Connect with us
Tin Tinova dobrodružství

Cestopisy

Brusel: umění na každém rohu

Zdroj titulní fotografie – Christian Mueller/Shutterstock.com

Reklama

Svoje první linie dostal už v 11. století, kdy jako vévodství dosahoval velikosti současného centra města. V roce 1830 získala Belgie nezávislost, a Brusel se stal jejím hlavním městem, fungujícím pod hlavou nového krále a parlamentu. Samotný Brusel se rozprostírá na devíti samostatných komunách. The City of Brussels má jako jedna z těchto komun 150 000 obyvatel, přičemž až 27 % z nich tvoří cizinci, včetně těch, kteří získali belgické občanství. Jeho status hlavního města Evropské unie potvrzuje fakt, že v něm pracuje 40 000 zaměstnanců Evropské unie, přes 4 000 pracovníků NATO a naleznete v něm přibližně 300 institucí, jako jsou ambasády nebo tiskové korporace. Brusel je plný alternativních míst, umělecké atmosféry a nevšedních kulturních prvků. Pojďte se spolu s námi podívat na umění v ulicích Bruselu.

Historická ulice Bruselu

Zdroj fotografie – MarinaDa / Shutterstock.com

Po stopách Victora Horty

Svět rostlin vytvořený z ocele či skla. Klikaté čáry spletené do nejvariabilnějších arabesek, línie, které mají vlastní pravidla, jako když bičem praští. Victor Horta, belgický secesní architekt a jeden ze zakladatelů tohoto revolučního stylu je autorem vícera výjimečných staveb, kterými je hlavní město Evropy poseto. Pokud byste se v Bruselu ocitli byť jen na pár chvil, určitě se vydejte aspoň za těmi nejznámějšími, kterými jsou čtyři městské domy zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hôtel Tassel najdete na adrese Rue Paul Emile Janson 6, Hôtel Solvay se nachází na Avenue Louise 224, na Hôtel van Eetvelde narazíte na Avenue Palmerston 4 a Atelier Horta leží na ulici Rue Américaine 25. Tyto stavby jsou uměleckými výplody z tepané oceli, se starostlivě instalovaným dřevěný obložením a krásnými obytnými prostory. Další budovou, jejímž autorem je Horta, je Magasins Waucquez, která v současnosti funguje jako muzeum komiksů.

Hotel v Bruselu

Komiks ožívá na zdech

Reportér a cestovatel vyhledávající dobrodružství. Mladý, kultivovaný, komunikativní, v permanentní společnosti svého věčně hladového psa Snowyho. Autorem této postavy není nikdo jiný než Georges Remi, známý spíše pod pseudonymem Hergé. Mladý reportér je se svou slavnou vlnkou na hlavě bezpochyby nejznámější kreslenou postavou Belgie. Tintin cestuje po celém světě a bojuje proti nespravedlnosti. Nástěnnou malbu, výjev ze série The Calculus Affair, publikované v roce 1956, můžete na vlastní oči spatřit na adrese Rue de l’Etuve 37. Dalšími známými postavami, které na jedné ze zdí belgických ulic zaručeně poznáte je výjimečně chytrý bojovník Asterix a jeho nadpřirozeně vyvinutý společník Obelix (tím myslíme břicho…). Původně tento francouzský komiks vznikl spod pera Reného Goscinnyho i díky ilustračnímu nadání Alberta Uderza. Ikonický divoký západ, kterým se proháněl osamělý kovboj Lucky Luke, jeho bílý sarkastický kůň Jolly Jumper a myšlenkami poněkud jednodušší psí parťák Rantanplan. Maurice de Bevere, známý pod jménem Morris, je dalším ze slavným belgických karikaturistů, kteří si v komiksovém světě vytvořili svá vlastní pravidla. Část z jeho tvorby můžete zahlédnout na Rue de la Buanderie 40.

Zeď ilustrovaná Tin Tinem

Zdroj fotografie – antonnot / Shutterstock.com

Alternativní útočiště v centru Bruselu

Nachází se jen pár ulic od centra bruselu, naproti budově, kde královské děti každý den navštěvují školu. Je to stará opuštěná železniční stanice posetá grafikou, hostící jedny z nejalternativnějších uměleckých kousků hlavního města Belgie. Recyclart se nachází na hranici dvou nekonvenčních čtvrtí a představuje zrcadlo bruselské atmosféry se všemi jejími kulturními prvky, komunitami a nekonvenčním uchopením života. Všechno začalo v roce 1997, kdy se zakladatelé ujali projektu Brussel-Kapellekerk. Právě čtvrť a budova, ve které začala myšlenka nabírat reálné kontury, jeho podstatu jen podpořili. Samotná stanice je ztělesněním jeho hlavních ideji – alternativa, trochu neohrabaná a ošuntělá, a tak trochu od ruky, s vizí založenou na sbližování lidí a nápady obnovit veřejný prostor a místní komunitu. Recyclart najdete ve čtvrti Les Marolles, ve které žije duch alternativního Bruselu. Vibrující kulturní prostor zde celoročně přináší akce zaměřené na design, architekturu, digitální umění, fotografii, experimentální umění, divadlo nebo hudbu. Pokud sem od úterý do pátku zavítáte během poledních hodin, nenechejte si ujít obědové menu v Baru Recycleart. Jídlo z celého světa je opravdu chutné a za rozumný peníz.

Klubový koncert v Bruselu

Nevšední umění všedních zastávek

Pokud z linky č. 1 nebo č. 5 linky metra vystoupíte na zastávce Maelbeek, nebuďte překvapení z pohledů osmi minimalisticky nakreslených tváří. Autor Benoît van Innis jimi chtěl odkázat na anonymní tváře, které každý den vídáme v metru. Na stejných linkách bruselského metra sídlí stanice Comte de Flandre, kde se vám nad hlavou bude vznášet šestnáct postav, které se jako by snaží dohnat skupinu planet před nimi. Na zastávce Gare de l’Ouest linky 2, 5 a 6 můžete mít pocit, že jste se náhodně ocitli ve fotografickém studiu. Osvětlené fotky nadrozměrných velikostí vystupují z okolního tmavého pozadí. Stephan Vanfleteren nafotil sérii fotek běžných obyvatel Bruselu, které mají reprezentovat kosmopolitní podstatu města. La Stade de la Vie. To je název umělecké série reliéfů Octava Landuyta s důrazem na detail, které zobrazují čtyři etapy lidského života: narození, dospělost, lásku a v neposlední řadě smrt.

Zastávka metra v Bruselu

Zdroj fotografie – Kiev.Victor / Shutterstock.com

Čurající chlapeček svých 10 minut slávy už měl

Brusel má více ikonických objektů, které se vám při vyslovení jeho názvu pravděpodobně vybaví. Jedním z nich je bezpochyby socha Čurajícího chlapečka. Hlavní město Evropské Únie ale ukrývá mnohem více sousoší, než by se na první pohled mohlo zdát. Je to například Madame Chapeau, která vás na Rue du Midi oklame svým výzorem staré panny. Ve skutečnosti se jedná o muže oblečeného do šatů stařenky, který počítá zbylé drobné v části města nechvalně známé kvůli kapsářům. Další sochou v ulicích Bruselu, jejímž autorem je Tom Frantzen, je Agent 15 (Vaartkapoen). Postava z Hergéhovi komiksové knihy Quicky and Flupke padá v nešťastné póze na zem. Kočka na kole. Autorem této nevšední myšlenky zhmotněné do sochy jednoduchých tvarů a barev je Alain Séchas. La Cycliste se vám vynoří na konci toulek skrz Galeries Royales Saint-Hubert, na adrese Rue Montagne aux Herbes Potagéres 1. Dvě nahé ženy se před Finance Tower objímají v intimní poloze a odvrací od sebe pohledy zároveň. Na Rue aux Marché aux Herbes 93 si zase odpočinek vychutnává belgický politik a bývalý starosta města Charles Buls s jeho psem.

Socha cyklistky v Bruselu

Zdroj fotografie – Honey Cloverz / Shutterstock.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru