Connect with us

Asie

Indie a 5 věcí, které tě v této zemi možná překvapí

Indie a 5 věcí, které tě v této zemi možná překvapí

Indie je jedinečná! Často jsme si připadali jako na jiné planetě a pozastavovali se nad tím, jak může země s více než miliardou lidí všech kultur a náboženství fungovat jako celek. Za 7 měsíců jsme poznali mnoho zajímavých i bizarních věcí. Pojďme se podívat na to, co jsi možná o Indii nevěděl.

Reklama
Indie. Země, kde je vše možné!
Indie. Země, kde je vše možné!

Indie má největší počet úmrtí při pořizování selfie fotografií

Chytré telefony zasáhly ve velkém i Indii. Obrovský počet lidí a telefonů zapříčinil, že se tato země pyšní jedním nemilým prvenstvím, kterým je největší počet úmrtí na světě při fotografování oblíbených „selfíček“. Mezi lety 2014 a 2016 to bylo 76 úmrtí. Jedná se tak o 60 % všech případů. Lidé při focení často umírali v autě, ale i ve vodě nebo vlaku.

Indie a selfie
Rozdal pár selfíček je zábavné, když jich není několik tisíc!

Vláda musí zasáhnout

V Bombaji bylo dokonce označeno 16 nebezpečných míst. Několikrát jsme v indické televizi viděli dokonce upozornění na to, aby lidé používali chytrý telefon zodpovědně. Technologie nelze zastavit a je celkem humorné pozorovat, jak se spolu fotí skupiny mnichů i hinduistů. Občas mají mobily v ruce i během náboženských ceremonií, kde se to úplně nehodí.

Jeden mnich nám sdělil, že pokud mu zazvoní mobil v klášteře, přistoupí k němu tzv. mnich kázně a s mobilem mu třískne o zem. Každý se se závislostí na mobilním telefonu snaží bojovat po svém.

Indie a mobily
Indie je posedlá “selfies”. Bohužel kvůli tomu umírá dost lidí

Čistič uší je běžnou službou na ulici

Na tuto bizarní práci jsme narazili na ulicích několika indických měst. Na vlastní uši jsme jí pak vyzkoušeli v Rishikeshi. Když se na horizontu objeví mužíček v červené čepici a s vatou za ušima, místní lidé už si začínají připravovat uši. Blíží se totiž profesionální čistič uší! Tato zvláštní profese má dlouhou historii a dědí se z generace na generaci.

Profesionální indický čistič uší
Profesionální indický čistič uší

A jak to celé probíhalo?

Čistič uší nám odebral malý vzorek ušního mázu, který si otřel o vlastní ruku a začal nám ukazovat, že jsou naše uši skutečně špinavé. Zaplatili jsme asi 50 rupií a očekávali, že bude hloubkové čištění spíše podvod. K našemu překvapení šlo o velmi dobrou službu! „Tak dobře jsem ještě neslyšel. Bylo to, jako když dejcháš ušima!“, diskutovali jsme ještě dlouho poté a přemýšleli nad tím, že v Čechách otevřeme první profesionální čistírnu uší.

Byla to další bizarní věc, kterou si pro nás Indie nachystala.

Každý den tě Indie něčím překvapí!
Každý den tě Indie něčím překvapí!

Indické vlaky by dojely na měsíc

Přepravovat miliony lidí v obrovské Indii pomáhají hlavně vlaky. Pro místní lidi se jedná o nejpohodlnější a hlavně nejlevnější způsob dopravy. Všechny koleje osobních i nákladních vlaků v Indii prý mají v součtu větší vzdálenost než je mezi Zemí a Měsícem. Pravdou, že indická vlaková síť patří k největším na světě.

indie a vlaky
Indie a pověstné vlaky

Vlaková společnost Indian Railways zaměstnává asi 1,6 milionu lidí a patří tak do desítky největších společností světa. Opět lze jen zakroutit hlavou nad tím, co je v Indii možné. Většinou jsme cestovali třídou „sleeper“, kde máš k dispozici vlastní sedadlo, které v noci slouží jako palanda. Několikrát jsme jeli i nejnižší třídou „general class“, kde ani nechodí revizor, protože se tam zkrátka nevejde. Jet 5 hodin ve stoje mezi stovkami Indů v rozpáleném vlaku byl velký zážitek.

Ve třídě sleeper se celkem pohodlně vyspíš
Ve třídě sleeper se celkem pohodlně vyspíš

Jízdenku na vlak se snaž koupit s několikadenním předstihem, protože spoje bývají často kompletně vyprodané.

Těžký život indické vdovy

V Indii věřili, že za smrt muže nese odpovědnost jeho žena a že její duše odchází se zemřelým manželem. Vdovy se proto historicky dokonce upalovaly na hranicích. Tyto hrůzné obřady Sati zakázali v 19. století Britové. Indové však často s podobnými rituály pokračovali. Vdovy to nemají jednoduché ani dnes, neboť bývají často vyhnány vlastní rodinou na ulici, kde živoří. Vdát znovu se nemohou a nikdo jim nedá práci.

Vdovy a Indie
Vdovy to mají v Indii stále těžké

Po celé Indii tak vznikly dokonce celé vesnice vdov, které se spolu snaží žít a přežít. Indie se naštěstí rychle mění a snaží se těmto ženám pomáhat podobně jako ženám, které se staly obětí kyselinových útoků.

Mrkni se také na článek Neboj se Indie! 10 nejkrásnějších míst

Indie stále nemá záchody

Může se zdát, že močení na ulici je indický národní sport. Je to však velmi palčivý problém, který tuto přelidněnou zemi stále trápí. Odhaduje se, že přibližně 700 milionů lidí nemá doma vlastní toaletu. Ženy chodí často na pole nebo do lesa ve skupinkách, aby je při vykonávání potřeby někdo neznásilnil, což se bohužel děje.

Indie a záchod
Takovýto záchod je v Indii stále luxus

Indie ti pomůže si uvědomit, že se nám v Evropě žije skvěle a nemá cenu si na nic stěžovat. Záchod či teplá nebo dokonce pitná voda jsou věci, které v jiných částech světa samozřejmostí rozhodně nejsou, spíše naopak.

S problémem záchodů jsme se setkávali každý den, neboť nejen domácnosti, ale často i malé restaurace žádnou toaletu nemají. Situace se zdá se lepší a současná vláda se snaží mnoha projekty pomoci. Doufejme, že se to podaří, co nejdříve!   

WC v horách
Vesnické WC v horách bylo na Evropany trochu nízké

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:
Divoká Nikaragua: Levná a netradiční destinace
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (9 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru