Connect with us
Mayské masky

Cestopisy

Guatemala, chutný a zářivý kousek Střední Ameriky

Guatemala, chutný a zářivý kousek Střední Ameriky

Guatemala působí na mapě Ameriky docela nenápadně. Její rozloha a počet obyvatel dosahuje zhruba 17 milionů. Tyrkysově modrá, indigo, limetková, zlatožlutá, karmínově červená a s nimi i mnoho dalších výrazných a zemitých barev dávají této zemi typický charakter společně s bohatým dědictvím a domorodou kulturou. Guatemala je vzrušujícím místem pro méně i více zkušené cestovatele. Navštivte snad tu nejchutnější a nejbarevnější zemi z celé Střední Ameriky.

Reklama

Akční letenky do Guatemaly

Hřbitov v Guatemale

Okouzlí, zavoní a nakonec vás celkem pohltí

Guatemala, mayské srdce Střední Ameriky, desítky historických měst, ale i mnoho jiných lákadel. Například koloniální město Antogua, živé trhy Chichicastenango i neuvěřitelné starobylé zříceniny Tikala. Připište si do tohoto seznamu také další úžasná koloniální města, dechberoucí sopky a jezera a relativně levnou exotickou kuchyni. Ano, to vše se rovná Guatemala, to vše z ní dělá jednu z nejatraktivnějších destinací v regionu.

Autobus v Guatemale

Je Guatemala drahá?

Jeden Guatemalský quetzal má hodnotu přibližně 3 Kč. Co to znamená ve slovníku cestovatele? Na den si připravte asi 400 quetzalů, což by měla být pro lowcost cestovatele horní hranice výdajů. Takže odpověď na otázku se liší podle kvality, prestiže a vašich nároků. Guatemala patří ovšem obecně mezi ty cenově dostupnější země. Pokud se tedy rozhodnete pro dobrodružnější variantu pobytu, za hostelovou postel zaplatíte asi 250 Kč, vlastní dvoupostelový pokoj v méně náročném hotelu vás vyjde přibližně na jednou tolik. Dobře a chutně se najíst zvládnete od 120 Kč do 250 Kč a v restauraci můžete ušetřit například výběrem El menu del di (jídlo dne). Při větším komfortu a vyšší kvalitě služeb se vaše denní výdaje mohou pohybovat kolem 1000 quetzalů, což je zhruba 2 700 Kč. I tady se spropitné pohybuje kolem hranice 10 %. Za pronájem auta zaplatíte na den kolem 1 200 Kč – 1700 Kč, na tříhodinový odvoz autobusem si připravte asi 375 Kč. Vstup do archeologických oblastí stojí od 120 Kč do 250 Kč. Peníze si rozměňte ve větších městech, v těch menších byste bankomat často hledali marně.

Guatemalské město

Nejpestřejší kuchyně ve Střední Americe

Většina lidí, kteří procestovali Střední Ameriku, bude zřejmě souhlasit, že Guatemala má z okolních zemí tu nechutnější kuchyni. S její kulturou, zakořeněnou hluboko ve španělských tradicích, je místní kuchyně mnohem sofistikovanější a pestřejší v chutích, než je tomu u sousedních zemí. I přes to tu nenajdete obdobu vepřa knedla zela. Nejblíže k označení národního jídla tu má zřejmě kuřecí Pepian. Dušené kuřecí, vepřové nebo hovězí maso v kombinaci s ovocem a zeleninou s velkou dávkou koření. Tradičně servírované s rýží nebo tortillou. Papusas najdete téměř všude. Rychlé a levné kukuřičné placky podávané s fazolemi, sýrem a masem jsou křupavé na povrchu a vláčné uvnitř. Dalším typickým jídlem je kak’ik, guatemalsko-turecká polévka plná koriandru, čili a červeného bixínu. Mlsným jazykům jistě zachutnají rellenitos, guatemalské vdolky s banánem, fazolovou pastou, cukrem a skořicí. Hluboce smažené chutnají opravdu výtečně a texturou se podobají čokoládě.

Příprava placek

Přírodní rezervace Atitlán, kousek ráje v Guatemale

Bývalá kávová plantáž je v současnosti zarostlá přírodní vegetací. Rezervace se rozkládá dvě sta metrů podél hotelu Atitlán na severním okraji města. Dokonalá je na procházku nebo jízdu na kole. Tuto trasu projdete klidným krokem asi za hodinu a čekají vás visuté mosty k vodopádům a dole k výklenku, kde je možné pozorovat jihoamerické opice. Zahlédnout byste měli i nosály (pisotes), příbuzné medvídka mývala s dlouhým nosem a podlouhlým chlupatým vzpřímeným ocasem. Rezervace zahrnuje i motýlí kabiny, bylinkové zahrady nebo malé kávové plantáže a voliéry.

Okolí Atitlanu

Španělské baroko a ruiny koloniálních kostelů

Vítejte v Antigui, ve městě chráněném organizací UNESCO, plném nevšední krásy s důležitou historickou hodnotou a vibrující atmosférou. Bývalé hlavní město země se může pochválit impozantním katalogem památek zasazených do překrásného prostředí. Pod třemi sopkami se rozprostírají ulice sladěné pastelovými fasádami. Mnohé staré církevní a civilní budovy jsou zdařile zrekonstruované, jiné zůstávají na pozadí zahrad stát ve svém polorozpadlém kouzle. Desítky španělských škol dělají z Antigui atraktivní globální město světa. Je to zářivé guatemalské město, ve kterém kostely, náměstí a trhy pulzují životem a dynamikou. Za městem potkáte víceré domorodé národy, kávové plantáže a sopky, které dohromady nabízejí skvělý prostor na objevování. Asi tím největším zázrakem Antigui je její odolnost. I přes sérii zemětřesení, vulkanických erupcí nebo a záplav, po kterých prakticky následovalo zpustošení, se Antigua vždy znovuzrodila jako mýtický fénix s tvrdohlavou touhou existovat, podpořenou hrdostí jejich obyvatel.

Město Antigua

Chichicastenango, kaleidoskop barev

Uprostřed údolí s horami, které se zařezávají do okolního horizontu, působí Chichicastenango izolovaně od zbytku Guatemaly. Když se její úzké vydlážděné uličky a červené kachlové střechy ztrácejí v mlze, je ve vzduchu cosi kouzelného. Davy řemeslníků a turistů se toulají čtvrtečními a nedělními trhy a zanechávají za sebou komerčnější atmosféru. Chichi si i přes to zachovává svoje tajemno. V minulosti nazývaný Chaviar, Chichi sloužilo ještě před dobitím Španěly jako obchodní město Kaqchiquel. V současnosti má dvě náboženská a vládní zřízení. Masheños (obyvatelé Chichicastenanga) jsou známí oddaným dodržováním křesťanské víry a obřadů. I takový je Chichicastenango, kaleidoskop barev.

Trhy v Guatemale

Tikal, středověký poklad v zajetí deštného pralesa

Nejvýznamějším znamením středověkého města Tikal jsou jeho tyčící se, strmě postavené, chrámy, které stoupají do výšky více než 44 metrů. Toto historické bohatství je zasazené do prostředí džungle. Mnohá jeho náměstí byla vyčištěna od stromů a vinic a jeho svatyně zrekonstruovány. Při procházce od jedné stavby k druhé projdete pod hustým baldachýnem deštného pralesa, ze kterého vás pohladí příjemná vůně hlíny a místní vegetace. Tikal se odívá do klidné atmosféry vždy brzy ráno a pozdě večer. To z něj dělá atraktivní destinaci na noční dobrodružství. Při tiché procházce se vám podaří spatřit opici, lišku, hlodavce agouti nebo páva.

Prales u Tikalu

Ponořte se do modrozelených vod Laga de Atitlán

Cestovatel a kronikář z 19. století John L. Stephens nazval ve svých zápiscích oblast Lago de Atitlán tím „nejvelkolepějším představením“ jaké kdy viděl. Dodnes zůstávají jeho návštěvníci v němém úžasu.  Rybáři na jeho modrozeleném, akvamarínovém povrchu vyrážejí za brzkých ranních hodin za svým řemeslem, zatím co domorodé ženy perou na okraji za stromy své pestrobarevné oblečnení. Živé kopce prostupují svou tajemnou krásou celou zemi. Toto místo nikdy nevypadá stejně.

Lago de Atitlán

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru