Connect with us

Cestopisy

5 tipů, jak si Řím vychutnat i bez davů turistů

5 tipů, jak si Řím vychutnat i bez davů turistů

Otočka doprava, plno, otočka doleva, plno. Všude, kam se podíváš nespočet lidí a uprostřed nich ty. To je teda vážně super „poznávačka“. V té jde přece o to poznat nějaké město, nebo zajímavé místo a ne cítit dech cizích lidí na svých zádech. To už vážně nejde navštívit nějakou metropoli a užít si jí i bez zbytečné „tlačenky“? To víš, že to jde, chce to jen vědět jak na to. A přesně to ti poradíme. Nebo se o to alespoň pokusíme. Tentokrát jsme se zaměřili na hlavní město Itálie, věčný Řím. Ten totiž fakt stojí za návštěvu. Jeho bohatá historie i památky lákají každým rokem šílené davy turistů. Není se ani čemu divit, vždyť přece i ty víš, že všechny cesty vedou do Říma. Co když jsou ale všechny cesty přeplněné? V takovém případě vyzkoušej našich 5 tipů, jak uniknout davům v Římě.

Reklama

Letecké pobyty v Římě

✈ odlety z Prahy ✅ prověřené hotely ???? snídaně ???? varianta s průvodcem

PŘEJÍT K NABÍDCE LETECKÝCH POBYTŮ

Tip č. 1 – Ztratit se v uličkách Ostia Antica

První z tipů tě možná trochu „vychýlí z osy“, ale na 100 % se vydej touto cestou. Jestli totiž chceš zažít Řím v době jeho největší slávy, musíš opustit pulzující srdce města a vydat se do starobylého přístavu Ostia Antica. Procházka jeho úzkými uličkami tě přenese dva tisíce let zpátky. Ucítíš nádhernou historickou atmosféru, kterou dotváří farmářské stánky a vysoké bytové domy s pavlačí. Do toho ti navíc bude v uších znít hluk města rozléhající se kamennými stěnami budov. Je to místo, které dýchá tak jedinečnou atmosférou, že na davy turistů dočista zapomeneš. Výhodou je, že tady na ně ani moc nenarazíš. A když už přeci jen v uličkách, nebo kavárnách, potkáš nějakou skupinu lidí, bude se nejspíš jednat o místní, kteří ti velmi rádi prozradí takovou část historie, o které se v knihách nepíše.

 

Tip č. 2 – Prozkoumej Mussoliniho fantazijní předměstí

Benito Mussolini byl známým italským diktátorem, který se nechvalně proslavil skrze fašistickou ideologii. Tenhle „týpek“ byl fakt… zbytek ti s radostí, a velmi obšírně, objasní Italové. Každopádně, o něm teď řeč nebude. Spíše o jeho „činnosti“ na poli architektury. Ještě za svého života se totiž tento „milý“ pán snažil vytvořit iluzi dokonalého Říma, a tak vzniklo tzv. Mussoliniho předměstí. V prvotní ideologii mu šlo o jakousi fašistickou reimaginaci starobylého města. Projekt byl ovšem dokončen až po jeho smrti, na konci druhé světové války. Vše je ve stylu čistých modernistických linií a rozsáhlých staveb z lesklého mramoru. Nejznámější z nich se jmenuje Colosseo Quadrato a jedná se o jakési Koloseum, které je paradoxně tvarované do obrovského bílého čtverce. Což trochu nedává smysl, vzhledem k tomu, že podstatou Kolosea je tvar kruhu, ale budiž. Ostatně „quadrato“ v názvu vlastně vypovídá o tom, co od stavby můžeš čekat. Druhým paradoxem je skutečnost, že právě tato moderní budova je domovem muzea římské civilizace, které obsahuje jednu z nejrozšířenějších sbírek modelů starověkého Říma.

Tip č. 3 – Odvaž se ve Via del Pigneto

Když chceš ochutnat nejlepší jídlo a pití v Římě, vydej se z Porta Maggiore a Via Prenestina na Via del Pigneto. Ulice je svým stylem na míle vzdálená chladné vznešenosti Mussoliniho předměstí. O to větší a hlavně autentičtější zážitek si odtud odvezeš. Pigneto je stará čtvrť dělnické třídy plná levných apartmánů a uliček pokrytých graffiti. Byla založena roku 1961 velkým básníkem a režisérem Pierem Paolem Pasolinim. Ten tady také situoval děj svého klasického díla Accattone – herecký intimní portrét římského podsvětí v celé jeho bídě a slávě. Dnes tato čtvrť velmi vzkvétá a se svojí nabídkou restaurací a barů začíná patřit k vyhledávaným lokalitám, které v Římě určitě nesmíš nevynechat. I když pro mnohé je to stále okrajová část, kde přetrvává nebezpečná atmosféra. A to je právě její výhoda. Pokud toužíš uniknout davům turistů, je tato čtvrť jako dělaná právě pro tebe. A jestli navíc miluješ nádech vzrušení a adrenalinu, tak to tě Via del Pigneto dostane určitě.

Tip č. 4 – Najdi háj, kde nymfa svedla krále

Ještě v 18. a 19. století se návštěvníkům velkolepého Říma naskytl zvláštní pohled. Ve starém císařském hlavním městě se na fóru pásla stáda. Pravdou je, že tuto dobu už dávno odvál čas, ale jeden zvyk ze staré historie se přeci jen zachoval. Například v Parco della Caffarella, poblíž ulice Via Appia Antica, jsou stále k vidění pastýři, kteří pasou své ovce kolem ruin starých hrobek. Za poznání stojí ostatně celá atmosféra tohoto parku. S trochou štěstí tam najdeš i nymfu Egerii, která byla ve staré římské mytologii vykreslována jako milenka jednoho z prvních římských králů. Toho podle legendy učila tajemství Bohů. Dnes je její svatyně opuštěná a zarostlá, což místu dodává to pravé kouzlo. Navíc, moc turistů o kráse tohoto místa nemá ani potuchy, takže tvůj osobní prostor ti nebude nikdo narušovat.

Tip č. 5 – Vydej se po stopách Bentvueghelsů

Bentvueghelsové je označení pro bratrství nizozemských umělců, kteří v 17. století žili v Římě a prosluli svými divokými zasvěcujícími rituály, které se konaly v takzvaném Bacchusově chrámu mimo městské hradby. Budova, kterou považovali za chrám boha vína a veselí, byla ve skutečnosti raně křesťanskou bazilikou, která byla věnovaná dceři prvního křesťanského císaře Konstantina Velikého. Zasvěcovací rituály Bentvueghelsů byly následně zakázány papežskou vyhláškou. Bazilika Santa Costanza je ideálním místem k procházce po tmavých, chladných a hlavně skoro prázdných zákoutích, které přímo vybízí k obdivování umění ukrytého uvnitř. Když se k tomu ještě navíc přidá i tajemně mrazivý pocit v zádech, o nezapomenutelný zážitek rozhodně nebudeš mít nouzi.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru