Connect with us

Austrálie a oceánie

Namísto skvělé práce a hypotéky si vybrali cestování. MatoVeve have gone mad!

Namísto skvělé práce a hypotéky si vybrali cestování. MatoVeve have gone mad!

MatoVeve have gone mad! Ne, to není název nejnovější hollywoodské střílečky. Tak se jmenuje blog dvou sympatických a dobrodružných cestovatelů ze Slovenska, kteří udělali přesný opak toho, co dělají všichni v jejich věku. Namísto kariéry a rodiny si vybrali cestování. Rozhovor s Veronikou a Martinem vás možná nakopne nebo inspiruje k novým cestovatelským dobrodružstvím. Na jejich parádní videa z cest a fotky se díváme pořád dokola a tiše závidíme (samozřejmě v dobrém!) ????

Reklama

Co se stalo ve vašich životech, že jste se tak rázně rozhodli cestovat? Souvisí to nějak s názvem vašeho blogu?

Jednoznačně. Měli jsme krásně rozběhnutý život, kariérně se nám dařilo, hodně jsme cestovali, nic nám nechybělo. Maťo vedl vlastní produkční společnost, Veronika pracovala jako obchodní ředitelka v americké softvérové firmě. Místo toho, abychom se usadili, udělali si děti, vzali hypotéku a dělali to, co se od lidí naší věkové kategorie očekává, jsme se zbláznili. Dali jsme výpověď v práci, předali a rozdali všechny hmotné věci a vydali se na cestu. Proto jsme si řekli, že náš projekt nazveme MatoVeve have gone mad.

Samozřejmě to nebylo čistě spontánní rozhodnutí. O cestě kolem světa jsme snili už velmi dlouho a poctivě jsme na ni šetřili.

Pár pózující na Salar de Uyuni.

Kdy jste se poprvé rozhodli, že odejdete ze Slovenska?

My jsme to neplánovali, nějak to k nám přišlo samo. Veronice se naskytla příležitost jít do Irska skrz program Leonardo da Vinci na získávání pracovních zkušeností v zahraničí. Po dvou letech v Irsku jsme byli připraveni vyrazit na cestu kolem světa, o které jsme už nějakou dobu snili. Chybělo nám slunce a pěkné počasí, tak jsme náš cestovatelský sen začali v Austrálii.

Muž na útesu s batohem na zádech.

Jaký byl život v Austrálii?

Život v Austrálii nám otevřel oči. Přišli jsme na rok a zůstali osm. Co nás nejvíc překvapilo, a to dost pozitivně:

Neomezené možnosti. Ať už je to v rámci profese, kulturního nebo sportovního vyžití. Nezáleží na tom, odkud jste přišli a kým jste byli, důležité je to, co dokážete. Diskriminaci jsme nikdy nepocítili a i přesto, že jsme přišli jako studenti, jsme se dokázali prosadit v našich profesích.

Pozitivní a přející, věčně vysmátí lidé. Vyplývá to určitě z lepšího životního stylu a hromady slunečních dní v roce, ale překvapilo nás, jak tam lidé dokáží druhým dopřát. Příkladem je i současný zákon o rovnocennosti partnerství a manželství mezi osobami stejného pohlaví. Lidé si mezi sebou dopřejí lásku i štěstí.

Láska k přírodě i bližnímu svému. Australské děti jsou od malička vedené k dobrovolnictví a ochraně životního prostředí. Pokud se hlásíte na vysokou školu nebo do zaměstnání a nemáte v životopisu uvedené dobrovolnické aktivity, kterým se věnujete, vaše šance na úspěch se automaticky snižují.

Život na pláží, dobré počasí a skvělá životní úroveň jsou úplným bonusem.

Které země jste už spolu navštívili?

Máme prochozenou Austrálii, Nový Zéland, Evropu, Jižní a Severní Ameriku a brzy se vracíme zpět, abychom podrobně prozkoumali celou Střední Ameriku. Bude to pecka.

Muž v restauraci s talířem v ruce.

Která země nebo místo vám zatím nejvíc učarovaly?

Automaticky se nabízí Austrálie, vzhledem k tomu, že jsme tam zůstali tak dlouho. Bylo nám tam strašně dobře. Indie a Japonsko jsou brutální, Nový Zéland milujeme kvůli přístupu k zákazníkům.

Právě cestujeme na kolech od Atlantiku po Černé moře, od Francie po Rumunsko k deltě Dunaje. Francie je zatím největší překvapení. Lidé byli úžasní, ceny přijatelné, cyklistická infrastruktura propracovaná. Prostě sen.

V Jižní Americe nám učarovala Bolívie tím, jaký má obrovský potenciál, přírodní bohatství a parádní jídlo, ale i tím, v jakých problémech se topí. Trochu nám připomínala Slovensko.

Podle čeho si vybíráte svoje destinace?

Výběr nebývá složitý. Většinou to záleží na tom, kolik času máme a kde jsme ještě nebyli. Prioritně si vybíráme místa, kde víme, že naše peněženka neutrpí brutální šok. Snažíme se vyhýbat zimě a celkem se nám to daří. Střídáme polokoule a následujeme léto, toto je naše devatenácté v pořadí.

Staré modré auto na ulici.

Co je vaším největším cestovatelským snem?

Naše vysněné destinace se točí kolem aktivit. Jóga v Indii, bojové umění v Thajsku, trekování napříč amazonskou džunglí, cyklistika po Evropě, ochutnávání vín v Moldávii. A samozřejmě, když už jsme tam, tak omrkneme i všechno ostatní, co země nabízí.

Turisté v horách.

Jaké to je cestovat po světě ve dvojici?

Je to super. My jsme spolu 13 let, takže se už navzájem trochu známe. Nejdůležitější je si najít společný rytmus. Maťo potřebuje svůj klid, čas pro sebe na psychohygienu. Veronika nic podobného nepotřebuje. Kypí energií a takovou tou chorobnou, že musí být všude a všechno vidět. Proto se vícekrát za týden rozdělíme, aby každý mohl prožít den podle vlastního uvážení.

Výhody jsou nespočetné. Dáváme na sebe pozor, prožíváme zážitky i drobné incidenty na cestách spolu. Maťo točí a dělá videa, Veronika píše blogy, itineráře a cestovatelské rady na www.matovevehavegonemad.com. Vzděláváme se a učíme se něco nového každý den.

Jakou techniku používáte pro natáčení svých videí?

Vlogy točíme přímo na telefon, nosíme s sebou i dron a profesionální kameru. Doteď žádné problémy nebyly. Díky naší filmařské zálibě máme celkem těžké batohy, každý z nás vláčí na zádech 20 kilo. Ve videích se snažíme přiblížit zážitky pro lidi, kteří se na tato místa možná nikdy nedostanou a ukázat jim, jak takové cestování v páru vypadá. Možná někoho nakopnou, aby se vydal poznat svět.

Muž fotografující hory.

Vrátíte se někdy zpátky na Slovensko?

Na Slovensko se vracíme pravidelně. Je to naše vlast, náš domov. Máme tam rodinu, kamarády, vzpomínky, ale teď to bohužel zatím nevypadá, že i budoucnost. Často se zmítáme mezi touhou splatit dluh za to, že nás země vychovala a dala nám vzdělání. Na druhé straně jsme si na skvělý život v zahraničí zvykli. Chybí nám na Slovensku občanská vyspělost, soucit s lidmi, kteří jsou na tom hůř než já, přejícnost. Pokud bude panovat strach z neznámého a nenávist vůči všemu a všem, kteří jsou jiní než my, tak pro nás nemá smysl se vracet. Hlavně když si vzpomeneme na naše začátky v Austrálii, kdy se k nám každý choval maximálně korektně a nikdy jsme se necítili méněcenní, i když jsme kulturně, jazykově a smýšlejíc rozdílní od domácího obyvatelstva.

Martin a Veronika, mladý pár na cestách.

Kdybyste mohli doporučit jednu zemi pro někoho, kdo ještě nikdy necestoval, kam byste ho poslali?

Fíha, to je strašně těžké. Nejdůležitější je udělat první krok, odhodlat se a vyrazit do světa. Cestování je dnes přístupné opravdu pro každého, bez rozdílu vzdělání, věku nebo pohlaví. Nejlepším příkladem jsou kamarádi z USA, které jsme potkali v Argentině a kteří nás přijdou navštívit na Slovensko toto léto. Jsou zakladateli reggae festivalu v Kalifornii, chtějí si vychutnat místní festivalovou atmosféru. Důležité je podotknout, že oba mají 78 let. A nic je v plnění jejich snů nezastaví. Takoví chceme být i my, až vyrosteme ????

Víc ze života Maťa a Veve najdeš zde:

Instagram: https://www.instagram.com/matoveve_gone_mad/
FB: https://www.facebook.com/MatoVeveGoneMad/
Youtube: https://www.youtube.com/c/MatoVevehavegonemad

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru