Connect with us

Koronavirus

Srí Lanka se turistům otevře v srpnu. Veřejná doprava bude jen pro místní

Srí Lanka se turistům otevře v srpnu. Veřejná doprava bude jen pro místní

Jedenáct mrtvých, 1 057 vyléčeno, 791 aktivních případů v karanténě a 74 pacientů v nemocnici. Taková byla včera, ve středu 11. června, koronavirová situace na Srí Lance, v ostrovním státě v Indickém oceánu. Na více než 21 milionovou populaci je to velký úspěch, až neuvěřitelný.

Reklama

Dlouhodobé investice do zdravotnictví a budování nemocnic tak, aby ostrované žili od zařízení veřejného zdravotnictví v okruhu tří kilometrů, přinesly během koronakrize své ovoce. K tomu plošné testování, monitorování nakažených a přísné uzavření. Vypadá to tak, že vrchol pandemie už mají za sebou, dokonce jsou připraveni se opět otevřít turistům. Plánují jej 1. srpna a k tomu i několik preventivních opatření, kterými se budou muset turisté řídit.

Preventivní opatření proti koronaviru

Do země nebudou turisté moci vstoupit bez negativního testu na Covid-19. Ten nesmí být starší 72 hodin, návštěvníky ale na Covid-19 otestují na letišti ještě jednou a zdarma. Pokud nebudou vykazovat žádné příznaky onemocnění, nemusí strávit 14 až 21 dní v karanténě. Pokud turistům nebudou schopni poskytnout výsledky těchto testů do čtyř až šesti hodin, ale řekněme do 24 hodin, cestující si budou moci vybrat jeden z místních čtyř- či pětihvězdičkových hotelů, ve kterém přes noc počkají na výsledky testů na koronavirus, píše Lonely Planet. Zdarma.

Další testování se pak uskuteční po čtyřech až pěti dnech. Kdo zůstane v zemi déle než deset dní, bude muset absolvovat i třetí testování mobilní jednotkou ve svém srílanském hotelu. Navíc ubytovat se budete moci pouze u jednoho z certifikovaných poskytovatelů ubytování, který projde povinnou kontrolou a auditem. Jejich seznam by měl být časem uveden i na webu srilanka.travel.

Srílanští buddhisté se modlí v chrámu Kelaniya u příležitosti dne Posoni poya na památku zavedení budhismu na Srí Lance. Zdroj fotografie: shutterstock.com / Ruwan Walpola

Zůstat musíte alespoň pět dní a odvoz si zařídit sami

Přestože se do provozu vracejí letiště Bandaranaike International Airport, Colombo Ratmalana Airport a Mattala Rajapaksa Hambantota Airport, Srílančané zatím nechtějí, aby turisté používali místní veřejnou dopravu, měli by proto myslet na to, jak se budou po ostrově pohybovat. Doporučují zařídit si odvoz z letiště a na letiště prostřednictvím cestovní agentury, certifikovaného poskytovatele ubytování nebo si jednoduše pronajmout auto, motorku či scooter. Všechny historické památky, turistické atrakce, místní restaurace a podniky by ale měly být už otevřeny.

Jedno z pravidel také říká, že pokud vstoupíte do země, musíte v ní zůstat aspoň pět dní a samozřejmě mít koupena platná víza, která stojí asi sto dolarů, tedy téměř 89 eur. Ty vydávají na 30 dní s možností prodloužit si je na šest měsíců. Na Srí Lance aktuálně uvažují o tom, že by udělovala i pětileté víza pro více vstupů s tím, že jeden pobyt by nemohl přesáhnout půl roku, uvádí web srilanka.travel.

Zdroj fotografie: shuttersotck.com / Ruwan Walpola

U nás Romové, na Srí Lance muslimové

Přesto, jak Srí Lanka výborně zvládla boj s pandemií SARS-CoV-2, nezvládla boj s diskriminací během této pandemie, podobně jako v jiných zemích. Zatímco například na Slovensku chvíli ukazovali na Romy a obviňovali je z toho, že jsou nositeli koronaviru a uzavírali je v osadách, na Srí Lance stigmatizovali muslimskou menšinu.

Po loňských velikonočních bombových útocích se náboženské napětí v zemi vyostřilo a vládní opatření proti koronaviru z 11. dubna ho snad ještě prohloubila. Jak píše Ankita Mukhopadhyay, vláda na Srí Lance vydala pokyny k likvidaci mrtvých, kteří podlehli onemocnění Covid-19 kremací, povinně. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale nic takového nedoporučila – zesnulí na Covid-19 se podle jejího doporučení mohou pohřbívat kremací nebo pohřbením do země.

Islámské náboženství totiž spalování těl neuznává. „Pohřební rituály islámu jsou velmi prosté. Tělo umístěno tváří k Mekce pečlivě umyjí, osuší a zabalí do bavlněných plachet. Islám nedovoluje jakékoliv konzervace těla, kremaci a dokonce i používání rakví.“ (deník SME)

Srílanské úřady dokonce zatkly bývalého vládního představitele Ramzyho Razeka, který toto rozhodnutí vlády kritizoval, dokonce varoval před nenávistnou propagandou proti muslimům.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    3/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru