Connect with us

Cestopisy

Nejkrásnější zahrady a parky Madridu. Je jich sedm!

Nejkrásnější zahrady a parky Madridu. Je jich sedm!

Madrid – hlavní město Španělska a zároveň třetí nejlidnatější město Evropské unie. Má celých 3,3 milionů obyvatel. Je oblíbeným studentským městem, destinace milovníků umění (těm nabízí například světoznámé muzeum Prado) a kultury – město je plné knižních klubů, alternativních prostředí a možností pro kulturní a filosofické diskuse. Je to prostě úžasné rušné velkoměsto. A v tom shonu si člověk potřebuje trochu odpočinout. Vyzkoušejte madridské parky! Sice léto už opravdu odchází, ale to vůbec nevadí. Naopak – už tak nádherné parky, jen zbarvené do celé podzimní palety, jsou stejně krásné! Tady máte pár zahrad a parků, které se vyplatí v Madridu navštívit.

Reklama

Real Jardín Botánico de Madrid

No, je pravda, že nejvhodnější dobou na návštěvu těhle kouzelných zahrad je jaro. Právě tehdy se tu můžete procházet kolem nekonečných tulipánových, liliových a růžových záhonů. Ale naštěstí se sem vyplatí zajet i v jiná roční období, protože je zahradou bonsaí a obsahuje i skleník s masožravými rostlinami, které jsou otevřeny celoročně. Botanická zahrada obsahuje téměř 6000 druhů rostlin a dokonce i speciální botanickou knihovnu, ve které se dočtete snad všechno, co jste kdy o rostlinách chtěli vědět.

Parque del Buen Retiro

Tak tenhle park je zase pro podzimní procházku jako stvořený. Madridský ústřední a snad nejznámější park poskytuje mnoho krásných chodníčků mezi stromy, odpočinout si můžete u romantických fontánek, v altánku nebo u jezera, ke kterému (v tomhle případě) vedou snad všechny cesty. Za pár eur si na něm můžete plout loďkou. Můžete se tu jen tak bezcílně procházet, ale třeba se i projet na bicyklu nebo kolečkových bruslích, běhat a potit se, cvičit jógu (to v letních měsících můžete s The Natural Yogi – cvičení probíhá s anglicky mluvícím instruktorem, jen se nezapomeňte napřed přihlásit)… Tenhle park neklade vesměs žádná omezení.

Také se v něm nachází krásný Palacio de Cristal, jak už napovídá název, celý ze skla. Často jsou v něm organizovány výstavy moderního umění. Klidně si přineste vlastní domácí nápoje a občerstvení na piknik nebo si dopřejte zmrzlinu či pivo v jednom z tamních bister. Můžete navštívit i cosi méně známou zahradu růží a uzavřenou paví zahradu (ta je směrem k východnímu okraji parku). Samotný Parquel del Buen Retiro najdete na Plaza de la Independencia.

Parque del Carpricho

Vrtošivý Pargue del Carpricho byl postaven na objednávku vojevůdkyně Osuna v roce 1787. Tehdy se stal jejím útočištěm, i útočištěm královské rodiny a jejich přátele. Dnes je park otevřený veřejnosti, ale stále si zachovává své velkolepé kouzlo. Zahrada, která se může pochlubit designem a architekturou francouzského, italského a anglického typu, a navíc je plná tajných zákoutí k objevování. Je plná malebných staveb v jinak stromy pokryté krajině – na podzim super výlet.

Vstupte věžovitými branami a pootočte hlavou doleva, na malý pohádkový dům Casa de la Vieja se šikmou střechou, malými dvířky a okny. Jako by málem vypadla z německé pohádky.

Projděte se okolo římsky laděných staveb, a přitom nepřehlédněte černé labutě u jezera. Toulejte se palácem a růžovou zahradou, nebo se ztraťte v labyrintu bezchybně zastřižených stromů a keříků – co si vyberete je pochopitelně na vás. Park najdete na Paseo se la Alameda de Osuna.

Parque de Juan Carlos I

Jedna z madridských nejnovějších zelených ploch se jmenuje Parque de Juan Carlos I. Veřejnosti byl park otevřen roku 1992 a je přirozenou kombinací přírody a moderního světa. Zaměřený je na rodinnou zábavu – přes víkendy se tu často konají různé workshopy a události. Krom toho je tu i bruslařská plocha, vyhrazený prostor na rybolov, půjčovna bicyklů a bezplatný vlak, který svou okružní cestou okolo parku začíná každých 30 minut. Nachází se na Glorieta Sar Don Juan de Borbon y Battermberg.

Jardines de Sabatini

Tyhle malé zahrady se nacházejí vedle slavného Palazio Real Madrid, madridského královského paláce. Jelikož je to místo menších rozměrů, není právě lokalitou na celodenní piknik a lelkování. Ale je ideální pro příjemnou procházku. Francouzská zahrada – keře a stromy, starostlivě opečovávané a upravené do dokonalých tvarů, volně přístupné malé rybníčky a samozřejmě, oslnivý pohled na palác z jeho severní strany. Jardines de Sabatini najdete na Calle de Bailén a líbit se vám bude v každém období.

Casa de Campo

Casa de Campo je největší rekreační park Madridu. Rozkládá se asi na 1722 hektarech na Paseo Puerta del Angel. Je tedy vhodným místem na dlouhé jízdy na bicyklu či nenáročnou turistiku.

Madridské teleferico (lanovka) je populární a velmi oblíbenou atrakcí už od roku 1969. Přepravuje cestující 40 metrů nad zemí, na 2,5 kilometru dlouhé trase mezi Casa de campo a oblastí Pintor de Rosales. V parku se též nachází i madridská Zoo-Aquarium, takže už jen kvůli nim ji určitě navštivte.

Parque Europa

Park Europa je pojmenován přesně podle toho, co nabízí – celou Evropu, a to aniž byste opustili Španělsko. Nachází se na promenádě Paseo de los Cipreses ve čtvrti Torrejón de Ardoz. Park obsahuje 80 obrovských replik evropských pamětihodností, od Eiffelovy věže, přes fontánu di Trévi, holandské větrné mlýny až po bruselské atomium. Vstup do tohoto skutečně unikátního parku je navíc zcela zdarma!

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Viktória, překlad a úpravy Dominika Zmítková.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru