Connect with us
Řecké pláže a moře

Evropa

Řecko ruší karanténu. Ke vstupu postačí negativní PCR test nebo očkování

Řecko ruší karanténu. Ke vstupu postačí negativní PCR test nebo očkování

Řecko plánuje od příštího týdne zrušit karanténní omezení pro cestující z Evropské unie a dalších pěti zemí. Turistům ke vstupu postačí očkování nebo negativní test na COVID-19.

Reklama

Řecko, které se v roce před pandemií zotavilo z desetileté finanční krize, dnes oznámilo, že od poloviny května otevře svůj sektor cestovního ruchu, který je klíčovým motorem růstu jeho ekonomiky. Země začne postupně rušit cestovní omezení pro Evropany od příštího týdne a připravuje se na kompletní otevření od 14. května 2021. Uvedl to vysoký představitel ministerstva cestovního ruchu pro agenturu Reuters pod podmínkou anonymity.

Úředník uvedl, že občanům Evropské unie, Spojených států, Británie, Srbska, Izraele a Spojených arabských emirátů bude umožněno cestovat do Řecka přes letiště Athény, Soluň, Heraklion, Chania, Rhodos, Kos, Mykonos, Santorini a Korfu a dva pozemní hraniční přechody.

Cestující z těchto zemí nebudou v karanténě, pokud prokáží, že dostali dvě dávky vakcíny COVID-19 nebo předloží negativní test PCR provedený 72 hodin před jejich příjezdem, uvedl úředník a dodal, že turisté budou podléhat omezením zdejšího lockdownu.

Podle aktuálně platných pravidel musí cizinci přijíždějící do Řecka přijet s negativním testem na COVID-19 a absolvovat sedmidenní karanténu. U cestujících z Británie a Spojených arabských emirátů se po příjezdu vyžaduje i druhý povinný test.

Řecko se kompletně otevře od poloviny května

Turisté, kteří jsou očkováni proti COVID-19, případně mají protilátky nebo negativní COVID test, mohou toto léto vycestovat do Řecka. Nedávno to uvedl řecký ministr cestovního ruchu Harry Theocharis. Opatřením chce země podpořit cestovní ruch.

Řecko už tak prosadilo myšlenku použití COVID certifikátů. Ty by mohly opět umožnit volné cestování pro občany EU – buď prostřednictvím očkování, negativního PCR testu nebo protilátek na koronavirus.

Turismus tvoří v Řecku výraznou část HDP a zaměstnává jednoho z pěti pracovníků, situace se však loni dramaticky změnila kvůli pandemii.

Řecko má v úmyslu zahájit svoji životně důležitou letní sezónu do poloviny května, uvedl Harry Theocharis.

Akční letenky do Řecka

Turisté z Izraele už mají zelenou

Řecko se už v únoru dohodlo s Izraelem, že usnadní cestování lidem, kteří jsou již očkováni proti koronaviru.

Cestovní ruch představuje asi pětinu řecké ekonomiky. Loni země zaznamenala rekordní úbytek příjmů – čtyři miliardy eur namísto osmnácti miliard v roce 2019.

Izrael je světovým lídrem v očkování a více než třetina jeho populace dostala vakcínu Pfizer Inc-BioNTech.

Řecký premiér Mitsotakis uvedl, že izraelská kampaň zaměřená na rychlé očkování může brzy znamenat podobné dohody i s jinými zeměmi.

Evropská unie pokračuje v diskusích o tom, zda by se při přeshraničním cestování mělo vyžadovat osvědčení resp. certifikát.

Zdroj: reuters.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru