Connect with us

Dovolené

Co je to – oštěpek na lyžích v dřevěném domku? ZAKOPANÉ!

Co je to – oštěpek na lyžích v dřevěném domku? ZAKOPANÉ!

Pod Polskými Tatrami (Tatry Polskie) se nachází jedna z nejslavnějších destinací Polska – Zakopané. Je to ráj pro milovníky přírody. Během zimy kvůli překrásné panoramě, ale i zimním sportům, přes léto tam turisté cestují užít si různé túry v čarovné zeleni. Známé jsou i dřevěné domky z 19. a 20. století, některé mají dnes status muzea. Do města Zakopané pro inspiraci kdysi pravidelně cestovali malíři, básníci, spisovatelé a skladatelé. My se vůbec nedivíme. Doufáme, že tento článek bude dostatečnou motivací i pro vás, abyste se tam někdy vydali.

Reklama

Prvotřídní štíty

Prvotřídní, andělské, dokonalé, mega… Mohli bychom používat i jiné podobné výrazy a nebylo by to přehnané. Zakopané se nachází 110 km od Krakova, 11 km od slovenských hranic a hned pod Tatrami. Díky tomu, že je to takto „šťastně umístěné město“, není překvapením, že je oblíbenou lyžařskou a snowboardovou destinaci Poláků, Slováků, ale i Čechů. Nad městem se nachází 2,7 km dlouhý horský masiv Giewont, kterého hlavní vrch je Wielki Giewont s nadmořskou výškou 1895 m. Mezi turisty je oblíbený i 1987 m. n. m. vysoký Kasprowy Wierch, hlavně mezi těmi lenivějšími. Nahoru se dá totiž dostat i lanovkou.

Příroda jako z pohlednice

Řekněme si upřímně, Mořské oko ve Vihorlatském pralese je dechberoucím přírodním jevem. Během běžné procházky kromě nekaždodenních výhledů můžete narazit na čarovné vodopády, které mohou mít i zvláštní spirituální vyzařování.  

Tradice jako součást běžného dne

Na jihu Polska vládne goralská kultura, která ovlivňuje například i nářečí této oblasti. Pro turisty je však nejviditelnější v architektuře. Většina domů a budov je postavená ze dřeva a je ozdobená goralskými lidovými prvkami. Nezapomeňte si dát typickou polskou večeři v karczme, během které si budete moct poslechnout i ukázku z nejkrásnějších goralských lidovek.

Polská kuchyně

Když už se bavíme o jídle… Místní restaurace se snaží vařit co nejtradičněji, a proto mají turisté šanci poznat aspoň kousek polské kuchyně. Asi nejslavnější jídlo tohoto regionu je oštěpek, teda oscypek, který se vyrábí v různých velikostech, ozdobený lidovými motivy. V restauracích ho obvykle servírují, samozřejmě, s brusinkovou omáčkou.

Kupované v Polsku

Pokud jste typ cestovatelů, kteří, i když cestují na konec světa, potřebují mít aspoň na pár hodin zážitek i z nablýskaných výkladů, v Zakopaném může být vaše duše klidná. Ulice Krupówki je moderním nákupním uzlem, ale ne v takovém tom dubajském stylu. Fungují tady totiž kočáry s koňmi. Na konci ulice je podchod, který vede na tržnici Gubałówka plnou suvenýrů, řemeslných výrobků a milých zbytečností.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Které země můžeme navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/XwtQIeaL5x #koronavirus40 minutami dozadu
Soukromá dovolená za koronaviru? Pronajměte si chatu! https://t.co/riTJagRLDn3 hodinami dozadu
Halloween: jak to všechno začalo a jak se dnes slaví https://t.co/tlj4Gsb57o3 hodinami dozadu
Nejstrašidelnější hrady na světě https://t.co/lpf7HbnAq13 hodinami dozadu
Mauricius nabízí víza k dlouhodobému pobytu. Zde jsou podmínky https://t.co/93I32lOgcz #novinky3 hodinami dozadu
Michelinská restaurace v Budapešti podává luxusní jídlo na kolotoči https://t.co/V8ScgNeUcr #novinky4 hodinami dozadu
Vánoční trhy v Norimberku patří mezi nejstarší v Německu. Letos se nekonají https://t.co/6vJTQMC9Yj #novinky4 hodinami dozadu
Vánoční trhy v Norimberku patří mezi nejstarší v Německu. Letos se nekonají https://t.co/6vJTQMC9Yj #koronavirus4 hodinami dozadu
Letiště v New Yorku budou za nenošení roušek rozdávat pokuty https://t.co/w5O9yi22Vu #koronavirus4 hodinami dozadu
Letiště v New Yorku budou za nenošení roušek rozdávat pokuty https://t.co/w5O9yi22Vu #novinky4 hodinami dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru