Connect with us
Korsika

Cestopisy

Korsika: 10 důvodů proč se určitě vrátíme

Korsika: 10 důvodů proč se určitě vrátíme

Pokud se nemůžete rozhodnout, jestli byste raději lebedili na pláži s jemným pískem u kýčovitě modrého moře, zdolávali hory nebo se toulali historickými uličkami, máme pro vás řešení jménem Korsika. Je surová, je bez retuše a my ji zkrátka milujeme. Vybrat jen 10 skvostů tohoto ostrova byl téměř nadlidský úkol, ale podařilo se. Pojďte se těď na ně podívat s námi.

Reklama

1. Obyvatelé Korsiky nejsou Francouzi

Pochopit náturu Korsičanů není jednoduché. Obyvatelé Korsiky, kteří se po staletí museli bránit útokům Saracénů, pirátů, a byli navíc pod nadvládou Janovské republiky, jsou nanejvýš hrdí. Hrdost je základním rysem místních a vše se na Korsice odvíjí právě od ní. I naproti tomu, že úředním jazykem je francouzština, téma autonomie je stále aktuální a přímo žhavé. Ve vnitrozemí, které si svůj ráz drží nejvíce, uvidíte naprosto běžně prostřílené dopravní značky a francouzské nápisy jsou přestříhané černým sprejem (druhý název níže je korsický).

Korsičané jsou pověstní tím, že turisty nemají úplně v oblibě. Bojí se totiž, že jim zástupy návštěvníků zničí jejich klidný tradiční způsob života, na který jsou tak pyšní. I přes to jsme se za celou dobu naší dovolené střetli výhradně s milými lidmi. S angličtinou na Korsice pravda moc nepochodíte, ale rukama a nohama se domluvíte všude. Přesně tak, jako Kevin Costner ve filmu Tanec s vlky.

Rozstřílené značky na Korsice

2. Korsika má Seychely!

A jmenují se Lavezzi. Souostroví, které je vyhlášené přírodní rezervací a nocovat tu nesmí zůstat ani noha, má tu nejprůzračnější vodu, jakou jsme ve Středozemí viděli. Velké oblé kameny opravdu nápaditě připomínají exotické Seychelly. Dostali jsme se sem výletní lodí z letoviska Porto Vecchio (případně se dá vypravit z Bonifacia). Za pár eur jsme si na lodi připlatili za oběd. V našem případě francouzskou rybí polévku bouillabaisse. Starší Francouzi při stole nás hned přijali za své a vysvětlovali nám, že do „bujabézky“ se nesmí šetřit s majonézou, a že „Saint Pierre“ je nejchutnější ryba. V michelinské restauraci bychom dostali asi něco docela jiného, ale kulturní zážitek to byl skvělý.

Krom šnorchlu a potápěčských brýlí si s sebou na korsický ostrov Lavezzi vezměte i jídlo, pití a slunečník. Jestli na ostrově existuje nějaký bufet, tak před námi ho dokonale schovali.

Ostrovy Lavezzi na Korsice

3. Pláže Korsiky

Korsika má snad nejčistější moře ve Středozemí a nádherné pláže, které bez váhání můžeme označit za ty nejkrásnější v Evropě. Ty nejznámější najdete v okolí městečka Porto Vecchio. Pláže Palombaggia, Santa Giulia a Rondinara jsou dokonalé svým jemným pískem a průzračnou vodou. Jestli zatoužíte po tom, vidět trochu jinou scenérii, vydejte se na pláž Cala Rosa, která je obklopena růžovo-červenými skalami. Krásné zátoky jsou i na severu Korsiky v okolí letovisk Calvi a L´Ile Rousse.

Pláž Palombaggia na Korsice

Méně turistické pláže se nacházejí na západním pobřeží Korsiky. Mezi nejznámější patří Cupabia a Roccapina, nad kterou se tyčí skála ve tvaru lví hlavy. V zálivu Roccapina se někde v moři údajně povalují velmi vzácné diamanty. Poslali je indičtí mahárádžové královně Viktorii k jubileu, ale loď bohužel ztroskotala při Korsice. Poklad se nikdy nenašel a královna tak zůstala bez narozeninového dárku. Jih západního pobřeží Korsiky je skoro celý posetý úchvatnými, málo navštěvovanými, plážemi. Jediný problém je v tom, že cesta k nim často není označená. Proto si pláže dopředu vygooglujte.

Santa Giulia

4. Zákon krevní msty

I naproti tomu, že se vendeta často dává do souvislosti se Sicílií, nenechejte se zmást. Je to vynález Korsičanů. V minulosti se dotýkala téměř každé rodiny na Korsice a počet obětí se přibližuje menší občanské válce. A proč by se měli sousedi vraždit? Je to jednoduché. Otázku totiž opět naleznete v korsické hrdosti, která se týká i rodiny. Většina sporů začínala, jak asi tušíte, kvůli ženám. Častokrát však stačilo o mnoho méně – spor o kaštanovník, zrušené zásnuby, ukradnutý cep nebo zatoulaný osel. Krevní msta na Korsice oficiálně skončila v polovině 20. století. Dodnes však najdete plno obchodů, které prodávají nádherné nože s nápisem „vendetta“.

Hřbitov Sartene

5. Korsika je rodiště velikánů historie

Nejznámějším rodákem Korsiky je Napoleon Bonaparte. Narodil se ve městě Ajaccio, které z toho patřičně těží. Najdete tu Napoleonovu sochu, ulici, rodný dům, letiště, restauraci, muzeum a opravdu hodně suvenýrů. Obyvatelé ho ale moc nemusí. Podle nich Napoleon zradil Korsiku a přidal se na stranu Francouzů. Další hvězdou s korsickým původem je Kryštof Kolumbus. Pokud si z hodin dějepisu pamatujete, že byl známý mořeplavec janovského původu, tak se mýlíte. V této době byla Korsika pod nadvládou Janova, který si chtěl všechnu slávu ukrást pro sebe.

Socha Napoleona na Korsice

6. Něco pro aktivní povahy

Pokud si ideální dovolenou nepředstavujete jen jako dvoutýdenní válení se na pláži, bude pro vás Korsika to pravé ořechové. Ostrov má dramatické horské štíty a úchvatnou přírodu – borovicové lesy, horské řeky, husté křoviny macchia a kaštanové háje. Specialitou Korsiky jsou korkové duby. Ano, právě z kůry těchto stromů se vyrábí korek.

Hory jsou tu o něco vyšší než třeba u našich slovenských sousedů v Tatrách a na jaře je na nich ještě stále dost sněhu. Nejznámější turistický chodník na Korsice nese název GR-20 a táhne se přes celý hlavní hřeben od samotného severu až po jih. Tato cesta vám zabere přibližně 2 týdny a je považovaná za jednu z nejtěžších v Evropě. Téměř polovinu ostrova tvoří národní parky a chodníky jsou tu dobře značené. Mnoho center na Korsice poskytuje možnost vybláznit se na canyoningu, zajezdit si na koni nebo vyzkoušet si různé vodní sporty.

Korsika je skvělým a oblíbeným místem pro vášnivé cyklisty. Klikaté horské silnice si ovšem vyžadují opravdu dobrou kondici a kvůli husté dopravě se doporučuje vyrazit na místní cesty mimo hlavní sezónu. Kvůli velmi čistému moři je pobřeží Korsiky skvělým místem pro potápění. Krom ryb na každém tempu se mohou zkušení potápěči vydat k sestřelenému německému i americkému bombardéru.

Hory na Korsice

7. Město na útesech

Nejkrásnější město Korsiky je Bonifacio. Tyčí se na vrchu strmých útesů na nejužším cípu Korsiky a v minulosti bylo prakticky nedobytné. Vede z něj úzké schodiště vytesané přímo do skály s převýšením 60 metrů. Je to jedna z nejlepších atrakcí města, teda v případě, že netrpíte závratěmi. Podle legendy vytesali všech 187 schodů Aragonci během jedné jediné noci, když se neúspěšně pokusili zmocnit města. Za procházku stojí úzké uličky starého města s krásnými domy, restauracemi a obchůdky, které působí velmi italsky. Aby taky ne, Sardinie je, co by okem dohlédl. Je vzdálená pouhých 11 km.

Skalní schody v Bonofacio

Pokud se tam rozhodnete vydat, určitě navštivte i hřbitov námořníků, který vypadá jako malé město. Pochovaní tu totiž většinou odpočívají v honosných mausoleích. Mezi bílými kříži sem tam vykoukne i nějaký ten černý. Ostrované tak označují tý, kteří o život přišli kvůli vendetě.

Bonifacio je velkým miláčkem turistů, proto, pokud si ho chcete užít v klidu, si naplánujte návštěvu brzo na ráno. Poslední třešnička na závěr. Říká se, že mnoho obyvatelů tohoto města jsou potomky pirátů.

Město Bonifacio na Korsice

8. Něco pro labužníky

Korsičané jsou typičtí masožravci. Velkou tradici na Korsice má maso z polo-divokých prasat, která jsou přikrmována kaštany. Můžete ochutnat různé uzeniny nebo lahodné ragú. Za vyzkoušení stojí i výborný pikantní ovčí sýr, který se tu vyrábí už po staletí. Doporučujeme ho kombinovat s korsickým vínem, které je výborné, i když ve světě moc známé není. Nejvíc se pije rosé, ale dobře pochodíte i s červeným a muškátem.

Na Korsice se pěstuje opravdu mnoho kaštanů, mandarinek, melounů a hromada dalšího ovoce. Ostrov je pořád velmi málo znečistěný, a proto jsou lokální produkty opravdu kvalitní. Jako suvenýr babičce tedy nemusíte přivést hrníček z mušlí, raději sáhněte po tradičním kaštanovém, mandarinkovém nebo fíkovém džemu. Jsou zkrátka úžasné.

Obchdůdek se suvenýry

9. Tajuplní legionáři na severe Korsiky

V horách na severu Korsiky, kousek od města Calvi, má základnu pluk cizinecké legie. Praktiky a extrémně náročný trénink oddílů jsou stále poměrně kontroverzní a dost kritizované. Calvi je turisty velmi vyhledávané a jeho promenáda nápadně připomíná Azurové pobřeží. V Cannes, na rozdíl od Calvi, ovšem není úplně běžné, že si proti vám vykračují výsadkáři v perfektně vyžehlených uniformách, s barety na hlavě a drsňácky-arogantními výrazy ve tváři.  Pokud vás cizinecká legie fascinuje, v Camp Raffali se 2x do roka organizuje den otevřených dveří.

Pochod Cizinecké legie

10. Rozzlobené město

Corte je jedno z nejvíc tradičních míst na ostrově. Působí nehostinně a stále tu je cítit zarytý odpor a patriotismus. Aby taky ne, když tu kdysi sídlila revolucionářská vláda nového národního hrdiny Pascala Paoliho. Atmosféru v isolovaném městě nadlehčují studenti. Na první korsické univerzitě mohou studovat i korsický jazyk. Nejzajímavější je starobylá citadela, která se hrozivě tyčí nad městem. Svého času tu měla základnu i cizinecká legie, dnes je tu korsické muzeum. Corte je jako celá Korsika: tvrdé, mírně ošuntělé a nádherné.

Město Corte na strmém svahu

Akční letenky do Francie

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4/5 - (4 votes)
2 Comments

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru