Connect with us

Asie

Měsíc na Filipínách s ruksakem na zádech. Největší chybou jsou džíny!

Měsíc na Filipínách s ruksakem na zádech. Největší chybou jsou džíny!

Janka a Marián jsou mladí třicátníci, kteří jako mnozí z nás mají jednu obrovskou vášeň – cestování. Každý rok se jim daří někam „vypadnout“, a to dokonce až na jeden celý měsíc!

Reklama

Destinace vesele střídají – dvojice probrázdila Laos, Kambodžu, Vietnam, Malajsii, Borneo nebo Thajsko, letos se vydali na Filipíny. Šest dní strávili i na Bali. Asie je pro ně taková speciální srdcovka, zejména pro Mariána, který se na Filipíny loni podíval už potřetí. „Poprvé to bylo v roce 2013, když ještě kolem Filipín nebyl takový boom. Chtěl jsem vidět divočinu,“ říká mladý Iťák.

Umí být taková destinace zajímavá i potřetí? Pro Mariána jednoznačně: „Filipíny mají více než 7 000 ostrovů a průměrná teplota je 29 – 32 °C. Ideální podmínky na šnorchlovačky a poznávačky. Lidé tu mluví výborně anglicky, domluvíte se i s babičkou v místním obchodě. V porovnání s Bali nejsou tak levné, protože už objevily výhody i krásy své země. Filipíny mají obrovský turistický potenciál.

Na tuto dlouhou dovolenou šikovně využili velikonoční a květnové svátky. Na druhý konec světa letěli přes taiwanský Tchaj-pej, odkud se přesunuli do hlavního města Bali Denpasaru. Na Bali a v jeho okolí strávili pár dní, dokud se přesunuli do filipínské Manily.

Člověk by řekl, že Janka a Marián se každoročně jezdí na měsíc někam odreagovat. Oni ale tvrdí opak: „Každý rok jedeme na měsíc někam žít a potom se na 11 měsíců vracíme,“ směje se dvojice. „Pracuji jen proto, abych cestoval, určitě ne opačně. Kdybych tak měl možnost cestovat 12 z 12 měsíců. Zatím jsme se cestováním nepřesytili. Stále nás to táhne pryč,“ vysvětluje Marián.

Na měsíc jen s ruksakem – džíny a knihy nechte doma!

V čem se mladá dvojice liší od jiných cestovatelů? Oba se umí na měsíční cestu sbalit jen do malých batohů. Ty přitom nikdy neváží více než 5 kg.

Jak na to?

Třeba si pořádně rozmyslet, jaké oblečení si člověk vezme. Když si koupíš příruční zavazadlo, automaticky tě to limituje. První tripy jsem si bral čtvery ponožky nebo dva ručníky, teď vozím troje trenky.“ Stejně minimalisticky se balí i Janka. Pro mnohé možná nepředstavitelné, ale dvojice takové balení doporučuje. „V Asii je na každém rohu prádelna. My jsme prali každé dva dny. Jedny kalhotky nosíš, druhé necháš vyprat,“ vysvětluje praktické řešení Janka.

Za největší chybu při balení považují džínsy a knihy. „Brát džíny do tropů je úplná zbytečnost. Druhou jsou knihy – mnoho lidí bere tlusté romány a i tak je tam nikdy nepřečtou.“

Pokud cestujete do Asie, dvojice radí nebrat si do batohu moc. Těžké zimní věci nepotřebujete, a tak vám stačí úplné minimum. Doporučujeme zejména materiál merino, rychleschnoucí polyesterové věci a tmavé oblečení, které na slunku rychleji uschne.

Co se týče oblečení, za povinnou při balení považují obyčejnou mikinu. „Asijci jsou posedlí klimatizací, takže mikina se rozhodně bude hodit. Posloužit může též proti slunku, na motorce, proti dotěrnému hmyzu nebo jako polštář.“

Na jediný problém, na který při balení natrefili, byl limit na tekutiny. Pokud si ale myslíte, že kvůli kosmetice, mýlíte se. Čas strávený na letišti v Tchaj-pej během přestupu strávili přeléváním koupeného alkoholu do malých flaštiček. Na kosmetiku je nevyužili, vše řešili praktickým sbalením tuhého sprcháče nebo šamponu, zbytek dokoupili až přímo na místě.

Nejtěžší součástí jejich zavazadla jsou powerbanky a foťák. Zatímco vyhází z ruksaku spoustu zbytečností, své stabilní místo v nich má lékárnička. Během tohoto tripu se, bohužel, hodila.

Motorku doporučujeme, ale opatrně

Na přesun po ostrově využívali motorku. Nebylo to jejich „poprvé“, své už měli najezděno z jiných asijských zemí. Hned první večer, když se vraceli domů, objížděli výmol na cestě a v zatáčce zle zabrzdili. Výsledkem byla Mariánova rozbitá přilba, Jančino rozbité koleno a další škrábance, ale hlavně i pořádný šok.

Místní, kteří byli svědky nehody, jim naštěstí pomohli a postarali se jim i o motorku, aby se mohli dostat v bezpečí domů. „Potom jsme se tomu už jen smáli. V tašce jsem dokonce měla litrové pivo, které se vůbec nerozbilo, tak jsme aspoň měli anestezii, když jsme si ošetřovali rány,“ směje se dvojice.

Navzdory nepříjemnosti na motorku nezanevřeli. „Na motorce poznáš úplně jiná místa a máš autentičtější zážitky. Pronajmeš ji přitom v pohodě i za 4 $ na den,“ vysvětluje Marián.

„Najděte si své vlastní cestičky,“ radí dvojice

Janka a Marián strávili na Bali jen šest dní, ale už pár hodin po příletu z hlavního ostrova odjeli. Na návštěvu doporučují tři sousedící ostrovy – Nusa Penida, Nusa Ceningan a Nusa Lembongan. I když na Bali strávili krátkou dobu, stihli navštívit mnoho pěkných míst. Jance se nejvíce líbily vodopády Sekumpul na severu ostrova.

I když jsou Filipíny poslední roky turisty oblíbenou destinací, i tak se podle nich stále dají najít neobjevená místa. Janka s Mariánem si namísto neustálého přesouvání vydají vždy na konkrétní místa a ta si naplno užijí. Tentokrát to byl Palawan a Busuanga. Podívat se byli i ve známém El Nido, ale tam se jim nelíbilo.

„Palawan má do délky až 400 kilometrů, je tu opravdu co vidět. Jezdí sem mnoho turistů, ale i tak se tu dají najít vlastní cestičky i opuštěná místa.“ Dvojice si pronajala pokoj blízko pláže a místních se zeptali, zda by byla možnost jít šnorchlovat. Hned další den se jim podařilo jít objevovat okolní ostrovy hned s dalšími dvěma páry.

„Všechno jsme měli jen pro sebe, v porovnání s El Nido, kde může na takový trip vyrazit najednou i sto lolí,“ říká Marián. Dvojice doporučuje navštívit i ostrov Coron. Je ale třeba být na pozoru – ubytovat se vám tu nepodaří. Ostrov se chrání obývání žiletkovými skalami, a proto turisté zůstávají na sousední Busuange. To ale nikoho neodrazuje od návštěvy tohoto ráje, dělí vás od něj jen 4-hodinová cesta trajektem z Palawanu.

Nejlepší zážitek? Rozhodně jídlo!

Janka a Marián jsou milovníky jídla a měsíc na Filipínách sami označili za pořádný gastrotrip. Za nejlepší zážitek tripu jednohlasně zvolili místní jídlo.

„Jídlo je na Filipínách skvělé. Každé ráno jsme si pochutnali na různém sladkém pečivu, později na výborném mase nebo kokosech a kokosové vodě.“ Jako suvenýr si dvojice zvykla z cest přivézt i místní koření.

I když si lokální kuchyni během dovolené pořádně užívali, pravá slovenská nátura se v nich též nezapře: „Nutno říci, že někdy, když už je člověk dlouho pryč, se i těší domů na brynzové halušky a smažený sýr,“ směje se Janka.

Zatímco filipínskému jídlu se nedalo nic vytknout, svou kritiku si vysloužila káva. „Jsme kávičkáři, ale kávu tam mají opravdu strašnou. Přežili jsme jen díky tomu, že jsme si přinesli z domu naši vlastní. Proti Thajsku to bylo překvapení. Tam jsme narazili na kavárny i náhodně v džungli.“ Na Filipínách si Janka s Mariánem zároveň pochvalovali i dobré a levné pivo.

Na hádky nebyl čas

Každá delší cesta s sebou přináší i nějaká ta negativa nebo zlé vzpomínky. Janka s Mariánem trochu ve zlém vzpomínají zejména na lidi ve službách, kteří nebyli vždy příjemní. Kromě toho sami říkají, že i když byli spolu každý den, na hádky nebyl čas. „Není to jako dovolená v resortu. Kdybychom nic nedělali, určitě bychom se pohádali. Tady jsme byli zažraní do přežití, jeden hledá ubytování, druhy shání jídlo a jednoduše se nestihne ani pohádat,“ smějí se dobrodruhové.

Každý trip otestuje jejich vztah víc a víc, v cizině se může cokoliv přihodit a spoléhat se můžou jen sami na sebe. Doma byli jen tři měsíce a už říkali, že je pomalu začínají „svrbět paty“. Rutina v práci na ně začíná doléhat a mladá dvojice by už zase ráda vytáhla ruksaky ze skříně a vydala se na cesty.

A kam to bude další rok?

,,Táhne nás to na Havaj, ale i na Kostariku nebo do Panamy. Lidé nás straší, že je to příliš drahé, ale věříme, že nám to vyjde.“

Dvojice na Bali navštívila Mariánova bratra, který z cesty natočil video.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    2.7/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Ráda cestuje a pak všem nepřiměřeně dlouho a stále dokola vypráví zážitky z cest. A ještě k tomu miluje životní příběhy. Taková je prostě Lucka, která procestovala i téměř celou Jižní Ameriku.

Nahoru