Connect with us

Amerika

Víkend v Národním parku Yellowstone

Upozornění hned na začátek – tento článek vznikl z čistě sobeckých důvodů. Opět jsme se nechali zlákat levnými letenkami za velkou louži, takže naše září bude ve znamení gejzírů, ledovců, hor a kaňonů, které nabízí Montana, Wyoming, Idaho, Utah a Arizona. Loňský pětitýdenní roadtrip nám zjevně nestačil, a proto do Spojených států zavítáme znovu, tentokrát však pouze na 14 dní. Jak vám již výčet plánovaných států mohl napovědět, našim hlavním cílem bude návštěva Národního parku Yellowstone. Vždycky bylo naším snem tuto přírodní krásku navštívit, přesný plán byl však ve hvězdách. A tak jsme sepsali následující odstavce, abychom se měli od čeho odpíchnout. Jestli máte podobné plány jako my, budeme velmi rádi, pokud vás aspoň trochu inspirujeme. Vzhledem k tomu, že ještě přesně nevíme, kolik času kde strávíme, začneme zlehka, s návrhem na jeden víkend v této proslulé líhni pestrobarevných gejzírů a nevyzpytatelných vlků.

Reklama

Den 1

Gejzíry, termální prameny, výbuchy… Pokud vás to všechno taky láká, jako první se vydejte k místu zvaném Upper Geyser Basin. Přibližně každých 20 minut zde dochází k erupci gejzíru Old Faithful (poměrně přesný čas se dozvíte na recepci penzionu Old Faithful Inn, který je hned vedle). Až vás to přestane bavit, vydejte se po místních chodníčcích, které vás dovedou do samotného srdce tohoto termálního ráje. Vaše smysly uchvátí více než 150 nedotčených menších či větších gejzírů, jako například Lion Group, Beehive nebo Chromatic Pools.

Gejzír Old Faithful.

O zhruba 13 kilometrů dál tato podívaná pokračuje, snad ještě ve větším stylu. Hádáte správně – Midway Geyser Basin je domovem nejznámějšího termálního pramene v celém Yellowstonu – Grand Prismatic Spring. Specifický je zejména díky svým duhovým barvám, které jsou výsledkem činnosti mikroorganismů kolem okrajů a minerálů obsažených ve vodě. I přesto, jak svou nádherou láká, ke koupání toto místo opravdu není. Tedy pokud vaše pokožka není imunní vůči 70stupňové vodě. Jestli ještě nebudete přecpaní gejzíry, popojeďte ještě o 4 kilometry dál k Lower Geyser Basin. Tam najdete například bahenní oblast Fountain Paint Pot, která díky železu obsaženém v půdě taky hraje všemi barvami.

Grand Prismatic Spring.

Asi po půl hodině jízdy dál na sever se dostanete k nejstarší a nejteplejší gejzírové oblasti, která je také označována za místo, které turisté nesmí vynechat. Tou je Norris Geyser Basin. Pokud si chcete trochu protáhnout nohy, vydejte se na necelý kilometr dlouhou procházku směrem k pánvi Porcelain Basin, kde vás omámí Constant Geyser. Pokračujte dál, směrem k Back Basin. Po cestě narazíte například na pohádkově zelený pramen Emerald Spring nebo nejvyšší gejzír na světě Steamboat Geyser. Vidět však u Steamboat erupci chce pořádnou dávku štěstí. Poslední devítiminutová show proběhla v roce 2013, a to po osmi letech!

Norris Geyser Basin.

Říká se, že to nejlepší by mělo přijít na konec. Zvolte tedy na jistotu – Mammoth Hot Springs – termální prameny jen 30 kilometrů od Norris Geyser Basin. Sice nevybuchují, ale zato vytváří dechberoucí kaskádovité terasy, kolem kterých se dá procházet po speciálně upravených stezkách.

Mammoth Hot Springs.

Den 2

Milovníci Červené Karkulky by si měli pořádně přivstat, pokud mají zájem zachytit smečku vlků v akci na vlastní oči. Ještě před svítáním dojeďte na severovýchod parku do údolí Lamar Valley a samozřejmě si nezapomeňte sbalit dalekohled. Pokud náhodou nebudete mít štěstí na vlky, skotačení medvědů a bizoni vám zklamání určitě vynahradí.

Vlčice v Lamar Valley.

Po východu slunce a pořádné snídani přejeďte k půl hodiny vzdáleným, burácejícím vodopádům Tower Falls. Odtamtud se můžete vydat na pořádnou turistiku k hoře Mt. Washburn, kde vás kromě jedinečných výhledů na celý Yellowstone možná zaměstnají i ovce tlustorohé.

Vodopády Tower Falls.

My, jakožto obdivovatelé všech kaňonů nehodláme vynechat ani takzvaný Grand Canyon Yellowstonu. Dostat se tam dá skrz vesničku Canyon Village, která vás navede k jižní římse. Právě odtamtud budete moct s otevřenou pusou pozorovat dva masivní vodopády, které dokonale doplňují celou atmosféru.

Grand Canyon Yeloowstonu.

V případě, že byste ráno v Lamar Valley neměli štěstí na zvířata, vypravte se do Hayden Valley. Místní travnaté pláně zajišťují největší koncentraci bizonů, medvědů, kojotů, losů a orlů v okolí. Pravidelně bývají podél cest odstavná místa, takže neváhejte zastavit a po nějakých těch chlupáčích se poohlédnout.

Stádo bizonů v Hayden Valley.

Západ slunce si pak můžete vychutnat u nedalekého jezera Yellowstone Lake, kde si kromě romantiky dopřejte v jednom z podniků i čerstvě ulovené ryby a sklenici piva z místních minipivovarů.

Rybáři u jezera Yellowstone Lake při západu slunce.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru