Connect with us

Tipy

Jak se sbalit na túru? Těchto 10 věcí si nezapomeňte vzít do hor

Jak se sbalit na túru? Těchto 10 věcí si nezapomeňte vzít do hor

Ať už se chystáte do Alp, do Tater nebo na Sněžku, určitě nepodceňte přípravu. Zejména na letních túrách se často stává, že potkáte turisty s nevhodnou obuví, chybějící výbavou či dokonce žádnými zásobami vody. Tento článek proto věnuji všem, kteří se chystají na hory a chtějí si být jisti, že na nic nezapomněli.

Reklama

Vždy zvažte to, zda jdete na turistiku sami, jaké je aktuální roční období, sledujte aktuální počasí a výstrahy a zejména to, v jakém terénu se budete pohybovat.

1. Pitná voda

Lidé často zapomínají dodržovat pitný režim i v práci, co potom taková turistika na horách? Nezanedbejte to. Ročně takto kolabují desítky lidí, kteří to podcení. Mějte u sebe vždy láhev pitné vody, alespoň 1,5 litru na osobu. Zvažte rovněž to, jestli bude možnost se cestou někde občerstvit, případně zda je po cestě nějaký zdroj pitné vody, který můžete využít.

Někdo preferuje čaj, někdo minerálku, někdo iontový nápoj. Osobně doporučuji čistou vodu a několik ovocných šťáv do zásoby v případě potřeby doplnění cukru.

2. Vhodná obuv a vhodné ponožky

Když se v létě projdete například po nejznámějších turistických stezkách Vysokých Tater, často narazíte na turisty, kteří se do hor vydali v nedostatečné obuvi. Obuv je přitom absolutní základ. Nestačí jen to, aby byla sportovní. Vhodné turistické boty jsou zárukou úspěšného výstupu a současně návratu z hory. Správná letní turistická obuv je taková, která chrání kotník a má pevnou podrážku. Nevíte si rady s turistickou obuví? Tenhle článek vám v tom pomůže.

Doporučuji obuv, která má Vibram podešev a rovněž GORE-TEX ochranu před promoknutím. S takovými botami můžete jít klidně i s horským vůdcem na Gerlach.

A co ty ponožky? Řeknete si, co mi tu tento chlapec jde povídat o ponožkách. Ale ti, kteří si dají několikahodinový výšlap, tuto radu ocení. Ponožka na vysokohorskou túru musí být vysoká a s přiměřenou tloušťkou. Někdo má rád umělé materiály, ale já osobně už několik let používám vlněné ponožky z Merino vlny.

3. Vrstvy oblečení

Vrstvení je velké téma v létě i v zimě. Určitě je dobré mít několik vrstev a ty podle potřeb či počasí měnit, přidávat, střídat. Obecně platí, že byste s sebou měli mít tři vrstvy oblečení a zejména se řídit vnitřním pocitem chladu či tepla během samotného výšlapu.

  • První tedy takzvaná vrchní vrstva – spadá do ní větrovka, ale i dlouhé kalhoty – chrání nás před vlivy jako vítr, déšť, sníh, a proto by měla být z voděodolného materiálu, například s použitím textilií GORE-TEX.
  • Střední nebo druhá vrstva – plní zejména termoizolační funkci, ovšem musí být i dostatečně prodyšná, aby odváděla potřebnou vlhkost. V letním období stačí, když tato vrstva z materiálů jako fleece (například softshell) nebo z vlny.
  • Spodní vrstva oblečení slouží k odvádění potu a vlhkosti od pokožky. Tato vrstva by měla být z rychleschnoucích materiálů, nevhodná je bavlna. Vybírejte zejména z přírodních materiálů (Merino vlna) nebo syntetických materiálů.

Nezapomeňte na pláštěnku nebo pončo! Počasí se v horách mění extrémně rychle a bouřka může přijít z ničeho nic.

4. Sluneční brýle a krém

Pokud jdete do vyšších hor v létě, sluneční brýle patří do povinné výbavy. Vhodný je zároveň i plastový obal, abyste si je nezničili. Jestli se chystáte na ledovec, není na škodu mít speciální ledovcové brýle, které zabraňují nebezpečnému průniku odrazů světla přes spáry mezi okem a brýlemi.

5. Snacky a jídlo

Nejdůležitějším jídlem je v případě turistiky snídaně. Pokud ji obvykle nezařazujete a nejste zvyklí na velkou fyzickou zátěž v ranních hodinách, velmi rychle se mohou dostavit nepříjemné pocity a nemusí to skončit dobře. Osobně doporučuji zkonzumovat večer před túrou přiměřené množství komplexních sacharidů (ovesná kaše, rýže, batáty). Ráno pak zařaďte lehké jídlo, které vás nakopne a zasytí. Ideálně ovoce, jogurt nebo proteinový šejk.

Nebojte se, to není všechno co v daný den zkonzumujete. Na turistiku si přibalte snacky, které vám chutnají a které nezatíží váš trávicí trakt při výstupu či sestupu. Doporučuji banány, lesní ovoce, proteinové tyčinky, vysokoprocentní čokoládu a fajnšmekři na dlouhých túrách ocení i něco kaloričtějšího jako je třeba klobása, slanina a tvrdý sýr. Směle do toho.

Po túře nezapomeňte na dostatečnou suplementaci. Dopřejte si vydatné jídlo a hodně tekutin. Pivo dokáže hydratovat tělo rychleji než voda, ale musí být v optimálním množství. Nezapomeňte si po turistice dát magnézium, vitamín C, případně nějaký multivitamín.

6. Batoh

Dobrý batoh je základem turistiky. Nesmí vás zbytečně tížit a musíte si ho správně nastavit. V opačném případě přijdete z turistiky zničení jako po dvanáctihodinovce v montážní dílně. Na klasické jednodenní túry bohatě postačí batoh o objemu do 30 l. Když si dáte batoh na záda, měli byste se cítit pohodlně, neměl by vás nikde dřít. Váha takového batohu by neměla překročit 3-4 kila. Vše navíc je zbytečné.

7. Lékárnička

Nikdy nevíte, co se může stát. Proto by ve vaší výbavě neměla chybět lékárnička se základními potřebami pro první pomoc, a to i při méně náročných túrách. Pouzdro by mělo být látkové s praktickými přihrádkami uvnitř, abyste potřebné věci našli v případě nebezpečí co nejrychleji.

Součástí dobré lékárničky jsou dezinfekce, obvaz, gumové rukavice, rouška, náplast, nůžky, ale například i glukóza – pro případ, že někdo bude nutně potřebovat doplnit cukr.

Nezapomeňte rovněž na léky, které užíváte.

8. Mapa, GPS, mobilní appka

Před výletem si pečlivě naplánujte a zkontrolujte trasu, kterou jdete absolvovat. Ideálně i rodině nebo blízkým napsat, kudy půjdete. V České republice i na Slovensku jsou výborně značené turistické stezky, ale i tak – nikdy nevíte co se může stát. Je dobré mít s sebou klasickou skládací papírovou mapu nebo mapu v mobilním telefonu. V tomto doporučuji offline verzi mapy.cz, která se mi osobně osvědčila výborně u nás i v zahraničí.

Novinkou je rovněž mobilní appka Horské služby, která umí jedním tlačítkem přivolat potřebnou pomoc nebo disponuje elektronickou knihou vycházek, která je technologickou novinkou v rámci celé Evropské unie.

9. Osvětlení

Pro případ, že by se túra nečekaně prodloužila je dobré s sebou nosit čelovku nebo mobilní telefon s funkcí osvětlení. Sám jsem tuto věc v minulosti párkrát podcenil a litoval. Nová čelovka stojí pár korun. ????

10. Doklady a peníze

Samozřejmostí jsou osobní doklady, kartička pojištěnce a hodit se vám může také telefonní kontakt na horskou službu. Co se týká peněz, vyberte si nějakou hotovost, oceníte to při návštěvě horských chat. Mají sice trochu vyšší ceny než restaurace v běžné nadmořské výšce, ale nezapomínejte, že třeba slovenské Tatry jsou posledním pohořím v Evropě, kde jídlo a pití vynášejí horští nosiči. Koupí produktů na chatách je podpoříte.

Tento článek si můžete přečíst a uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY. Díky aplikaci budete mít čerstvé a žhavé informace z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru