Connect with us

Koronavirus

Svět očima travel blogerů během korona-krize

Svět očima travel blogerů během korona-krize

V únoru jsem se po roce stráveném v kanadských horách, přesněji v Banffu, vrátila zpět domů. Vidět rodinu, najíst se dobré slovenské kuchyně a v dubnu jsem plánovala letět do Austrálie. Plány mi zkřížila pandemie. Někteří mí kamarádi ještě před vyhlášením zákazů stihli odletět. Jaké jsou jejich zkušenosti z Kanady, Nového Zélandu, Ibizy či Austrálie? Přečti si, jak se podařilo některým cestovatelům vrátit se před korona-krizí domů a jak prožívají přísné podmínky ti, kteří v cizině zůstali.

Reklama

Takže začínáme: Top destinace bez turistů nebo jak se moji kamarádi vydali do zahraničí ještě v době, kdy o pandemii nebyla řeč.

Zasněžená Kanada bez lyžařů

Kika mi napsala už koncem roku 2019, že si jde splnit svůj kanadský sen v horském městečku Banff, kde jsem v té době žila. Bohužel, minuly jsme se, ona přiletěla jen pár dní poté, co jsem já odletěla na toulky do Guatemaly. Kika si už od ledna 2020 hledala práci a plánovala se v Kanadě usadit minimálně na rok.

V lednu a únoru kanadské teploty klesají až pod – 20 stupňů, což dokáže velmi omezit poznávání okolí. Třeskutá zima i navzdory obrovskému nadšení zkazí dobrou lyžovačku, a proto je někdy nejlepší počkat do března, někdy až do dubna, kdy jsou hory, sníh a hlavně teploty mnohem přijatelnější. K mému překvapení zůstala kanadská lyžařská střediska otevřena až do konce března. Jakmile je však zavřeli, v Banffu nastalo stejné ticho jako v našich Tatrách. Městečko zůstalo bez turistů a batůžkáři jako Kika ztratili práci na neurčito. Proto se i ona rozhodla vrátit do bezpečí domoviny.

Obyvatelé Banffu jsou podobně jako my už několik týdnů v karanténě, městečko je však k nepoznání. Jak se v národním parku patří, osídlila ho zejména probouzející se zvířata, stáda jelenů křižující městské chodníčky a medvědi po zimním spánku. Domácí vytrvale bojují proti turistům, kteří se snaží narušit klid města během pandemie, i přesto se ale stále najdou tací, kteří se snaží překračovat zavřené brány národního parku.

Prohlédni si na videu procházení losů – Elk Crossing.

Nový Zéland a kiwi, které nemá kdo sklízet

Kláru jsem poznala během mého roku v Kanadě, kde jsme si hned padly do oka a zjistily, že nás zajímají podobné věci. Obě se cítíme nejlépe v horách a vůbec mě nepřekvapilo, že Klářiným dalším cestovatelským snem byl Nový Zéland, kde jsem strávila jeden rok těsně před mým pobytem v Kanadě. Hned, jakmile se Kláře podařilo získat roční pracovní víza, rozhodovala se, jestli vycestuje do horského střediska Queenstown (tam jsem byla já) nebo stráví podzimní sezónu obíráním kiwi na Severním ostrově.

View this post on Instagram

Only few weeks left ????????Countdown Skyline.

A post shared by Jesika Žáková (@jesikazakova) on

První problém přišel už v lednu, kdy byl Kláře zrušen let s přesunem přes Šanghaj. Tehdy ani jedna z nás netušila, jak velký vliv bude mít koronavirus na cestování. Nějak se jí podařilo docestovat na Nový Zéland, ale tehdy se jen začal její skutečný boj. Únor Klára strávila společně s kamarádkou stopováním po Severním ostrově. Setkaly se s mnoha domácími i zahraničními lidmi, kteří právě přišli o práci. Psala mi, že začaly ztrácet naději. Přesun na Jižní ostrov Nového Zélandu už nebyl možný, vzhledem k tomu, že novozélandská vláda zrušila všechny trajekty a místním dala 48 hodin na přesun na Severní ostrov za prací a za rodinami. Kláře a Míši tak trvalo měsíc, než našly práci v malém městečku poblíž města Tauranga na farmě s kiwi.

Děvčata si pochvalovala kolektiv i práci, ale po týdnech i Klára přehodnotila situaci a rozhodla se přihlásit a požádat o repatriační let domů. Dnes už je v bezpečí chatky na samotě a užívá si své povinné dva týdny karantény. Míša však na Novém Zélandu zůstala. Uvidíme, jak se jí podaří přečkat novozélandskou zimu.

Horká Austrálie má zavřené pláže

Ashley a Tomáše jsem poznala během mého ročního pobytu na Novém Zélandu. Kanaďanka Ashley se do Austrálie vydala těsně po Vánocích. Byla absolutně nadšená a připravená pracovat téměř kdekoliv, neměla přesný plán, ani konkrétní místo, kde by se chtěla usadit. Cestovat začala, podobně jako já, na východním pobřeží a to na Gold Coaste.

Po úspěšném výletu na kouzelný Fraser Island, který je neobývaným rájem, ať je pandemie nebo ne, se věci začaly komplikovat. Austrálie se podle slov travel blogerů vzpamatovávala až trošku později, a proto potřebovala radikální řešení. Tisíce Australanů, kteří se po několika letech vrátili ze zahraničí zpět domů, se rozhodli strávit léto na pláži. Ty však od konce března zůstávají zavřené. Australané se po několika stížnostech na rekreanty v Byron Bay či na Bondi Beach rozhodli zavřít i vnitrostátní hranice.

Ashley se podařilo dostat zpět do Kanady, Tomáš je však stále v Sydney, kde má zabezpečenou stálou práci i během lockdownu. Jak ale napsal, Sydney vypadá jako po apokalypse a backpackerům radí odjet domů nebo zůstat pracovat v zemědělství, kde je potřebují nejvíce. Repatriační lety si totiž mnozí z nich nemohou dovolit, a tak zůstávají na různých farmách, kde žijí z úspor. Do Austrálie jsem se letos chystala i já, nadšeně jsem plánovala svůj let do západní části, konkrétně do Perthu, australská vláda však už upozornila, že do konce roku s otevřením hranic nemají ani místní ani cestovatelé počítat.

Ráj na španělských ostrovech se změnil na domácí vězení

Simonin příběh je úplně jiný. Simka na Kanárských ostrovech žije už pár let i s přítelem, pracuje tam jako učitelka angličtiny. Během španělské situace se ani ona samozřejmě nemůže pohnout z bytu. Jak mi napsala, pandemie je zasáhla v turistické sezóně a je to o to těžší, že Španělé jsou kontaktní národ a nejsou zvyklí být zavření doma. Roušky prý stále mnozí nenosí, ale mají zakázáno téměř vše, do obchodu může jít z páru vždy jen jeden z rodiny. Policie to přísně kontroluje a pokutuje jakékoliv narušení. Vtipkovala i o dobrém byznysu s půjčováním psů, což je asi jediná možnost legální procházky v přírodě. Španěle prý dobrá nálada neopouští a aspoň po sobě pokřikují z balkonů.

Rovněž se mnozí cestovatelé obávají, co bude s dovolenkovou sezónou na dalších ostrovech, které jsou letním domovem pro mnoho Čechů i Slováků. I já ráda vzpomínám na svoji sezónu na Ibize, letos ale asi zůstanu jen při live streamech na Facebooku.

Letušky uvězněné mezi mrakodrapy v Dubaji

Jak prožívají pandemii cestovatelé z povolání? Po několika týdnech létání do rizikových destinací zůstaly letušky uvězněny v tzv. pozlacené cele v Dubaji. Na vycházení z domu je potřeba speciální povolení, nakupovat může jen jeden člen domácnosti, i to jen jednou za tři dny a s povolením na konkrétní termín. Výběr z bankomatu je dovolen jednou za 5 dní a na návštěvu lékaře můžete bez udání vážných důvodů rovnou zapomenout. Kromě roušky musí obyvatelé Dubaje povinně nosit i ochranné rukavice. Letušky sedí doma v Dubaji už několik týdnů a i ony zvažují žádost o repatriační let, vzhledem k tomu, že své zaměstnanecké slevy na letenky tak brzy nevyužijí.

View this post on Instagram

Tak sme tu #view

A post shared by Jesika Žáková (@jesikazakova) on

Momentálně jsou však v bezpečí svých domovů, jedna na 20. a druhá s bytem v 30. patře. Umíte si představit žít tak vysoko? Zamyslela jsem se nad tím i já. Kolikrát slyším, že jim je smutno po naší krásné zeleni, ať už jen po procházce za domem u jezírka, a znovu si vážím aspoň to málo, co teď máme. Ani lesk luxusu v Dubaji by to nenahradil.

Věřím, že pandemii zvládneme a jednou se znovu setkáme, možná právě i na dubajském letišti někde na cestě za další exotikou ???? Zůstaňte doma a, hlavně, zůstaňte zdraví.

Důležité:

Mohlo by tě zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Jesika začala psát o svých cestách už během studia na Slovensku. Hned po ukončení školy se vydala na léto do Ameriky, později žila na Novém Zélandu, projela kus Evropy, Austrálie i Asie a momentálně organizuje eventy v kanadském Banffe. Miluje horské prostředí, ale často ji najdete pátrat i po dobrodružstvích kolem sopek, v džungli nebo v tuk-tuku.

Nahoru