Connect with us
španělsko cover

Cestopisy

Španělsko: Tipy na zajímavá místa + akční letenky na duben z Vídně do Santanderu od 1 140 Kč

Španělsko: Tipy na zajímavá místa + akční letenky na duben z Vídně do Santanderu od 1 140 Kč

Španělsko se nachází na Pyrenejském poloostrově a je největší zemí jižní Evropy. Kromě pevninské části k němu patří také Kanárské ostrovy, které můžeme hledat v Atlantickém oceánu, a Baleárské ostrovy ve Středozemním moři. Španělsko je zemí hřejivého slunce, nádherné přírody, vášně, temperamentu a dobrého jídla. Poznej jeho známá i méně známá místa již toto léto

Reklama

Článek vznikl ve spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.

Logo Espana

Co vidět ve Španělsku od severu až po jih?

Santander

Prvním místem, které s radostí doporučíme, je krásné město na severu Španělska v regionu Kantábrie – Santander. Oblast, kterou si už v 18. století vyhlédla pro své letní pobyty společenská smetánka, včetně královny Isabely II či Amadea Savojského. Na vršku vybíhajícím do moře najdeš nádherný palác Palacio de la Magdalena, podél pobřeží krásné a dlouhé promenády a samozřejmě také pláže. Tou nejproslulejší je pláž El Sardinero s jemným a zlatým pískem a mírným vstupem do vody. Objevíš tady i množství krásných mušlí.

playa el sardinero španělsko

Nejen samotný Santander, ale i jeho okolí je plné zajímavých míst k vidění. Nedaleko města se nachází slavná jeskyně Altamira, kde byly v 19. století nalezeny pravěké nástěnné malby. Celý region Kantábrie nabízí pestrou škálu příležitostí k výletům po prehistorických místech, horách, luxusních letoviscích či malebných vesničkách, které jsou součástí světového dědictví UNESCO.

San Sebastián

Dalším klenotem severní části je město necelých 20 km od francouzské hranice San Sebastián. Slávu si vydobylo už v 19. století, když jej objevila španělská aristokracie. San Sebastián se tak stalo prvním městem v zemi, kde bylo zavedeno elektrické osvětlení či telefon a také tu jezdila první tramvaj ve Španělsku. Celé město jak na dlani uvidíš z hory Urgull, na jejímž vrcholu se nachází zřícenina hradu a z něhož je opravdu nádherný výhled. Populární zdejší pláže La Concha a Playa de Ondarreta omílá křišťálová voda a jsou ideálním místem pro letní odpočinek u moře. V letních měsících se zde konají festivaly jazzu, klasické hudby i filmu.

San Sebastián španělsko

Santiago de Compostela

Myslel sis, že všechny cesty vedou do Říma? Cesty poutníkovy vedou do města Santiago de Compostela, které je nejznámějším poutním místem v Evropě. Ve zdejší katedrále jsou uloženy ostatky svatého Jakuba Staršího a právě po něm je poutní cesta pojmenována. Svatojakubská pouť by dle tradice měla začínat u domu každého poutníka, ale je to časově i fyzicky hodně náročné. Většina tras proto začíná na několika místech Španělska. Velmi oblíbený je úsek, který má 1 000 kilometrů a začíná v St. Jean u hranic Španělska a Francie.

Santiago de Compostela španělsko

Madrid

Madrid je hlavní město Španělska a čtvrté největší město v Evropě. Leží přímo uprostřed Pyrenejského poloostrova a je častým terčem turistů směrujících za rušným a pulzujícím životem. Žije sportem, kulturou, koncerty a noční podniky tu praskají ve švech. Narazíš zde na dechberoucí královský palác, muzea nebo můžeš zajít na býčí zápasy i na fotbalová utkání slavného Atlético Madrid. Když budeš chtít klídek, relax a přírodu, zajdi do jednoho z parků. Tady jsme vybrali nejkrásnější zahrady a parky Madridu.

madrid španělsko

Segovia

Nedaleko od Madridu leží nádherné středověké město Segovia. Dech ti budou brát středověká náměstí, kostely a výhledy na vrcholy hor v pozadí skrz pilíře monumentálního akvaduktu. Segovia je s Madridem propojena pravidelnou autobusovou linkou nebo rychlovlakem. Ve čtvrtek si zde můžeš projít i trh na náměstí Plaza Mayor.

segovia španělsko

Barcelona

Pestrá a rozmanitá Barcelona nabízí nejen skvělou dovolenou u moře, ale i parádní podívanou na architektonické skvosty slavného Antonia Gaudího, jehož stopa je patrna téměř na každém kroku. Nejslavnějším dílem je chrám Sagrada Família, jehož stavba začala roku 1882 a trvá dodnes. Navštívit musíš určitě také park Güell, který je plný barevných soch, zídek a prvků, které jsou pro Antonia Gaudího typické. V Barceloně lze rovněž zavítat do jednoho z největších akvárií v Evropě, užít si den na luxusní městské pláži či vyrazit na kopec Montjuïc, který je oázou klidu. Mrkni na dalších 7 tipů, co dělat v srdci Katalánska.

barcelona španělsko

Valencie

Valencie leží na východním pobřeží Španělska. Díky poloze je velmi oblíbeným místem turistů, kteří sem cestují za letní dovolenou. Valencie je zelené město, aleje stromů v ulicích zaujmou na první pohled. Velmi zajímavý je několik kilometrů dlouhý park Jardín del Turia, kde jsou vysázeny pomerančovníky, palmy a květiny všech barev. V centru města se můžeš nechat okouzlit velkým množstvím památek a podél pobřeží krásnými čistými plážemi. Velmi známé a zajímavé je národní muzeum zvané – Město umění a vědy (Ciudad de las Artes), které se stalo symbolem města.

Valencie

Poznej krásy a rozmanitost Andalusie

Autonomní společenství Andalusie leží v jižní části Španělska a je ztotožněním všech španělských klišé. Tanečnice flamenca v ulicích, maurské památky, přírodní skvosty, proslulé bílé vesničky, korida i senzační pláže. Můžeš si půjčit auto a projet několik míst oblasti během pár dní nebo se usadit v jednom z měst a užít si jeho dokonalou atmosféru. V Andalusii je krásně všude.

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště.

Málaga

Přístavní město na slunečném pobřeží s působivou římskou pevností Alcazaba a hradem Gibralfaro na kopci. Právě z něho je nejlepší výhled na město, přístav a ikonickou stavbu pro býčí zápasy –  La Malagueta Bullring. V historické části města najdeš například muzeum a rodný dům Pabla Piccasa.

Málaga Španělsko

Ronda

Ronda leží přibližně 100 km od Málagy a váže se k ní řada zajímavostí. Pobýval zde Ernest Hamingway, na Plaza del Socorro byla v roce 1918 poprvé spatřena andaluská vlajka a mají tady jednu z nejstarších arén pro býčí zápasy ve Španělsku. Město se rozděluje na dvě části, které spojuje úchvatný most Puento Nuevo.

Most v místě Ronda

Júzcar

Jižní Španělsko je známé pro své bílé vesničky. Vesnička Júzcar byla také jednou takovou, až do roku 2011, kdy byla celá přemalována na modro na oslavu premiéry filmu Šmoulové. Od té doby se jí přezdívá šmoulí vesnička a díky své jedinečnosti láká turisty z širokého okolí.

Sevilla

Hlavní město regionu ukazuje španělský temperament v celé své kráse. Sevilla je město několika monumentálních památek, které jsou zapsány na seznamu UNESCO a pyšní se nejkrásnějším španělským náměstím Plaza de España, kde se točily filmové scény slavných Hvězdných válek.

Sevilla španělsko

Córdoba

Městu dominuje hrad křesťanských králů ze 14. století s přilehlou zahradou plnou fontán, květin a rozmanitých stromů. V Córdobě žili od nepaměti křesťané, židé i muslimové, což potvrzuje i zdejší mešita z osmého století, která je charakteristická pozoruhodnou kombinací islámských a křesťanských prvků. Městem protéká řeka Guadalquivir, přes kterou vede architektonický skvost most Puente Romano patřící k nejstarším městským památkám.

El Torcal

Turistika mezi skalisky s krásnými výhledy a kamzíky všude kolem. Vápencové skalní formace se rozpínají na relativně malé ploše o rozloze 17 km2, ale i díky tomu je místo skvělým tipem pro odpolední výlet v přírodě pro dospělé i děti. Můžeš zde také obdivovat bohatou faunu a flóru.

Španělské ostrovy

Dovolenou můžeš strávit i na řadě španělských ostrovů, které lákají na úžasné pláže, divokou přírodu i španělskou kulturu a jedinečnou atmosféru. Máme pro tebe seznam těch nejzajímavějších z nich. Ostrovy se dělí na Baleárské ve Středozemním moři a Kanárské v Atlantském oceánu. První jmenované jsou například:

Mallorca

Největší ostrov, který náleží Španělsku. Je ideální kombinací pro strávení odpočinkové i aktivní dovolené. Okouzlí tě tu dlouhé a čisté pláže, historická města i oblíbené pohoří Serra de Tramuntana s nejvyšší horou Puig Major. Mallorca je také perfektní volbou, pokud rád jezdíš na kole. Široká síť cyklostezek s různorodou náročností k výletům na kole přímo vybízí. Navíc tu i v zimním období panují příjemné teploty a užiješ si slunce. Tady je 8 důvodů, proč je dovolenkovou stálicí po celý rok.

Mallorca

Menorca

Na své si přijdou milovníci šnorchlování, potápění a dalších vodních aktivit. Ostrov je známý pro své krásné a klidné pláže, kde máš možnost strávit nerušenou dovolenou. Výlet si můžeš udělat například po stopách dávných civilizací a navštívit megalitickou hrobku Naveta des Tudons, která byla postavena před více než 3500 lety.

Menorca

Ibiza

Ibiza je synonymem pro nikdy nekončící párty. Pokud si chceš užít s partou kamarádů plážové večírky, přijdeš si na ostrově na své. Ovšem ostrov toho rozhodně nabízí mnohem víc. Panenská příroda nejzelenějšího z Baleárských ostrovů s borovými a piniovými háji tě zaručeně dostane, stejně jako zajímavé památky zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Na Kanáry se vydej na:

Gran Canaraia

Na ostrově se i přes poměrně malou rozlohu střídá různorodá krajina. Udělej si výlet do vnitrozemí po úzkých klikatých silnicích do města Teror, které je oblíbeným místem poutníků. Ubytuj se v jeskyních domech v horské vesnici Artenára nebo naopak obdivuj zdejší bílé i černé pláže. Ostrov toho nabízí mnoho a dovolená tady je vždy správnou volbou.

Fuerteventura

Tento ostrov je vyhledáván především pro nádherné pláže, které jsou mnohdy označovány za jedny z nejkrásnějších v Atlantickém oceánu. Je jich tu přibližně 150, díky čemuž se Fuerteventura stává prakticky ideálním místem pro odpočinek. Velké popularitě se tu dostává vodním sportům, ale také golfistům a cyklistům.

Pláž na Kanárských ostrovech

Lanzarote

Umělec a rodák César Manrique dostal nápad udělat z Lanzarote nejkrásnější ostrov na světě. Mezi jeho nejznámější výtvor patří skalní vyhlídka Mirador del Rio, odkud se ti naskytne luxusní výhled na přírodu tvořenou sopečnou činností. Mísí se zde jedinečná sopečná krajina s charakteristickou architekturou a vulkanická půda velmi dobře svědčí vinné révě. Právě tady najdeš velké množství vinic s nejlepšími odrůdami vín.

Vinice na ostrově Lanzarote.

Tenerife

Na největším z Kanárských ostrovů se nachází i největší hora celého Španělska, 3718 metrů vysoký vulkán Pico de Teide a výstup je zážitkem na celý život. Hora je doslova symbolem ostrova a lze jí vidět z kteréhokoliv místa na ostrově. Podnebí je ideální celý rok a nemusíš se bát sem vyrazit ani v zimě, kdy se teploty pohybují okolo 22 °C.

La Palma

Méně navštěvovaný, přesto úchvatný ostrov La Palma se pyšní zelenou vegetací, kde potkáš tropické rostliny. Nechybí ani sopečné vrcholy, které vybízí k outdoorovým činnostem. Právě sopečná krajina a geologické a biologické diverzity jsou hlavními lákadly ostrova.

la palma španělsko

Měna a ceny

Ve Španělsku se platí eurem a ceny v obchodech s potravinami jsou srovnatelné s cenami u nás. Oběd či večeře v restauraci naopak vyjde většinou o něco dráž než v ČR. Levně zde pořídíš především ovoce.

Kultura

Největším dědictvím Španělska je pravděpodobně Korida, respektive býčí zápasy, přičemž zastánci tvrdí, že ke Španělsku neodmyslitelně patří a odpůrci, že se jedná o týrání zvířat. Temperamentní Španělé také milují flamenco a fotbal. Tamní fotbalové kluby patří k nejlepším na světě. Lidé jsou společenští, hlasití a přátelští. Přes jejich energii a vervu mají ovšem na vše dost času a věci rádi odkládají na maňana, tedy na zítřek.

Počasí: Kdy jet do Španělska?

Na východě Španělska a jeho jižním pobřeží převládá slunečné počasí s minimem srážek, a když už prší, tak převážně v zimním období. Ve vnitrozemí panují poměrně studené zimy a suchá a horká léta. Kanárské ostrovy se mohou chlubit stabilním počasím po celý rok a teplotami v rozmezí 18–24 °C. Téměř zde neprší a většina dní v roce je slunečných. Pokud pojedeš do Španělska primárně za mořem, tak budeš nejvíce spokojený mezi květnem a zářím. Na Kanárech ovšem s přehledem oblečeš plavky i v prosinci.

Akční letenky do Španělska

Podmínky vstupu do Španělska a návratu do ČR

Španělsko zrušilo s platností od 2. června 2022 všechna vstupní nařízení související s COVID-19, a to pro cestující z Evropské unie a rovněž turisty z Norska, Islandu a Švýcarska.

Návrat ze zahraničí zpět do České republiky je od 9. dubna bez omezení.

Výhodné pojištění STORNO a pojištění ISTOTA

Až 60 % objednávek aktuálně obsahuje pojištění STORNO nebo ISTOTA, ke kterým Pelikán od 1. června 2021 přidal nové benefity. Kromě krytí storno poplatku před cestou, který cestovní kancelář spustila ještě v lednu 2021, nově kryje i další náklady související s případnou nákazou koronavirem v zahraničí.

Pojištění Pelikán

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Mladý pár, který létá po světě, natáčí videa, vaří světovou kuchyni a píše tipy na dovolenou pro ostatní nadšence do cestování.

Nahoru