Connect with us
Roadtrip po USA

Cestopisy

Pelipeckovní roadtrip po USA: 16. díl – Canyonlands & Arches

Pelipeckovní roadtrip po USA: 16. díl – Canyonlands & Arches

Z překrásného Bryce Canyonu jsme upalovali ještě 3,5 hodiny po dálnici směr městečko Green River, kde nás čekal typický lowcostový motel Budget Inn Motel se sympatickým vousatým dědou za pultem recepce. Nemusíte se bát, sériový vrah Gray Ridgway známý jako Green River Killer nepocházel právě odsud, ale ze Salt Lake City. On akorát do řeky Green River hodil svých 71 obětí, proto to jméno. Podstatnější informací by pro vás však mohlo být, že za celé tři hodiny na dálnici jsme nepotkali ani jednu funkční čerpací stanici. Dejte si tedy velmi záležet, aby vám to vyšlo s benzínem. Pokud budou vašimi dalšími zastávkami národní parky Arches a Canyonlands, úplně nejideálnější výchozí bod je město Moab.

Reklama

Vzhledem k našemu zajišťování ubytování maximálně dva dny dopředu už v hlavní sezóně nebylo volného nic za rozumnou cenu. Proto jsme se uspokojili i s Green River. To totiž taky není nějak extra od ruky (45 minut do NP Arches, 60 minut do NP Canyonlands). Ovšem pokud je to jen trochu možné, poučte se z našich chyb. Ono je super být spontánní, dokud nezjistíte, že nemáte kde spát nebo si za to pekelně připlatíte.

Green River Overlook, NP Canyonlands.

Ale na příjemnější notu. Do odevzdání auta zpátky v Newarku jsme to měli už jen pět dní a vypadalo to, jako by si to už každý z nás uvědomoval. Nálada v autě byla super. Možná to bylo taky tou hroznou hádkou u Skywalku v Grand Canyonu, která fantasticky vyčistila vzduch. Nebo možná tím, že jsme se spolu krásně opojili rumem Captain Morgan v třílitrové lahvi, kterou jsme ve Wallmartu pořídili jen za necelých 20 dolarů. Kdo ví. Nicméně, po krátké noci v Green River jsme vstali poměrně brzy, vyzkoušeli motelovou snídani, která kvalitou nestála ani za dolar, a vyrazili směr národní parky. Zhodnotili jsme, že nejlepší nápad bude vydat se nejdřív k tomu vzdálenějšímu – Canyonlands. A cestou zpátky na naše ubytování v Denveru to pak vzít přes Arches. Nebylo to špatné rozhodnutí, ale něco nás to nakonec stálo.

Národní park Canyonlands

Národní park Canyonlands je opravdu obrovský. Řekou Colorado a Green River je pomyslně rozdělen na čtyři distrikty. Vzhledem k našim časovým možnostem jsme si jako svou destinaci vybrali Island in the Sky, který byl nejblíž a nejlépe dostupný. Už samotná cesta kolem nádherných oranžových útvarů byla velkým zážitkem. Naše první zastávka – a zároveň konečná silnic v rámci distriktu Island in the Sky – Grand View Point Overlook, nás úplně odpálila. Najednou jsme se dívali na kaňony, které vypadaly spíš jako otisky nohou nějakých prehistorických dinosaurů. A zase tu byl ten pocit, že se Grand Canyon možná malinko přeceňuje. Zůstali jsme se tam kochat skoro hodinu, protože to naše hlavy nějak nedokázaly zpracovat.

Grand View Point Overlook, NP Canyonlands.

Po cestě nazpět jsme si udělali krátký výšlap ke kamennému oblouku Mesa Arch. Ať vás ani nenapadne si říct, že pak už nemusíte jezdit do Národního parku Arches! I když přiznáváme, že z pohledu skrz tento oblouk na další kaňony se vám určitě zamotá hlava a srdce poskočí radostí. Viděli jsme ten den opravdu nečekaná panoramata. Udělali jsme si ještě krátkou pauzu u výhledu Green River Overlook a utíkali si obstarat pozdní oběd. Ve zkratce, Canyonlands byste určitě neměli vynechat. Je to hned vedle NP Arches a najdete tam opravdové přírodní poklady. Navíc se tam dá i kempovat. A věřte nám, mít jen o jeden den navíc, jdeme do toho. Také, pokud opravdu budete mít ten den navíc, můžete v Canyonlands prozkoumat i oblast The Maze a The Needles. Všechno to tam vypadá velmi blízko, ale zdání klame. Distrikty nejsou propojeny cestami, a proto člověk ztratí hodně času objížděním. Za nějakou tu túru ke Slonímu kaňonu to ale určitě stojí.

Kamenný oblouk Mesa Arch, NP Canyonlands.

Pohled skrz Mesa Arch.

Národní park Arches

Všechno tohle kochání nás přivedlo do Národního parku Arches až kolem čtyř hodin odpoledne. Tušíte správně – dost pozdě. Jak jsem již zmínila na začátku, stálo nás to možnost výšlapu k nejpopulárnější atrakci – oblouku Delicate Arch. Zastavil nás ranger, který se staral o turisty. Vysvětlil nám, že se musí z parku odjet nejpozději v 19:00, tudíž nám tento údajně dvouhodinový hike nedoporučuje. Snažila jsem se ho přesvědčit o své dobré kondici, ale zvyk ze zpomalených Američanů je železná košile, takže zůstal neoblomný a nahoru už nás nepustil. Prošli jsme se tedy aspoň k výhledu Lower a Upper Delicate Arch Viewpoint.

Delicate Arch v NP Arches.

S dobrým úmyslem vám radíme, nechte si na Arches aspoň jeden celý den. Budete se tak moct podívat i na sever parku k Devils Garden, kde najdete třeba ohromnou pískovcovou věž Dark Angel nebo nádherný dvojitý oblouk Double O Arch. Na jihovýchodě zase najdete Window Section, kde budete moct shlédnout Severní a Jižní okno, Double Arch, Garden of Eden, Parade of Elephants a mnoho dalšího. Hned u silnice po cestě nazpět jsme narazili na Balanced Rock. Ten název nedostal jen tak zbůhdarma, což si ověříte na vlastní oči. Ideální místo na veselé fotografie, na kterých ho přidržujete a podobně. My takové snímky běžně neděláme, ale tenhle balvan nás na to jednoduše ukecal. Poslední zastávku jsme si udělali u sousoší Three Gossips (česky Tři drbny). Tak nějak se to hodilo, vzhledem k tomu, že naše posádka zahrnovala tři ženy. Zároveň byl od nich i dobrý výhled na zkamenělé duny, které se nachází na jihu parku.

Balances Rock v NP Arches.

Balanced Rock v NP Arches..

Když se nad tím teď tak zamýšlíme, vlastně si nejsme jistí, že bychom to příště udělali jinak. Že bychom úmyslně zkrátili náš čas v Canyonlands proto, abychom měli aspoň o dvě hodiny déle v Arches. Obojí pro nás bylo takovým zážitkem, že to jde jen těžko rozhodnout. Každopádně, vy si to naplánujte tak, ať nad tím ani takto uvažovat nemusíte. Pěkně si udělejte výlet do Canyonlands, pak se ubytujte v Moabu a celý druhý den věnujte Národnímu parku Arches. Aspoň vypotíte ty hamburgery například na 5 kilometrů dlouhém treku k Delicate Arch. Jen si nezapomeňte vzít dostatek vody, ať vás tam rangeri nemusí zachraňovat jako spoustu jiných, kteří svou přípravu podcenili!

* Uvedené ceny odpovídají roku 2017, takže počítejte s jejich případnou změnou.

Akční letenky do USA

Předchozí díly a další pokračování:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru