něm nevěděl/a

Velikonoční ostrov: 6 věcí, které jsi o něm nevěděl/a

Velikonoční ostrov nebo také Rapa Nui je magické místo plné tajemství a záhad. Historici a vědci strávili desetiletí snahou porozumět geologii a kultuře ostrova. Objektem zájmu byly po mnoho let i dnes již známé sochy moai, které postavili lidé z Rapa Nui. Jak se sochy dostaly na své místo, odkud pochází jméno ostrova a proč ho vlastně všichni dnes známe?

Reklama

1. Velikonoční ostrov není jeho jediné jméno

Když nizozemský admirál Jacob Roggeveen přijel v roce 1722 jako první Evropan na vzdálený Velikonoční ostrov, nazval ho Paasch-Eyland (nizozemsky Velikonoční ostrov). Název původního obyvatelstva pro ostrov je Rapa Nui, existuje však ještě i starší – Te Pito O Te Henua (Světová loď). Podle jisté teorie vznikl název Rapa Nui v polovině 19. století, kdy peruánští otrokáři přirovnali ostrov k ostrovu Rapa ve Francouzské Polynésii.

Velikonoční ostrov

2. Nejvzdálenější obydlený ostrov

Velikonoční ostrov leží v jihovýchodním Tichém oceánu, asi 3800 kilometrů od nejbližšího pobřeží – Chile. Patří k nejvzdálenějším obydleným ostrovům na světě. Přestože je územím Chile, trvá asi 5 hodin, než se na něj odtud dostaneš. Nejkratší let je 5 hodin ze Santiaga. Dostaneš se sem i z Tahiti, let trvá 7 hodin. Velikonoční ostrov nemá žádný přístav, takže jediná cesta vede oblaky. Odměnou za dalekou a strastiplnou cestu je klid, ticho, minimální znečištění a jedny z nejčistších oceánských vod na světě. Viditelnost pod hladinou je kolem ostrova do hloubky 50-60 metrů. Takže ti asi ani nemusíme říkat, jak parádně by sis tady zašnorchloval/a.

3. Kdysi žily na Velikonočním ostrově tisíce lidí

Legenda říká, že nebojácný náčelník Hotu Matu’a vedl své lidi na Velikonoční ostrov někdy před 800 až 1700 lety. Tito lidé pocházeli z mytologického polynéského ostrova Hiva (dnes ostrovy Marquesas) a na ostrov se vydali na obrovských kánoích. Začali zde pěstovat banány, cukrovou třtinu, chovat slepice, a to vše daleko od ostatních civilizací. Až dokud ostrov neobjevili Evropané. Podle historiků žily na Velkončném ostrově tisíce lidí po mnoho let. V důsledku civilizačních válek, epidemií, otrokářství, hladomoru a deforestací jich bylo v roce 1877 už jen 111. Dnes na ostrově žije přibližně 8 000 obyvatel a téměř polovina z nich se považuje za domorodé Rapa Nui.

Velikonoční ostrov

4. Největší sochu moai můžeš vidět i na Google maps

Asi nejikoničtějším elementem Velikonočního ostrova jsou obrovské kamenné sochy moai reprezentující tváře uctívaných předků. Všechny se dívají směrem od pobřeží na pevninu, což představuje symbol ochrany pro všechny na ostrově. Původně zde stály tisíce těchto soch. V letech 1700 však na ostrově byly mezi obyvateli Rapa Nui občanské války. Bojovali o vzácné zdroje, přičemž strhli i sochy svých představitelů. Některé sochy moai dokonce ukradli sběratelé před tím, než byl ostrov v roce 1995 přidán na seznam UNESCO. Největší ze soch je dokonce viditelná na Google Earth. K sochám moai se váže množství teorií a legend. Původně byly nazvány hlavy Velikonočního ostrova. V roce 1914 však archeologové našli jejich těla zakopaná pod zemí.

Velikonoční ostrov

5. Jak původní obyvatelé dokázali přenést obrovské sochy na ostrov?

Už jsme si řekli, že sochy moai jsou opravdu majestátní a velké. Ostrované je ze ztuhlého sopečného popela ze sopečného krátru Rano Raraku vytesali kamennými dláty. Jak se ale na Velikonoční ostrov dostaly? Nikdo si není jistý. Průměrná výška sochy moai je 4 metry, šířka 1,6 metrů a váha 12,5 tun – takže jedno je jisté, přesouvání soch ve vzdálenosti 18 kilometrů musela být neuvěřitelná makačka. Některé teorie uvádí, že ostrované použili kombinaci lan, válečků a dřevěných saní. V roce 2011 se tím zabývali vědci a dokázali, že 18 lidí by mohlo pohnout 5tunovou sochou pomocí tří lan a trochy tréninku.

Velikonoční ostrov

6. Festival Tapati Rapa Nui

Obyvatelé Velikonočního ostrova oslavují svoji kulturu každý rok festivalem Tapati Rapa Nui. Koná se první dva únorové týdny a spojují se s ním tradiční aktivity jako vyřezávání dřeva a hra na unikátním osmistrunném plochém ukulele. Během festivalu se ostrov rozdělí na dva týmy. Oba mají v čele královnu a královna vítězného týmu je následně korunována Královnou ostrova po zbytek roku. Celý festival je úžasnou akcí a skvělým časem, kdy Rapa Nui navštívit.

Zdroj informací: The Real World

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    3/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru